Alena_S Alena_S komentáře u knih

Zmizelí Zmizelí Benedict Jacka

Hezky vymyšlené to je. Čtivé taky. Ale nemohlo by se to už někam posouvat? Právě jsem se musela podívat, o čem že byl minulý díl, a stejně jsem si nevzpomněla. Zatímco první díl byl psaný tak, aby lákal zjistit, co se stalo a bude dít dál, od druhého vidím jen nová dobrodružství postav, co v danou chvíli umí a neumí přesně to, co se hodí do scénáře, a jsou celkem zábavné, ale už si nejsem jistá, že to za ty peníze stačí.

14.06.2021

Prodejce Prodejce Rob Hart

Smutný námět mě zaujal: Na počátku vizionář s tvrdými, ale pochopitelnými nároky na lidi. Na konci život podle kréda „Udři se u nás (musíš ale chtít!), nebo si neškrtni už ani na pracáku. Rádo se stalo. Od toho jsme tady.“
Jak jsem se těšila, tak musím přiznat, že jsem skončila v půlce.
Dál jsem se nedostala přes dojem, že pro každou věc, co jsem kdy koupila online, někdo kdesi v hypermoderním lágru umřel nebo aspoň nehorázně trpí. (A teď si představte minulý korona-rok, kdy jinak než online nakoupit ani nešlo.) Jestli tohle je budoucnost nakupování a konzumu obecně, tak no nazdar.

14.06.2021

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Uf a jemine, to byl skoro až horor: Tedy bez příšer, bez střev, vlastně nikdo ani nezvýšil hlas, a přesto pár slov dokázalo poslat hlavní hrdinku až do p...ekla (vlastní hlavy) a uvěznit ji tam na ohavně dlouhé roky.
Až linie v současnosti dodává příběhu trochu naděje, takže odpustím i trochu té naivity, jelikož byla příjemná.
Líbilo se, až na závěr, i když jsem ho trochu tušila; šoupe příběh někam, kam by podle mě ani nemusel.

09.06.2021 5 z 5

Mrtvé město Mrtvé město Camilla Sten

Upřímně doufám, že je to celé básnická licence, že v tom okrese skutečně není už po generace taková koncentrace... Jak to říct politicky korektně, když výraz "duševně nemocný" pro postavy v téhle knize nestačí??

Takže, plus pár hvězd za město, mínus hodně hvězd za lidi. (Páni, to je jak regionální zprávy.)

27.05.2021 3 z 5

Animal triste Animal triste Monika Maron

Ano, je to takové animálně tristní.

27.05.2021

Proč jsi odešla? Proč jsi odešla? Lucie Zahradníková

Uf. To bylo náročné čtení.
Nejvýraznější postavou je záporačka. Mrcha jak bič, motivaci má jak Marfuška, ale snaží se.
Na rozdíl od ostatních, kteří vlají životem jak listí a občas se podiví, jak to jedna ženská mohla všem tak zk…omplikovat (vložte hlas lenochoda).
A pak je tu Alice (Nebo není? Je? Není to jedno?) a její děsivý talent dělat všechno špatně.
(Když v parku házela míčem, i můj vnitřní cynik si pomyslel, no to snad už ne.)
Na mě jako čtenáře jsou tyhle věci jak hadr na býka, takže většinu knihy jsem se neptala „Kam jsi odešla?“, ale „Proč nejdete všichni?“

26.05.2021 3 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Námět lákavý: Popelka odešla do západu slunce. Za sebou nechala své malé, marné a kruté okolí. Co ti se sebou udělají dál? Poučí se ze svých omylů, napraví svůj přístup, nebo se už nikdy nepozvednou z lánu zelí??
Fungovalo to ve Shrekovi, a nakonec i tady. Většinu knihy.
Než se autorka přejedla nějaké záhadné super-emancipační houby. Jinak si neumím vysvětlit ten šílený závěr. Který by v hrdinské fantasy mohl být brán za epický, ale tady mi přišel jenom naprosto neuvěřitelný.

26.05.2021 3 z 5

Casper, kocour cestující autobusem Casper, kocour cestující autobusem Susan Finden

Bohužel je znát, že paní autorka není psavec, ale nejde jí to vyčítat, když ji do psaní přemluvili ostatní.
I tak celý ten příběh bolí jako vepř už od včera, kdy jsem ho vyčerpaná dočetla. :-(
A zjistila jsem proč:

Pokud se ptáte, jestli her na city tam není opravdu nějak moc, podle Goodreads se na knize podílela ještě jedna paní, která pomáhá s pravdivými příběhy unesených dětí a dalších dramat - v tom bude asi zakopaný kocour:
Občas padne ujištění, že panička se svým Casperem prožila spoustu krásných a veselých chvil. O těch se ale dozvíme hlavně z vyprávění řidičů, do jejichž autobusů kocour utíkal, jak mohl. Doma jen jedna tragédie za druhou, a kniha celou dobu jen spěje k té největší, o které víme od začátku. Čtenáři tak nezbývá než věřit, že spolu pod tím vším skutečně strávili šťastná a dobrodružná léta.

28.04.2021 3 z 5

Nelži mi Nelži mi A. V. Geiger

Jak se mi u prvního dílu líbilo pojetí knihy, tady mi přišlo už dost tlačené. Řeknete si, že se hlavní postavy poučí ze zkušeností, ale autorka je za účelem zachování sociálně síťového rozměru knihy nutí do takové naivity, že i když se to jmenuje Nelži mi, věřit tomu nejde.
Sice je to díky tomu stále napínavé, ale bála jsem se nejvíc toho, že bude nutný další díl, aby se konečně projevil staronový záporák. (Ne "tamten". Ale ten, co tam škodí celou dobu, haló!)
Doporučit můžu asi hlavně jako dárek někomu, kdo se potřebuje naučit číst smlouvy dřív, než je podepíše, nebo komu přijde jako bezva nápad, když na jedné síti není bezpečno, zkusit to za pár dní o appku vedle znova.

26.04.2021 3 z 5

České nesvědomí České nesvědomí Ján Simkanič

Zase titul z edice "zatni zuby a vydrž". Hodně postřehů, komentářů a tref do černého, to ano, pobaví i přinutí přemýšlet a... zkrátím to, druhá půlka se mi líbila.
Ale ta první. Vůbec se nedivím těm, kdo nevydrží.
Tuším, že za hodně z toho může rozčarování po nejedněch volbách, co dopadly ještě hůř, než autor čekal.
Ale stejně - pokud chci, aby někdo přečetl moji knihu, nemůžu hned zkraje ujistit čtenáře, že je moc blbej, aby ji pochopil, že ji nejspíš stejně ukradl ze závodní knihovičky za socíku, a že pokud říká, že ne, dělá to dodnes.

14.04.2021 3 z 5

Příliš pozdě na slzy Příliš pozdě na slzy Alex McAulay

Četla jsem ji už na střední a konečně jsem našla, která to byla - nevím, jak bych ji hodnotila dnes (takže hurá! musím ji přečíst ještě jednou), ale tenkrát, za tu husí kůži, co si pamatuju dodnes, to prostě bylo za pět. :-)

06.04.2021 5 z 5

Komnata bez oken Komnata bez oken Jenny Nowak (p)

Co říct, v sérii je to klasika. To je kompliment, i není: Ze série už mi chybí jen Řetězy a kdybych tento díl četla skutečně jako třetí v pořadí, byla bych nadšená. Takhle mi ale z "Hmm, Vladovi učarovala ženská, jak si s tím poradí??" zbývá spíš "Učarovala mu ženská. Zase. Juchů."
Pořád je ale v těch krásných kulisách, co se čtou všemi smysly; když si odmyslím červeně-knihovní dějovou linku, ty se neomrzí. :-)

06.04.2021

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Rada na úvod: obrňte se. Autor (jen soukromý názor) začíná jako omezenec, který svůj způsob života vidí jako jedinou správnou cestu, a na stránkách vám do očí řekne, že správný je kravál a když chcete trochu klidu, utíkáte před životem. Rádo se stalo.

Když mu ale přesto dáte šanci a držíte palce, že se mu obzory mimo pohodlíčko rozšíří, vezme vás do zákulisí, krás i úskalí pěší turistiky a celkem vtipným způsobem vám i poradí do začátku (třeba pokud vám místní v Norsku řekne, že je to jen kousek, ani po hodině to není jen kousek).
Osobně si myslím, že víc lidí na túru vyláká, než že by je odradil. :-)

06.04.2021 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Výborný zážitek! Psaní, u kterého jsem se příjemně pobála víc, než kdyby šlo rovnou o horor: Vidíte, jak se řítí ten prů...švih, vlastně aktér sám vám o něm řekne, kdyby vám to nedošlo, a stejně to štípne, když kousne. Chválím i postavy, ty hlavní i ty méně hlavní, všem to prostě věříte.
A co se týče "hlavního špatňáka", někoho potěší, někoho možná zklame, ale k chviličce zamyšlení donutí.

06.04.2021 5 z 5

Transsibiřská magistrála aneb S pivem v ruce od Finského zálivu k Japonskému moři Transsibiřská magistrála aneb S pivem v ruce od Finského zálivu k Japonskému moři Beer With Travel

Výborné čtení. Kluci jsou sympatičtí, hned tak se nezaleknou a navzdory tomu, že se od začátku netají tím, že vlastně jedou až do Ruska "na jedno" - se zážitky v perfektním poměru střídají s fakty, popisy (míst, jejich pozadí, popředí i chutí) a parádními fotografiemi. Ke konci už se jednu dobu snad až moc zaměřují na brouzdání po barech, ale stejně je to skvěle udělaná kniha. Je vidět, že si na ní dali záležet, a doufám, že svých výletů jednou uveřejní víc.

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Očekávání byla veliká: Nová knížka paní Sněgoňové? Juchů! V kulisách na způsob kombinace Útoku Titánů a Sila? Desetkrát juchů! Jo, a radost budou mít i fanoušci Vetřelce. A určitě nejsem zklamaná ani psaním, ani příběhem.
Jediné, co mi tam drhlo, byla hlavní postava. Že sympatický hlavní hrdina? Vždyť to tele bylo jako ženská inkvizitorem - Motto: "Nevím, co chci, ale já už to z vás vymlátím!" Což o to, časem ho to přejde a přece jen je s tím přístupem celkem zábavný. Jenže na sebe strhává tolik pozornosti, i když má vedle sebe další zajímavé postavy, že to snad dělá naschvál. :-) Kdyby měl ovšem tenhle svět ještě nějaké pokračování, jsem pro.

26.03.2021 4 z 5

Život s kočkou není psina... Život s kočkou není psina... Martina Hřebíková

Jestli mě někdy na knize opravdu přesvědčila kniha podle obálky, byla to tahle. :-) Plus samozřejmě ten plus, že koupí pomáháme zvířátkům. Prostě kočka štelující (s vyplazenou špičkou jazýčku!) telefon, aby se s oběma psími kámoši pěkně vešli na selfie, se hned tak nevidí. :-)
Příběh je o pejskovi, kočičce a jejich druhé šanci na spokojený život. Ani po "a žili šťastně až do smrti" nenastává nuda - naopak. Aby si to, lidově řečeno, "udělali hezký", je potřeba vyřešit ještě spousta věcí - a hlavně lidí!
Až na pár chybek je knížka milá, skladná, pomáhá a je plná kouzelných obrázků.

26.03.2021 5 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

„Na chalupě mám nejradši, že tam v zimě nejezdíme.“
Jedna z hlášek malého Čeňka (který už umí psát, má o světě jasno a dokáže přeprat slepici), které u mě vyvolaly buď smích, nebo chápavé kývání hlavou. Oba totiž patříme mezi lidi, jejichž víkendy od narození po zletilost určovala chalupa.
Za nás sice nebylo tradicí mít bazén a balit vrstevníky na Minecraft, ani kouzelný svěrák k rozbíjení všeho, ale zase kolem nebyli takoví blázni, jaké má Čeněk. Už jsme s ním byli doma, na chalupě i u moře, a jsem zvědavá, jak to všechno uvidí, až bude starší, a jestli někdy na to vyprávění naváže sám.

18.03.2021 4 z 5

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Ano, je tam spousta skvělých nápadů a myšlenek. Od obecných teorií o motivaci (co to žere a kde se bere) po konkrétní tipy pro každého čtenáře a všechny druhy záznamů.
Ano, jdu žurnál zkusit ihned, sice v diáři, ale on se poddá.
Ne, nebudu tam dávat intimní deníček, když ho mám brát všude s sebou (není to proti přírodě?). :-)
Jen mě trochu mrzelo, když se ke konci "Je to jen na vás!" začalo měnit na "To musíte takhle!", ale jinak dobrý. :-)

16.03.2021 4 z 5

Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku Katja Pantzar

I když mě kniha bavila, a nejradši bych se tam jela podívat, jak to probíhá v praxi, musím souhlasit se zdejšími námitkami.
Představu o výtečné ideji sisu máte už koncem první kapitoly. Dál mi ale přijde, že čím víc ji autorka rozebírá, tím častěji, slovy mistra Cimrmana, zastává názor, který zároveň vyvrací:
Kde se tedy bere Sisu? Jde o naučenou houževnatost? Něco, s čím už se seveřané rodí? Schopnost dítěte obléct se? Nutkání jet mermomocí v lednu na kole, nebo umění vstát a nevzdat se poté, co si na ledu zákonitě namelete tlamku? Životní styl, nebo ta jedna věc ve vašem životě, co vás vede a drží, když je nejhůř, spolu s podobně smýšlející komunitou? Nebo všechno najednou? Nebo se jen trapně rozčiluju po zas další osobně-rozvojové knize, kde se na můj vkus příliš často opakuje slovo "maraton"?? :-)

15.03.2021