Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Svojí předchozí knihou nastavila laťku příliš vysoko. Nelze jí upřít cit pro detail, atmosféra je vážně tíživá, jednou jsem dokonce měla husí kůži. Ale bohužel, začátek se na můj vkus příliš vleče. A naopak konec, když začne být zajímavý, je najednou utnut, všechno se odbyde na pár řádcích. Asi bych začátek knihy zkrátila a konec rozšířila třeba o 50 stran. Přišlo mi to takové nekompaktní, chybělo mi tam to wau, které se dostavilo při čtení Sáry. Atmosféra je opravdu gró celé knihy. Ale nesedlo mi to, příběh mě vlastně moc nezaujal.
Dále mi nedává moc smysl, v jaké době se děj odehrává. Je mi jasné, že tu nejistotu mnozí ocení, ale mě při čtení dost rušilo, když si tam po nocích svítí svíčkou a žijí jako ve středověku a najednou v textu stojí, že si mladý kluk prohlíží "Běsovského playboye" či nějaký časopis a pro matku nestihla přijet sanitka.
Mrzí mě to, ale tohle moc nedoporučuji.

18.12.2020 3 z 5

Marcel Marcel Erwin Mortier

Kniha mě příjemně překvapila. Nečekala jsem, že by něco, co stálo 9 Kč v Levných knihách, mohlo být tak čtivé. Asi vám to po přečtení nezmění život, ale špatné to není.

16.12.2020 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Nevím, jestli to bylo lepší nebo horší než Dopisy ztraceným. Ale jedno se autorce nemůže upřít. Do zdánlivě obyčejných příběhů dokáže zasadit neuvěřitelný přesah, který nezní vůbec směšně, není to psáno na sílu. Soucítila jsem s Revem, často nechápala Emmu. Ale jako celek to fungovalo podezřele dobře. Doufám, že to není poslední kniha, která u nás od autorky vyjde.

04.12.2020 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Série zůstane guilty pleasure. Zvraty na konci jsou absolutně nereálné - snad i v rámci fantasy. Ale odpustím autorce, protože to dopadlo víceméně tak, jak jsem chtěla. Nepřišlo mi to jako úplná katastrofa. I když... vždycky budu mít nejradši asi druhý díl. :)
Co ale Maasové rozhodně neodpustím, je to, že zbytečně natahovala určité pasáže. Je jasné, že se snažila vystavět svět na určité historii, ale ve třetím díle je to vážně otravné. Dále mi vadilo, že naopak více nerozvedla některé scény... Třeba Feyre znovu u Tkadleny nebo scénu s kouzelným zrcadlem. To bylo strašně odbyté...
Dále mi i ve třetím díle připadá zbytečná postava Elaine a svým způsobem i Lucien, co si budem... Ta historie s Drakonem a Myriam mi taky přišla zbytečně zveličovaná, i když to svým účelům posloužilo.
Ale novelu si přečtu, to zase jo... Musím vědět, jak pokračoval život všech. Na to mi moc přirostli k srdci.

10.04.2020 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Do světa i postav jsem se okamžitě zamilovala. Návykové od první strany. Feyre jsem jako hrdinku přijala kupodivu dobře, i když by mě za normálních okolností štvala a nejspíš bych na ni nadávala. Do Tamlina se nešlo nezamilovat. Lucien je prostě blázínek, takže za mě palec nahoru. Jediné, co mi nesedlo, byla rodina Feyre. Postavy mi byly značně nesympatické a nevěřila jsem jim. Samozřejmě, že musí zapracovat náhoda a štěstíčko, ale to zkrátka k tomuhle žánru už asi patří. Teď si ale říkám, proč autorka psala další díly. Bohatě by mi to tak stačilo. Ale ostatní tvrdí, že jsou ještě lepší, tak uvidím. :)
Konec mi připomíná trošku Stmívání ve vílím kabátku, ale Stmívání miluju stejně jako tohle, takže co už :)

21.03.2020 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Jo. Tak tohle mi po dlouhé době vážně sedlo. Četla jsem v aj a můžu doporučit. Myslím, že tohle je univerzální poezie pro jakékoliv životní období. Vždy vás nějakým způsobem zasáhne. Jsem ráda, že mě nezklamala (narozdíl třeba od The sun and her flowers nebo sbírka Amandy Lovelace).
Musím vyzdvihnout nejen obsahovou, ale především i grafickou stránku knihy. Dokresluje mnohé texty stejně jako jednoduché kresby v Milk and Honey.
Za mě nejlepší Atticus a od Rupi Kaur Milk and Honey. Zbytku se spíš vyhýbejte.

15.02.2020 5 z 5

Wildcard: Divoká karta Wildcard: Divoká karta Marie Lu

Miluju "sérii" a hlavně tento díl. Je lepší, než jednička. Akce po celou dobu, nemůžete se od knihy odlepit. I když jsem si ji podvědomě šetřila :) Jako oddechovka nejlepší volba. Jsem šťastná, že jsem knihám dala šanci. Zamilovala jsem si všechny postavy, což se také často nestává. Jsem ráda, že se autorka vyvarovala takovým těm klišé jako: zvládnu všechno sama, jsem zničená, nikdo mě na světě nemá rád. Tímto se u mě knihy vyšplhaly zase o něco výš.

24.12.2019 5 z 5

Tohle všechno je pravda Tohle všechno je pravda Lygia Day Peñaflor

Určitě musím vyzdvihnout formu, jakou byl příběh podáván. Poměrně neobvyklé, neotřelé, celou dobu zjišťujeme pravdu. Není to kdovíjaká literatura, ale pokud někdo nemá čas číst a chce něco zkusit po delší době, vřele doporučuji. Nemohla jsem se po dlouhé době odtrhnout od knihy a četla jsem celý víkend, dokud jsem nezjistila, jak to dopadlo. Na plný počet hvězd to rozhodně není, ale jako odpočinková četba proč ne. :)
Ještě nikdy se mi nestalo, abych do poloviny knihy nenáviděla všechny postavy včetně autorek. To se jen tak nevidí :D
Mrzí mě ale, že jsem hlavní "překvápko", které časem zjistí holky v knize, odhadla hned při první příležitosti. To mně nejspíš četbu maličko zkazilo. Holt mi není 13, abych byla z toho "zvratu" odvařená. Ale zpracováno pro mladší skvěle :)

03.12.2019 4 z 5

Elektra Elektra Sofoklés

Trošku se to ve mně bije. Na jednu stranu mě pohltil příběh, pomsta, jakási spravedlnost, na druhou stranu se nedokážu přenést přes krkolomnost jazyka. Co se obsahu týče, jsem velmi mile překvapena.

30.10.2019 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Nejprve jsem před lety viděla jako divadelní hru. Myslím, že příjemné seznamování se s autorem. Doporučuji tímto dramatem začít. Zpočátku se mi text četl poměrně obtížně, časem jsem si zvykla. Dalším negativem jsou za mě podobná jména postav. Měla jsem v tom ze začátku trošku zmatek.

16.10.2019 4 z 5

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Velmi oceňuji zpracovávání takto závažných témat v grafických románech. Je tu skvěle vykresleno vyrovnávání se se ztrátou člena rodiny, deprese, strach, běžný život.
Grafická stránka je úžasná, zamilovala jsem se do jednoduchých a nádherných kreseb.

22.07.2019 5 z 5

Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání) Fantastická zvířata a kde je najít (ilustrované vydání) Mlok Scamander (p)

Popisy zvířat jsem přestala číst hned zkraje, natolik mě to nebavilo. Ilustrace byly ovšem nádherné. Za to ty 2 hvězdičky, jinak zabitý čas a naprosto zbytečná kniha. Pokud nejste milovník Harryho Pottera natolik, že víte, co se děje na každé straně knihy a neprožíváte děj i po letech, knihu vynechte.

01.07.2019 2 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Myšlenka 50 slov, které mají vystihnout vše podstatné, se mi opravdu líbila. Myslím, že - jakožto experimentální próza - je tato kniha přístupná široké škále čtenářů. Pokud někdo chce zkusit toto odvětví literatury, směle do toho.

25.06.2019 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Popis života 2 obyčejných lidí z Francie se mi velmi líbil, kniha nese mnoho zajímavých myšlenek. I přesto je tu malé ale. Čekala jsem vývoj děje, aspoň trošku. Předpokládala jsem, že v anotaci je pouhá část příběhu, ne úplně vše. Dále jsem si nedokázala představit, že se děj odehrává opravdu ve Francii. Proto 4*, ale plánuji si přečíst minimálně ještě Pouta.

11.05.2019 4 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Po dočtení jsem upřímně v rozpacích. Po přečtení komentářů jsem se domnívala, že příběh bude 100% fantasmagorií, takže mi to oproti všem možným představám reálné i připadalo. Bohužel nedokážu po dočtení posoudit, zda jsem z konce a gradace příběhu zklamaná či potěšená. Obě postavy mi přirostly k srdci, což je u takových knih obrovské plus. Nelituju, že jsem si knihu přečetla, ale žádná bomba to nakonec taky není. Kniha se čte jedním dechem, potřebujete vědět, jak to dopadne. Epilog mi přišel zbytečný, nelogický a strašně zvláštní.

30.03.2019 3 z 5

Nádech Nádech Penelope Douglas

Myslela jsem si, že se mi kniha líbit nebude, nic jsem od toho neočekávala. Ale chytla mě snad od první kapitoly. Neuvěřitelně čtivé. Překvapila mě poměrně široká slovní zásoba autorky. Jako nevýhodu beru nedostatečnou korekturu textu. Věty jsou občas plné nelogičností, příp. se ve větě objeví slovo, které nemá s kontextem nic společného. Po dějové stránce nenáročné, ale dostala jsem přesně to, co slibuje anotace a škatulka New adult. Nicméně jsem byla ne zrovna příjemně překvapená, že hlavní postavy chodí stále na střední školu. Od New adult bych čekala, že budou trošku starší. 5* dát nemohu, jelikož v těchto příbězích za mě stále vítězí Colleen Hoover a její kniha Odvrácená tvář lásky.

16.03.2019 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Poslouchala jsem jako audioknihu. Dočkala jsem se zázraku. Výborný text se sešel s dokonalou interpretací. Vřele doporučuji. Vykreslení Oveho bylo velmi reálné, dokonale jsem si ho dokázala představit.

11.01.2019 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Ani po dočtení si nejsem zcela jistá, jaký vlastně na Vítězslavu Kaprálovou mám názor. Jeví se mně jako kariéristka, která si šla za svým i přes mrtvoly, nebylo jí zatěžko využívat mužské slabosti a nedělalo jí problém spát s deseti muži najednou. Na druhou stranu - Tučková ji zároveň dokázala vykreslit jako obyčejnou dívku v maličko zvráceném slova smyslu.
Jsem šťastná, že mezi současnými českými autory vydává své knihy i ONA. Za mě nejlepší česká spisovatelka. Bez debat.
Snad jednoho dne uvidím Vitku i na divadelních prknech.

26.08.2018 5 z 5

Sága 3 Sága 3 Brian K. Vaughan

Trojku jsem četla o poznání déle, protože KAŽDÁ STRANA BYLA PLNÁ NAPĚTÍ A DĚJOVOSTI! Opět jsem se dokázala zasmát. Zatím to vypadá, že kvalita roste s pořadovým číslem komiksu. Tak snad to vydrží.

20.07.2018 5 z 5

Sága 2 Sága 2 Brian K. Vaughan

Tohle je ještě lepší než první díl! Pomalu ale jistě se ze mě stává milovník Ságy. Musela bych se ale opakovat. Dokonalé postavy, propracovaný svět, humor,... Ráda bych viděla filmové zpracování. Celý svět mě fascinuje a nemůžu se dočkat dalších dílů.

18.07.2018 5 z 5