annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Autorka zakomponovala do knihy velmi nelehké téma sexuálního obtěžování dětí a tyto kapitoly rozhodně nebylo lehké číst. Obzvlášt ze začátku mi z nich bylo neskutečně úzko. O to víc mě mrzelo, že David nebyl vykreslený jako ten lepší, vyspělejší, modernější a chápavější muž.
Nad jednáním Davida mi občas zůstával rozum stát a říkala jsem si, že je neskutečný idiot, a to nejen co se vztahů týče, ale také jeho postupů vyšetřování.
Ema mi zase přišla naprosto zaslepená a ani jeden z nich se nechoval na svůj věk. Bylo pro mě až s podivem, že vůbec došli k nějakému výsledku, protože podle mě dělali jen samé blbosti.
Autorka mě však dokázala v závěru hodně překvapit a bylo patrné, že děj kriminální linky měla přomyšlený. Škoda, že nezvolila sympatičtější postavy a chytřejšího hlavního vyšetřovatele.

08.10.2023 3 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Od knihy jsem měla velmi vysoká očekávání a to byl pravděpodobně největší kámen úrazu. Vzhledem k častým přirovnáním ke knihám od Colleen Hoover jsem čekala srdceryvný příběh, který mě roztrhá na kusy a pak postupně zase složí vše do kupy.

Bohužel jsem se dočkala "jen" romatické oddechovky, která je sice od začátku zahalena tajemstvím, nicméně mi přišlo, že nijak moc negraduje a napadlo mě hned od začátku. Chyběl mi asi také nějaký společenský přesah, díky kterým jsou pro mne příběhy od Colleen jedinečné.

Výhodou bylo, že mi hlavní hrdinové nepřišli afektovaní, i když byli samozřejmě oba dokonale krásní a chytří. Přestože jsem někdy nechápavě kroutila hlavou nad jejich jednáním, sedělo to k jejich povahám i věku a dalo se to tedy pochopit. Oba hlavní hrdinové byli tak strašně hodní, chápaví a navzájem vstřícní, že jim to bylo na škodu.

Knize se také musí ponechat, že se velmi dobře čte a má úžasnou atmosféru kanadské přírody. Autorce se bravurně povedlo popsat tamní jezero a měla jsem pocit, že jsem se tam přenesla.

12.09.2023 3 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Přestože by každý život byl jiný, jedno hlavní mají společné. Celoživotní trauma, které Nela po znásilnění prožívá. Během čtení obou příběhů mě provázela strašná bezmoc a někdy až nebetyčný vztek.

Nedokážu říct, který příběh byl lepší, protože mi oba přišly stejně dobré. Vyvolaly ve mě podobné emoce, ani jeden se zbytečně netáhl. V obou příbězích se objevují stejné postavy (s výjimkou asi 3 vedlejších postav), což mě také velmi bavilo. Kromě Nely sledujeme totiž život celé její rodiny, tedy matky, otce a mladšího bratra.

Pár drobných výhrad bych měla k závěrům příběhů, ale nic to nemění na tom, jak skvělé oba příběhy jsou a jak důležité téma zpracovávají.

13.08.2023 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M. W. Craven

Celá kniha se točí kolem vojáků, vojenských oddílů a jejich zahraničních misí. Autor má v této oblasti poměrně bohaté vědomosti, které chtěl čtenáři předat. Mě to ale bohužel vůbec neoslovilo.

Příběh začala velmi zajímavě a hodně svižně. Text má velmi krátké kapitoly, které navíc končí odkazem na další stranu, což mě bavilo. Nicméně někde kolem poloviny knihy mi přišlo, že téma vojáků a jejich vztahů převláda nad děním. Posledních 100 stran bylo dle mého názoru naprosto zbytečně natahovaných, navíc jsem zjistila, že jednoho z pachatelů jsem skutečně odhalila skoro v první třetině knihy.

03.07.2023 2 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Kniha se mi moc líbila a hned jsem ji doporučila dále. Klidně bych snesla ještě maličko víc odbornosti v teoretické části a podívala bych se hlouběji do lidské mysli a lidského vnímání.

29.03.2023 4 z 5

Aristokrat Aristokrat Antonín Mazáč

Kniha začíná poměrně pozvolně. Seznamujeme se s hlavními postavami, především s postavou Saši Krause a jeho přítelkyní Andreou. Až v průběhu čtení jsem si dohledala, že nečtu první díl serie, jak jsem si myslela, ale že se jedná o díl druhý. Nicméně ničemu to nevadilo. V postavách i jejich vztazích jsem se rychle zorientovala a detektivní případ na předchozí díl nenavazoval.

Na knihu jsem se velmi těšila, protože se odehrává v Karlových Varech a okolí, což je pro mě velmi blízké prostředí. Bohužel se autor v tomto díle zaměřil na prostředí "mafie", což byl můj kámen úrazu. Vztahy mafiánských bossů mě l vůbec nezaujaly a čtení tak pro mě bylo nezáživné.

Autor se v záběru snažil překvapit, což se mu rozhodně podařilo. Nicméně jedno překvapení bylo nejspíš málo, tak ho po několika stranách zopakovala a já už byla úplně zmatená. Jak mi to celkem dávalo smysl, tak mi pak najednou unikl.

15.03.2023 3 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Kniha začíná zajímavým prologem, který odhalí zase část Nininy minulosti. V začátku příběhu se autorka také mírně vrací k předešlým připadům, aby čtenářům v rychlosti objasnila všechny postavy a jejich vztahy. Nemusíte tak mít strach, že si tímto dílem něco vyspoilerujete nebo že se naopak ve vztazích nechytíte, pokud začnete serii až tímto dílem.

Bohužel, autorka si od začátku knihy tak důkladně budovala všechny okolnosti pro hlavní zápletku, že jsem ji velmi brzy odhadla. Následovalo několik překvapivých zvratů, které ale byly doprovázeny jen málo uvěřitelnými (a někdy až úsměvnými) momenty.

Někteří určitě ocení, že po odhalení pachatele autorka vše ještě důkladně zrekapituje a vysvětlí. Vysvětlení na mě ale bylo hrozně zdlouhavé a upřímně jsem mu už nevěnovala takovou pozornost.

Tento díl na mne bohužel působil hodně prvoplánovitě. Přestože se kniha výborně čte a vrah má opravdu zajímavou "úchylku", nemohu ji bohužel tentokrát zařadit mezi top knihy.

12.03.2023 3 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Osobně bych knihu určitě neřadila mezi horory a bohužel mi to nepřišlo ani jako mysteriózní thriller. Ano, v knize narazíte na duchy, ale ne v takovém stylu, že by vám z toho běhal mráz po zádech.

Příběh vypráví několik protagonistů a střídá se také několik časových rovin. Přestože je vždy uveden letopočet a vypravěč, působilo to na mě trochu zmatečně. Až po cca 100 stranách jsem pochopila vztahy mezi postavami a vše začalo dávat smysl.
Rozběhl se velmi zajímavý příběh, kdy mi z některých pasáží bylo až úzko.

V polovině knihy se objevila detektivní linka, která mě hodně zaujala a bavila a která také ovlivnila mé celkové hodnocení.

Od knihy jsem bohužel čekala něco jiného, proto jsem nebyla schopna ji náležitě ocenit. Nicméně i tak musím uznat, že příběh je to rozhodně zajímavý a myslím, že najde mezi čtenáři nadšené ohlasy.

06.03.2023 4 z 5

Doufat znovu Doufat znovu Mona Kasten

Ze začátku jsem Everly absolutně nechápala. Působila na mě jako sobecké, rozmazlené dítě. Naštěstí se to časem zlomilo a neměla jsem chuť dát ji pár facek. Následoval ale klišoidní vývoj vztahu Everly a Nolana.

Příběh na mě bohužel působil velmi prostoduše. Chyběl mi nějaký přesah, na který prostor byl, ale nebyl dostatečně využit. Zajímavých pro mě bylo až posledních 70 stran, což je opravdu málo.

Myslím, že jistý potenciál příběh měl. Ze situací, které vznikly se dalo vytěžit ledacos, bohužel se autorka zaměřila pouze na milostnou stránku příběhu a to byla velká škoda. Příběhu by neuškodil ani pohled jiné postavy.

HODNOCENÍ: 30 %

03.02.2023 1 z 5

Ještě jedny zavřené dveře Ještě jedny zavřené dveře Nuala Ellwood

Kniha je vyprávěna retrospektivně a střídá se zde minulost se součastnotí, v závěru se dočkáme také "budoucnosti". Velmi jsem se těšila na vztahový psychothriller ve stylu knihy "Manželka mezi námi" nebo "Ví o tobě". Na začátku příběhu to tak skutečně vypadalo, nicméně se postupně začalo vše velmi komplikovat. Některé pasáže mi vůbec nedávaly smysl a vždy jsem se těšila na vyprávění z minulosti, které popisovalo vývoj vztahu Vanessy a Conora. Příběh ze současnoti pro mne byl od začátku hodně zmatený a ani detektivní zápletka mi tentokrát nesedla.

Během čtení jsem měla jisté teorie, ale autorka se nejspíš snažila o wow efekt, který se v mém případě nejen nekonal, ale naopak ve mě vyvolal velmi rozporuplné pocity.
Musím však vyzdvihnout závěr (epilog) knihy. Autorka poukazuje na problematiku šikany a manipulace. Obojí se kolem nás děje častěji než si myslíme, protože se odehrává za zavřenými dveřmi a bojíme se o tom mluvit.
HODNOCENÍ: 50 %

29.11.2022 2 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Kniha je vyprávěna z pohledu hlavní vyšetřovatelky Josie Quinnové a autorka tentokrát popisuje především samotné vyšetřování. Vyřešit vraždu není lehké, navíc když postupně přibývá mrtvol, ale na mě to bohužel působilo zdlouhavě a nudila jsem se. Bližší psychologie postav šla do pozadí, což mi hodně chybělo.
Po dočtení jsem musela uznat, že nápad autorky byl opět brilantní a kdyby vyprávěla příběh trochu jinak, opět bych byla napnutá od začátku do konce a odkládala bych knihu jen s těží. Nicméně co se líbí mně, nemusí se zákonitě líbit všem, takže věřím, že spousta čtenářů bude naprosto spokojena.
HODNOCENÍ: 70 %

07.11.2022 3 z 5

Vražda s nápovědou Vražda s nápovědou Catherine Shepherd

Kniha pro mě byla prvním setkáním s touto vyšetřovací dvojicí, což vůbec ničemu nevadilo, protože i tak jsem se v příběhu orientovala. Hlavní postavy Julie a Florian samozřejmě prošli během předchozích 3 dílu vývojem, jak to u podobných detektivek bývá, ale v podstatě mi to nevadilo.
Co mi ovšem vadilo byly velmi jednoduché dialogy a jednání kriminalistů. Občas jsem měla pocit, že čtu spíše parodii na detektivku. Kriminalisté nebyli v podstatě schopní nic zjistit a ke všemu je přivedla jejich forenzní patoložka Julie s asistentkou Lenjou. Také jednání Julie, která se neustále vystavovala nebezpečí a vše řešila na vlastní pěst mi prostě prišlo hloupé.
Oceňuji zpracovanou psychologii sériového vraha. Během čtení se postupně dozvídáme jaké měl vrah dětství, které prostě nemohlo dopadnou dobře. Toto zpracování už je někdy až klišoidní, ale já ho mám svým způsobem ráda. Ráda se dívám do mysli psychopatů.

Celkově hodnotím knihu jako oddechovou detektivku, kterou bych doporučila nějak na lehátko k vodě.

HODNOCENÍ: 60 %

16.08.2022 3 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Začátek knihy pro mne byl velikým překvapením, protože jsem zdárně zapomněla anotaci a podle obálky čekala úplně jiný příběh. Čekala jsem příběh z vesničky či maloměsta, kde je blízko k přírodě, každý zná každého a všichni vědí o adoptované Malince víc, než ona sama.
Malince je však 22, žije v Praze, pracuje u filmové produkce a nikdy neměla vážný vztah. Pomalu odkrýváme, že Malinka v podstatě bojuje sama se sebou, že je rozpolcená. Autorka má navíc velmi neformální a pro mne až vulgární styl, který mne také hodně překvapil a překvapoval mě v podstatě během celého čtení.
Kniha vypráví velmi zajímavý příběh o adopci, a to nejen z pohledu adoptované dívky, ale také z pohledu jejích adoptivních rodičů a sourozenců. Musím říct, že to byl velmi zajímavý, obohacující a někdy velmi znepokojující vhled. Bavilo mne, že jedna situace byla popsána z pohledu více postav. Někdy to bylo velmi smutné čtení, ne jednou jsem se hodně rozčílila či naštvala, měla jsem chuť některé protagonisty profackovat. Byla jsem ale za to vyvolání pocitů a emocí ráda, příběh na mě nepůsil ploše, byl velmi uvěřitelný.

12.06.2022 4 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Ze začátku jsem byla spíše zklamaná. Krom míry sprostých slov, která mě opravdu zaskočila mi přišlo, že příběh provází jedno kliše za druhým, že jsou vyprávěny historky, které na dovolené prožil snad každý z nás a kdo je nezažil, tak je již minimálně slyšel. Naštěstí se to před polovinou knihy zlomilo a autorka zapojila do příběhu více Kuby a jejích místních poměrů. Historky získaly na originalitě a dozvěděla jsem se něco z historie Kuby i místních reálií, což konečně naplnilo má očekávání.
Hodnocení: 60 %

23.04.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

DĚTI NADE VŠE je čtivá kniha, která je především odrazem dnešní doby. Rozhodně bych ji zařadila mezi ty čtivější a jednodušší (co do stylu vyprávění) knihy od Odeonu a nemusí se jich tedy bát ani čtenáři, kteří vyhledávají především odpočinkovou četbu. Autorka knihou DĚTI NADE VŠE reagovala na současný trend profilů na sociálních sítích, kde se vyskytují děti (a nemusí jít přímo o dětské profily, naopak!) a dělají reklamu různým značkám. Od hraček, přes oblečení až po jídlo. Myslím si, že se jí to velmi povedlo a poukázala tak zase na jiné "nástrahy" sociálních sítí a internetu.
Velmi mne také zaujal vhled do budoucnosti, do roku 2031, ve třetí části. Myslím, že není daleko od pravdy a ráda si knihu přečtu za 10 let znovu a zhodnotím jak moc se autorka trefila.

22.03.2022 5 z 5

Přímo před očima Přímo před očima Jack Jordan

Kniha PŘÍMO PŘED OČIMA vás asi na první pohled nezaujme. Pod obálkou jak z devadesátek se ale ukrývá velmi napínavý a především velmi čtivý příběh.

Připběh je rozdělen na dvě části a má velmi krátké kapitoly, které končí napínavě, takže neustále otáčíte stránku za stránkou. Autor si se svým čtenářem navíc hezky pohrává, a tak měníte své názory častěji než ponožky. I když jsem si myslela, že tuším, dokázal mě nakonec naprosto zmást.

Toto čtení jsem si opravdu užila a knihu vám ráda doporučím!

HODNOCENÍ: 100 %

13.03.2022 5 z 5

Vězeňkyně koruny Vězeňkyně koruny Jeffe Kennedy

První polovina knihy pro mne byla celkem náročná. Jenna má několik sourozenců a zároveň vyrůstá ve společnosti, kde mají muži více žen. Popis s kým je v úplné pokrevní linii, s kým jen v poloviční a co z toho vyplývá, jsem nebyla schopna pojmout. Krom toho bylo také hodně prostoru věnováno popisu, v jakém prostředí Jenna vyrůstá. V druhé polovině knihy se to zlomilo a začalo dobrodružství, které mě tak bavilo, že jsem byla smutná, když jsem otočila poslední stránku.
V první polovině knihy jsem se musela do čtení nutit a mít kniha více stran, asi bych ji odložila. S odstupem času však ten náročnější úvod chápu. Autorka tím chtěla dát důraz na Jenninu proměnu, navíc v případě série je takový úvod pro vytvoření si vztahu s hlavní postavou asi žádoucí. Po dočtení knihy jsem si však hned hledala, kdy vyjde druhý díl.

V případě prvního dílu se nejedná se o klasické fantasy. Nesetkáte se tu s magií, upíry, vlky ani jinými tvory. Kniha mi trochu připomínala Hru o trůny, ale já mám ve fantasy hodně velké mezery, tak mě berte s rezervou. Nicméně neubránila jsem se tomu srovnávat Jennu s Aryou Stark.

HODNOCENÍ: 70 %

27.02.2022 3 z 5

Jeden rok bez tebe Jeden rok bez tebe Nina De Pass

Kniha se řadí mezi YA, ale má přesah a nadchne i starší čtenáře. Příběh má vše, co v YA očekáváme, a přestože jsem od začátku věděla, jak to celé dopadne, zpracování bylo výborné. Kapitoly jsou krátké, takže vás drží v napětí a nenarazila jsem na jedinou trapnou scénu, u které bych protáčela oči. Což pro mne samotnou bylo u knihy žánru YA velké překvapení.

Rozhodně doporučuji čtenářům Colleen Hoover, myslím, že nebudete zklamáni.

HODNOCENÍ: 75 %

16.02.2022 4 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Celou knihu doprovází náboženský fanatismus, který mi tedy dával hodně zabrat. Nepřestává mne občas udivovat, jak někteří věřící dokáží ohýbat různé výroky z Bible, jak se jim to zrovna hodí. Když někdo ubližuje jim, je to hříšník, kterého posedl ďábel a musí být ve jménu Boha napraven. Pokud dělají něco špatného oni sami, pak je to Boží trest, Bůh to tak chtěl a odpustí jim. Náboženská víra se navíc střetává s LBGT, což musím říct, že je obzvlášť v dnešní době velmi zajímavé téma. Kromě toho narazíte v knize také na alkoholismus, domácí násilí, užívání drog mladistvými atd. Přišlo mi, že kniha je okénkem do naprostého dna naší společnosti. Nejvíce mě děsí, že takové městečko někde v Americe (a nejen tam) skutečně je.
 Přestože se mi kniha zdála zbytečně zdlouhavá, jako náhled na společnosti, mi to přišlo výborné.

HODNOCENÍ: 65 %

Na závěr jedno doporučení: kniha mi svým stylem a trošku i obsahem připomínala knihu „Říkala si o to“.

12.09.2021 3 z 5

Země divů Země divů Zoje Stage

ZEMĚ DIVŮ je kniha, která by mohla být strašidelně pohádkovým příběhem ve stylu Medvěda a Slavíka od Katherine Arden, kdyby v něm nebyly také prvky z Kingova Osvícení.
Děj v této knize běží poměrně pomalu, když velká část textu je zaměřena na popis okolí a atmosféry. Kniha mi hodně připomínala Kingovo Osvícení, a to jak prostředím, ve kterém se odehrává - opuštěný dům uprostřed lesa a hlavně chvíli před Vánoci, takže hlavní roli sehraje také sníh - tak zvláštním druhem nadpřirozených postav. Ovšem tam, kde měl King Osvícení do detailu promyšlené a na těchto detailech mě utahal, tam mě Stage utahala na popisech zimy, krajiny a pocitů Orly. Svou roli určitě sehrálo také to, že jsem si nějak nedokázala najít vztah k Orle, která je hlavní vypravěčkou příběhu. Tam, kde jsem měl prožít šok jsem jen smutně zakroutila hlavou, proč to autorka udělala, protože děj to v podstatě nikam neposunulo.
Mrzí mě, že autorka nevěnovala více prostoru vysvětlení nadpřirozena, které se v knize odehrává, protože tato myšlenka mi vůbec nepřišla špatná.

HODNOCENÍ: 50 %

07.09.2021 2 z 5