ArkAngel komentáře u knih
Konečně jsem dočetl i prostřední díl souboru "Alžbětinské divadlo" a opět se jedná o kvalitní kousek, který vám nejen přibližuje dobu, ale představuje také hry, které u nás nikdy nevyšly. A protože se jedná o Shakespearovy současníky, prostor dostal zejména jeho úhlavní rival Ben Jonson, který je u nás jinak vlastně dost neznámou figurou.
Gamebooky ze staré školy mají rozhodně něco do sebe. Jakožto hrdina procházíte temným doupětem, bojujete s příšerami a snažíte se dostat ke zdárnému cíli... a je to i zábava. Dokud se tedy nedostanete k závěrečnému labyrintu, který vás bude iritovat tak dlouho, než se vám podaří najít správnou cestu k finálnímu bossovi. Jenže ani tady nemáte vyhráno, protože jeho truhlu bez správných klíčů neotevřete... a pokud jste jen jeden ze tří náhodou někde přehlédli, tak musíte začít celou výpravu od začátku.
Český Atreides hodnotí Dunu: Tak jsme se v češtině dočkali dalšího svazku komiksu adaptujícího první Dunu a já jsem rád, že nám tvůrci opět přináší postavy a scény, kterých jsme se ve filmové adaptaci nedočkali, ať už se jedná o Harah a její syny nebo lorda Fenringa. Jak jsem poznamenal už u prvního svazku, vizuálně se mi líbí více filmové zpracování, kde si Villeneuve opravdu se vším vyhrál... ale po scenáristické stránce mě u druhého filmu zklamal.
Cením si toho, jak autorka ve zkratce zmapovala historii Plochozemců a to, jak jsou propojení s dalšími konspiračními skupinami. Člověku nejen dojde, jakým způsobem získávají informace, ale i jak nabírají nové členy nebo jak nebezpečné to ve výsledku i může být. Začátek byl za mě hodně silný, ale s každou další kapitolou a přibližováním se současnosti mě to bavilo méně a méně. I tak to beru ale jako skvělou knihu, kterou budu rozhodně doporučovat lidem kolem sebe.
Tady musím říct, že je komiks o něco lepší než Hrdinové ze stejné řady, protože postavy skutečně nějakým způsobem prohlubuje. Phasma a její zrádcovské sklony se v příbězích již porůznu objevovaly a u Huxe zase vidíme, jak čelí traumatu v podobě svého otce. Snoke čtenářům zase ukáže výcvik Kylo Rena. Jeho vlastní příběh je pak asi nejslabší z alba, protože jde jen o rubačku a souboj s obřím monstrem.
Po Věku Republiky a Povstání jsme se dočkali i Věku Odboje, který má stejné neduhy, jako předchozí série... tedy že jde o kraťasy, které člověku moc nepoví. Finna tvůrci opět staví do comic relief role uklízeče na Hvězdovrahu, Poe nám dává alespoň malý náhled do jeho života u Republiky a taková Rey nabízí víceméně pouhou vložku, která se děje v závěrečných minutách sedmého filmu. Příběh Rose nezajímá asi nikoho a další tři krátké příběhy jsou víceméně taktéž zbytečné.
Píšete knihu o numerologii. Z první třetiny si uděláte svou autobiografii, abyste ukázali, jak jste to měli těžké. A abyste podpořili své schopnosti, naflákáte tam reference vašich klientů. Samotný numerologický výklad navíc osobnostním rysům zcela neodpovídá (pokud nejsem specifická výjimka). Ale podle hodnocení knihy je mi jasné, že mimo je taky sama autorka.
Asi nejsem vhodná cílovka knihy, protože nedokážu ocenit její genialitu. Popsal bych jí jako takovou encyklopedii Evropy 17. století, kdy vidíme do dobové kultury, míst i postav a sledujeme několik protagonistů, kteří zažívají různé více či méně tragické epizody. Možná mě to nezaujalo právě oním způsobem vyprávění, kdy kniha skáče z postavy na postavu a z času do času, než se všechno propojí.
Sborník je takový rychlý průlet epistolární tvorbou antiky a světem Hetér, kdy například z Alkifróna je uvedená pouze malá část (větší celek najdete jako Hetéry a jejich svět). Nahlédnout však můžete i k dalším autorům, kteří se touto tvorbou zabývali, což považuji za velké plus. Například Lúkianos je jako obvykle skvělý (vynikající jsou například jeho Pravdivé příběhy) a ani ostatní tvůrci nezůstávají pozadu.
Přestože jsem fanda antických textů, tak mě Xenofón příliš nepohltil. Pokus o zakomponování filosofických myšlenek do románu není špatný nápad, ale není to pojato zrovna záživně. Král je vykreslen jako dokonalý jedinec a postupně jsme skrze jeho skutky seznamováni se světem a tím správným chováním. Texty pozdějších antických filosofů (např. Seneca) jsou rozhodně zajímavější.
Senecu jsem si oblíbil už u jeho úvah O duševním klidu. Jeho dopisy Luciliovi jsou na srovnatelné úrovni, protože jsou plné nadčasových stoických myšlenek, které se však netopí v tom, co všichni už moc dobře víme. Asi si budu muset pořídit i druhý svazek, který zpracoval dopisy v této knize vynechané.
Kdyby má dobrý koncept, ale špatné provedení. Dvě autorky (matka a dcera) se rozhodly ukázat alternativní verze příběhu, kdy si v jedné znásilněná dívka dceru nechá a ve druhé jde na potrat. V obou verzích najdete něco ze života, ale trpí tím, že je to mnohdy nelogické nebo příliš uspěchané. Osoba A něco řekne, osoba B na to kývne a je vyřešeno. A je jedno, jak napjatá by to byla ve skutečnosti situace. Nebo se omámená dívka vrátí domů a matka hned jako první, že jí někdo zdrogoval a že to musí řešit s policií... než aby řešila, jestli je samotná dcera v pohodě. A Trupík? Ten na sebe strhával celou pozornost a šlo o tak bizarní figurku, že mě víc zajímala jeho existence, než samotný děj knihy.
Erasmus klade do popředí svého díla bláznivost, kolem které se podle něj točí celý svět. Často odkazuje na autory, kteří se látky nějak dotkli před ním, ale bohužel se vrací stále k těm stejným několika málo jménům. Komenský rozvíjející některé myšlenky ve svém Labyrintu mi přišel ale o stupínek lepší.
Podobně jako stoici nabízí Cicero svůj pohled na hodnoty, kterých by se lidi měli držet, ale jako skeptik do toho vkládá více racionální pohled. Vše je podáno navíc velmi srozumitelně a autor si navíc dává dostatek prostoru, aby jednotlivé složky probral do detailu. Zajímavý byl rozhodně názor, že s nečestnými lidmi nemusíme jednat čestně, což už je samozřejmě věc každého z nás, jak k tomu přistoupíme.
Antičtí tvůrci opakovaně dokazují, že se lidé vůbec nezměnili - pouze mají modernější technologie. Lidé jsou prohnaní, zkažení a zajímají je jen peníze, sex a moc. Je pochopitelně škoda, že se do dnešní doby nezachoval text ve své celistvé podobě a musíme si vystačit pouze s jeho fragmenty.
Tři žánry, tři perspektivy, jedna událost. Matoušek v kratičké formě poukazuje víceméně i na to, jak moc lze ovlivnit děj, když jej zpracujete jiným způsobem. S každým dalším pohledem tak navíc nejen dostáváte nový pohled na věc, ale zažíváte ho i zcela jinak. Nejprve tu máte deníkové... mnohdy až poznámkové zápisy. Kafka. Následují zapsané myšlenky další z postav a uzavírá se to klasickou prozaickou podobou z pohledu autora. Matouškem zvolené pořadí dává asi největší smysl, ale věřím, že číst to na přeskáčku může být také zajímavý zážitek.
Kniha má sice v popisu, že se jedná o experimentální prózu pro starší děti, ale úplně bych to tak neoznačil. Protagonistou je sice mladý chlapec, ale ona snovost a fantastično není úplně snadná k interpretaci. Na druhou bych se ale nebál označit knihu za takový iniciační román k podobné literatuře.
Kratičký textík, díky kterému lze o něco více ocenit Conradovo Srdce temnoty. Sám autor totiž africký kontinent navštívil a vedl si o tom fragmentární zápisy. A když člověk deník se samotnou knihou srovná, uvidí, jak moc ze svých vlastních poznámek a zkušeností vycházel.
Je to kritika ruského systému? Varování před zneužitelností mobilních zařízení? Nebo obojí? Glukhovskému se podařilo vybudovat napínavý román, u kterého sice tušíte, že neskončí happy endem, ale stále vás zajímá, jak hluboko do králičí nory ještě jeho hrdina spadne. I přes to všechno mu ale fandíte a doufáte, že se mu alespoň trochu zadaří... dokud není úplný konec a vy si říkáte, proč to nemohlo být ještě malinko delší.
Funkční příručka astrologie, která je spíše pro mírně pokročilé, než úplné amatéry. Ve zkratce seznámí čtenáře s několika astrologickými disciplínami a poskytne mu vše potřebné, co k výkladům potřebuje. Jazykově se čte kniha velmi dobře, což je u podobné literatury vždycky velký plus.