Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

První půlka tohoto dílu mi připadala dějově výrazně slabší, naštěstí to druhá půlka bohatě vynahradila. Nakonec byl příběh skvěle vymyšlený, spojení s linkou z minulosti bylo dobře promyšlené a skvěle podané, s takřka hororovou atmosférou. Geralt je tu upozadněn a veden trochu jako loutka. Finále je opět jeho, ale bohužel až příliš krátké.
Kresba se mi líbila, je detailnější a propracovanější. Nejvíc se mi líbily celostránkové první listy kapitol.
Ač jsem zpočátku byla spíše zklamaná, po dočtení jsem nadšená a těším se na další díl.

20.01.2022 4 z 5

Beze svědků Beze svědků Lisa Jewell

Bizarní.
Tak okomentovala svůj román sama autorka v doslovu. A já s ní souhlasím. Tento příběh spadá do oddílu naprosto neuvěřitelných. Navíc čtenář už od půlky jasně vidí, kam zápletka směřuje a jaké bude její rozuzlení.
Nicméně nelze knize upřít čtivost a velmi dobrý psychologický vhled na rozpad rodiny po zmizení jednoho dítěte a dopady této tragédie na jednotlivé členy.
Bohužel po pravdě nechápu tak vysoké hodnocení a nemůžu se ubránit pocitu, že je kniha záměrně napsána tak, aby brnkala na struny ženských čtenářů. Pro mě velké zklamání.

12.12.2021 3 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Tak to bylo velmi příjemné překvapení! K YA literatuře přistupuji ostražitě, ale tady se nešvary této literatury poměrně dobře skryjí.
Už dlouho jsem nečetla fantasy s tak pestrou směsicí různorodých ras a bytostí, každá s jiným charakterem, jinými schopnostmi a zvyky. Okouzlilo mě postupné odkrývání těchto schopností a obdivuji autorčinu fantazii, s jakou vytvořila takový rozmanitý svět. Kniha není nabitá akčním dějem, základem je spíše pronikání do vztahů ve společnosti, které vládne jedna nadřazená rasa a ve které se schyluje k nepokojům a boji proti útlaku. Hlavní hrdinka vstupuje do děje v nevědomosti a naivně předpokládá, že oficiální výklad historie je ten správný. Potýká se s očekáváním společnosti od ní jako vnučky velké Černé čarodějky, ale také se závistí a ústrky. Postupem času se kolem ní utvoří skupinka zvláštních bytostí, které k sobě svedla nouze a okolnosti, ale které se jedna od druhé učí a zjišťují, že možná mají něco společného.
Na můj vkus bylo trochu moc přitažlivosti, pohledů, vášnivých polibků a vzdychání, ale asi je to tím, že už dlouho nejsem teenagerem. Jinak je to slibně rozehraný příběh a já se moc těším, co ještě dokáže autorka vymyslet a čím nás překvapí. Asi je kniha směřovaná spíše na ženské fanoušky fantasy a těm ji ráda doporučím.

30.07.2021 5 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Upřímně nechápu tak vysoké hodnocení zde na databázi. Možná je to tím, že kniha stylem poměrně hodně vybočuje, zároveň ale následuje současné trendy jako jsou krátké kapitoly, střídání časových období nebo střídání pohledů více lidí na stejnou situaci.
Líbily se mi emoce, které jsou tím hlavním v této knize ( nebo tím, co oslovilo mě). Líbily se mi prakticky všechny postavy, protože všichni jsou výjimeční a všichni tím správným způsobem. Samuel je prototyp dokonalého chlapa, který sám dokonale zvládne výchovu dvou dětí, početného zvířectva, má dokonalý domov a je prostě k sežrání. Patricie je dokonalá fotografka, která procestuje půl světa, všude najde ty správné a úžasné lidi, a která se neodkloní od své jediné lásky a později ani slůvkem nevyčte Samuelovi, že se neozval. Děti jsou dokonalé, možná díky dokonalé výchově...
A tady narážím na hlavní problém, který s knihou mám. Uvěřitelnost a logika. Příběh je postaven na několika tak nelogických situacích a předpokladech, že to naprosto ničí můj dobrý dojem z poetiky a kouzla knihy (nebudu konkrétní, protože nechci spoilerovat) . Druhá věc, kterou naprosto nechápu, je, proč je příběh zasazen do blízké budoucnosti. Nepochopila jsem, jaký to má význam nebo jaký záměr tím autorka sledovala. Po otočení poslední stránky mi v hlavě zůstaly jen otázky: Proč? Jak to? Jako vážně?
Možná je to tím, že nejsem cílová skupina, že ve svém věku už nevěřím na nelogické pohádky. Kniha má nepochybně potenciál a jsem ráda, že si našla své nadšené publikum. Já ale tak bezvýhradné nadšení nesdílím.

31.03.2021 2 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Jak již bylo napsáno v příspěvcích přede mnou, také oceňuji především nápad geocachingu, který je originální (až mě teď zaráží, proč to dávno nikoho nenapadlo). Líbilo se mi i finální rozkrytí motivu a souvislostí, opravdu jsem začala něco tušit až před koncem.
Ale jinak už jsem četla i lepší detektivky, což mi u tohoto nápadu přijde škoda. První půlka knihy byla poměrně zdlouhavá a nechytla mě tak, abych nemohla knihu odložit. Teprve ve druhé půlce se to pořádně rozjelo a pak už to bylo napínavé, jak to mám ráda.
Celkové hodnocení - slušná detektivka, ale moje top to není.

14.12.2020 3 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Joseph Finder

Nic překvapivě originálního, ale i tak velice slušná kniha.
Únos a drsný způsob držení oběti, vydírání multimilionáře, špinavé prachy a záhadné vazby, záporák nebo spíš záporáci na různých úrovních jako vyšití a neohrožený soukromý vyšetřovatel, hrdina typu Davida Rakera. Trochu moc bylo propletení různých organizací a vazba na Rusko, ale co by člověk od amerického thrilleru chtěl. Autorova znalost postupů a fungování různých armádních a výzvědných organizací, postupů a technologií dodává knize na uvěřitelnosti. Nick Heller je moc sympatický hrdina a jeho pomocníci jsou zajímaví a schopní. Napětí a logické vyústění nechybí.
Pohřbená tajemství mě moc bavila, doporučuji.
P.S. Množství chyb bylo iritující.

26.11.2020 4 z 5

Park ozvěn Park ozvěn Michael Connelly

Moje první setkání s Harry Boschem a ačkoliv by bylo logické předpokládat, že začínat třináctým dílem není dobrý nápad, nemám pocit, že by mi něco zásadního uteklo nebo chybělo.
Harry Bosch je klasický detektiv bez nějaké temné minulosti nebo nějakým velkým problémem. Je celou svou bytostí oddaný boji se zločinem, trochu vznétlivý a v krizových situacích nebezpečně odhodlaný. Věrný svému partákovi a ochotný šťourat do vosího hnízda, ať to stojí co to stojí.
V této knize znovu řeší případ starý 13 let, který mu nedal po celou dobu spát. Nyní se k této staré vraždě přiznává nahodně dopadený sériový vrah, ale Harrymu se na tom něco nezdá.
Je to klasická detektivka, bez tekoucích potoků krve, zato plná kurupční mašinérie. První půlka se rozjížděla pomaleji, ale druhá měla strhující spád a kniha se nedala odložit.
Určitě vyhledám další knihy tohoto autora. Doporučuji milovníkům detektivek z amerického prostředí.

27.10.2020 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Krásný dobrodružný román s lehkou romantickou linkou, který nás zavádí na počátek dvacátého století a přivádí nás z bídy Ruska a mafiány ovládané Itálie do Argentiny, kam míří přistěhovalci za lepším životem, ale i tací, kteří před něčím utíkají.
Příběh ruské Židovky, italské dívky, která přišla o vše včetně své cti, a italského mladíka, který se chce vymanit ze spárů mafie. Jejich cesty se protnou a vytvoří bohatý, krásně vymyšlený příběh.
Už název nás nenechá na pochybách, jak kniha dopadne, ale hrdinové jsou tak výjimeční, že autorovi happy end nikdo vyčítat nebude. Ale cesta je strastiplná. Pozorujeme bídu chudinských čtvrtí Buenos Aires, život na ulici, kdy nevíte, zda se dožijete dalšího dne a hlavně nechutný obchod s bílým masem, otročení žen v nevěstincích, kde jejich život nemá žádnou cenu. Místy je kniha velmi drsná.
Vývoj je trochu idealistický, začátky prosazování ženských práv až moc snadné, ale přiblížení doby a tehdejšího života je dobré. Drobné chyby jako příliš snadné ovládnutí cizího jazyka lze odpustit.
Autor je výtečný vypravěč, knihu slupnete jako malinu. Doporučuji.

13.08.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Petru Soukupovou mám ráda, ale tato kniha mi nesedla úplně do noty. V podstatě naprosto reálný příběh, kterých se kolem nás odehrává spousta. Každý člověk má své touhy, které musí korigovat ohledem na druhé a dopadem na jejich život. Nakolik máme právo být sobečtí a šťastní, žít svůj život podle svých představ a nakolik se musíme "obětovat" pro druhé? To má každý z nás jinak a každý jinak prožívá důsledky svých rozhodnutí.
Jak tu už zmínil někdo přede mnou, takových příběhů je kolem nás spousta a tento nebyl ničím výjimečný. Pro mě ani ničím přínosný, protože tohoto rozporu jsem si až bolestně vědoma a tento konflikt rozmýšlím často.
Navíc mi nesedl styl, absence nepřímé řeči a rychlé střídání mluvčích bez nějakého návodného upozornění, pro mě to bylo trochu zmatečné.
Na autorku nezanevřu, její příběhy obyčejných životů mám ráda, jen tento mě tolik neoslovil.

05.08.2020 3 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

V poslední době mám štěstí na poutavé detektivky. I tato kniha k nim patří, moje první od tohoto autora a rozhodně povedená volba.
Příběh je napínavý a zápletka poměrně složitá. Autor kombinuje problematiku drogově závislých, sekt, znásilnění a tajemství v rodině, ale všechno to spolu funguje. Téma je originální, styl psaní trochu složitější, ale kniha se čte velice dobře. Hrdinové jsou sympatičtí, mají dobré i špatné vlastnosti, možná jsou akčnější než průměrná populace, ale co by člověk čekal od thrilleru.
Zkrátka doporučuji všema deseti, tady na databázi tedy pěti hvězdičkami.

28.07.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Krátká novela o jednom nepodařeném manželství. Vlastně nic nového pod sluncem, akorát způsob popisu je zvláštní. Jde o 3 výpovědi - z pohledu manželky, manžela a nakonec dětí. Po první části, což byly vlastně dopisy, které manželka psala muži po tom, co ji a děti opustil, když se zamiloval do jiné ženy, jsem myslela, že knihu ani nedočtu. Druhá část, z pohledu manžela, už mě zaujala. Byl tam vývoj od naprostého nezájmu o rodinu a naprostého zaujetí novou přítelkyní po uvědomění si, co způsobil a jak svým blízkým ublížil. Třetí část mě zklamala, děti vyrostly v sobce, neměly rády ani jednoho rodiče a ničeho si nevážily. Nechce se mi věřit, že by za to až tolik mohl rozpad manželství.
Jak už tu podotklo hodně lidí, žádná z postav mi nebyla sympatická, a kniha je napsána způsobem, že jsem ani s nikým nesoucítila. Je to velmi depresivní čtení, v podstatě ani kapka naděje. Nic, co bych chtěla ještě někdy znovu číst.

09.07.2020 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Krátký poetický příběh plný fantazie. Taková jednohubka, která vás přenese do dob, kdy láska k dívce zaměstnávala celé tělo i mysl, a kdy si člověk teprve hledal své místo na světě. A tehdy by se takový tygr hodil nám všem. A dnes bychom si přáli, abychom ho byli nikdy neztratili.

03.11.2019 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Nejnáročnější kniha, jakou jsem kdy četla. Bravurně napsaný příběh o přátelství, lásce, sebevědomí, potřebě někam patřit a někomu patřit. Bohužel také o stinných stránkách lidské mysli, o sebepoškozování, o síle minulosti, o vině a odpuštění, a to hlavně sama sobě. Velmi rozsáhlé dílo, ale já se nenudila ani jeden odstavec, každé slovo se mi zdálo být na správném místě. Od knihy jsem ale musela několikrát odejít, protože jsem nedokázala unést tíhu emocionálního vypětí, nedokázala jsem pokračovat, dokud jsem to trochu "nevydýchala". Je to silně depresivní kniha, přiblížila mi důvody a účinky sebepoškozování. Zároveň je to ale kniha o lásce a její síle a o naději, kterou dává, a o pomoci, kterou se nemusíme bát přijmout od milovaného člověka. Bohužel i o žalu, který cítíme, když ji někdo nechce nebo neumí přijmout a my sledujeme, jak toho druhého ztrácíme. A je i o těch nejhorších ztrátách.
Knihu rozhodně doporučuji, ale s upozorněním, že to není zábava, je to náročné a místy strašné čtení, je to pro tu chvíli v roce, kdy jste dostatečně silni, abyste snesli cizí utrpení. Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

07.08.2019 5 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Pro mě těžší čtení. Ze začátku jsem myslela, že knihu ani nepřečtu, jazyk, kterým je napsána, je pro mě těžkopádný. Ale najednou jsem zjistila, že jsem v půlce a uchvácená. Je to krásný příběh hrdých, životem se těžce probíjejících lidí. Je v něm spousta hluboké moudrosti, která mě nutila zamýšlet se nad naším současným životem, o tolik lehčím a přesto stále nejsme šťastní a spokojení. Dřív lidé měli málo důvodů k radosti, zato si těch chvil více vážili. Brali, co jim život přinesl, s pokorou. Morálka byla hluboce zakořeněná a čest a rodinné jméno ještě něco znamenalo. Stejně jako věrnost a slib. Ne u všech, samozřejmě, všude najdeme záporáky, jinak by dobro nemohlo vyniknout.
Jestli máte rádi rodinné ságy z 18/19 století a popisy překrásné přírody a dosud nespoutané divočiny, začtěte se do příběhu statných medvědobijců.

25.04.2019 4 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Pěkný romantický příběh ve spojení s poselstvím ochrany přírody. Konec trochu předvídatelný, ale to je u většiny romantických knih. doporučuji jako odpočinkovou četbu na dovolenou.

13.04.2018 4 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Tak toto bylo velké zklamání. Kresba se mi líbila, ale příběh byl fiasko. Nelogické skoky, bez atmosféry, Geralt bez šarmu a svého kouzla, rádoby vtipné. Rozhodně chudý příběh nehodný jména Zaklínače.

14.01.2023 2 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Už pár let jsem žádnou knihu od pana Žambocha nečetla a tak toto byl příjemný návrat do jeho světa a do jeho stylu psaní. Obdivuji autorovu fantazii a i když bych nějaké skulinky v logice našla, byla to skvělá jízda!
Výborný námět a vykreslení života a práce horníků těžících drahé kameny v Severních horách prodchnutých magií. Sympatický hrdina, který se z nikoho vypracuje v nepostradatelného, nechybí samozřejmě ani věrné přátelství. Dobře popsaná hierarchie a fungování klanu, samozřejmě se objeví padouši a dokonce válka mezi klany. Snad jen ta romantická linka byla trochu naivní.
Výborné popisy práce pod zemí, zajímavý byl i způsob vedení války. První půlka knihy byla pozvolnější, v druhé půlce už to magií jiskřilo na každé stránce a nesmiřitelné nepřátelství a boj o kameny vedly k hromadám mrtvol zabitých nejrůznějšími způsoby. I když ke konci už opravdu nebylo nic nemožné, byla to zábava a kniha mě opravdu potěšila.
Doporučuji všem příznivcům Žambocha i těm, kteří se s jeho tvorbou teprve seznamují.

03.01.2023 5 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Jako většina čtenářů jsem pro Královně ohně k tomuto novému Vélinovu příběhu přistupovala opatrně, s ne moc přehnaným optimismem. Ale je to více než důstojný návrat do Vélinova světa, se všemi klady prvního dílu předchozí trilogie (i když ten mi přeci jen přišel ještě mnohem lepší). Děj má spád, nerozbíjí se mnoha příběhy z různých stran a koutů jako Pán věže a Královna ohně. Nové prostředí říše Kupeckého krále je osvěžující, Vélin hraje celou dobu hlavní roli a tato epická fantasy má vše potřebné - magii, dobrodružství, bitvy, přátelství, ale i zrady a úskoky, podivná božstva, trochu minulosti a trochu budoucnosti. Celkově je to napínavý koktejl pohádky pro dospělé. Moc se těším na pokračování a doporučuji všem, co četli předchozí trilogii.

07.02.2022 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Na to, jak dlouho jsem měla knihu v seznamu knih, které chci přečíst, jsem poměrně zklamaná. Tentokrát se neztotožňuji s nadšenými komentáři. Kniha není vyloženě špatná, příběh, ač není příliš originální, je docela dobře vymyšlený, osudy jsou pohnuté a čtenář si povzdechne nad nespravedlností osudu a nad neštěstím žen, které trpí pod násilnickým mužem nebo despotickým otcem v době, kdy bylo nemyslitelné se vzepřít a žít svůj život navzdory společenským konvencím.
Za poměrně silným nápadem ale pokulhává zpracování. Jak už tu bylo zmíněno, kniha je psána ve stylu červené knihovny, poměrně jednoduchým jazykem, postavy jsou jen bílé nebo černé. Dialogy jsou šroubované, těžko si představit, že by tak opravdu lidé spolu mluvili. Je to takový starosvětský styl, ale i u linky z konce minulého století. I chování postav je takové odtažité, o emocích se tu hodně píše, ale jsou málo cítit ze samotných postav.
Myslím, že příběh má co říct, jsou to nestárnoucí témata jako násilí v rodině, zakázaná láska, postavení ženy bojující proti tlaku společnosti, pátrání po svém původu. Kniha je díky své čtivosti a nenáročnému stylu vhodná pro chvíle, kdy se chcete nechat vést předvídatelným dějem a odpočinout si.

01.02.2022 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Audiokniha
Dobře, souhlasím, že kvalit Ostrova Lewis to nedosahuje, ale zase taková tragédie to nebyla. Je to podstatně jednodušší, ať už co se zápletky týká tak i vykreslení postav. Je v tom kopec romantiky, takže souhlasím, že bych doporučovala spíše ženskému publiku. A na co autor vsázel, bylo zasazení do atraktivního a ne tak obvyklého prostředí Číny. Protože jsem v Číně nebyla, nejsem schopná posoudit, nakolik reálné prostředí i chování lidí je. V detektivní lince není nic tak překvapivého, příběh ubíhá pozvolna a stojí na paradoxní spolupráci dvou nepravděpodobných spojenců - čínského detektiva a americké patoložky. Doporučuji nepřemýšlet o tom, zda by to bylo možné.
Jako relaxace nebo poslech při nějaké nudné činnosti to nebylo špatné a něco nového se člověk také dozvěděl. Rozhodně na Petera Maye nezanevřu.

20.12.2021 3 z 5