Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Znepokojující a nezapomenutelný román? Noční můra? Tak pro mě ani náhodou. Dočetla jsem to jen proto, že knížky ze zásady dočítám... také jsem doufala, že se aspoň ke konci objeví nějaké poselství, důvod, proč to autorka psala... Ale já bohužel nic neobjevila. Příběh mi nepřipadal ani napínavý ani strašidelný, spíš trochu úchylný. Četlo se to rychle a to je asi tak jediné plus. Prostě ztracený čas :-(

01.07.2018 2 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Po prvním díle jsem se na tento velmi těšila. Musím ale říct, že mě ze začátku děj nechytil tak silně jako v první knize. Do půlky se mi zdál zdlouhavý a pro mě trochu zmatený, pletla se mi jména a místa. Ale v půlce to dostalo spád a druhou část jsem dočetla jedním dechem, i presto, že to byl samý boj. Rozhodně doporučuji fanouškům fantasy. Souhlasím, že Ryan je mistr epického vyprávění. Těším se na třetí díl.

21.04.2018 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Moje první kniha od Kinga, dosud jsem měla čest pouze s filmovými adaptacemi.
Asi jsem čekala víc.
Líbí se mi myšlenka. Klasické svádění ďábla, aplikované na malé městečko a manipulace s jeho obyvateli. Chtíč, podlehnutí svodům a drobné žertíky přerůstající v nenávist a vrcholící tragédií. Konec trochu jako z pohádky "S čerty nejsou žerty", ale budiž.
Mně na tom všem asi nesedl styl vypravování. Rozvleklé knihy mi nevadí, postavy opravdu měly přítomnost i minulost, byla tam spousta myšlenkových pochodů, na mě až moc. Ale celé mi to připadalo takové staromódní. Prostě mi nesedl styl psaní.
Ale to neznamená, že si od Kinga nepřečtu něco dalšího. Popravdě jsem myslela, že jeho horory jsou děsivé, tohle mi tak nepřipadalo, tak zkusím vybrat jinou knihu.

27.03.2020 3 z 5

Děsivé radosti Děsivé radosti Ondřej Neff

Skvělé příběhy, nádherná kresba. Jsem nadšená. Ondřeje Neffa mám ráda, příběhy jsou originální a s překvapivými konci. Kresba Michala Suchánka je překrásná a emotivní. To se mi líbí. Spojení těchto dvou autorů je dokonalé. Bavila jsem se skvěle. Doporučuji příznivcům sci-fi.

03.06.2019 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Nesedl mi styl vyprávění. Střídají se pohledy 4 lidí, vše je vyprávěné v ich-formě, pro mě to bylo velice matoucí. Chvíli jsem zvažovala, že knihu odložím.
Co jí ale nemůžu upřít, je napětí a naprosto překvapivý závěr. Paranormální jevy mám ráda a jejich zakomponování do příběhu o lásce, nevěře, intrikách a manipulaci mi přišlo vcelku originální. I když závěr už se mi zdál přehnaný.
Já asi další knihy od autorky vyhledávat nebudu.

05.05.2019 3 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Tento díl je fantastický (to si myslím i o těch předchozích, ale tenhle je ještě lepší!). Napětí graduje a můj strach také. Stíny jsou děsivé a myslím, že tady se Hill dotkl dětských strachů většiny z nás... Moc se mi líbí i dobrodružná vsuvka Kinsey v jeskyni. S přibývajícím počtem klíčů se děj komplikuje a nutí čtenáře přemýšlet, odpovědí se ale zatím nedostává a to vyvolává podvědomou hrůzu a nutkavou potřebu číst dál. Zajímavý je i pohled na hroutící se vztahy mezi matkou a dětmi kvůli jejímu pití. A scéna, kdy Nina otevírá skříňku, do které dala urnu s popelem svého muže, patří k nejděsivějším. Co se mohlo ze skříně vynořit...!!! A ta kresba a nádherná obrazárna! Prostě neváhejte a ponořte se do příběhu, který vás nepustí!

08.03.2019 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Asi bychom v dlouholetém vztahu všichni potřebovali chvílemi opět cítit to vzrušení, tu nedočkavost, ten bezmezný obdiv k druhému, jaké jsme cítili na začátku vztahu nebo manželství. Člověk má sklony si pamatovat víc problémy a špatné věci, což je škoda.
Knížka Na co Alice zapomněla se mi líbila, i když nepatří do mých top od Liane Moriarty. Na mě se děj příliš vlekl a vstupy Elisabeth a babiččin blog mi trochu vadily. Ale příběh je pěkný, kniha se dobře čte, je to prostě klasická vztahová oddychovka pro ženy. Neuděláte s ní chybu.

19.02.2019 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Haló efekt je ošemetná věc a vychvalované knihy tím spíš. I u této knihy jsem podle ohlasů a médií čekala víc. První část, dětství, mi přišlo nudné. Dál to bylo lepší, ale poměry chudé italské společnosti poloviny minulého století jsou pro mě špatně vstřebatelné, a násilí v rodinách i společnosti je pro mě deprimující. Neupírám autorce vypravěčské umění, kniha se čte velice dobře, vývoj přátelství hlavních hrdinek je zajímavý, ale moje celkové hodnocení je: neurazí, ale nenadchne. Další díl si přečtu až po nějaké pauze.

12.01.2019 4 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Velice povedená detektivka, moje první setkání s autorkou. Hodně napínavé čtení, hlavně díky vyprávění z minulosti, které se táhne skoro celou knihou a udržuje člověka v napětí, jak to vlastně dopadne, i když už od začátku je jasné, že špatně. Vcelku dobře promyšlené, s trochou psychologického rozboru hlavně ženských postav. Závěr byl překvapivý, což je u detektivky jeden z hlavních plusů. Chybělo mi jen dořešení druhé zmiňované vraždy. Také mi vadilo několik tiskových chyb a hlavně záměna jmen a dnů, těžko říct, jestli je má na svědomí překladatelka nebo nakladatelství. Ale celkově se mi kniha velmi líbila a doporučuji i ostatním čtenářům detektivek.

29.12.2018 4 z 5

Prokletá krev Prokletá krev Sabine Thiesler

Nepřipojím se k nadšeným komentářům. První půlka byla zdlouhavější, druhá půlka dostala spád. Přesto jsem chvíli zvažovala, jestli mám knihu vůbec dočíst. Asi mi nesedla zápletka, tolik tragédie, neštěstí, zrady, pomsty, pokřivené vztahy a manipulace v jedné rodině. Pro mě to bylo těžké čtení a velmi tragický konec pro všechny členy rodiny. Depresivní.

11.01.2020 3 z 5

Černý cukr Černý cukr Miguel Bonnefoy

Tak tohle mě zaskočilo... nepřečetla jsem si přebal do konce a čekala jsem dobrodružný příběh, takže první kapitola mě opravdu překvapila. Ačkoliv jsem s magickým realismem měla co do činění před opravdu mnoha lety, když jsem ještě vyhledávala intelektuálně náročné knihy, začetla jsem se i tentokrát. Základem je legenda o pokladu kapitána Morgana, který hledají celé generace dobrodruhů. Ne vždy ale život dopadá tak, jak my chceme. Někdy najdeme místo zlata spokojený rodinný život a prosperitu, odměnu za poctivou práci, a jindy zase platíme za svou pýchu a nadřazenost a hamižnost. Jazyk knihy je poetický, některé výjevy popisují reálný život lidí a některé jsou nadpřirozené. A dozvíte se o výrobě rumu. Příjemná jednohubka.

15.09.2019 4 z 5

Co zbylo z mojí sestry Co zbylo z mojí sestry Nuala Ellwood

Tak já nevím, asi mi kniha moc nesedla. Líbila se mi dějová linka z dětství, prolínání s linkou z válečné zóny a až do tři čtvrtě knihy i současnost a popsání posttraumatického stresového syndromu. I když chvilkami jsem se ztrácela. Ale závěr mě zklamal. Přišlo mi to nereálné a (jak tu zmiňuje několik čtenářů přede mnou) překombinované a vlastně i dost zvrácené. Nic, co bych v budoucnu chtěla vyhledávat.

10.07.2019 3 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Celou dobu jsem si říkala, že Modrá není tak dobrá jako Historie včel, ale po dočtení na ni musím stále myslet a mrazí mě v zádech.
Souhlasím, že příběh Signe není tak čtivý, zatímco Davidův a Lou byl napínavý a dramatický. Nicméně se mi moc líbilo, jak se příběhy na konci propojily.
Proti Historii včel je tento příběh pomalejší, pozvolnější, nicméně také směřující ke globální katastrofě. A stejně jako úbytek včel, i úbytek vody a přibývání sucha už pozorujeme. A tak si s hrůzou říkám, v jakém asi světě budou žít naše děti a jejich děti. Snad ještě stihneme alespoň něco zvrátit, aby život budoucích generací nebyl tak bezútěšný a beznadějný. Snad je ještě čas...

09.06.2019 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Jsem v podstatě hororový nováček, takže srovnání s To nedokážu posoudit. Temné léto se mi líbilo. Nádherné vykreslení bezstarostného dětského nespoutaného světa letních prázdnin, pouto přátelství a kouzlo letních dobrodružství. Popis atmosféry, přírody a dětských vztahů mi nepřipadal nudný, naopak pro mě měl velké kouzlo. A pomalé vkrádání zla, postupné zvyšování napětí bylo citlivě dávkováno až do velkého finále. Sice nemůžu říct, že bych se nějak hodně bála, ale bavila jsem se dobře a vzpomínala na dětství a letní prázdniny, ale i na dětské strachy a můry.
Jediné, k čemu mám výhrady, je překlad. Četla jsem vydání z roku 2018 v edici Fobos a musím říct, že na začátku jsem myslela, že knihu odložím. Tak neuvěřitelně šroubované věty, přesný překlad z angličtiny, jsem snad ještě nezažila. K tomu spousta tiskových chyb. Ačkoliv se mi kniha velice líbila, strhávám jednu hvězdu za překlad, protože mi nedopřál komfort při čtení.

18.05.2019 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Tak je tu konec. Stejně jako mnoho čtenářů přede mnou je mi z toho trochu smutno, ráda bych v příběhu zůstala déle a užívala si nádherné kresby. Ale všechno jednou končí. Mě tento závěrečný díl přišel stejně skvělý a napínavý jako ty ostatní, možná o trošku méně strašidelný. Happyend mě nezklamal, ostatně byl vydlážděný mnoha zlovolně zmařenými životy. Ocenila jsem sílu přátelství a lásky. Abych pravdu řekla, tak mě Hill dostal úplným koncem. Nechci předesílat pro ty, kteří ještě nečetli. Ale pro mě to bylo nečekané a naprosto geniální.
Takže děkuji autorské dvojici Hill a Rodriguez za dokonalý zážitek. Díky nim jsem se na komiksy začala dívat jinýma očima a přestala jsem je podceňovat. A jsem si jistá, že se k této sérii ještě mnohokrát vrátím.

27.04.2019 5 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Čekala jsem dobré čtení a rozhodně se mi ho dostalo. 3 sci-fi či fantasy novely s neotřelými nápady a jeden brutálně reálný příběh o nebezpečí nošení zbraní. Momentka je naladěná do duchovna a zabývá se myšlenkou krádeže duše. V nebi je o nezvyklém úkazu na nebi, který rozhodně není přírodním jevem a doslova uvězní hlavního hrdinu. A Déšťˇ je novela se skvělým originálním nápadem a realistickým vylíčením světa a chování lidí po katastrofě. A Nabito bohužel není fantasy, ale realita s tragickým koncem. Jako člověk z Evropy nedokážu pochopit americký benevolentní přístup k nošení zbraně a následky vidím stejně tragicky jako Joe Hill. Novely byly bravurně napsané, s rychlým spádem a chytrou myšlenkou. Bavila jsem se dobře.

22.04.2019 5 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

V podstatě souhlasím s Eslem. Devět dní je pro mě nevyzrálé Young Adult dílo. Začíná celkem slibně, svět, který Strachotová vytvořila, je zajímavý a má potenciál. Ale myšlenka není hlouběji propracovaná, svět není dostatečně vykreslený a mezitím vztah hlavních postav, které se zmítají mezi přitažlivostí k sobě a klidným odchodem od sebe. Neustálé střídání toužení a nenávisti a odmítání mě už iritovalo. Do toho nějaké boje a vojenské akce. Knihu jsem dočetla jen z povinnosti a další díl už nevyhledám.

18.04.2019 2 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Nevím, co jiného napsat, předchozí komentáře jsou trefné a výstižné. Já sama po přečtení tohoto dílu ještě víc žasnu, co dvojice Hill - Rodrigues dokázala vytvořit. Pro mě je to dokonalé dílo, spojení úžasného tajemného a napínavého příběhu a neuvěřitelně sugestivní kresby. Výrazy tváří a hlavně oči... neskutečné!
Tento díl opravdu hodně vysvětluje a zároveň, jak již jiný čtenář přede mnou podotkl, je poměrně smutný. Jak už to tak v životě bývá, některé nápady vedou k tragickým koncům, s jejichž následky se pak musí aktéři potýkat po celý život.
Těším se na poslední díl a zároveň mám chuť jeho přečtení oddálit. Nechci se rozloučit s tímto světem fantazie a krásných kreseb. A také se trochu bojím. Zvolil Hill happyend nebo zvítězí zlo?

05.04.2019 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Uznávám, že je kniha velice čtivá, cílená na mladého čtenáře, ale co do myšlenky, je to naprostý průměr. Soutěžení skupiny mladých lidí z chudých poměrů, přičemž kromě vytouženého vstupu na obyvatelnou planetu Eden mohou získat velkou sumu peněz a obrovské výhody pro svou rodinu. Nic originálního, to už tu bylo. Tentokrát je děj zasazený na palubu vesmírné lodi, a to asi stačí k nálepce sci-fi. Ale kromě místa a záhadné látky Nyxie tento první díl ze sci-fi nemůže nabídnout nic jiného. Snad bude příští díl na planetě Eden zajímavější. Přečtu si ho, budu doufat, že v něm bude originální svět a hlubší myšlenka než vynucená rivalita skupiny lidí. A snad také méně překlepů a gramatických chyb.

26.03.2019 3 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Jak už bylo řečeno, příběh je rozhodně zajímavý. Neohrožený nezastavitelný hrdina mstitel s tajemnou minulostí a vazbou na rezervaci indiánů, rozervaný a schopný všeho, se zatím nejasným cílem. Nepřikrášlený pohled na život indiánů, bohužel asi realistický, až milovníkům Vinnetoua běhá mráz po zádech. Mě ale bohužel příliš neoslovila kresba, která mi připadala nepřehledná a až moc syrová. A vulgarit a nadávek tam na můj vkus bylo také až příliš. Není to prostě můj styl. A i když by mě zajímalo, jak to bude se Zlým koněm dál, zatím zkusím jiný komiks. Teprve se ve světě komiksů rozkoukávám, třeba se ke Skalpům po čase vrátím.

15.03.2019 3 z 5