Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Další kniha mého oblíbeného spisovatele. Ještě jsem u něj nepadla na vyloženě slabou knihu, možná je to proto, že ze zásady nečtu knihy od jednoho autora po sobě. Stíhám si tak odpočinout od stylu a případných podobných konceptů.
To by ale rozhodně nebyl případ této knihy, kde je zápletka velmi originální. Na začátku zdánlivě nenuceně, ale záměrně prozrazené tajemství roztočí spirálu, která může zničit vztahy a celé rodiny. Nedůvěra je mocná zbraň a rozleptává pouta. Co vypadá jako hra na dobro a zlo pod záminkou pravdy (dobře, možná i trochu z finančních důvodů), může ale skončit i smrtí. A ne jednou.
Knihy H. Cobena vždy pracují s tajemnem, šťourají se v minulosti, rozpitvávají lidské pohnutky a důsledky dávných rozhodnutí. Není nouze ani o napínavé okamžiky. A vždy mě donutí přemýšlet. Tady o tajemstvích a dani za ně, a o tom, co jsou ženy schopné udělat, aby cítily, že se o ně někdo zajímá.
Kombinovala jsem audioknihu s papírovou. Super čtení i poslech, doporučuji.

14.12.2023 5 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Lehké letní odpočinkové čtení pro všechny, kteří si nelibují v brutálních popisech, zato mají rádi vodu a podvodní svět. Tentokrát se podíváme do sladké vody za aligátory. A také se pokusíme rozplést případ starý 30 let.
Devízou této série pořád zůstává pohled zpod vody a popis floridské přírody. Sloan je navíc sympatická vyšetřovatelka a tým kolem ní je mírně řečeno neortodoxní. Celé je to svěží a trochu jiné než většina detektivek.
Souhlasím s ostatními, že závěr byl až moc uspěchaný, rozhodně se dalo vytěžit více.
Těším se, čím nás překvapí další díl.
Audiokniha

31.07.2023 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Mysteriózní detektivní příběh s kapkou hororové atmosféry, pro mě ideální kombinace. Při čtení v noci, kdy jsem byla sama, jsem se i bála (no ano, jsem strašpytel).
Mám ráda Kingův styl vyprávění, hodně mě baví pohled na Ameriku jeho očima, popis krajiny, měst, lidí a společnosti, vztahů, provázanosti a konsekvencí. Líbí se mi jeho odkazy na jiné knihy, postavy nebo reálné lidi. Tady byl skvělý popis síly davu a nebezpečí odsouzení a lynčování, řetězec neštěstí. Je pravda, že konec mě trochu zklamal, čekala jsem delší, napínavější a pompéznější vyvrcholení. Bylo to moc rychlé a snadné. Ale celkově hodnotím knihu jako velmi podařenou.
Doporučuji.

23.06.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Na prvotinu se mi to zdá velmi dobré, i když srovnání s Kingem nebo Karikou je značně nadnesené. Příběh se mi hodně líbil, skvělý nápad, začlenění slovanské mytologie, zvyků, vztahy na vesnici a vztahy mezi lidmi obecně. Krásný byl vhled do světa dětského kamarádství a moc roztomilý byl Imbus.
První půlka knihy se ale opravdu táhla, zato druhá - to byla jízda. Myslím, že by příběhu pomohlo zkrácení, aby děj rychleji dostal spád. Konec je na druhou stranu až moc rychlý a tak trochu useknutý. Ale to mi tolik nevadilo.
Mám ale jiné výtky. Za prvé mě opravdu iritovala všechna nesprávná oslovení a občas i nadmíra nespisovných výrazů. Za druhé - uznávám, že má autorka bohatou slovní zásobu, ale některé příměry mně připadaly šroubované a přehnané, navíc jich v knize byla přehršel. Přirovnání jako " ... uondané svaly se mu snažily stočit do klubíčka jako pes, co hledá nejpříhodnější polohu." nebo "Zíral na strop, kde se míhali zřídkaví světelní duchové , jak poslední motoristé spěchali domů..." nebo ".. a rozhlížel se po louce u chalupy, sem tam rovnou čáru ojíněných stvolů rozčísla shrbená záda třešní a kaštanů.." nebo "... zatímco čekal, až čtvrtý z panadolů uspí zubatou lasičku, co mu hryzala za čelem." Mám ráda bohatost češtiny, ale tohle vyprávění mělo až moc kudrlinek a ozdůbek.
Celkově ale knihu hodnotím jako podařenou, líbila se mi atmosféra, nápad a vykreslení postav. Klidně se ponořte do tajemných lesů Orlických hor, pokud se nebojíte...

11.05.2023 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Tak konečně mi přišel do ruky třetí díl, na který jsem se opravdu hodně těšila.
Souhlasím se všemi superlativy v předchozích recenzích. Máme tu opět komplikovaný případ série vražd s tajemným poselstvím, ale vrah s tímto rukopisem je za mřížemi. Je ovšem geniální a navíc všechny vraždy souvisí s těmi, kdo ho nějakým způsobem za mříže dostali, což je minimálně znepokojující. A to nás přivádí k Maartenu S. Sneijderovi, o jehož minulosti se tu dozvíme překvapivé skutečnosti. Parťáka mu dělá Sabina Nemezová, asi jediný člověk široko daleko, který ho snese.
Vražedné pohádky jsou thriller, jak má vypadat. Je plný akce a napětí, komplikovaných vodítek, záhad a nevysvětlitelných tahů vraha. A najít v tom smysl je opravdu těžké.
Takže proč jsem se rozhodla jen pro 4 hvězdy? Střídání časových rovin bylo pro mě tentokrát matoucí. Musela jsem si opravdu dávat pozor, o které sérii zločinů se právě mluví, jinak bych se v tom ztratila. Navíc mi případ přišel už překombinovaný a konec mě nepotěšil.
Na druhou stranu velmi kladně hodnotím linku, která se týkala práce psycholožky a vývoje situace ve vězení.
Suma sumárum, ačkoliv se mi předchozí knihy líbily víc, rozhodně fanouškům doporučuji i tuto. Máte se na co těšit. A my ostatní na pokračování série.

28.10.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M. W. Craven

Jelikož jsem nejprve četla druhý díl, nebyla pro mě dvojice Poe a Tilly překvapením. Naopak jsem se velice těšila na jejich seznámení a první krůčky, tušila jsem, že bez humorných situací se to neobejde. Zábavné a osvěžující.
Jinak thriller ve stejném duchu jako Temné léto. Velkou roli v Cravenových knihách hraje prostředí, ponurá vřesoviště anglické Cumbrie, tady i kamenné kruhy, které jsou dějištěm vražd.
Poe je velice sympatický, ale patrně jen čtenářům, jinak je neoblíbený, s lidmi špatně vycházející a pro vedení obávaný detektiv. Pro nás zásadový, neústupný, nesnášející nespravedlnost a příkoří, před ničím se nezastaví. Ideální hlavní hrdina.
Musím říct, že knihy tohoto spisovatele jsou psány trochu jinak a chápu, že se někomu nelíbí. Ale já jsem si dvojici Poe a Tilly oblíbila, styl autora se mi líbí, prostředí je pro mě atraktivní a případy jsou správným způsobem zamotané a neprůhledné. V podstatě na začátku skoro nevyřešitelné. Postupné odhalování stop, nějaká akce a dramatický závěr. Možná, že thriller by měl být více nabitý akcí, ale já mám ráda právě to rozklíčovávání, spolu s prolínáním se s osobním životem postav, pátrání v minulosti.
Takže už máme v dohledu další díl a já se těším. Doporučuji.

29.08.2021 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Druhý díl série, který ale dějově nenavazuje, provázanost je jen osobní a vše je dobře vysvětleno, takže se dá číst samostatně.
Pro mě sázka na jistotu a nespletla jsem se. Detektiva Frosta jsem si oblíbila už v prvním díle a v tomto příběhu se mu dostáváme více pod kůži. Sledujeme jeho morální dilema, jeho posedlost vyřešením záhady kolem smrti jeho sestry, jeho vztahy k členům rodiny a to vše z něj dělá normálního člověka. Frost není superhrdina, je reálný a velmí sympatický. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má jeho kocour Shack.
Kniha je originální svou zápletkou a v podstatě je to závod s časem, jak co nejrychleji najít nové důkazy proti známému sériovému vrahovi, který musel být propuštěn kvůli zfalšovaným důkazům. Děj je napínavý a finále dramatické.
Chápu některé výtky čtenářů ke kocourově chování, ale je prostě úžasný, tak se to dá odpustit.
Mně se kniha moc líbila, ráda ji všem doporučím a těším se na třetí díl.

23.02.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Rychlá a dokonale odpočinková kniha, když se vám nechce příliš přemýšlet a chcete se jen nechat unést napínavým trošičku strašidelným příběhem.
Dokonalé kulisy, odlehlá chata na konci světa, zimní bouře, bez elektriky a možnosti úniku. Christieovská zápletka - vražda v úzkém kruhu lidí, napětí, strach, nedůvěra, obviňování, na povrch se vynořuje kontroverzní minulost jednotlivých postav a možné motivy.
Svižné vyprávění bez hluchých míst, krátké kapitoly, pěkné vykreslení houstnoucí atmosféry, jen ten konec byl na mě příliš rychlý.
Tak když jste unaveni, toto je ideální volba.

10.06.2020 4 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Co nového napsat u desátého dílu série? Je to velmi slušný nadprůměr, jako vždy. Rozesmály mě komentáře některých čtenářů o zdecimování amišské komunity a souhlasím.
Ale přesto, že věrní odběratelé této série už vědí, do čeho jdou, stále to není nuda. Reálie už sice nejsou tak překvapivé, ale L.C. vždy dokáže případ úspěšně zamotat a následně postupně logicky vysvětlit. O napětí není nouze, Kate se do nebezpečí vrhá po hlavě a skoro to vypadá, jako by všechnu důležitou práci mohla udělat jen sama. A tak to také máme rádi.
Musím říct, že při popisu požáru mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě a ten hučící hladový oheň jsem živě slyšela. Doufám, že naposledy.
Takže fanouškům doporučuji, kvalita se drží!

01.04.2024 4 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Myslím, že předchozí komentáře už vyjádřily vše důležité.
Knihu jsem si vzala do batůžku na dovolenou, abych při chození netahala bichli.
Jak už tu psali ostatní, některé povídky se mi líbily víc a jiné míň. Většina ve mně vyvolávala pocity a to je důležité. Moc se mi líbily ilustrace a souhlasím, že bychom potřebovali více ilustrovaných knih pro dospělé. Člověk se zadívá a nechává doznívat pocit z přečteného nebo si vychutnává očekávání, co přijde.
Jazyk Jana Štiftera se mi moc líbí, dokáže vystihnout to pomíjivé, kouzlo místa, fotky, obrazu nebo vzpomínky. Nejvíce se mi asi líbilo Světlo z Pauliny, to mě opravdu chytilo za srdce.
Doporučuji jemným duším.

14.08.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Bohužel nečtu díly popořádku a přeskočila jsem předchozí 2, tak nemohu posoudit stoupající. klesající nebo stálou úroveň. Pro mě byl tento díl trochu zklamáním. Chybělo mi tam to, co dělá tuto sérii jedinečnou, a to ta podivínská chemie v nesourodém týmu, která jakoby se vytratila. Dále jsem na sérii oceňovala humor a i ten jakoby tu skomíral, pár hlášek, už ani úsměvných, dialogy nijaké. Možná je to zasazením do covidové doby, kdy humor přešel opravdu i ty nejvytrvalejší srandisty. Nevím.
Pro mě toto byla detektivka bez výrazného spádu, s trochu sešroubovaným motivem a propojením případů. Napětí se objevilo až na konci. V podstatě nejzajímavějším pro mě bylo paradoxně zasazení právě do lockdownu, což autor vystihl bravurně, ale ne otravně.
Tak nevím, prostě mi tam chyběla ta chemie mezi postavami.

14.08.2023 3 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Tíživé téma, které se špatně vydýchává - ústředním motivem je zneužívání dětí církevními představiteli. To je jedno z témat, které mě vždy zasáhne a vzbudí ve mně neskutečný vztek. Nevím, jestli bych knihu poslouchala, kdybych věděla, čeho se týká.
Co do kvality - za mě je to průměrná detektivka, jakých je mnoho. Ani vyšetřovatelka ničím nevyniká. Další z mnoha rychlovek, které se dobře čtou, děj ze současnosti se prolíná s vyšetřováním dávné minulosti a do toho nějaké osobní problémy.
Neurazí, nenadchne. Jako audiokniha ideální.

18.07.2023 3 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Opět strhující děj, velmi složitá zápletka a podivné vraždy. Sledujeme opětovné navazování vazeb mezi hlavními vyšetřovateli, ale i nebezpečí, které jim zase hrozí. Je to seskupení velice svérázných charakterů, trochu zidealizovaně se dokonale doplňují, respektují a bezvýhradně si důvěřují. Mně přirostli k srdci a proto autorům odpustím některé nedokonalosti a nepravděpodobnosti tohoto dílu. které tu trefně čtenáři uvádějí. Celé tajemství mi připadalo nechutné (nechci být konkrétnější) a zbyla mi pachuť na duši, protože bohužel i takovou realitu známe.
Chybí mi už jen 2 díly série a je mi již nyní jasné, že mi bude líto, až ji dočtu. Já doporučuji.

25.04.2023 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Jodi Picoultovou jsem měla už dlouho v hledáčku a toto je její první kniha, která se mi dostala do rukou. Snad je to přehnaným očekáváním, protože jsem si všímala, jak je tato autorka oblíbená, ale byla jsem trochu zklamaná.
Rasismus je velké téma. Už jsem četla několik knih, které se mu věnovaly, žádná ale nebyla tak současná. Co mě překvapilo, bylo, jak stále palčivé téma to v Americe je. Samozřejmě mám povědomí o hnutí Black lives matter a občas zahlídnu nějakou velkou kauzu ve zprávách. Co mě ale zarazilo byly spíše zdánlivé maličkosti jako nakupování nebo diskriminace v práci, se kterými se ale lidé setkávají každý den.
Výběr tématu, čtivost, vykreslení charakterů, to vše se mi líbilo. Na škodu ale byl přílišný kontrast mezi hlavními aktéry, černobílé vykreslení problému, dramatičnost dovedená až za hranu a konec, který zabil věrohodnost příběhu.
Kniha není špatná, je správné si připomínat (ne vymazávat) problémy, které ovlivňují naši společnost, ale zpracování mi úplně nesedlo.

31.03.2023 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Skvělé! Tak ráda jsem se vrátila do světa, který Neal Shusterman stvořil, abych se dozvěděla, jak to s lidstvem dopadlo. A možná proto, že jsem neměla žádná velká očekávání a nechala jsem se jen vést fantazií a záměrem autora, byl to pro mě zase skvělý zážitek.
Smrtka byla jako zjevení, blesk z čistého nebe, něco tak originálního a zároveň tak hlubokého. Nimbus byl akčním pokračováním, kde byla morální linka trochu zastíněna akcí a zamotáváním příběhu. A Zvon je více než důstojným ukončením se spoustou nových zvratů, ale i původních kousků, které jako v puzzle zapadly, kam měly. A zpátky je tu zamýšlení nad charakterem lidstva jako takového, nad vlivem moci a nepostižitelnosti na jedince a jeho vývoj.
Shusterman napsal trilogii, která je neskutečně čtivá a napínavá, ale zároveň vás donutí přemýšlet, hledat paralely v našem světě a utvářet si názor. A doufat ve vítězství starých dobrých morálních hodnot. A přestože nemáme Nimba, i tak máme snad ještě naději.
Doporučuji.

20.12.2021 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Milá postapo hororová variace na Živé mrtvé. A proč milá? Protože hlavní hrdinkou je malá, chytrá, bezbranná holčička, která s nadšením vsakuje učení, kterého se jí na uzavřené vojenské základně dostává, a nás dostává svým vnímavým pohledem na svět a přirovnáními k příběhům, o kterých se dozvídá od své učitelky. Až později zjistíme, že zas až tolik bezbranná není, ale to už nás má omotané kolem prstu.
Výborný tah od autora... v podstatě hororový příběh zjemněný napůl záporáckou hlavní hrdinkou, které ale musíte držet pěsti. Skvělé popsání světa, včetně příčiny katastrofy a velice překvapivý konec. Dobré vykreslení postav, jejich vývoj a pro nás námět k zamyšlení, jak bychom se chovali my. Občas jsou v knize i drsnější scény, ale z mého pohledu nijak přehnaně.
Za mě má tato kniha velké kouzlo, byla pro mě velkým příjemným překvapením.
A navíc velice dobře zpracována jako audiokniha.
Doporučuji všem, kteří mají chuť vybočit ze svých zajetých kolejí a zkusit něco odlišného.

19.02.2021 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Knihy Michaely Klevisové mám ráda pro její styl vyprávění, zaměření na vykreslení charakterů a vztahů mezi lidmi a pátrání založené na spíše psychologické rozkrývání těchto vztahů a možných pohnutek.
I tento příběh je takový, inspektor Bergman se nám tu představuje a pátrá po vrahovi mladé dívky, která byla nalezena v lesoparku v Praze. Je to věrohodná sonda do života lidí ve vilové čtvrti, do sousedských, rodinných, pracovních a mileneckých vztahů. Příběh plyne poklidným tempem, přesto nepostrádá napětí.
Jediné, co mi vadilo, byla na můj vkus podivná jména některých protagonistů.
Je to moje třetí přečtená kniha autorky a musím říct, že Zmizela v mlze a Ostrov šedých mnichů se mi líbily více. Přemýšlela jsem proč a nakonec jsem došla k závěru, že z nějakého nepříliš logického důvodu mám raději detektivky odehrávající se v jiných zemích, myslím, že to asi souvisí s iracionálním pocitem bezpečí. Prostě nerada čtu o zločinech v Čechách.
Přesto knihu doporučuji a časem určitě vyhledám další díly série.

29.12.2020 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Tak pro mě toto byla těžká kniha na konec roku. Přišla ve chvíli, kdy jsem i ve svém životě měla více otázek než odpovědí a spoustu zmatku a tato kniha mě zasáhla do středu srdce. Musela jsem ji často odkládat, nebyla jsem schopná číst v kuse. Je zajímavé, že někdy se nám dostanou některé knihy do ruky v ten pravý čas...
Pro mě jedna z knih, na které nezapomenu a ke kterým se budu vracet. Je o hledání sama sebe, ať už v kterémkoliv věku, o hledání svého místa na světě a o seberealizaci a podřízení se, ale také o vášni, lásce, naději, dětském světě bez kompromisů, o potřebě mít někoho, kdo nás vidí... O malém městečku Borg, které se změnilo návštěvou starší dámy, která hledala svoje místo.
Doporučuji, pokud máte chuť na dávku emocí.

"A tak z jeho snů udělala své. A z jeho života svůj. Protože v tom byla dobrá a lidé chtějí dělat to, v čem jsou dobří. Chceme, aby někdo věděl, že tady jsme. Že na nás záleží."

"Protože život je víc než boty, ve kterých chodíte. Víc než člověk, kterým jste. Je to sounáležitost. Části vás samých v někom jiném."

"Protože když neodpustíme našim milovaným, kdo nám pak ještě zbude? Co je láska, pokud ne to, že milujeme naše milované, i když si to nezaslouží?"

25.12.2019 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhý díl jede na stejné vlně jako první, takže znovu vyšetřujeme zločin v malebné švédské vesničce. Tentokrát se zápletka točí kolem starožitností, trhů a obchodu se starožitnostmi, což je pro mě super téma, o kterém nic nevím. Samozřejmě z toho logicky vyplyne, že se budeme prodírat chamtivostí, závistí, snahou být na vrcholu, trochou zlodějiny, probereme i dávné křivdy a vztahy, možná i lásky. Vše v poklidném tempu. Ideální čtení na léto.

17.08.2024 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Ačkoliv asi raději čtu zahraniční detektivky (mám tak pocit, že zlo je daleko od nás), musím uznat, že české detektivky mají tu přidanou hodnotu v prostředí, které je nám známé. A nejraději mám, když je kniha zasazena do krásného prostředí, naoko nevinného, kde si lidé vidí do talíře a mají mezi sebou hezké vztahy. Nebo ne? Může i v malebné přírodě a od civilizace vzdálené osadě bublat pod povrchem tajemství? Může i tam žít zloduch?
Neříkám, že bylo vše dokonalé, zejména volba jmen a příjmení mě dost iritovala, ale myslím si, že na tak mladého autora je to slušná práce a doufám, že se dočkáme dalších knih.

01.07.2024 4 z 5