bábuška bábuška komentáře u knih

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Příběh z frankistického Španělska, kde na okraji společnosti v bídě žije rodina mladé dívky Any, její nejbližší rodina, přátelé, první láska. Záhadné dění kolem dětského domova Inclusa, doba, kdy je lépe mlčet a vyhýbat se všudypřítomným gardistům. Čteme o málo nám známém období, je to příběh čtivý a poučný.

01.01.2021 5 z 5

Priveľa tajomstiev Priveľa tajomstiev Katarína Gillerová

Přestože tato autorka patří mezi mé oblíbené, jsen tentokrát zklamaná. Jak už název knihy napovídá, těch tajemství bylo nějak moc. Kolik bylo postav, každá měla nějaké tajemství, takže jsem se občas v ději ztrácela. Budu se muset po čase ke knize vrátit, snad se mi podaří
jí lépe porozumět.

24.12.2020 2 z 5

Dračí ukolébavka Dračí ukolébavka Jill Jones

Obsah knihy spíš hororový, na malém ostrově Keinadraig v Cornwallu se žije ve společenství jako před sto léty, vládne tam despotický Strážce Rady s Léčitelkou a za tím vším se skrývá utajovaná tajemná Dračí síla. Místy byl děj hodně napínavý, ale nepravděpodobný.

23.12.2020 2 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Nové vydání dvou knih, které jsem dříve nečetla, V první části sdílíme osud mladých dívek Kamily a Laděny, lásky i zklamání, i školní problémy, tak, jak to v raném mládí bývá. Ve druhé knize se setkáváme s přítelkyněmi Kamilou a Ilonou, již dospělými mladými ženami, ale ani později není jejich život klidný a pohodový. U Kamily se objeví rakovina a léčení trvá několik roků. Ilona prožívá nepěkné dlouhé roky s mužem násilníkem, kdy v té době ještě nevyšel zákon o domácím násilí. V mnoha pasážích jsem se vžívala do jejího utrpení a sdílela s ní tu bezmoc. Obě knihy byly dobře napsané a dobře se četly. Trochu jsme se vrátili do minulých let.

14.12.2020 3 z 5

Šťastie mi uniká pomedzi prsty Šťastie mi uniká pomedzi prsty Agnès Martin-Lugand

Francouzský moderní román, ničím nepřekvapuje, dobrá polovina knihy popisuje, jak je hlavní hrdinka rozčarovaná manželstvím, zaměstnáním a nakonec se vrhne do víru módní Paříže. Splní si svou touhu, stává se uznávanou návrhářkou, ale zaplatí za toto vysokou cenu. Až poslední třetina knihy byla napínavá, tím i víc čtivá.

11.12.2020 3 z 5

Čilá babička i její okolí si šušká o jakémsi tajemství, které vlastně žádným tajemstvým není. Podobnými náměty se zabývá více autorů, ale o podrobnějších osudech židovských sousedů, kteří mizí i z přátelského okruhu malé Alžběty, posléze pak i o odsunu německých obyvatel a ztráta dalších spolužáků. tam mnoho neni. Na tak objemnou knihu vlastně mnoho slov o ničem postatném. Škoda.

10.12.2020 3 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Upoutala mně krásná obálka, obsah už tolik nezaujal. Válečná léta byla popsána jen okrajově a děj samotný o vzpouře dívky z dobré rodiny a finanční "nenažranosti" dalších rodinných členů už popsán v tolika jiných knihách. Zajímavé byly provizorní postupy při vaření toho, co příroda dala.

06.12.2020 3 z 5

Zapomenutá Zapomenutá Catherine McKenzie

Název pěkně napovídá, že i já zapoměla že už jsem tuto knihu četla. Ale je to taková oddychovka, že mi to vůbec nevadilo.

04.12.2020 3 z 5

Romány a novely Romány a novely Jan Balabán

Přiznávám, že jsem knihu odložila nedočtenou, působila na mně hodně depresivně i když jsem se snažila se začíst. Taky nejsem žádný filozof, i když jsem chápala, co nám chtěl autor říci. Zřejmě taky působí má nemoc, proto si nedovolím knihu hodnotit.

01.12.2020

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Námětově dost podobný děj ze stejného období jako kniha Slavík. Přestože příběh vyprávěný dvěma autory, byl ucelený a podán syrovým stylem, je čtivý až do konce. Už jenom to, že se jednalo o osoby skutečné, literárně upravené, byla to četba opravdu poutavá, připomínala krajinu částečně známou a dokážeme se vžít do doby vzdálené, ale s obyvateli i s těmi, kteří se přímo zúčastnili bojových akcí, jako bychom to prožívali vše s nimi. Tolik mě kniha oslovila.

27.11.2020 5 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Zase jsem se po letech vrátila ke známé knize. Trocha tajemna a fantazie neuškodí a taky mám pana Součka ráda a v paměti.

24.11.2020 5 z 5

Zátoka bouří Zátoka bouří Patricia Shaw

Byla jsem od začátku hodně zklamaná, ani jsem ji nedočetla.

24.11.2020 1 z 5

Plamen duše Plamen duše Barbara Wood

Dálný Východ je rozdělen na spoustu malých národností, samostatná města dělí plochy pouště. Jeruzalém, Babylon, Alexandrie, setkávání s beduinskými kmeny, to je země mladinké léčitelky Seléné. .Podle její pěstounky Mery, pochází z královského rodu, musí ovšem projít dlouhou cestu, lemovanou modlitbami k různým božstvům, které jsou alfou a omegou tohoto období. Mladá Seléné miluje řeckého lékaře Andrease, ovšem jejich cesty se spojí až po mnoha letech. Kniha náročná, ale čtivá.

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

(SPOILER) Mladý muž, který tolik miluje létání, že se vzdá rodinného bohatství a pro lásku k mladé Židovce Debře, odjede do Izraele a vstoupí do jejich armády. Situace v Izraeli je výbušná a služba u letectva je víc jak náročná. Knihu bych zařadila spíš jako mužské čtení, ale děj mně tolik zaujal. Při jednom z útoků je usmrcena mladá manželka jeho přítele, samotná Debra je připravena o zrak. David veden nenávistí při jednom z útoků, neuposlechne rozkaz nadřízeného, vrhne se do leteckého souboje, při něm zahyne jeho přítel a on sám vyvázne sice životem, ale se zcela ohořelou hlavou. Léčení potrvá celých třičtvrtě roku, několik plastik změní zcela jeho podobu, z armády je okamžitě propuštěn. Uchýlí se do Jižní Afriky, kde jeho rodina vlastní veliké pozemky s přírodní rezervací. Čeká jej další boj s pytláky a práce uvést rezervaci do původního stavu. Jak je krásně popsána krajina Izraele, tak nyní i bujná vegetace jihoafrická. Láska a starost o Debru vše překoná a všechny nesnáze jsou překonány. Byla jsem s touto četbou velice spokojená, i když jsem autora dosud neznala.

Triumf Triumf Barbara Taylor Bradford

Katie, Carly a Denice, tři kamarádky od školních lavic se společnou touhou stát se herečkami. Ale neúprosný osud zasáhl, Carly končí v nemocnici v umělém spánku, Denice je mrtvá. Policie se svým pátráním uvázla na mrtvém bodě a po dlouhých deset let, než je pachatel vypátrán a končí za mřížemi. Mezi tím Katie vystuduje v Londýně hereckou školu a nakonec zazáří v N.Y. na Brodwei v dramatu o sestrách Brönteových. Osobně navštíví skotské vřesoviště a po delší dobu nasává dech kraje. Jejím výkonem na jevišti tento osobní prožitek dodal vzrušení a štěstí i jako vzpomínku na přítelkyně z dětství. Celkem odpočinkové čtení, kvalitní překlad.

Konec starých časů Konec starých časů Carmen Korn

V hamburských obyvatelích přetrvává mysl míry uvědomění svobodného hanzovního města, pomalu se sbírají z trosek města, i naše čtyři přítelkyně bloudí po rozbitých ulicích, hledají střechu nad hlavou i jedna druhou. Jde to pomalu. Pomalu se rozjíždí zdravotnictví, rozhlasové vysílání, obchody i zastavování nových ulic ze zbytků sutin. Rodiny se dávají dohromady, přibývají noví mladí členové, následně pak i potomci. V této druhé části trilogie je zmiňována i stavba berlínské zdii i reakce na toto mezi hamburčany. Velice čtivá kniha. Bylo všeho toho lidstvu třeba?

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Čtyři přítelkyně, Henny,Lina, Ida, Kathe. Je rok 1919, skončila 1. světová válka a nastal chaos, provázený hladem a celkovou bídou. Naše přítelkyně jsou však mladé a plné naděje, žijí v Hamburku, některé mají rodinu, jiné ztratily své blízké během války, ale perou se s tímto bídným životem a zase nad ním zvítězit. Ovšem pomalu a plíživě svět kolem nich začíná hnědnout, někteří z jejich známých se začíná s novou situací smiřovat a někteří i novou situaci podporovat a věřit jí. Následně se setkáváme s brutalitou vlastní příslušníkům gestapa a jejich pomocníků, mizením židovských obyvatel, křišťálovou nocí. I naše přítelkyně přicházejí o některé známé a kamarády, spolupracovníky i členy rodiny. Později zažívají i několik leteckých náletů na Hamburk, který se pomalu stává ruinami a konečně se dočkají i roku 1945. Jak je rozbité Německo, tak i jejich životy jsou v troskách, doutná v nich však jiskřička naděje na vybudování lepších časů pro ně samotné, jejich rozbité rodiny a hledání těch, kteří se jim v této ničivé době poztráceli. Kniha o mnoha stranách, měla by se číst hodně mez mladými jak u nás, tak i u západních sousedů. Abychom nezapomněli.

Rodinné tajemství Rodinné tajemství Santa Montefiore

V tomto románě navštívíme argentinskou pampu a rozlehlý ranč Santa Catanina, rodu Solanosů, kde každý z dospělých dětí si na rodinném pozemku postaví vlastní dům, kde přibývá dětí, farma se rozrůstá, bohatne, a i dětem přibývají léta a tím nastává hlavní osa příběhu, kdy se do sebe zamilují Sofia a její bratranec Santigo. Prosby i zákazy zůstavají liché a když Sofia otěhotní, rodiče ji s okamžitou platností pošlou do Švýcarska k příbuzným s příkazem, aby ihned podstoupila interupci. Sofia však jedná podle svého vlastního rozhodnutí, porodí krásného chlapečka, kterého však dá k adopci a odstěhuje se do Londýna s rozhodnutím nikdy rodičům neodpustit, ale začít nový život. Na farmu do Argentiny se vrací až po dvaceti letech po zprávě, že jí umírá nejbližší přítelkyně Maria, setkává se se svou láskou, ale každý z nich má svou rodinu, dítě, a tím i jiné povinosti. Příběh se odehrává v šedesátých letech vlády Juana Peróna a jeho ženy Evy, kdy země žila v chudobě, po Perónově smrti se ujala vlády jeho druhá žena a země upadla do nepokojů a jiných válečných problémů. Kniha je svým způsobem i poučná a přibližuje nám běžný život na argentinském venkově.

Vykoupená Vykoupená Jill Jones

Dočetla jsem knihu vypůjčenou z nemocniční knihovny. Nikdy jsem od této autorky žádnou knihu nečetla, ale rozhodně nelituji. Díky výbornému překladu Hany Černé, jsem se přenesla na divoké Yorkshirské vřesoviště, kam se odebral americký literární badatel Alex Hightower, aby pátral o skutečné smrti spisovatelky Emily Brönteové. V jedné z londýnských výstavní síni se setká s přímo magickými díly cikánské malířky Seleny, kde na každém z jejích obrazůje umístěn jeden útržek rukopisu s pár slovy. To jej vede k závěru, že útržky patří nějak k sobě a že je v nich ukryto Emilino tajemství. Po osobním setkání se Selenou, vzplane mezi nimi láska, Selena se jí ovšem brání, až její stará babička vnese do příběhu konečné rozuzlení. Příběh sester Brönteových a hlavně utajované lásky Emiliny se uzavře, i Alex zvítězí nad Seleninou odmítavostí. Kniha se mi nadobyčej líbila a pět hvězdiček si rozhodně zaslouží.

Skříňka s motýlem Skříňka s motýlem Santa Montefiore

Na začátku příběhu se ocitáme v Chile, v přímořské vesnici Viňa del Mar v roce 1982, kde žije Angličanka Helena se dvěma dětmi, šestiletou Federicou a čtyřletým Halem v domě rodičů svého manžela Ramona. Ten odjíždí vždy na dlouhé měsíce po různých zemích jiných světadílů, píše pro National Geographic, poutavé cestopisné romány, žije vlastně volným dobrodružným životem, ale Helena zůstává po většinu času sama doma s dětmi. Ramon má prostě' toulavé boty'. Rozčarovaná Helena se s dětmi vrací do rodného Cornwallu, malá Fede to nese těžce po mnoho roků; tento stav trvá u ní až do dospělosti, kdy se provdá za staršího bohatého muže, ke kterému ji přitahuje podobnost s jejím otcem. Jaké je její vystřízlivění, kdy v něm zjistí sobce, který ji nedovolí ani navštěvovat svou rodinu. Tento stav řeší útěkem k rodině a úplným rozchodem. Kniha je obsáhlá, zabývá se osudy členů Federičiny rodiny, osudem Ramona a jeho nové rodiny. Ale podívala jsem se zpět do nové zajímavé země, čímž je to kniha čtivá a kdo má rád obsáhlé příběhy, pěkně si počte. Překlad je kvalitní.