bábuška bábuška komentáře u knih

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Opravdu oddechový humoristický román s detektivními prvky. Hezky jsem si u knihy odpočinula. Trochu praštěná Josefína se svou akurátní sestrou, politické předvolební hrátky a řada figurek maloměsta, kdo by si u této četby neodpočinul ?

27.04.2020 3 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Nele Neuhaus

Tentokrát jsem se nemohla začíst, začátek mi připadal takový nějaký zmatečný, až ve druhé polovině knihy postavy nějak ožívaly a poslední třetina začala být napínavá. Ale tentokrát komisařka Pia nijak nad ostatními osobami nevynikala.Byla jsem četbou tentokrát trochu zklamaná.

25.04.2020 3 z 5

Ruská konkubína Ruská konkubína Kate Furnivall

Konečně jsem dočetla druhý díl trilogie, bylo to hodně drsné čtení. Sledujeme osudy Valentiny, Jense a jejich malé dcerky Lydide, po útěku z Ruska v roce 1917. Ale ani v Číně jim osud není příznivý, Jens mizí kdesi v pracovním táboře zpěr v Rusku, Valentina s malou dcerkou žijí na pokraji bídy. V Číně se vede boj mezi současnou vládou a Čankajškem, přichází s novými názory Mao Ce-tung, mezi nimi jiné zájmové skupiny a vše se řeší mučením a vraždami. V dějinách Číny vládlo násilí po tisíce let a v tomto prostředí vyrůstá Lydie a roste mezi ní a mladým komunistou Čangem láska. V tomto díle končí tragickou smrtí Valentina - Perla Petrohradu.

14.04.2020 5 z 5

Sněhurka musí zemřít Sněhurka musí zemřít Nele Neuhaus

Náhodně se mi dostala do ruky celkem napínavá a dobře napsaná detektivka. Překvapivě odehrávající se ve městě Taunus, se kterým má družbu naše město, které zatím nezažívá takové dramatické příběhy.

06.04.2020 4 z 5

Zapomenout na Monte Carlo Zapomenout na Monte Carlo Miroslav Slach

Hodně naivní příběh o týdenním pobytu na Riviéře jedné mladinké herečky a další skupiny vybraných rekreantů. Čteno v nemocnici z nedostatku jiné četby.

06.04.2020 1 z 5

Sbohem moře, sbohem oceány! Sbohem moře, sbohem oceány! Gerard Fraineau (p)

Opět náhodně vybraná kniha během nemoci. Ale zcela mně pohltila, dozvěděla jsem se o průběhu války ze zcela jiného pohledu. Děj lodi a jejích dočasných obyvatel kolem Austrálie a ostrovů v Indickém oceánu.
Napínavé čtení
Dávám 4 hvězdy.

06.04.2020 4 z 5

Fešák kněz Fešák kněz Goffredo Parise

Kniha se mi dostala náhodně do ruky v nemocnici. Při některých úsecích jsem se celkem pobavila. Hlavními figurkami byli dva kamarádi Sergio a Cena, dále mladý farář don Gastone, na nějž je pořádán hon místních starých panen, sdružených ve fašistickém oddílu Víra a smělost, vedených Slečnou Neposkvrněnou. Směšnou figurkou je rytmistr v.v. Esposito se svými pěti dcerami. Děj se odehrává ve městě Vicenza v době vznikajícího fašismu.

06.04.2020 3 z 5

Tajemství konkubíny Tajemství konkubíny Kate Furnivall

Z důvodu že jsem pobývala v nemocnici, jsem přečetla až třetí část příběhu o osudu
pokračovatelky rodu. Zdála se mi trochu slabší, ale čtivá, ocitáme se v chaotických
situacích a poznáváme i život nechtěných osob v sovětském gulagu. I tato kniha je
svým způsobem poučná.

04.04.2020 4 z 5

Perla Petrohradu Perla Petrohradu Kate Furnivall

Přestože je to kniha viceméně historická, je napsána jazykem srozumitelným a byla jsem s ní velice spokojená. Krásně popisuje jak život movité šlechty, tak i opačnou stranu v naprosté chudobě žijící další poloviny obyvatel Petrohradu. Velice poučná kniha.

04.04.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Přestože kniha obsáhlá, tak jsem se začetla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. V posledním čase jsem přečetla povícero knih s podobnou tématikou, že jsem si chtěla dát oddych, ale neodolala jsem a opět po podobné sáhla. Rozhodně jsem nebyla zklamaná, přestože jsou popisované osudy víc než smutné; po utrpení mladinké židovky v nacistickém koncetráku se nevrací domů, ale její cesta vede až za polární kruh do gulagu Vorkuta. A zažívá tam také kruté chvilky, stejně jako předtím v koncetráku. Krásně napsaný příběh jednoho mladého života.

28.01.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Krásně napsaná kniha, zmíněné skutečné události. Děj čtenáře zcela pohltí.

26.01.2020 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Judith Kinghorn

Chvíli mi to trvalo, než jsem se začetla, očekávala jsem více o popisu průběhu války. Děj knihy se více zaobíral životem v movitých rodinách, o lpění na rodinné minulosti, postavení ve společnosti a majetku. Proto musí jíti stranou náklonnost Clarissy k Tomovi, protože on je pouze synem hospodyně. Uplyne mnoho roků než jejich láska dojde k naplnění. Druhá polovina knihy mi připadala dost sladká, ale četlo se to pěkně.

24.01.2020 3 z 5

Marlene Marlene Hanni Münzer

Myslela jsem si, že se v tomto druhém díle setkám se známými postavami, ale Deborah byla párkrát zmíněna jen okrajově, jinak děj knihy nás zavádí jak mezi partyzánské akce, tak i do dějů v koncentračním táboře, kde se setkáváme s hrůzami popisovaných mnohokrát i jinde. To, co se dělo pak po ukončení války na dobytém území, rovněž není příjemné čtení, válka semlela katy i oběti. Celkově se mi první díl knihy zdál zajímavější, nemohla jsem se nějak začíst, ale poctivě jsem dočetla.

21.01.2020 4 z 5

Vánoční pohlednice Vánoční pohlednice Dilly Court

Setkala jsem se s touto autorkou poprvé a byla jsem mile překvapena. Žádná těžká literatura, milé odpočinkové čtení s trochou tajemna odehrávající se v Londýně v roce 1862. Celkem věrně jsou popsány stavovské rozdíly mezi zbohtlickými rodinami a těmi, kteří jsou v jejich službách. Stejně tak lidí žijících na okraji společnosti v zatuchlých brlozích, bojujících o kus chleba. Je to vlastně příběh chudé dívky, jež ke štěstí přišla.

13.01.2020 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Hodně drastické popisování období po roce 1956, hodně násilí jak na Kolymě, tak i mezi členy KGB, život člověka se stává bezcenný po "splnění úkolu". Rovněž popis maďarských událostí je plný násilí a krve; a tím vším prochází Lev s rodinou, která se nakonec spojí. Kniha hodně napínavá, snad víc než Dítě č.44.

08.01.2020 4 z 5

Severská rapsodie Severská rapsodie Jiří Hanibal

Příběh dosud málo známého období, kdy Smetana byl na počátku své největší slávy. Doma není nikdo prorokem, jak známo i u jiných umělců. Göteborg Smetana oslnil, v Praze živořil, k tomu tragický osud jeho rodiny a tajený cit pro Fröjdu Beneckovou, to příběh oživuje a dělá velice čtivým. Mohu jen pochválit.

30.12.2019 5 z 5

Opravdu jsem se pobavila, kniha je psána humorným tónem, i když autorka někdy zažívala krušné chvilky. Úřední šiml, doprava a j. je někdy možná horší než u nás doma. Přesvědčila jsem se o tom rovněž přímo v mé rodině. Krásné, odpočinkové čtení.

28.12.2019 3 z 5

Magický prsten Jindřichohradecka Magický prsten Jindřichohradecka Marie Holečková

Kdo má rád neporušenou přírodu a k tomu kousek tajemna, kdo se chce navrátit do rodného kraje, tomu vřele doporučuji.

24.12.2019 4 z 5

Zlaté náměstí Zlaté náměstí Cathy Kelly

Čtyři ženy různého věku, každá z jiného koutu světa, s jiným osobním problémem, se náhodně sejde v irském Dublinu. Pomalu se každá sžívá s novým pobytem na Zlatém náměstí, dochází k náhodným setkáváním a pomalým poznáváním osudu jedné s druhou. Každá z nich si nese svou bolístku, která pomalu ustupuje, snad je to společným sdílením, snad magickým vlivem tohoto romantickéko prostředí. Je to kniha o vzpomínkách a nových nadějí.

21.12.2019 4 z 5

Rodinné prokletí Rodinné prokletí Gina Mayer

Sága jednoho rodu z předminulého století v Německu. Žádný svazek nebyl šťastný, přetrvávala pověra o "Králi duchů". Bylo mi líto všech žen, které nedosáhly ani spokojenosti.

09.12.2019 4 z 5