babystar babystar komentáře u knih

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Tak jsem si díky čtenářské výzvě zavzpomínala na své dětství. Četla jsem vydání z roku 1953, v němž byly fotografie ze stejnojmenného filmu. Stejnou knihu jsme měli i doma a já tehdy vypadala a občas se i chovala jako ta prvňačka Maruška (jó, kde jsou ty časy!). A je legrační, že jméno svého posledního nadřízeného musím těžce dolovat z paměti, ale jméno Anna Ivanovna jsem si vybavila hned. Dokonce jsme v první třídě ještě také psali (u nás byly smíšené třídy) obyčejnými pery s násadkami, která se namáčela do kalamáře. Ti dobří pak později mohli psát plnícími pery. Propiska byla až na střední škole. No a ta ideologie? Tenkrát se v SSSR oslavoval soudruh Stalin, dnes se u nás ve školách oslavuje prezident Havel. Zítra se bude oslavovat třeba zase někdo jiný. Každá doba má své osobnosti na oslavování.

17.01.2022 4 z 5

Rozkazem Rozkazem Dick Francis (p)

Čtvrtá kniha ze série Sid Halley o sázení a fixlování v dostihovém sportu. Sid se přesvědčí, že "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá". Tentokrát je v ohrožení života nejen on, ale i jeho snoubenka Marina. Přestože doslova "tečou potoky krve", vše dobře dopadne a zlo je potrestáno. I když jsem občas nerozuměla věcem kolem sázení, bylo to napínavé tak, že jsem nad knihou probděla celou noc.

17.01.2022 4 z 5

V nemilosti V nemilosti Dick Francis (p)

Třetí kniha ze série o Sidu Halleyovi na téma: "Není všechno zlato, co se třpytí". Sid se přesvědčí, že je dobré odhalovat zločince, jen to nesmí být dostihová a televizní celebrita a ještě k tomu dlouholetý přítel. A když se k tomu připletou ještě "úplatná" média, pak jste opravdu v nemilosti. Dřívější úspěchy i dobré srdce je vám "na houby", protože vás (naštěstí skoro) všichni nenávidí. Mediální obraz nade vše! Příběh napínavý od začátku do konce vypovídající o stavu naší společnosti.

16.01.2022 4 z 5

Bič Bič Dick Francis (p)

Druhý příběh o Sidu Halleyovi, v němž se přesvědčí, že nemůže nikomu důvěřovat a že není dobré mít pověst úspěšného vyšetřovatele. Jeho šetření korupce v dostihovém sportu vede k těžkému násilí, ale i k nečekanému rozuzlení. Jen tak mimochodem vyřeší i případ, do něhož se zapletla jeho bývalá žena Jenny. A musím prohlásit, že Jenny je fakt blbá.

11.01.2022 4 z 5

Poslední šance Poslední šance Dick Francis (p)

Typický Francis. Hendikepovaný hlavní hrdina Sid umí své soupeře "mást tělem". Dovede zvítězit svým důvtipem i nad přesilou. Tentokrát se snaží zachránit závodiště před rozprodejem na stavební parcely. Z knihy čiší autorova láska k dostihovému sportu a smutek nad pomalou likvidací tradičních závodišť. A takovou "třešničkou na dortu" jsou informace o akciových společnostech a daňových únicích a třeba i o moderních ručních protézách.

08.01.2022 4 z 5

Ukradený příběh Ukradený příběh Elizabeth Coleman

Svěží příběh pro ženy o tom, zda je lepší neohrabaný Dave se "srdcem ze zlata", či zářivý snob Marcus. Mezi těmito muži pendluje rozvedená Vanessa, která si trauma z rozvodu léčí psaním romancí. Román se mi celkem líbil, jen nechápu, proč kladnému hrdinovi v románu pro ženy nestačí nezištně pomáhat "vdovám a sirotkům". Aby byl opravdu "klaďas", tak musí toužit bojovat za lidská práva, proti diskriminaci menšin a ani bez postoje k "MeToo" a k homosexualitě se neobejde. Obvykle velkoryse přehlížím chyby, ale tentokrát musím ubrat jednu hvězdičku, protože "předělat" v překladu pedikérku na pediatričku, je i na mne trochu moc.

08.01.2022 3 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Smutný příběh o osudech lidí z psychiatrické nemocnice v 50. letech 20. stol. Někdo si neváží milujících rodičů a uteče mezi bezdomovce, jiného rodiče nechají zavřít navždy do blázince. Klíčem k rozvinutí příběhu je nález zapomenutého kufříku v objektu blázince určenému k demolici a papír se vzkazem. Příběh se čte dobře, ale zanechal ve mne rozporuplné pocity. Některé postavy v závěru jsou tak kladné, že to působí až nepřirozeně.

31.12.2021 4 z 5

Život jako amaretto Život jako amaretto Kateřina Tišnovská

Taková milá jednohubka plná italského sluníčka, romantiky, milých lidí, i když pěkný darebák se v ní taky vyskytuje.

29.12.2021 3 z 5

Tři vánoční přání Tři vánoční přání Alexander Stainforth (p)

Povídky nic moc. Vánoční náladu mi tedy moc nevylepšily. První byla opravdu vánoční s dětmi, stromečkem a kaprem, ale nějak tak divně plytká. Druhá byla nechutná katastrofa (nechápu, jak mohla někoho pobavit, ale proti gustu ...). Třetí byla čtivá, i když hlavní hrdinové se mi moc nezamlouvali (jsem zkrátka "stará škola"). Byla to knížka typu přečíst a odložil (zahodit).

27.12.2021 3 z 5

Vánoční intriky lady Osbaldestoneové Vánoční intriky lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Po přečtení tohoto příběhu už chápu, proč má tak nízké hodnocení. Místo vánoční pohody a dětských her jsme svědkem "her zpravodajských" a ani romantická linka mezi Marion a Christopherem to podle mne nezachrání. Setkáme se s udatnými anglickými špiony a vznešenými ruskými diplomaty i se snědými a hloupými špiony francouzskými.
Ale alespoň jsem se podívala do wiki, jak to bylo s šestou koalicí v napoleonských válkách koncem r. 1813.

21.12.2021 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Výborná detektivka, kterou můžete číst či poslouchat stále dokola, i když víte, kdo je vrah. V luxusním vlaku z Istanbulu, který uvízl ve sněhovém přívalu v jugoslávských horách, se H. Poirot přesvědčí, že nic není takové, jak se zdá a všichni obyvatelé vagónu, kde došlo k vraždě, lžou. Geniální detektiv pak krůček po krůčku odkrývá pozadí vraždy, odhalí skutečnou identitu jednotlivých aktérů a nakonec dokáže svou lidskost. Podívala jsem se i na filmové zpracování. Nová americká adaptace z r. 2017 je katastrofa a paní Christie se musí v "hrobě obracet". Vidět Poirota, jak jako akční hrdina honí podezřelého po mostní konstrukci, je důvod ke vzteku nebo k smíchu. Anglická verze z r. 1974 je podstatně lepší.

20.12.2021 5 z 5

Vánoční zázrak lady Osbaldestoneové Vánoční zázrak lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Milý příběh k nastolení vánoční nálady. Vánoce jsou svátky dětí, zvláště když je prožijí na babiččině šlechtickém sídle v idylické anglické vesnici na začátku 19. stol., uprostřed svých bratranců a sestřenic a milých vesničanů. A když k tomu ještě hledají poklad, můžeme jim všichni jen závidět. Toto vše je v této knížce a k tomu něco romantiky, další anglické vánoční tradice (vánoční puding, vánoční poleno) a taky troška antické historie britského ostrova.

19.12.2021 4 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Představte si vraždu v uzavřené komunitě archeologů kdesi v Mezopotámii (dnešní Irák, Sýrie?). Všichni mají alibi, policie si neví rady. Do této situace vstupuje směšný mužíček H. Poirot a logicky rozplétá záhadu, aby ukázal, že nic není takové, jak se na první pohled jeví a hranice mezi láskou a nenávistí je velice tenká. Z knihy čiší láska paní Agathy k Sýrii, znalost fungování archeologických výzkumů a samozřejmě znalost lidských povah. Podívala jsem se i na seriálovou epizodu, která je poněkud pozměněná, ale postavy a řešení odpovídají knižní předloze.

16.12.2021 4 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Není to žádná velká literatura a pan Vondruška určitě napsal lepší věci, nicméně bych knihu doporučila jako povinnou četbu všem těm "greténistům", "gryndýlistům" a všem, co nám to dobro chtějí přinést, i kdybychom se na hlavu stavěli. Je poznat, že pan Vondruška je historik a je z historie poučen, jak to při takových revolucích, kdy se mezi sebou lidé mydlí, chodí. Je sice pravda, že kdo uteče, vyhraje, ale máme my kam utéci?

12.12.2021 4 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Detektivka, která má spád a napětí. O to se postará náhodně zhlédnutá vražda, mrtvola beze jména a rodina, v níž mají všichni hluboko do kapsy. Bratři se nemají rádi, sestra uhlazuje hrany a stará se o otce skrblíka, který všechny nenávidí a vyžaduje stálou péči rodinného doktora. To je to pravé prostředí pro slečnu Marplovou, která se cítí jako ryba ve vodě, v hodně špinavé vodě. Poslouchala jsem jako výborně namluvenou audioknihu a opět jsem vraha neuhodla. Podívala jsem se také na filmové zpracování. Ten černobílý film z r. 1961 byl pojatý spíš jako groteska s dost upraveným příběhem. Ten novější seriálový byl věrnější literární předloze. Obě filmová zpracování mají svůj půvab a stojí za zhlédnutí (a kniha za přečtení).

09.12.2021 4 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Další ze "záhad zamčeného pokoje" - jedna kabina letadla, jedenáct podezřelých, jedna mrtvola a k tomu "šedé buňky mozkové" H. Poirota. Z toho je zřejmé, že vrah má smůlu! Tak se snažit, kombinovat a nakonec se prokecnout...! Zkrátka člověk nemůže mít všechno a hamižnost se nevyplácí.

03.12.2021 4 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Příběh z doby, kdy Blízký východ byl ještě britskou kolonií. Jsme svědky zajímavého putování turistů do skalního města Petra, kde náhle zemře americká turistka doprovázená početnou rodinou. Stará zlá žena svou rodinu tyranizuje, takže jsou vlastně všichni rádi, že je mrtvá, jen H. Poirot (ten se tu vyskytoval úplně náhodou) se snaží objasnit, jak a proč zemřela. Původně jsem si myslela, že jde o to, že "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá", ale nakonec to spíše bylo "lež má krátké nohy". Ale kdo a jak lhal, si už každý musí přečíst sám. :) A kniha je lepší než film, ten je úplně o něčem jiném.

29.11.2021 4 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Tak tohle byl podle mne horor gradující od romantické lásky po šílencovo vraždění. Bylo vidět, jak nezřízená touha po bohatství kazí charakter, ale i to, že bohaté dědičky jsou vlastně hrozně opuštěné, všichni po nich něco chtějí, ale o ně vlastně nikdo nestojí. Ellie mně bylo docela líto.

28.11.2021 4 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Odjakživa jsem měla ráda příběhy se slečnou Marplovou. Vyzařuje z nich obrovská životní moudrost. Mohu je číst a poslouchat stále dokola. Tentokrát Jane Marplová opouští svou rodnou vísku a prožívá dovolenou ve slunném Karibiku. Samozřejmě je svědkem vraždy, jedné vraždě zabrání a vraha odhalí - opět díky svým životním zkušenostem a znalosti lidských povah. Hned jsem se podívala i na film, který se docela povedl.

28.11.2021 4 z 5

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Detektivka z 60. let 20. stol. a bylo to poznat. První kriminalistická linka byla typická Agatha (znalost lidských povah, spousta kamufláže, rozluštění hádanek díky "šedým buňkám mozkovým" H. Poirota). Druhá špionážní linka byla podle mne úplně zbytečná. Že by úlitba době vzniku románu? Poslouchala jsem jako audioknihu, a tak mi zpočátku dělalo problém zjistit, kdo je kdo. Rozeznat podobně znějící ženská příjmení bylo pro mne občas těžké a úlohu hodin jsem vůbec nepochopila. Je to s podivem, ale stejnojmenná seriálová epizoda je lepší a uvěřitelnější než kniha. Detektivky paní Christie z meziválečného období se mi líbí víc.

26.11.2021 3 z 5