berau komentáře u knih
Kdo něco znamenal ve světě chasidů, tak je v této knize zmíněn. Pavel Hošek citlivě poskládal přehled chasidské literatury a dal nám i nahlédnout do životů chasidských autorů a jejich pohledu na vlastní identitu.
Velmi užitečný, dobře strukturovaný, ani moc obsáhlý, ani příliš stručný přehled SZ, který je vhodným pomocníkem při studiu Bible.
To je opravdu výborně a kvalitně zpracované dílo. Neumím si představit, že by v tuzemsku byl někdo schopen takové práce, jakou tu představil Petr Pokorný.
Některé autorovy moudrosti jsou skvěle využitelné, jako argumenty pro přesvědčení nevěřících a hledajících ... jako odpovědi na jejich nejobvyklejší pochybovačné otázky.
Velmi obsáhlý úvod do NZ a stále nejlépe hodnocený (BC). Velmi zajímavá analýza o "nové perspektivě" zabývající se Pavlovým učením s ohledem na judaismus.
Velmi vyvážená a sdělná kniha , u které ani není poznat, že je autorem katolík. Je to ale svým rozsahem spíše stručnější úvod do NZ.
Velmi úsporný komentář, který může posloužit pro rychlé zorientování, ale žádné hluboké rozbory od něho nečekejte.
Komenský v jazyce 21. století, ale nutno dodat, že ten jazyk je i tak poněkud těžkopádný. Nijak to ovšem nesnižuje obsahovou stránku. Kniha je napěchovaná Komenského moudrými radami, jak vést "ideální" duchovní život. Závěrečná modlitba je na tolik silně vykřičená směsice díků, jistoty a důvěry v Boží lásku, vedení, záštitu, odpuštění a milosrdenství, že nemůže nechat nikoho netečným. Skvělé!
Příběh o Ježíšově narození zná přeci každý zpaměti ... ale málokdo mu skutečně porozuměl. Troufám si říct, že Keller se úspěšně zhostil role vykladače a zároveň zvěstovatele dobré zprávy. Kniha je určitě vhodná, jak pro čerstvě hledající, tak i pro ty, kteří přešlapují na křižovatkách cesty víry a neví kudy se vydat dál.
Je až neuvěřitelné, kde všude je nějaká stopa spojená s panováním Karla IV., když ne přímo jako stavebníka, tak alespoň zadavatele či donátora. Skoro se nechce věřit, že se to všechno dalo stihnout za jeden lidský život....
Myslím, že kdybych si tuto knihu přečetl před třiceti lety, zasmál bych se ještě mnohem více. Dnes už některé národní charakteristiky a typické reálie autorem navštívených zemí, ne zcela odpovídají soudobému stavu. I Přesto velmi zdařilé a vtipné dílko.
Z těch velkých monografií od LN, je tato asi nejslabší, působilo to na mne poněkud neuspořádaně a neuceleně. Byly tam samozřejmě nadprůměrné příspěvky, jako ty od P. Čorneje, ale celkově mi tam chybělo dost zásadních fakt z daného období.
V naší rodině jsme to udělali naopak. Naše dcera Anežka četla nám, my poslouchali a já občas samolibě usměrnil autorčin romantický balast do skutečných historických reálií, které se do knihy zřejmě nehodily. :-) ... ale jinak proč ne, pro děti zcela dostačující.
Posbíráno z celého autorova díla. Pohádky, které už dnešní děti neosloví. Stifter používá nejen trochu archaičtější jazyk, ale i poměrně dlouhá souvětí, ve kterých se člověk po chvíli ztrácí. Předčítal jsem nahlas a nebylo to vůbec poslouchatelné. Škoda jinak mám autora rád, ale toto nemá takovou hodnotu, jakou bych čekal. Co musím ocenit, tak jsou ilustrace od Lucie Müllerové, ty jsou opravdu kouzelné.
Kniha vskutku v mnohém nabourává ustálené pohledy na dané téma a možná i ničí mýtus o královské hrázi proti rožmberské rozpínavosti v jižních Čechách. Archeologická suchopárnost je především u příspěvku o hradu Zvíkov opravdu smrtící.
Maximální využití archivních pramenů bych viděl jako klad i když je to někdy zdlouhavé čtení, dozvíme se informace, které jsou velmi cenné. Sledovat pohyb šlechtice podle data a místa zakoupených knih, to mne opravdu dostalo.
Stinissen je čtivý a srozumitelný autor, který umí vymazat i ty poslední duchovní otazníky,
které hledajícího člověka na cestě ke Kristu provázejí.
Další titul z edice LN o českých panovnických dynastiích, který je velkoryse pojat. Plejáda skvělých autorů jednotlivých příspěvků, bohatá obrazová příloha, kvalitně zpracované téma vedlejší moravské větve Lucemburků. Chybělo mi jen více příspěvků od německy píšících historiků.
Bylo tam pár zajímavých myšlenek i výchovných postupů.
Některé už aplikovat nestihnu, na něco jsem si naopak poopravil názor.
Co se třeba sexu týče, tak mi autorův pohled přijde už poněkud zastaralý a naivní,
ale možná je to tím, že kniha byla napsána ještě v předdigitální éře.
Mlčení není jen uzavření se před okolním světem, ale je to především uschopnění se k hovoru s Bohem. Teprve když se oprostíme od všech slov a myšlenek, tak se otevřou naše srdce a náš Pán do nich vloží to nejdůležitější.