Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Příběh falešného copu Příběh falešného copu Marie Macková

Další povedený díl, který popisuje vyšetřování finanční stráže v Králíkách v druhé polovině 19. století. Kniha je opět výborně napsaná, napínavá a zase jsem měla pocit, jako bych chodila po městečku s hlavními postavami. Bohužel to podle konce vypadá, že se autorka nechystá napsat pokračování.

08.07.2022 5 z 5

Špinavá školní hra Špinavá školní hra Robin Stevens

Další povedená detektivka ve stylu Agathy Christie. I když je tato série určena mládeži, na každý díl se těším. I tentokrát jsem se od knihy nemohla odtrhnout a četla jsem každou volnou chvíli. V dívčí internátní škole v Anglii před začátkem druhé světové války vládnou jasně daná pravidla a nepopulární předsedkyně Elizabeth, ta je ale jednoho dne zavražděna a podezřelých je víc než dost. Náš detektivní klub tak má o práci postaráno...
Jasných pět hvězdiček.

25.06.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

I další díl s Josefínou se mi líbil. Je to pohodové čtení, oddechovka, která zlepší náladu. Kniha se čte výborně a stránky doslova ubíhají. Tentokrát se příběh odehrává pár dní před Štědrým dnem v prostředí ochotnického spolku. Stane se pár nehod, pak i vražda a podezřelých je samozřejmě několik. To by ale nebyla Josefína, aby se neustále nepletla do vyšetřování a všechno nakonec neodhalila. Nejde o žádný thriller, ale o poklidné vyšetřování na malém městě, které je díky potrhlé hlavní hrdince občas trošku netradiční.

24.05.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Nechala jsem se nalákat na můj oblíbený Island, ale znovu jsem si potvrdila, že tento žánr není zrovna můj šálek kávy. Kniha se sice nečetla špatně, párkrát jsem u ní zavzpomínala na krásy Islandu a zajímavé byly i zmínky o chodu hotelu. Ale zase mi vůbec nevadilo, když jsem knihu v půlce na dva měsíce odložila, a dočetla jsem ji vlastně jen proto, že mě zajímalo, kdo a proč se snaží hotel poškodit. Do dalších knih od této autorky se pouštět nebudu.

27.02.2021 3 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Tak mám za sebou poslední knihu s čarodějkami. Tentokrát bojovaly s upíry a zpočátku to vypadalo hodně beznadějně. V knize bylo hodně temných míst i vět k zamyšlení, ale naštěstí nechyběly ani vtípky Stařenky Oggové. Kniha se mi sice nelíbila tolik, jako moje nejoblíbenější Čarodějky na cestách, ale už teď vím, že mi Bábi Zlopočasná a spol, jejich průpovídky, vtípky a špičaté klobouky, budou chybět.

"Na oplátku nikdy nic nežádala. Když nežádáte nic na oplátku, je potíž v tom, že občas skutečně nic nedostanete."
"Když lidi říkají, že je něco mnohem složitější, než se zdá, znamená to, že se začínají obávat toho, že se jim nebude líbit pravda, která se za celou věcí skrývá."

27.02.2021 5 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Tato kniha mě zaujala na první pohled svým krásným obalem, a pak také tvrzením, že je napsaná ve stylu klasických anglických detektivek. Sherlocka Holmese, Hercula Poirota a spol čtu ráda, tak jsem si půjčila z této série rovnou první tři díly. Kniha je řazena do dětské literatury, ale má domněnka, že bude mít velká písmena a spoustu obrázků, vzala za své hned po prvním otevření. Dětská je vlastně jen hlavní hrdinka, jedenáctiletá inteligentní Flavie, jejímž největším koníčkem je chemie. Jinak se jedná o regulérní detektivku a podle mě velmi povedenou. Vyšetřování mělo spád. Líbilo se mi, jak autor vystihl charaktery hlavních postav, a jak si pohrál s jazykem. Bavily mě myšlenky a hlášky Flavie, a potěšila mě spousta odkazů na díla klasické literatury. Už se chystám na další díl.

"Jsou věci, které je třeba vědět. A pak jsou věci, které není třeba vědět."
"Malé hodiny s těmi kyvadlovými tiše nesouhlasily."
"Pracovala ve zdejší knihovně jako hlavní knihovnice v době, kdy Noe byl ještě plavčík."

24.01.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Tato spíše povídka ve mě sice nevyvolala takové nadšení jako ostatní Backmanovi knihy, ale líbila se mi a opět mě donutila zamyslet se nad smyslem života.

23.12.2020 4 z 5

151 důvodů proč (ne)cestovat s tátou po Skandinávii: Dobrodružství holky s bucket listem 151 důvodů proč (ne)cestovat s tátou po Skandinávii: Dobrodružství holky s bucket listem Lucie Kutrová

Tuto knihu jsem si užila, cestování po mé oblíbené Skandinávii s krásnými výhledy mě nadchlo. Na Lofotech jsem sice strávila jen pár dní, ale ty prudké kopce si moc dobře pamatuji. A líbil se mi i styl psaní, takový bez příkras, jak to Lucka a Marvel cítí. Už se chystám na další autorčinu knihu.

08.06.2024 5 z 5

To je otázka To je otázka Jostein Gaarder

Útlá knížka s krásnými obrázky a se spoustou zajímavých otázek, na které by rády znaly odpověď nejen děti.

29.12.2022 4 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Jak už to u povídek od různých autorů bývá, některé se mi líbily více, některé méně, ale nemám pocit, že by byla nějaká povídka vyloženě slabší. Některé byly zvláštní, některé zajímavé a většina se týkala obyčejného každodenního života. Hvězdičku dolů dávám, protože jsem si knihu schovávala od ledna a těšila se, že mě naladí na pohodovou vánoční atmosféru, tak jako loni Kouzelný kalendář, ale povídky byly vesměs aspoň pro mě depresivní.

23.12.2022 4 z 5

S Jirkou do světa S Jirkou do světa Jiří Mára

Úžasná kniha o tom, že svět se dá procestovat i na vozíčku bez nějakých velkých omezení. Samozřejmě všechno navštívit nejde, ale podle krásných fotek a vyčerpávajících popisků je vidět, že díky výbornému Jirkovu plánování zvládla tato rodinka navštívit spoustu nádherných míst. Po dočtení mám chuť sbalit se a vyrazit do světa. Teď před zimou by nebyla špatná Austrálie, nebo Namibie, nebo třeba Havaj? Tipů na zajímavá místa mám po dočtení knihy opravdu hodně.
Ještě jedno moudro z Nového Zélandu: "Co je to úspěch? Úspěch se neměří penězi, ani obdivem druhých. Největší hodnotou úspěchu je, když si vážíte sami sebe."

09.11.2022 5 z 5

Oblékni se pro smrt Oblékni se pro smrt Alan Bradley

Tato detektivní série mě baví a vůbec mi nevadí, že si ji musím půjčovat v dětském oddělení. I čtvrtý díl se odehrává v Jelením mlází, rodinném sídle de Luceových. Tentokrát je to v čase Vánoc, napadne spousta sněhu a k tomu se dům hemží filmaři. Když je uspořádáno dobročinné představení, na které přijde půlka vesnice, uvězní všechny, po vzoru Agathy Christie, vánice, a samozřejmě dojde i na vraždu. Takže jedenáctiletá Flavie musí kromě chemických znalostí znovu využít i své detektivní schopnosti, aby odhalila vraha. K tomu všemu je v knize opět spousta pěkných slovních obratů a přirovnání. Za mě jasných pět hvězdiček.

"Já jsem ji považovala za největší hudební skladbu, kterou kdy kdo vytvořil od doby, kdy Adam s Evou ještě kempovali v ráji, neboť ta melodie bublala, tancovala a hopsala kolem jako šťastné atomy sodíku nebo hořčíku, když je upustíte do kádinky s kyselinou chlorovodíkovou."

28.02.2022 5 z 5

Jak Hitler ukradl růžového králíčka Jak Hitler ukradl růžového králíčka Judith Kerr

Knihu jsem četla na doporučení čtrnáctileté dcery mé kamarádky a musím jí poděkovat, protože se mi hodně líbila. Očima devítileté dívky je zde popsán útěk její rodiny před Hitlerem z Německa nejdříve do Švýcarska, pak do Francie a příběh končí po necelých třech letech příjezdem do Londýna. Jak jsem v půlce knihy zjistila, hlavní hrdinka je vlastně autorka, která líčí, jak bylo těžké zvykat si na úplně jinou ekonomickou situaci, prostředí, nové lidi, ale také odlišný jazyk. V poznámce na obalu spisovatelka sama zmiňuje, že jim se na rozdíl od mnoha jiných nic nestalo, takže kniha ukazuje takovým poklidným způsobem Evropu ve stínu krize a nacistického Německa před druhou světovou válkou. I když musím říct, že to s růžovým králíčkem a několik dalších událostí mě dostalo.

06.02.2022 5 z 5

Případ Collini Případ Collini Ferdinand Von Schirach

Knihu jsem zvládla přečíst za jedno odpoledne, je napsána stručně, jednoduše, bez zbytečných odboček. Autor je advokát a je vidět, že ví o čem píše. Na zdánlivě beznadějném případě ukazuje, jaké měla drobná úprava v německém trestním zákoníku následky. Kniha je sice útlá, ale zajímavá a rozhodně vede k zamyšlení.

10.01.2022 4 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Jostein Gaarder patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům a ani tentokrát mě nezklamal. Kouzelným kalendářem je myšlen ten adventní, takže doporučuji začít číst 1. prosince, a pak vás až do Vánoc čeká krásný pohádkový příběh, ve kterém si připomenete některé události z historie, zopakujete zeměpis a narazíte na spoustu zajímavých myšlenek. V knize se prolínají, jak to u Gaardera známe, dva příběhy a vše je opředeno spoustou záhad. Přitom to vše začalo sháněním adventního kalendáře na poslední chvíli a jedním plyšovým beránkem, kterého už nebavilo poslouchat cinkání pokladen. Musím říct, že jsem Jáchymovi ten kalendář vážně záviděla.

"Do Betléma! Do Betléma!"

25.12.2021 5 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Autorka si vypůjčila Sherlocka Holmese a dala mu nelehký úkol, vypátrat Jacka Rozparovače. Vznikla z toho skvělá detektivka. Byla jsem zvědavá, jak si poradí s rozporem, že se v knize střetne neomylný Sherlock Holmes s nikdy neodhaleným Jackem Rozparovačem, ale autorka to vyřešila skvěle. Navíc k tomu přidala skvělý popis atmosféry té doby, až jsem při čtení měla pocit, že temnými uličkami Whitechapelu v této neklidné době na podzim roku 1888 chodím sama.

13.11.2021 5 z 5

Poutník pod hvězdami Poutník pod hvězdami Ilona Borská

Úžasná kniha s krásným názvem. O Josefu Čapkovi jsem věděla jen takové ty obecné informace typu malíř, spisovatel, redaktor, zemřel v koncentračním táboře a názvy několika knih. Takže jsem Iloně Borské vděčná, že jsem si díky její knize rozšířila obzory o zajímavém životě tohoto schopného, nadaného a pokorného člověka.
Kniha je nejen o něm, ale o celé jeho rodině. Tak jsem se třeba dozvěděla, že jedno ze světově nejznámějších slov českého původu "robot" poradil Karlu Čapkovi právě jeho bratr. Josef Čapek se i přes úspěchy celý život značně podceňoval. Ironií osudu jej Němci na počátku 2. světové války zařadili mezi význačné české osobnosti a poslali do koncentračního tábora. Konec knihy na mě hodně zapůsobil, ale i přes smutný závěr, je to krásně napsaný příběh. Líbilo se mi, jak paní Borská přirovnává tehdejší svět k tomu na počátku 21.století. Jak by se to udělalo a řešilo nyní. Třeba odpolední korzování po nábřeží byl takový předstupeň internetu, navazovaly se známosti, pracovní vztahy... Ale v knize je i spousta jiných postřehů, které někdy pobaví a jindy z nich mrazí.

"Šušká se, že ta zmatená akce přišla erár na šedesát tisíc rakouských korun. Prý si to někdo zaplatí. Povídali, že mu hráli: zaplatí to občané pilní, ti chudáci, kteří na celém tom binci nenesli sebemenší vinu."

"Kdy vlastně odchází mládí? Aspoň by člověka mělo upozornit, varovat - ale to ne, vytratí se po anglicku. Ostatní si samozřejmě všimnou, že nám už mládí odešlo, my však nic nevíme, nepozorujem, někdy celá léta žijeme v sebeklamu."

"Miliony mužů, kteří by možná v civilu neměli důvod říci si hrubé slovo. Dostali však uniformy, zbraně, povely - proto se navzájem zabíjejí. Ve jménu panovníků, kteří už odvykli vyjíždět do bitvy v čele svých vojsk."

Pocit Josefa Čapka po odvodovém martyriu během první světové války, kdyby věděl, co jej čeká ...
"Kdybyste věděla, co je to být pouhou číslicí, dobytkem, materiálem k zpracování v pomalu se zakusujícím a rozemílajícím stroji..."

30.09.2021 5 z 5

Podivuhodná odhalení Artura Peppera Podivuhodná odhalení Artura Peppera Phaedra Patrick

Na tuto knihu jsem narazila náhodou a líbila se mi opravdu hodně, i když přirovnání ke Stoletému staříkovi a Muži jménem Ove na obálce mi úplně nesedlo.
Artur je prostě obyčejný téměř sedmdesátiletý muž, který prožil život v poklidném manželství, snažil se zajistit rodinu a neměl zrovna převratné plány a ambice. Děti už ale domov opustily, a když náhle zemře manželka, ztrátu překonává vytvářením rituálů. Pak ale najde manželčin náramek, na kterém je telefonní číslo a to vyvolá v Arturovi zvědavost, jak jeho manželka žila, než se poznali a také zda byl pro ni tím pravým. No a když vyrazí pátrat, zjistí, že na cestách a mezi lidmi je to zajímavější, než pít doma čaj stále ve stejný čas.
I když některé příhody zní dost "netradičně", dokázala autorka podat příběh tak, že je vše uvěřitelné. Navíc je kniha napsaná takovým milým a laskavým způsobem. Pro mě jasných pět hvězdiček.

06.09.2021 5 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Samozřejmě mě nalákal ostrov Skye, před pár lety jsem tam byla, tak jsem si to chtěla aspoň trošku prostřednictvím knihy připomenout. Tento typ literatury sice moc nečtu, ale musím říct, že se mi kniha napsaná formou dopisů opravdu líbila. Má to takový jiných nádech. Při čtení jsem si říkala, že je možná škoda, že tato forma komunikace pomalu mizí. Pár drobností mi tam sice vadilo, ale i tak je to na pět hvězdiček.

21.07.2021 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Musím říct, že přestože je to detektivka, kriminální zápletka pro mě byla druhořadá. Autorka si dala hodně práce se zjišťováním, jaký byl New York v polovině 19.století a to mě zaujalo nejvíc. Město během padesáti let prakticky zdesetinásobilo počet obyvatel a z toho plyne spousta problémů, ať už nedostatek práce, chudoba, všudypřítomná špína, ale i nenávist mezi "starousedlíky" a přistěhovalci, mezi příznivci politických stran, ale hlavně mezi katolíky a protestanty. Nepokoje jsou na denním pořádku, a proto je třeba konečně založit policii. Situaci v tehdejším New Yorku autorka výborně popsala. A dojde i na velký kriminální případ.
Jen nevím, jestli kniha chytne čtenáře, kteří jsou zvyklí na akční detektivky, kde je cítit napětí na každém řádku.

30.04.2021 5 z 5