cérka Online cérka komentáře u knih

U útulku 5 U útulku 5 Edgar Dutka

Audiokniha.
Opět zasáhl osud, v podobě Klubu milovníků knih, a mě se do rukou dostala kniha o jejíž existenci jsem neměla ani potuchy.
Musím vyzvednout přednes Svatopluka Skopala, prostě skvěle načteno. I přes obrovský smutek, který na mě při hlubším poslechu padal, jsem se musela smát. Mluva, místy velmi peprná, a k tomu vynikající přednes vyzdvihující každičkou nianci způsobil, že knihu hodnotím plným počtem hvězdiček. Prostě tolik emocí mi už dlouho žádná kniha nedala.
Děkuji a autorovi skládám poklonu.

27.01.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Styl psaní Patrika Hartla je jedinečný a asi i těžko zaměnitelný. Hned po prvních stránkách mi bylo jasné, že to bude nálož živočišna, a že mě to bude asi bavit.
Bavilo, a četlo se mi to dobře, ale pár připomínek bych měla.
Pubertě a jejím projevům zde bylo věnováno, k poměru k ostatními ději, až příliš mnoho času. Taky zmínky o stříhání mě už ke konci vůbec nebavily.
Zda je děj uvěřitelný? Zbytečná otázka. Je to prostě typická "hartlovina". Autor čerpá ze svého okolí a k tomu má bujnou fantazii :). Jen se mi nechce věřit všem těm vztahovým problémům, tady bych taky trochu ubrala.

20.01.2022 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Autorka si opět vybrala těžké, pro mě velmi citlivé téma, a já se moc těšila na kus španělské historie. Bohužel mi to tentokrát vůbec nesedlo. Pro mne byl příběh až moc naivní a zdlouhavý. Po celičkou dobu se mi nepodařilo do knihy pořádně začíst a k četbě jsem se musela nutit. Příběh ve mě nedokázal vyvolat silnější emoce, a že bych je u aspoň tak krutého zacházení s dětmi čekala. Vše mi přišlo až velmi zkratkovité, kapitoly příliš krátké a vykreslení charakterů a samotných postav velmi chabé. Myslím, že i mládež by uvítala více napětí. Za mě prostě ne, škoda :(

28.12.2021 2 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

V duchařském, strašidelném příběhu jsem nehledala logiku, ale chtěla jsem se prostě jen příjemně bát , přečíst si zase jednou jiný žánr než obvykle a odpočinout si. Vše se mi splnilo na 100 %, fakt mě to moc bavilo!

spoiler:
"ZLO" v mé fantazii vypadalo jak vrah z nejznámějšího dílu majora Zemana :) a holčičky mě budou strašit ještě pěkně dlouho ;)

15.09.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Za mě plný počet hvězdiček, bylo to super!
Ani nevím jak se to stalo, ale najednou byl konec knihy. Prostě mi to tentokrát sedlo a dobře se mi četlo.

Pokud mám hodnotit celou sérii, tak první a třetí díl se mi líbil více než ten prostřední a příště bych uvítala menší pauzy mezi jednotlivými díly :).

28.06.2021 5 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Nejsem cílová skupina a kdybych na knihu nebyla upozorněna svou kolegyní, zřejmě by se mi do rukou nikdy nedostala.
Uf, celkem mě to vzalo. Když jsi teď zpětně uvědomím co všechno jsem v dětství vyváděla, např.kouřila špačky v kůlně naplněné senem a slámou, tak mi ještě teď běhá mráz po zádech. Asi jsem měla obrovské štěstí, dospělosti jsem dožila celkem bez úhony.
Tématu celkem odpovídá věk autora. Kvalita a forma vyprávění je ovšem mnohem vyšší :). Skvělá prvotina! Pavli, měla jsi pravdu!

26.05.2021 5 z 5

Mathildino tajemství Mathildino tajemství Corina Bomann

Do pokračování příběhu jsem se pouštěla s rozpoluplnými pocity. A teď, s odstupem času, jsem si již zcela jistá, že musím přestat číst komentáře před samotnou četbou , člověk se pak zbytečně bojí :)
Je to opět romantická pohádka umístěná do příjemného prostředí, která se celkem dobře čte. Jen Mathildino tajemství není pro čtenáře prvního dílu žádným tajemstvím. Sebevědomá, nebojácná a pokroková Agnetta se zde změní téměř k nepoznání a na konec si uvědomíte, že autorka je kouzelnice. Dokázala totiž napsat 480 stran téměř o ničem ;). Tady nemusíte vůbec přemýšlet. Chtělo by to více šťávy ;).

06.04.2021 3 z 5

Ženy, které mi nedají spát Ženy, které mi nedají spát Mia Kankimäki

„Myslíš, že víš, co tě cestou čeká, ve skutečnosti právě tohle netušíš“
Karen Blixenová v dopise z Afriky 18. ledna 1917

Hned první věta z této knihy absolutně dokonale vystihla „cestu“, která mě s touto knihou čekala. Objela jsem několikrát celý svět (překvapivě jsem si zamilovala nejvíce Afriku), poznala úžasné ženy (neustále jsem na internetu vyhledávala jejich tváře) a stále žasnu nad jejich odhodláním, umem a odvahou.

Na knihu jsem měla zatraceně málo času, v rámci výpůjčky jsem polovinu svého času věnovala kolegyni, a pak trochu litovala. Hrdinky této knihy se tak i pro mne staly nočními ženami, četla jsem hlavně po nocích, a ty rána potom nepatřily k těm nejlehčím :)

Mio, omlouvám se, tvé vlastní pocity sice skvěle spojily všechny příběhy, ale až na Afriku mě až tak nezaujaly. Zato samotné vyprávění o „nočních ženách“ jsi zvládla neskutečně dobře. Spousta zajímavých informací o místech, době, jednotlivých destinacích a hlavně ženách, které si dokázaly prosadit svou a šly za svými sny!
Doporučuji!

13.07.2020 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tak dneska je to za tři (možná taková lepší troječka),ale po (podle mě) skvělé Houbařce trochu zklamání.
I tady se jedná o rodinné drama, psychologicko-dramaticky laděný příběh s otevřeným koncem, ale na rozdíl od Sáry, která mi byla hodně sympatická, mám tentokrát problém s hlavní hrdinkou Eliškou. Holčička Eliška pro mě byla obětí zbabělosti, nepochopení a doby. Puberťačka Eliška vzorovým příkladem puberťáka, který se snaží pohnou osudem. To co, ale předvádí téměř dospělá hrdinka v poslední třetině knihy u mě již pochopení nenalézá.
Netoužím po happy-endu, život se s náma nemazlí, ale takový pěkný průplesk by tady hodně pomohl ;).

05.11.2019 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Pořád váhám jak knihu hodnotit. Z kraje příběhu jsem byla zaražená a zklamaná, nechápala jsem co mi autorka chce sdělit. Kam příběh/y směřuje/í. Mám raději celistvé vyprávění, povídky jsou na mě moc krátké. Než si stihnu oblíbit nějakou postavu nebo si ji dokonale představit, už je konec. U této knihy to vypadalo na stejný problém, ale poslední povídka to zachránila. Nářečí mi v žádném případě nevadilo, ale některé výrazy ano. Nakonec hodnotím 4*. Postavy jsou vykresleny opravdu realisticky a dokonale.

11.01.2019 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Byla to největší námořní katastrofa všech dob a já o ni dosud neslyšela. Při potopení osobní lodi Wilhelm Gustloff na konci druhé světové války zahynulo v mrazivém moři kolem devíti tisíc lidí. Šestkrát více než na mnohem známějším Titaniku, o kterém slyším pořád ze všech stran. Odhaduje se, že jen v roce 1945 přišlo o život v Baltském moři 25 000 lidí. Několik měsíců vyplouvala na břeh na různých místech mrtvá těla a strašila místní.
Obrovský mořský hřbitov (od roku 2004 už i oficiálně) a stejně se najde spousta lovců pokladů, pro mě lidských hyen, kteří neustále rabují vrak lodi a nerespektují klid mrtvých.

O druhé světové válce se vypráví mnoho příběhů. O bitvách, politice, vině, odpovědnosti... Na všech frontách zvítězilo utrpení, nikdo nezůstal ušetřen. Mnoha lidem válka zcela změnila život a pojem, co je to domov. Historie nás možná rozděluje, ale neměli bychom dopustit aby byla zapomenuta a hlavně aby se opakovala. Pravda nesmí být zapomenuta.

Tento s části smyšlený příběh zakládající se na mnoha vyprávění zúčastněných a přeživších osob mě naprosto pohltil. Knihu jsem jen stěží odkládala a budu na ni, na ně navždy vzpomínat.
DOPORUČUJI!!!

12.04.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Narodila jsem se a celý svůj život žiji na vesnici, blízko lesa, v přírodě a snad mohu říci, že i s přírodou. Nepoužívám žádnou chemii, zalévám dešťovkou i bez dotačních titulů (pokud aspoň trochu prší), s plevelem zápasím pouze motykou a rýčem.... Zároveň, ale nejsem vegetarián a k topení používám dřevo z vlastního lesa. Smíšeného lesa, který založili na orné půdě mí praprarodiče. 90% informaci pro mne tudíž nebylo novinkou , jen jsem si vlastně uvědomila jak moc jsem od malička vnímala své blízké a chápala jejich práci. Problém dnešního lesa vidím v touze jeho mnohdy novodobích vlastníků co nejrychleji zbohatnout a zároveň se nenadřít. Proto prodávají lesy po hektarech, používají těžkou techniku, která zničí vše živé včetně studánek. Prostě po nás potopa.
Jsem moc ráda, že takové knihy vznikají. Domnívám se jen, že náš kladný vztah k přírodě a vlastně k sobě samým by neměl být jen módním trendem, ale samozřejmostí!

07.08.2017 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Z mé strany zbytečně dlouho odkládaná kniha. Příběh mě okamžitě vtáhl a jen velmi těžko se mi od něj odcházelo. Myslím, že pokud bych měla čas, dám knihu i na jeden zátah, tak moc mě příběh bavil. Na druhou stranu je velmi smutné si přiznat tu hrozitánskou podobnost se svým vlastním životem a pocity, které občas řeším. Jak říká můj tatínek se smutkem v očích: "Rodiče si hold nevybíráme".
Ač knihu hodnotím 5*, přeci jenom musím podotknou.
Za prvé: hlavní hrdinové mě svým chováním někdy pěkně štvali.
Za druhé: světlo na konci tunelu v samotném závěru knihy je sice krásný konec knihy, ale po předešlém ději by k němu vedla ještě pěkně dlouhá cesta.

Příběh se musí vnitřně dotknou každého, jelikož témata, která se tady řeší jsou ze života. Tato kniha se autorce povedla, doporučuji!

18.03.2024 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět "ťala do živého" a získala si mou pozornost ;)

Děj prvního dílu nové série je opět napínavý, mrazivý a skvěle vystavěný a přeci jsem jej na můj vkus až příliš často odkládala. Souhlasím s komentářem @katka.oo, nemělo to švih. Příliš mnoho kriminalistů a výsledky žádné a hlavně nikdo zajímavý a zapamatovatelný.
Těším se na pokračování, které vypadá velmi slibně ;)

15.01.2024 4 z 5

Sophiiny sny Sophiiny sny Corina Bomann

Pokračování příběhu o nadějné chemičce Sophii mě ničím neoslnilo, nenadchlo a ani moc nebavilo. Příliš mnoho slov na proběhlý děj (autorka zřejmě dostala zadání na tři knihy a došla invence). Sophie zcela ztratila svou živočišnost, dravost a zklamala i na poli rodičovském. Škoda!

15.08.2023 3 z 5

Téma, kterému se tato kniha věnuje, se nečte lehce, obzvláště ženám. Ač jsou některé scény popsány dost věrohodně, naštěstí (ve srovnání s jinými knihami), je vyprávění podáno "starou" ženou, jejíž nejhorší zážitky a vzpomínky již otupil čas. Bolest, nespravedlnost, hnus a bezpráví zůstává, jen nad tím vším vládne chuť k životu a snaha o nápravu. Snad proto se mi příběh nečetl až tak hrozně a moc ráda si přečtu pokračování.

19.05.2023 4 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Audiokniha

Opět skvěle načteno Danielem Bambasem, tady není co vytknout.

Mnohem raději chválím než kritizuji, tady ovšem výtky mám. Začnu tentokráte od konce. Já ho totiž asi nepochopila. Kde je skutečnost, kde výplod fantazie, kdo je tady a kdo už ne?
Při poslechu této knihy jsem měla celou dobu v mysli jen temné, tlumené tóny, jen špínu, zmar, bolest a smutek. Toužebně očekávaný konec mi však přinesl jen další zmatek. Asi si budu muset počkat na závěrečný díl, pak snad pochopím.

Autor opět skvěle vykreslil jednotlivé postavy, jejich charakteristika, povaha a popis je tak působivý, že mám jejich tváře a snad i pachy nadosmrti vryté do paměti.

Tentokráte je to spíše severská, drsná a syrová, historická detektivka. Veselé čtení to opravdu není. Bohužel spousta událostí je uvěřitelných, což můj děs ještě prohlubuje.

12.03.2023 3 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Asi nejpovedenější díl této série, neboť ji čtu na přeskáčku. Asi jsem už moc potřebovala jednoduchý, pohodový, romantický příběh s jasně daným koncem.

16.12.2022 4 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Nevím jak a kdy se to stalo, ale miluji Bridgertonovi :). Ta jistota, že to dopadne vždy dobře je k nezaplacení!

Elois, má oblíbená, upovídaná, sečtělá, odvážná a mírně potrhlá hrdinka už je taky pod čepcem. Mně se moc líbila cesta, kterou jí autorka vybrala. Tentokráte mě to přišlo více akční a velmi čtivé.

17.07.2022 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Audiokniha

Detektivní příběh z okruhu "zlaté mládeže" a období první republiky mě nalákal svou atmosférou a já se na něj velmi těšila. Nicméně pak už to šlo s tím nadšením poměrně z kopce. Emily a její komorník, jako hlavní vyšetřovatelé, byli od autora šlápnutím vedle. Jako vtip výborné a pokud by se vše vysvětlilo cca v půlce příběhu a vyšetřování se ujali skuteční policisté, mohla to být výborná detektivka. Takhle to byla spíš parodie.

16.06.2022 3 z 5