cérka cérka komentáře u knih

Villette Villette Charlotte Brontë

Bojovala jsem, urputně jsem se snažila, ale četba této knihy byla pro mě jedním velkým utrpením.
Chvílemi jsem měla pocit, že to snad musel napsat někdo jiný. Rozdíl mezi touto knihou a Jane Eyrovou je naprosto propastný. Dlouhé, předlouhé nesmyslné dialogy, kdy se neděje vlastně nic.

Život v této upjaté době musel být pro ženy velmi těžký. Pokud byl toto autorčin život, je mi jí upřímně líto.

14.06.2022 2 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Jeden bodík strhávám za nezvyklé protahování příběhu, ale jinak opět skvělé čtení. Yrsa umí výborně udržovat napětí. Mrazivý pocit se mě držel téměř do poslední stránky. Skvělé zpracované a vystavěné charaktery postav i prostředí.
Určitě doporučuji! Yrsa je za mě královnou krimi.

02.06.2022 4 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Ááaach, to bylo tak pohádkové, neškodné, milé, jednoduché a přesladke! Prostě Brigertonovi! Co jiného tady čekat ;)

A takovou knihu jsem právě teď moc potřebovala. Skvělé jsem se pobavila a trochu vypla hlavu. Ano, i já tady viděla přímou podobu s Popelkou (až na tu trochu erotiky) a vůbec mi to nevadilo.

Pokud to někoho pohoršuje, doporučuji zvolit jinou knihu, či období života. Mě osobně by ještě před pár měsíci nenapadlo sáhnout po podobné knize.
Člověk míní, pán Bůh mění aneb nikdy neříkej nikdy ;)
Super relax!

16.05.2022 5 z 5

Nový začátek Nový začátek Michaela Grünig

S německými autorkami píšícími rodinné ságy se zřejmě "roztrhl pytel". Téměř je nestíhám sledovat, o čtení nemluvě.
Rodinný hotel mě určitě hned z kraje dokázal zaujmout. S přibývajícími stránkami však moje pozornost upadala a ke konci už to bylo o sebezapření a dočtení. Proč tomu tak bylo? Nedokázala jsem se sžít s hlavními hrdiny, pochopit jednání Elizabeth a Juliuse je nad mé síly a válku už prosím ne :(.
Uvítala bych pevnější papír a trochu větší řádkování.
Z mé strany je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

15.03.2022 3 z 5

Pojídačka hříchů Pojídačka hříchů Megan Campisi

Snad nejsem příliš krutá, ale u této knihy po přečtení cítím, že je to maximálně na poctivé dva body/hvězdičky.

Klady:
Námět skvělý, o pojídačkách hříchu jsem nikde nečetla a ani neslyšela. Obálka nádherná, i když chybička se asi v loudila. May má v příběhu vlasy přeci černé.

Zápory:
Absolutně mi nesedl styl vyprávění. Velmi jsem postrádala silnější dějovou linku, která by mě k příběhu připoutala. Místy jsem se v ději ztrácela. Popisy dvorních dam byly spíše matoucí, v královnách a jejích víře jsem se ztrácela zcela a některé postavy postrádaly smysl. V celém příběhu se nikam neposunuly.
Zápletku jsem čekala úplně někde jinde a také May mě nedokázala pořádně chytnou za srdce.

26.02.2022 2 z 5

Začátek nové éry Začátek nové éry Carmen Korn

Závěrečný díl mi hned na úvod přichystal pořádný kvíz. Vlastně celou knihu mi na mysl přicházely otázky: A to je proboha kdo? Ke komu patří?
I přes velkou spletitost "rodinných" vztahů tento příběh tří kamarádek, k mému velkému údivu, smysl dával. Ano, tato válečná generace měla a má pevný kořínek, chuť žít, smysl pro humor a asi už je jen tak něco nepřekvapí.

Co musím knize vytknout je brožované vydání, velmi špatně se drží a neustále hrozí, že se vám rozpadne v rukou. Malinkata písmena s řádky tak pevně k sobě řazenými, že by ani smítko nepropadlo. A do třetice. Příliš velké množství cizojazyčného textu, který si mi méně jazykové vybavení mnohdy těžce překládáme.

Knihu hodnotím 4* a věřte je to opravdu po zralé úvaze. Každá z postav je v tomto románu pevně ukotvena, má svůj charakter, tvář a směr. Novodobé dějiny Německa jsou zde promítnuty v osudech lidí a to je asi pro mě ta nejlepší možnost pochopení lidských vztahů.
Tuto rodinou ságu řadím k těm povedeným. Musíte se kvůli velkému množství postav více soustředit, ale taky se máte pořád na co těšit.

13.02.2022 4 z 5

Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu Hana Parkánová-Whitton

Audiokniha, tentokrát se mi toto mluvené slovo líbilo mnohem více, než poslech prvního dílu.
Tuto rodovou ságu poslouchám při domácích pracích a bohužel jsem si po celou dobu poslechu říkala jak je příběh naivní. Nevím zda bych knihu při klasickém čtení neodložila. Knize chybí energie a popis života lidí kolem hlavních postav. Pak by byl příběh mnohem více uvěřitelný.
Mám před sebou ještě prostřední díl, Karel IV, a modlím se za stoupající tendenci.

17.10.2021 3 z 5

Návrat Návrat Anne Jacobs

A já to říkala že bude určitě pokračování :) A říkám to znovu, ještě určitě nekončíme :).
Ano, i mně chvilku trvalo než jsem se zorientovala v postavách a ději, ale byla to fakt jen chvilička. Velmi čtivé a podmanivé (a často i uvěřitelné) vyprávění o nelehké době, zajímavých lidech a starostech, které ve třicátých letech zažívali.
Asi bych chtěla dodat, že je to odpočinkové čtení, ale jelikož čtu hlavně po večerech, mnohdy i velmi vysilující :). Dnešní ráno bylo hold těžké ;).

14.10.2021 5 z 5

Eliška Přemyslovna Eliška Přemyslovna Hana Parkánová-Whitton

Přečteno ušima, audiokniha, načetla Jitka Ježková.

1) Takovou depresi, jakou ve mně vyvolával přednes paní Ježkové jsem snad ještě nikdy neměla. Celá kniha na mě díky ní působila jako jedna velká katastrofa. Místy jsem měla pocit, že jsem se ocitla na pohřbu, a to i tam se člověk občas usměje při vzpomínce na zemřelého. Tady ta možnost nebyla.

2) Zlatý Vondruška a jeho epopeje! Tady je tolik historických nepřesností, a to nejsem historik!

3) Velmi slabá, či vlastně téměř žádná, vodící linka a velké časové skoky mě vedly k domněnce, že jsem si knihu špatně uložila a část mi chybí. Uložila jsem si ji dobře, ale opravdu mi toho strašně moc chybělo!

Jelikož jsem od této autorky četla zdařilejší knihy, tak se já směle pustím do další. Vy, pokud čtěte můj komentář a váháte zda číst či nečíst a máte rádi Přemyslovce, vám doporučuji Přemyslovskou epopej či knihu Mezi tiárou a orlicí.

29.09.2021 2 z 5

Rododendron: Za horizontem osudu Rododendron: Za horizontem osudu Pavla Pavlíčková Kovaříková

Skutečný příběh, který není moc dobře "řemeslně" zpracovaný, a který bych asi nikdy nečetla pokud bych si přečetla anotaci. Kniha mi byla doporučena a já se do její četby vrhla téměř bezhlavě, neboť existuje rovnice , kdy pokud se kniha líbí Věrušce líbí se i mě :).

Emoce se mnou cloumaly pořádně! Jde opravdu poznat, že se nejedná o fikci. Tolik nespravedlnosti a ran osudu co musela unést jedna lidská duše nikdo nevymyslí!

Hodnotím 4*, přeci jenom mi kniha po stylistické a literární stránce úplně nesedla. Děkuji za ilustrace, které mně samotnou četbu velmi ulehčovaly, neboť jsem přes dojetí a vztek přestávala vidět písmenka.

11.09.2021 4 z 5

Gutta z Bubnu Gutta z Bubnu Anna Beatrix Bártová (p)

Začetla jsem se velmi rychle a knihu přečetla téměř na jeden zátah. Nebýt useknutého a téměř "odbytého" konce, zasloužila by si kniha určitě 5*. Mimochodem, to je snad první kniha kde vystupuje král Zikmund jako sympaťák :).
Určitě si přečtu i další knihy od této autorky!

08.09.2020 4 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

V rámci žánru není knize co vytknout a asi bych měla jen chrlit chválu. Mně bohužel některé pasáže přišly už až moc emočně vypjaté a nutily mě k přeskočení (tady asi záleží na duševním rozpoložení čtenáře). Jinak je příběh napsán velmi hezky a bylo mi potěšením přečíst si informace týkající se odlišné kultury a náboženství.

08.09.2020 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Moje volba pro Klub milovníků knih s tématem fantasy. Osvědčený spisovatel a velmi aktuální téma.

Musím uznat, že autor skvěle a velmi dobře popsal situaci, do které se možná sami řítíme. Sucho, bezvodí, žízeň! (No a my, stejně jako hrdinové této knihy, děláme pro záchranu země (a sebe) strašně málo nebo zhola nic!). Po pár stranách knihy jsem se na ni pořád těšila, zápletka výborná.

Co mi radost a požitek z četby zkazilo, bylo samotné schéma vyprávění. Neustálé střídání vypravěčů, opakování situací jen z pohledu jiného vypravěče (ale v podstatě pořád dokola to samé) mě spolu s chováním hrdinů nejen štvalo, vytáčelo, ale půl knihy nebavilo. Pořádně se kniha rozjela až v poslední třetině. Hold nemám pochopení pro „americký“ způsob výchovy dětí.

Dočetla jsem, ale tentokrát je to pouze za 3*

01.06.2020 3 z 5

Šarlatové zmije Šarlatové zmije František Kalenda

Čeho jsem se nejvíc u této série obávala se stalo skutečností. Třetí díl vyšel v době, kdy si už jen mlhavě vzpomínám o čem že byly ty díly předešlé. V hlavě zůstala jen touha dočíst celou sérii a spolu s autorem uzavřít příběh.
Přiznám se, 3/4 knihy mě bavily a autor mě mile překvapil! Bohužel konec se už opět podobal prvnímu dílu. Pátrání Siegfrieda zůstalo nedokončeno, Rivka se pro mne stala spíše povětrnou ženštinou a Gabriel? Už teď nevím, asi se utopil v alkoholu.
Škoda, potenciál velký, jen tím uspěchaným závěrem promrhaný.

27.01.2020 3 z 5

Bouřlivé časy Bouřlivé časy Anne Jacobs

Má poslední kniha roku 2019 a výborná volba. Vyprávění je neotřelé a poutavé, děj má šmrnc a spád. Po dlouhé době kniha u níž se člověk těší na pokračování.

30.12.2019 5 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

Kniha mě nejen zaujala, ale i bavila. Ani ve snu by mě nenapadlo zasadit podobný příběh do Zlína, ale na druhou stranu, proč ne :). Zbytků středověkých tvrzí se na okolních kopcích dochovalo hodně, takže to tady asi opravdu žilo :). Jednu hvězdičku ubírám za "kouskování", rozdělení příběhu do částí, raději bych uvítala plynulý děj, ale uznávám, že je to o síle zvyku ;).

17.12.2019 4 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Ano, je to červená knihovna. Pozorný a znalý čtenář ihned a snadno rozpozná zápletku (možná se pak bude po zbytek knihy uculovat, stejně jako já), ale mě to bavilo.
Romantický příběh Celine a jejího bratra Briena prošpikovaný dobrodružnými scénami mě natolik zaujal, že si moc ráda přečtu jeho pokračování a i další díla této populární autorky. Pro unavenou hlavu ideální kniha (smajlík)

10.10.2019 4 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Už dlouho jsem nezažila takový nádherný pocit při doteku s papírem. Po materiální stránce paráda! Po té obsahové to bylo už trochu horší. Dobrou jednu polovinu knihy končila každá kapitola slovem: zemřel, zemřela. Uf, strašně deprimující a od další četby odrazující. Nu což, překonala jsem a druhá půlka byla již záživnější, milejší, laskavější, ale i ona končila oněma dvěma slovy. Jak by řekl klasik: "Život není peříčko" a s hrdiny této knihy se opravdu nemazlil. Možná proto onen vymazlený papír (smajlík).

29.09.2019 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak zase jednou zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí.

Při čtení jsem se musela zamyslet nad myšlenkou jaké by to bylo žít ve věku nesmrtelnosti a zda je smrt spravedlivá? (Jednou nás to čeká všechny a to je tak jediná spravedlnost a čím jsem starší, tím je čas a stárnutí rychlejší :-) :-().

Knihu a příběh jsem si fakt užila a dobře se bavila.Trochu mi to připomínalo upírskou ságu, určitě můžu doporučit nejen náctiletým a ráda si přečtu i další knihy tohoto autora :-).

03.12.2018 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Na knihu jsem se těšila, ze začátku moc a na konec ji neustále odkládala a bála se ji otevřít. Něco mi říkalo, že to spolu nebudeme mít jednouché, že se budeme asi prát, odpuzovat a zároveň strašně přitahovat. Ach Malko, Ino, Alice jak jste mohly být tak hloupé, v určitých částech knihy jsem vás nenáviděla, nechápala jsem jak můžete být tak povrchní, naivní a sobecké a v jiných zase litovala a obdivovala.
Musím říct, byl to neskutečný čtenářský zážitek, pro mě skvěle napsaná kniha, perfektně propracované osoby, charaktery, skvělý jazyk a kompozice. Nakladatelství Host má neskutečně vkusné obálky knih a tato není výjimkou!
Tuto noc jsem toho moc nenaspala, musela jsem dočíst a pak ještě "dožít, dovstřebat" příběh, život mých hrdinek a hrdinů.

Ps. při čtení jsem si začala psát poznámky, nějak mi to pomáhalo a tak tady pro lepší ilustraci mých pocitů a vykreslení "nálady" příběhu pár uvádím.

- kdo je kdo? ztrácím se, Milena, Malka, Anežka... nechápu...
- Malka je šílená! o co jí jde?
- nemůžu číst, to je děs, odkládám knihu, já fakt začnu číst něco jiného!
- ještě nejsem v půlce a už vím, že to všecko skončí špatně...
- Petr? proč??? už i Petr :-(
- str.322 proč se rozhodli pro adopci? opravdu si tak strašně zkomplikovali život???
- Jaromíre, smekám

23.11.2018 5 z 5