cérka cérka komentáře u knih

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

\"No ba\" až po stranu 141 jsem sváděla těžký boj a nemohla se absolutně začíst. Po Ohnivém ptáku, kdy jsem si u knihy báječně odpočinula, mě příběh úspěšné spisovatelky Carrie vůbec nezaujal a nebýt historické linky příběhu, knihu bych odložila nedočtenou.
Takový snový, romantický příběh ze Skotska s přeslazeným koncem (ale to k takovýmto knihám zřejmě patří) hold není pro mě ;).

03.02.2020 3 z 5

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Knížka mi padla do oka díky svému názvu a obálce. Voněla novotou a lákala mě na příběh spojený s knihami a jedním z nejvoňavějších, nejútulnějších a nejkrásnějších prostředí.
No a to jsou asi tak všechna pozitiva, která jsem na této knize, potažmo příběhu našla.
Samotný námět není vůbec špatný a je i celkem uvěřitelný, ale zpracování katastrofální. Děj se neskutečně vleče, desítky stránek jsou zde naprosto zbytečně a nutí vás přeskakovat po celých odstavcích (obávám se, že i listech). Jsem šťastná, že jsem po měsíci knihu konečně dočetla.

20.11.2019 2 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Knihy pana Vondrušky patří již léta k těm nejčtenějším a nejpůčovanějším v našich knihovnách. Na knižním trhu se jim určitě také nevede špatně a tak autor, zřejmě potěšen zájmen, pozapomněl na kvalitu a vrhl se na kvantitu.
I já patřím k autorovým skalním fanouškům a tak mě velmi mrzí, že musím kritizovat a ne chválit. V poslední době, zvláště u této série, jsou zápletky už velmi překombinované. Chápu, že vymýšlet stále nové a nové mordy, navíc pouze v určitém časovém úseku není vůbec jednoduché, ale přeci v každém díle nemusí zemřít tak velké množství lidí a záchrana těch přeživších musí mít také nějaké pravidla a dodržovat fyzikální zákonitosti!
Jak ráda bych se trochu více "pokochala" krajinou, obyčejným i neobyčejným životem v Českém království a hlavně na Bezdězu a vím, že to autor umí! Trocha rodinného života našich hlavních hrdinů by z knihy udělala něco víc než jen černou kroniku. Ač mi srdce krvácí ,tak dnes 3*

09.10.2019 3 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Pan Vondruška má dar od Pána Boha! Umí psát velmi poutavě a dokáže rozehrát životní příběh nejen několika rodin, ale celého zástupu generací lidí napříč celou Evropou (jak jen to dokáže udržet všechno v hlavě při tak velkém počtu knih je mi záhadou).
Čekala jsem rodinnou ságu podobnou seriálu Synové a dcery Jakuba skláře a jsem příjemně překvapena. Příjemný a velmi povedený rozjezd nové ságy, moc se těším na pokračování.

Souhlasím s komentářem "Stana46", některé věci jsou až přílič mimo realitu, ale zároveň souhlasím s komentářem "Čef", čtivé a poutavé až na ten počet emancipovaných žen.

24.07.2019 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

I když mám po přečtení této knihy v hlavě pořád několik otazníků, a samotný konec mi přišel nějaký nedotažený a nedořešený (proto o jednu hvězdičku méně), můžu s čistým svědomím prohlásit: "Yrsa opravdu umí! Kniha mě neskutečně bavila!"
Téma šikany a vztahů mezi adolescenty je aktuální stále a možná se při čtení této knihy leckterý rodič chytí za nos.
Nicméně vyšetřovatelé se v tomto díle sami chovají velmi nezodpovědně a hloupě. Huldar s Freyou předvádí jednu trapnost za druhou a tak jen doufám, že nám do příště opět dospějí a s novým případem se z nich stanou opět profesionálové.

24.07.2019 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

"Kolik prachu je potřeba zvířit, aby zmizely i mé poslední stopy? ..."

Vau, úžasná kniha, příběh mám pod kůží, hučí mi v hlavě a v noci jsem slyšela šustění na půdě. Zítra jdu na bylinky a mám strašnou chuť žít.
Žít tak jak chci já !

27.05.2016 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Kniha mi byla doporučena. Musím se přiznat, že jsem se jí, ale po přečtení pár komentářů bála. Patřím totiž k lidem, kteří když začnou číst, tak se už snaží dočíst :-)
Vážení, nebylo to vůbec špatné ! Krásně popsaný život vesnice, idylka a zároveň drsná realita. Asi bych taky bojovala, ale ne tak urputně.
Děkuji Bohunce za dobrý tip :-)

22.05.2015 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Audiokniha

Naprosto dokonale, pro mé ucho, načteno Ivanem Luptákem, Pavlem Soukupem, Evou Josefíkovou a Jiřím Suchým. Obzvláště Lyrna, v podání Evy Josefíkové!

Jsem nadšena!!! Okamžitě jsem se pustila do poslechu závěrečného dílu, protože ten konec! To bych bez pokračování nedala :)
I když je zde mnohem více postav, a bohužel i válčení, vyprávění mě naprosto pohltilo, uchvátilo, vtáhlo do děje a nutilo poslouchat dnem i nocí, každičkou volnou vteřinu.

12.07.2024 5 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Audiokniha

Vypravěč - František Kreuzmann - přednes mě ničím nezaujal, ale ani nepohoršil.

Má první kniha od Bernarda Miniera a naprostá spokojenost. Příběh mě naprosto pohltil a nutil k poslechu každou volnou chvilku. Děj je z kraje knihy sice trochu zamotaný, děsivý a temný po celou dobu, ale opravdu poslouchatelný a čtivý (podle zvolené varianty).

12.02.2024 5 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

Moc krásný příběh, který má své kouzlo i pro dospělé čtenáře.

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Seriál Přátelé nesleduji, tudíž děkuji své kolegyni, Mery, za skvělé doporučení.

15.01.2024 5 z 5

Audiokniha

Načteno Markem Holým. Pro mne příliš mdlý, nevýrazný a pomalý projev. Bylo velmi těžké odlišit jednotlivé postavy a časové úrovně. Hudební doprovod se mi nelíbil, spíše mě obtěžoval.

Při poslechu této knihy bylo pro mne největším oříškem zorientovat se v postavách, v ději, čase a měnícím se prostředí. Kniha na mě po celou dobu působila poněkud nesourodě a roztříštěně. Dokonce jsem se v polovině knihy pustila znovu do poslechu úvodních kapitol, jelikož jsem měla v ději neskutečný a naprostý chaos. Nechápala jsem text, nechápala jsem autora. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se dokázala na autora naladit a začít si poslech užívat.
Velmi mě bavily krátké epizody z života emigrantů. Tajemnou a všemi nepochopenou postavou zůstává Saša. Kniha ovšem nevypráví jen o lidech, kteří byli donuceni opustit svou vlast.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je Michel, klučina, který to v životě nemá vůbec jednoduché a kterého mi bylo po celou dobu líto.

Kniha je o lásce a svobodě, o politické situaci v poválečné Evropě.

Knihu jsem poslouchala poměrně dlouho a místy netrpělivě vyhlížela konec. Nicméně jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala a měla možnost poznat autorův styl.

21.04.2023 3 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Nevím. Toho bahna je na mě už moc. Nechápu autorčinu věčnou touhu po vnitřní rozervanosti, po bolesti a zmaru.
Cítím inspiraci u konkurence, ale kam se hrabe K. J. Erben či Michal Sýkora. Zdejší vodnický svět je sice podán velmi kultivovaným a krásným jazykem, na tomto poli je autorka nedostižná, ale samotný děj jde už zcela mimo mé chápání.
Nebráním se magickému realismu, ráda se budu chvilku bát, ale musím tomu aspoň na závěr porozumět.
První díl zůstal nepřekonán.

31.05.2022 2 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Mám moc ráda českou literární tvorbu. V poslední době jsem hodně upřednostňovala české autorky a tak jsem se rozhodla trochu splatit dluh a vrhnout se na autory. Má první volba padla na Jaroslava Rudiše, vydal novou knihu (mnohými opěvovanou), je mi blízky věkem a je to sympaťák :)

Byla jsem připravená na "jinou" knihu i na to, že se třeba nebudu moci začíst (přeci jenom, pan Rudiš je muž, má jiný pohled na svět).

Z počátku jsem byla zaskočená naprosto nesmyslným citováním z bedekru z roku 1913. Říkala jsem si, třeba je to jen na úvod, pro lepší priblížení historie. Teď už jen nevěřícně kroutím hlavou. Tolik zbytečných slov, papíru a práce. Kniha mohla být poloviční a i tak by zbylo dost prostoru na vzpomínky, osamělost, zármutek a vykoupení.

Ano, ano, ano, dostála jsem svému. Knihu jsem dočetla. Je pro mě však velkým zklamáním. Neustále omílání kdo je jak hezká mrtvola a kde mají jaké žárovište mi pohled na Evropskou historii nerozšířilo.

04.02.2022 2 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Vůbec nikdy by mě nenapadlo, že se pustím do této četby :) :) :). Prostě jsem díky Netflixu propadla kouzlu Bridgertonů a chtěla si porovnat knihu versus seriál ;). A taky ta romantická a svůdná obálka nového vydání, ta za to taky může :) A taky holky z Klubu milovníků knih :) A naše Mery, která mi knihy odložila :)

Takže viníky už mám a jinak jsem bezradná. Opravdu nevím jak hodnotit. Příběh je tak neskutečně nereálný, jednoduchý, romantický, přesladký a uhlazený, že vám musí být hned na začátku jasný konec. A to já nemám ráda.

Co vím určitě, že zkusím ještě jeden díl, než bude filmově zpracován. A pak budu mít jasno.

Takže, Moni, asi jsem si k tomu měla otevřít láhve kvalitního vína, pak bych si to možná pořádně užila ;).

Momentálně je to za 3*

31.01.2022 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Audiokniha
Příliš složitě a obšírně vyprávěný příběh si tentokrát vyžadoval opravdu velkou pozornost. Chvilka nepozornosti ihned znamenala skok o jednu kapitolu nazpět. Musela jsem se opravdu soustředit a přemýšlet kdo je kdo a hlavně kdy se to ono událo. Uf, až mě z toho někdy bolela hlava.
I tak mě příběh opět velmi bavil a s chutí jsem se pustila do dalšího dílu.

27.12.2021 4 z 5

Nový domov Nový domov Lizzie Page

Mé pocity z této knihy naprosto vystihl komentář od uživatele "pydla". Kdyby se dal děj této knihy na DK vyjádřit grafem, byla by to dlouhá, nekonečná čára s malými vlnkami. Bylo to bez energie, prostě promarněná šance. Nevím zda za to může špatný překlad, či se to "jen" Lizzie nepovedlo.

08.10.2021 2 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Mé pocity z této knihy (v audio podobě) zcela vystihuje komentář DK197. Nesnáším mocenské boje, kterých je tato kniha plná. Stvůry a "pohádkový" svět zcela vymizel a z Yennefer se vyklubala pěkně protivná ženská. Snad budou další díly této série už jenom lepší. Já si dávám pauzu.

09.08.2021 3 z 5

A taky jsem vařila u Werichů... A taky jsem vařila u Werichů... Pavel Mészáros

Nemůžu říci, že by mě kniha svým obsahem vůbec nezaujala (vlastně přemýšlím proč jsem si ji půjčila), ale žádné wow se nekonalo ;). Opravdu váhám zda dvě či tři hvězdičky :(.
Kniha je vzpomínkou paní Tůmové na své rodiče a přátele z okolí rodiny Werichů. Nepřišlo mi, že by si autoři dali nějak moc velkou práci s jejím zpracováním.
Obsahově jsem očekávala mnohem víc.

29.07.2021 3 z 5

Viktorie Viktorie Daisy Goodwin

To je snad poprvé, kdy musím napsat, že se mi seriál líbil mnohem víc než kniha.
Škoda, že se autorka v knize tak málo věnovala okolí a dění kolem královny Viktorie. Kniha a celý příběh tím pro mě ztratil kouzlo doby.

18.03.2020 3 z 5

Poslední rok 1938 Poslední rok 1938 Ilse Tielsch

Úplné wow se nekonalo, ale i tak kniha příjemně překvapila. Podmanivé vyprávění, o nelehké době, z malebné vesničky viděno očima dítěte působilo (aspoň na mě) až kouzelně.
Kniha je překvapivě určena dospělým čtenářům, já osobně bych ji doporučila i dětem školou povinným. Myslím, že tato doba si stále zaslouží naši pozornost a více pohledů z jiných úhlů nám všem jen prospěje.

21.01.2020 4 z 5