cérka cérka komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Audiokniha

Bravurně načteno Janou Strykovou a Markem Holým. Příjemné tempo, emoce...., cítila jsem všechna zrníčka bouří, sucho pouště i vlhko jeskyně.

Přiznám se bez mučení. Dlouho jsem váhala, kterou knihu zvolit do letošní výzvy (2023), kniha jejíž děj se odehrává ve vesmíru. Zvítězila Duna a po překonání počátečních rozpaků to nakonec byla skvělá jízda s příliš rychlým koncem.
Ač nejsem milovníkem klasické sci-fi, tady se vůbec nebráním poslechu dalších dílů. Specifický život na Arrakisu s naprostým nedostatkem vody a specifickým kořením si mě hold získal.

14.05.2023 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

K této knize mě přivedla pouze a jen má touha dokončit zdejší čtenářskou výzvu. Zadání: kniha od afrického autora se pomalu, ale jistě stávalo mou noční můrou. Zoufale jsem projížděla všechny možné seznamy a zaručené tipy až jsem našla poklad. Nádherný román o předcích, lásce, černošských dějinách, o osudových zvratech a rodinných poutech.
Vůbec nelituji, je to pozoruhodná kniha. Moc se mi líbil autorčin styl i forma jakou dokázala popsat a propojit (asi) sedm generací jedné, násilím rozdělené rodiny.
Doporučuji!

Tímto jsem položila poslední dílek do mé letošní skládačky. Čtenářská výzva 2022 splněna. Určitě nelituji, vždy takto objevím spoustu zajímavých a krásných knih. Děkuji.

25.11.2022 5 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Touto knihou jsem si definitivně potvrdila, že obě detektivní série z pera pana Vondrušky už mi nemají co říct. Jejich četba se pro mne po letech nadšení stala už jen povinností. Už se jen trápím. Historické reálie a duch středověku , které mě u těchto knih vždy moc bavily se zcela vytratily.
Je konec, loučím se a třeba zase někdy u nějaké epopeje nashledanou.
Hodnocení: 2,5*

21.08.2022 3 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Audiokniha

Jakubu Katalpu mám moc ráda. Jejímu krásnému jazyků a trochu jinému stylu vyprávění jsem podlehla již před pár lety. Kniha Němci je u mne stále na prvních místech mých TOP knih, mohu vřele doporučit.
A tak jak plyne čas, i já se snažím pročíst ke starší tvorbě, která vznikala v době kdy jsem o této autorce neměla ani tušení.

Knihu jsem poslouchala v podání Jany Štvrtecké. Její krásný přednes dokázal udržet mou pozornost a já celou dobu toužila pochopit tento, erotikou nabytý, příběh.
Z počátku jsem se jen skvěle bavila, vyprávění mělo styl, podmanivost, vtip. Líbilo se mi vyprávění o ženské duší i živočišnost, která z Niny přímo vyzařovala. Vadily a rušily mě hrubší výrazy, nicméně jsem na druhou stranu obdivovala tu odvahu pojmenovat věci otevřeně a pravým jménem.
Přiznám se, že nevím zda jsem vše pochopila. Mám v těch zemřelých a živých hold zmatek.

13.07.2022 3 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Můj zájem o Šumavu mi do ruky přihrál tuto nenápadnou knihu s příběhem čtivým a prostým. Připadá mi, že Šumava je stále trochu opomíjená, vyjma pana Karla Klostermanna, a její krása i historie se v příbězích vždy jen mihne. Takže nápad a myšlenka výborná!
Samotné vyprávění je ovšem podáno formou vzpomínek, které již obrousil čas a na příběhu je to poznat. Tolik trápení, smrti, dvě válečná období a dva kontinenty by si zasloužili více emocí a více stránek. Všechny postavy dostaly příliš málo slov a času, aby se jejich životy a charaktery mohly plně rozehrát. Tak tak se mnohdy na stránkách této knihy stihli potkat. Škoda.

24.02.2022 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Audiokniha a velká spokojenost!
Příběh mě fakt moc bavil a zpříjemnil mi nejednu chvilku. Už jsem se pustila do pokračování a s klidným srdcem mohu doporučit. Je to sice mnohdy velmi krvavá pohádka, ale perfektně čistí hlavu :)

03.12.2021 5 z 5

Krása a jed oleandru Krása a jed oleandru Teresa Simon (p)

Kdybych já jen neměla tu blbou úchylku, a nesnažila se každou knihu dočíst :(

Knihu hodnotím „ze dvou stran“. Za prvé jí nechci ublížit a za druhé vím, že své nadšené čtenáře má a bude mít. Pokud bych byla milovnicí červené knihovny, splnila by kniha asi všechna má očekávání a já bych hodnotila 5*. Bohužel jí nejsem, tudíž z mého pohledu jsou to tak 2*.

Hodně jsem se natrápila a nechuť k četbě ze mě přímo vyzařovala. Obálka nádherná, hodnocení knihy také nadějné, a to je tak asi vše.
Pokud patříte do první skupiny, dál už nečtěte ;)

Za mě je to neskutečná slátanina třech časových období.
Historická linka (dvě časové období) si aspoň udržovala napětí a děj vždy někam posunula. Její četbu mi, ale znepříjemňoval použitý fond písma a opět příchuť války. Už mě to fakt nebaví! 75 let od té druhé a 103 od té první by si mohli autoři dát konečně pokoj. Záměrně si nepůjčuji knihy s válečnou tématikou, ale stejně o ní pořád čtu!

Ta současná byla bez nápadu a energie, prostě nuda. Pokud při četbě přeskakujete věty, tak tady můžete celé stránky, o nic nepřijdete.

Za mě to skvěle ve svém hodnocení vystihla petaSk „ kniha je napůl feel romancí o roztomile nešikovné mladé ženě, napůl historickým dramatem o hluboké lásce“

18.01.2021 3 z 5

Vídeňský sen Vídeňský sen Vlastimil Vondruška

Tak jsem strávila víkend s Vondruškou a řeknu vám, byl to velmi příjemně strávený čas :). Krásně jsem si odpočinula.
I já se přikláním k názoru, že druhý díl je více „vláčný“ než ten první a i mně chvilku trvalo, než jsem si uvědomila, kdo je kdo a co se odehrálo v předešlém díle (pokračování mám už před sebou, takže tomuto problému se nyní vyhnu) ;). Chování některých postav mi nesedí do dané doby. Nedokážu si totiž představit, jak se z baronky stane uklízečka ;). Každopádně mě moc baví sledovat osudy rodiny Heřmanů a tak autorovi odpouštím všechny přešlapy. Čtu dál.

19.10.2020 5 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Tak jsem opět podlehla a obávám se, že příště podlehnu zas! Sama nevím proč. Vražd jak v Midsomeru a pořád dokola omílané a v každém díle připomínané charaktery postav (i když Diviš nám nějak podezřele moudří a Ota již tolik nepodléhá dívčím půvabům ;)). Při tak velkém počtu knih v jedné sérii v tak malém časovém úseku je s podivem, že je ještě o kom psát. Na druhou stranu musím uznat, že je to čtivé, má to spád a je to návykové. Prostě typický Vondruška. Tak brzy naviděnou rytíři ;).

23.08.2020 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Rusko-gruzínské či gruzínsko-ruské dějiny od tatíčka cara až po současnost. Rodinná sága a 852 stran, které mě nedokázaly za celou dobu plně pohltit a zaujmout. Musím uznat, že autorka opravdu ví o čem píše. Psychologie postav je skvěle vystavěna, pozorný čtenář může pohlédnout až na samotné dno každé z postav! Naplno prožít hrůzy vlády lidu, politické boje, války, konflikty, rodinné neshody a nedorozumění... Až toho na mě bylo moc. Snad proto mi nebyla po celou dobu žádná z postav sympatická. Tolik negace už na mě pěkně dlouho nedolehlo, jako při čtení této knihy.
Čokoládové epizody mi v knize neseděly. Nepochopila jsem jak je možné, že i v časech velkého nedostatku si hrdinky vždy uvařily svůj šálek horké čokolády.

02.08.2020 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tak tady půjdu asi trochu proti proudu. Tak do půlky knihy jsem pana Backmana obdivovala, jak dokáže do tak malého prostoru vměstnat toliko životního moudra, od druhé půlky jsem jej za to samé již proklínala.

Na mě byla kniha až moc filozofická. Zřejmě mám zcela jiný smysl pro humor, než sám autor. Já se moc nesmála, spíš jsem byla smutná. Proč jen teď, naprosto všude a všichni, vyzdvihují páry stejného pohlaví? Jak jsou skvělí a dokonalí… Lepšího rodiče nenajdete! Ááách! Zato současná klasická manželství mohou dospět jedině k rozvodu, nešťastným dětem a bezdomovectví! Bože, kam ten svět spěje!!!

Kniha mi přijde až nesmyslně zamotaná. Záměrem autora zřejmě bylo udržet čtenáře v určitém napětí, ale u mě to nefungovalo. Nutkání k přeskakování odstavců bylo místy až nesnesitelné. Z mnoha důvodů jsem se těšila na závěr a samotné rozuzlení, ale až takový happy end jsem nečekala.

Poznatek z knihy?
Ano, šanci a porozumění máme dát i blbcům. I blbec může zrovna procházet těžkým životním obdobím;)
Mám si prý přečíst Medvědín, prý je lepší ;)

02.07.2020 3 z 5

Zánik pražského ghetta Zánik pražského ghetta Dan Hrubý

„Zahaleno clonou kalných oblak, hroužilo se staré Židovské Město pražské v šedavé mlhy listopadu. Jako tmavá tůň, zanikající v klikatině strmých hrází, vinuly se jeho úzké, ponuré uličky mezi zdmi špinavých, pošmourných staveb…..“

Sama nevím proč, ale moc ráda se „nořím“ do historie a příběhy staré Prahy mě vábí jako můru světlo lampy. I tentokrát jsem neodolala a nelituji.

„Půvab“, dnes již neexistujícího pražského ghetta, je zde zachycen perem Josefa Veselého dokonale. Pošmourné uličky, temné dvory a přeplněné byty s jejich obyvateli, zachyceny v posledním momentě před svým zánikem, zde žijí stále svým životem. Je až neskutečné kolik lidí zde na tak malém prostoru žilo a i přes otřesné hygienické podmínky bylo spokojeno. Původní rukopis pro mě neztratil nic ze svého půvabu a jeho jazyk zcela patří do Prahy na sklonku 19. století.

Druhá část mě již tolik nezaujala, trochu černá kronika a směs všeho možného, až na fotografie. Ty jsou dokonalé a jedinečné. Možná pokud by pan Hrubý použil současný jazyk a na celou historii této čtvrti pohlédl více odborně a komplexně, sedělo by mi to víc.

První část hodnotím 5*
Druhou část hodnotím 3* (díky fotografiím)

05.05.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Na tuto knihu jsem měla zálusk již delší dobu, ale až její nové vydání a čtenářská výzva ji posunuly na vrchol mé "hromádky" knih přichystaných k četbě.
Jak hodnotit? Po celou dobu čtení jsem byla jako na houpačce. Chvílemi velmi čtivé, chvílemi nuda. Téměř celou knihu jsem si říkala, že to budou tak maximálně tři hvězdy. Strašně mi vadilo a rušilo až násilné srovnávání nesrovnatelných věcí se skleněným pokojem. Ovšem konec příběhu mě absolutně dostal a já teď dokonce váhám zda čtyři nebo pět hvězd! Možná je to tím, že v poslední době je válečné téma snad ve všech knihách, ale tak skvěle zakončených příběhů je jako šafránu. Tato kniha stojí určitě za přečtení!

01.08.2019 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Dočetla jsem včera večer a pořád mám ještě husí kůži.
Tři povídky, tři ženy, tři osudy.
Už při čtení první povídky jsem byla tak napjatá a zaujatá dějem, že jsem si musela přečíst konec a pak teprve v klidu a s normálním srdečním tepem dočíst zbytek. U druhé jsem nemohla odejít dokud nedočtu a kvůli třetí nešla brzy spát.
Jen konce příběhů, minimálně u první a druhé povídky mi přišly k neuvěření. Snad si každý příběh zasloužil vlastní knihu, "pořádné" dotažení, dopsaní příběhu, protož charaktery postav a jejich problémy jsou vykresleny dokonale.
Každopádně i díky této knize mám českou literární tvorbu čím dál raději.

18.06.2018 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

S hodnocením jsem otálela. Doufala jsem, že časem lépe naleznu ta správná slova! Hotýlek, moje třetí kniha od paní Morštajnové a já jsem stále uchvácena a pohlcena osudy lidí žijících v mé době, v mé přítomnosti, v mé hlavě! Bravo! Musím opět přidělit pět hvězdiček, i když ze tří vydaných knih je pro mě v hodnocení "až třetí". Doporučuji!!!

13.06.2017 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Audiokniha

Načteno Klárou Jandovou. Z počátku se mi její projev zdál naprosto nevýrazný. Během poslechu jsem mu ovšem přivykla a nakonec musím uznat, že se k samotnému příběhu perfektně hodil.

Pokud autorka zapracuje na lepším propracování příběhu, zrodí se na literárním nebi hvězda. Zápletka skvělá! Mohu potvrdit (jako rodačka z tohoto kraje), že i uvěřitelná ;). Máme tady nádhernou, turisty "naštěstí" ještě zcela nedoceněnou krajinu, a pokud padne mlha, jeden nikdy neví ;).

PS. Mám pocit, že mé uši jsou méně kritické než mé oči. Tudíž je zcela možné, že četba klasické knihy by mě mnohem více potrápila.

12.11.2023 3 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Můj poslední střípek do Čtenářské výzvy 2023 zde na DK. Zároveň by se dalo říct, že je to má osobní výzva ve výzvě a zároveň, kniha na doporučení. Děkuji Mery :-)

Trochu jiná Austenová, ale naprosto skvělá. Napsat tak výborný, napínavý, promyšlený a úsměvný román formou dopisů chce velký talent a um. Byla by velká škoda si tuto knihu nepřečíst a je velká škoda, že Jane Austenová zemřela tak brzy. Měla opravdu velký talent!

13.09.2023 5 z 5

Sophiin triumf Sophiin triumf Corina Bomann

Řekla bych, že závěrečný díl byl nejvíce svižný a kdyby vyprávění ve svém závěru nepozbylo daného tempa, hodnotila bych asi plným počtem hvězdiček. Tentokráte jsem se totiž až překvapivě rychle začetla a pokračování Sophiina příběhu si užila. Trochu mě mrzí, že hlavní hrdinka nebyla více průbojnější. Amerika, země snů a tolika možností a hrdinka ji naprosto nevyužije.

30.08.2023 4 z 5

Otcovy hříchy Otcovy hříchy Jeffrey Archer

Románová rodinná sága, díl druhý:
Perfektní! Pomyslná laťka příběhu se drží pořád proklatě vysoko a nenechala mě ani chvilku na pochybách, že se opět nevyspím :). I přes hromady přichystaných a rozečtených knih toužebně vyhlížím třetí díl ;)
Co dodat závěrem. Tempo příběhu je přímo vražedné a jsem velmi zvědavá kam až nás autor dovede!

07.07.2023 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Konečně jsem se dočkala druhého dílu a .....(vůbec nechápu, kdy se to stalo) jsem na jeho konci.
Pocity? "Wow! Ty brďo! Skvělé! Bože teď to přeci nemůže skončit! Pecka!

Přátelé, já si četbu této knihy neskutečně užila a to podotýkám, nikdy bych nečekala, že mě žánr dystopie tak zaujme. Vše je do posledního detailů promyšlené, děsivě propracované, skvěle vykreslené, čtivé a doslova přichystáno pro třetí díl.

Kritický hodnotím vazbu knihy a velikost písma. Tady se šetřilo na nepravém místě, i mladí lidé trpí poruchami zraku.

18.06.2023 5 z 5