Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Po přečtení prvních pár stránek jsem si říkal, že to zřejmě ani nedočtu. Postupně se to lepšilo a pak jsem najednou civěl na otevřený konec. Musím uznat, že to nebylo (v globále) vůbec špatné a jako ten, který se zajímá o přežití v přírodě (a vše co s tím souvisí) musím dát plný počet, i když je to trošinku (dle mého) naivní.

21.10.2021 5 z 5

Bestie z Tamberku Bestie z Tamberku Jaroslav Velinský

I když jeho knihy čtete ve všední den, najednou jako by byla neděle a z ulice šumělo svátečně. Je to prostě svátek moct číst jeho nádherné knížky. I tato byla skvělá. Ota se opět musel držet, neboť děvčata ho prostě milují. Velká, velká pohoda!

13.08.2021 5 z 5

Z rodinné kroniky Lady Fuckingham Z rodinné kroniky Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Je to něco jako strategická vložka paní ministryně Šílené – taková blbůstka. Pokud to však berete s dostatečným nadhledem a pochopením, tak se to docela dá...

25.05.2021 3 z 5

Dramatik Dramatik Ken Bruen

Jistý je, že Ken Bruen je irský spisovatel. Jistý jsou i další dvě věci. Za prvé, že v 19. a 20. století měli irští spisovatelé a spisovatelky v oblibě whisky Writers Tears a za druhé, že ji mám doma v baru. Abych byl stylový a četbu si lépe užil, nalil jsem si ji a začetl se.
Sláinte amach.
Leat féin.
Tato detektivka má na mnoha místech šmrnc drsnýho černýho humoru. Na ten jsme zvyklý, neboť dostatečné příděly ho dostáváme takřka každý den při brífincích naší vlády (je to sice trochu odjinud, ale upřímný...).
Takže jsem si užíval příval informací o hudbě, citátů z knih a podrobností o JMS. Musím se přiznat, že jsem žádnou z jeho šesti knih nečetl.
Dramatik se četl velmi dobře a závěr knihy je docela pecka. Knihu doporučuji!

25.02.2021 5 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Rozhodně je to jedna z těch lepších pana VV. Sice jsem se v těch zrzkách občas ztrácel (obrazně, že), ale jinak dost dobrý. Jak je patrné z citátu, Ota se opět pro spravedlnost několikrát obětoval. A tak to má být. Doporučuji!

21.02.2021 5 z 5

Velice dlouhé schody Velice dlouhé schody Jaroslav Velinský

(SPOILER) Je to prostě epes!!! Oproti tomu současnému vládně-virovému ale úplně jiná liga. Ten je spíše ebil.
Může se stát, že po delší četbě tohoto příběhu vás rozbolí hlava. A není se proč divit (následuje drobný spoiler). Otík do té své dostane tolik pecek jako při nedělním naklepávání vepřových řízků. Ale nemějte obavy. House mu tu jeho hlavičku nakonec pofouká...

08.02.2021 5 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Po delší době jsem dal dalšího Finka. Můj názor je, že tento díl nepatří mezi ty nejzářivější, ale stále je to fajn. U toho závěru jsem několikrát protočil panenky, ale čtyři hvězdy jsou docela slušné hodnocení.

10.01.2021 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Kim je paradox. Tentokrát ale nejsem až tak nadšený, takže jednu hvězdu uberu. Přesto je to pořád hodně dobré, takže pokud jste to ještě nečetli, směle do toho!

08.01.2021 4 z 5

Poslední útočiště Poslední útočiště Raymond Chandler

Výborná klasická americká detektivní reaalistická tvorba. Při čtení některé z povídek si možná řeknete: Cákryš, to mi něco připomíná! A budete mít recht. Jedna z povídek se rozhodně nebude líbit dnešním utlačovaným a těm, kteří na tom profitují z cizích peněz. Doufám, že kvůli tomu nebude kniha zakázána (což je ovšem dneska klidně možné).
Jakmile uzříte v názvu povídky slovo perly, zbystřete. Následuje totiž (dle mého) opravdová lahůdka.
Velice dobrý je doslov Tomáše Korbaře.

24.07.2020 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Knihy Marušky Mlynářové (její rodné příjmení bylo jak známo Miller) mám velice rád. I tato byla čtivá, inteligentní a domyšlená. Za její naprosto top knihu považuji „Deset malých černoušků“. Vzhledem k tomu, že (pokud prozatím víme) napsala 66 detektivních románů a 14 povídkových souborů, je jasné, že jakmile to člověk vše přečte, může klidně začít znovu a pořád se bude dobře bavit.

19.12.2019 5 z 5

Mrazení Mrazení Sharon J. Bolton

To teda byla sada exotů! A ty ženy byly takové nějaké divné. Možná to ale bude tím, že už jsem stařec. Jsou totiž jen tři druhy mužů, co nerozumí ženám. Mladí, dospělí a starci…

09.08.2024 4 z 5

Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví Dianetika - Moderní věda o duševním zdraví L. Ron Hubbard

Nejprve jedna informace z oficiálního webu Scientologické církve: „Scientologie, znamená „vědění, jak vědět“, je náboženství založené na dílech L. Ron Hubbarda“. Už toto je dost zásadní a je třeba si uvědomit, že jde především o prosperující firmu.
Nedávno jsem dočetl knihu od pana Kaplického – Život alchymistův. Musím říct, že zde vidím velkou podobnost v tom, že myšlenka „ládovat“ do lidí to, co chtějí slyšet, a to bez ohledu na pravdu či lež, je hodně stará a vyzkoušená. Hlavně, že to dostatečně finančně vynáší. To je totiž oč tu běží. Pokud nejste úplně v obraze, zkuste si najít, co znamená praktika auditing. Metody v knize uváděné bych označil za dost drastické. Nadšenci této literatury často uvádějí, že kniha vám může doslova změnit život. V mnohých případech tomu tak jistě je, ale...
Doporučuji si zapamatovat jednu myšlenku Charlese Bukowského: "Vyvarujte se těch, kdo neustále hledají dav, neboť sami nejsou nic.". Přeji všem, aby měli dost odvahy a sil se se svým životem porvat sami, a to bez umělých berliček, třeba v podobě takovéhle knihy.

08.07.2024 odpad!

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka Jaroslav Foglar

Tento druhý, červený díl, je útlejší než předcházející žlutý. Nic to ale neubírá na příjemných vzpomínkách, obohacených o nové díly namalované Jiřím Grusem. Najdete zde díly, které vám v podvědomí připomenou nedávnou minulost (Rychlé šípy běží za hradním strašidlem nebo Rychlé šípy zápolí s jedovatým dědkem), ale i aktuální současnost (Rychlé šípy oslavují výhru nebo Rychlé šípy jezdí na pětikolu). Moc fajn čtení i pokoukání.

10.06.2024 5 z 5

Trest a smrt Trest a smrt Mats Olsson

Rozhodně ne úplně běžný námět v detektivce, který je zde podáván docela decentně. Důvody pachatele k takovému jednání jsou ale stále stejné - výchova v mládí. Krev zde netekla jako řeka na jaře, takže celkem pohodové čtení s méně tradičním závěrem.

23.06.2023 4 z 5

Lidský proud a jiné povídky Lidský proud a jiné povídky Jack London

(SPOILER) První komentář, takže profláknu víc, abyste věděli, o co jde. Zároveň se musím přiznat, že jsem s knihou docela bojoval.
Lidský proud - první povídka je o migraci za jídlem, o válkách a umírání, o přemnožené civilizaci na naší planetě.
Plavba s malým plachetníkem nás již zavádí na vodu a JL vysvětluje, zda je lepší se učit námořníkem na malém plachetníku nebo na velké lodi.
Čtyři koně a lodník je o diksuzi s manželkou Charmian, o cvičení koní, o cestě do Sonomy...
Z čeho nic nebylo nás zavede do Equadonu a JL se zde pokouší nakoupit kůže.
Mrtví nestávají - JL má 17 let a podepsal smlouvu na trojstěžním škuneru.
Klasik moře je o Danově knize.
Hříšná žena a Znaménko - dvě jednoaktovky.
Mexikán je o Felipe Riverovi, který pracoval pro revoluci a je také o boxu.

19.06.2023 3 z 5

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

Fajn čtení. Občas jsem sice zakroutil hlavou nad právnickými "větičkami" (jak by řekl ten, který ví všechno nejlíp) a i nad přízní soudce vůči argumentům PM, ale jinak dost dobrý.

23.05.2023 4 z 5

Příliš tiché hodiny Příliš tiché hodiny Ed McBain

Z těch tří přečtených povídek si za čtrnáct dnů budu pravděpodobně pamatovat pouze dvě věci. Tou první je podivný termín "černá běloška" a druhou je židovský název pro kostelníka "šamaš". Povídka Vánice je z těch tří jiný level. Ta se povedla.

03.04.2023 3 z 5

Kruh mého času Kruh mého času Marie Šulcová

Rozhodně nejen detektivkou živ je čtenář, takže jsem si dal tuhle dobrotu. Jde sice jen o krátkou epizodu ze života Karla Čapka, ale i tak se čtenář ledacos dozví a zopakuje si i pár německých slovíček.

17.01.2023 4 z 5

Jak poznat, když vám někdo lže Jak poznat, když vám někdo lže Joe Navarro

Už je to víc jak třicet let, co jsem v Praze studoval grafologii. Předmětů k ní jsme měli samozřejmě víc, a to včetně psychologie. Bylo potřeba dávat jednotlivé střípky dohromady, a to nejlépe s podporou například takzvaného Baum testu. Tím chci naznačit, že ani těch asi 216 bodů v této knize z vás odborníka rozhodně neudělá.
Perdóneme, ale lžeme občas všichni bez rozdílu. S touto realitou je třeba počítat.

08.04.2022 4 z 5

Poslední sbohem Poslední sbohem Lee Child

Přidávám se ke spokojeným čtenářům této knihy. Pokud to berete jako oddechovku s mírnou nadsázkou, tak je to velice čtivé a příjemné. Je v tom i drobek erotiky, jídla a chlapských zásad. A abychom z té reality neunikali moc hluboko, jsou zde i papalášské manýry. Doporučuji!

23.01.2022 5 z 5