coquus coquus komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Zajímavě poskládaný román vyprávěný z pohledu několika hlavních hrdinů. Díky tomu pohled každého z nich poodkrývá nové věci včetně detalů nám již známých událostí, čímž se stává celý příběh velice plastickým. Mnohé kroky jednotlivých postav, které zpočátku vypadají podivně, se postupně stávají srozumitelnými a zcela logickými. Zároveň tím, že se děj odehrává v opravdu těžkých časech, vyznívá celá kniha velice působivě.

20.02.2023 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skvělé připodobnění toho, jak se všechny původně dobré a ušlechtilé myšlenky mohou zvrhnout ve svůj vlastní opak, tedy v otroctví ještě horší, než kdy dřív. Zaujalo mě, jak jsou zde přirovnávány různé druhy lidského chování k postavám zvířat v tomto příběhu: prasata na vedoucích místech, ovce v roli užitečných idiotů, či kůň coby pracovitý, ale velice naivní až prostoduchý jedinec. Ale to bohužel nejsou jediné paralely s dobou dnešní...

"...(zvířata) věděla, že dnes se žije těžko, že mají často hlad a často jim je zima a že pokud zrovna nespí, tak pracují. Nepochybně to však za starých pořádků bylo horší. Ráda tomu věřila. Mimoto tenkrát byla otroky, dnes jsou svobodná. A to je právě ten hlavní rozdíl..."

07.08.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nechal jsem se přesvědčit zdejším dobrým hodnocením a dobře jsem udělal. Jedná se o komplexní fantasy svět, který má nejen své dobře vymyšlené prostředí, ale také svá tajemství... Dobře napsaná předehra k dalším pokračováním.

08.08.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl je stejně skvělý jak ten první. Ano, vysoce nastavenou laťku kvality se skutečně daří držet i v tomto díle. Oceňuji zejména to, jak se autorce podařilo v jednom příběhu zcela přirozeně propojit úplně odlišné a různorodé světy. V prvním díle to bylo Duvalské pohoří, v tomto jsme poznali život v nížinách a v tom následujícím, kdo ví? Třeba svět za reteou? A to vše napínavou formou, kdy některá tajemství jsou odhalována, nová se objevují a další zůstanou třeba skryta navždy.

"A sebehorší zločin přestává být zločinem, pokud k němu nalezneš správné vysvětlení a umíš ho ospravedlnit, Ilane. Pokud přesvědčíš ostatní, že páchat zlo je v jejich zájmu. Všechno jsou to jenom slova. Dějiny jsou takových omluvitelných zvěrstev plné."

22.08.2021 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Tato kniha byla opravdu jízda, a to doslova, protože se jedná o strhující román, od něhož je těžké se odtrhnout. Zaujal mě styl psaní, kdy kapitoly popisující příběh rodiny jsou prokládány kapitolami, které svým popisem obecných dějů vyvolávají určitou náladu, čímž celý příběh rodiny Joadů naprosto přirozeně zasazují do kontextu doby a prostředí, v němž se odehrává. A skutečnost, že takových příběhů se skutečně odehrály tisíce, sílu celé knihy jenom podtrhuje. Jednoznačně doporučuji.

„Ale jsme přece ve svobodné zemi! No dobře, jen to zkuste s tou svobodou! Řeknou vám, že máte přesně tolik svobody, kolik si jí můžete zaplatit.“

16.07.2021 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Pro mě docela neotřelý námět, z něhož by se možná dalo vytěžit i něco víc. Stále se však jedná o skvělou oddechovku. Prostě napětí, akce a zajímavé rozuzlení na konec, kdy všechny náznaky a zdánlivě nelogické věci do sebe krásně zapadnou. Nějaké filozofování o tématu nebo osudech a životech postav autor chytře nechává na čtenáři - což u mě docela fungovalo.

23.05.2020 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Další skvělý díl, který se podle mě co do kvality zcela vyrovnává svým předchůdcům. Opět můžeme sledovat příběh Ilan, jenž se zejména v této knize mění z dítěte, které spíše jen pozoruje a reaguje v silnou osobnost, která koná. Tento díl jsem četl s odstupem mnoha měsíců od prvních dvou dílů, které jsem naopak zhltl hned po sobě. Proto jsem si pro oživení jako první prošel slovníček výrazů, kterých se v knize hojně užívá a můžu tento způsob doporučit. V příběhu se často zmiňují věci či události z minulých dílů, které jsou však psány způsobem, jakoby měl čtenář samozřejmě vědět, o co se jedná. Pokud však čtete jednotlivé díly s časovými odstupy, potom se vám některé detaily mohou hůře vybavovat a tady vám s tím příběh moc nepomůže, což je trochu škoda. Každopádně si nenechám ujít ani další díl.

04.04.2022 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Toto byla už moje druhá přečtená kniha z této série. Jedná se o čtivě psaný román z doby kralování Václava IV. Spíše než o jednolitý příběh jde o několik různých dobrodružství či příhod hlavního hrdiny Hynka Tase z Boru, odehrávajících se během asi tří let jeho služby u krále Václava IV. Hynek Tas je velice sympatická postava, s níž není problém se rychle ztotožnit. Díky speciálnímu výcviku, kterého se mu dostalo, je schopným strážcem a služebníkem svého krále. Líbilo se mně i občasné prokládání smyšleného příběhu popisem skutečné historické situace v tehdejším království.

23.01.2020 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Velice silný příběh, který patří k těm, co se čtou skoro samy. Detailní popis dobových reálií jak na frontě tak v zázemí byl naprosto ohromující. K tomu několik zajímavých úvah a je z toho úžasná kniha, kteru můžu jen doporučit.

„Ptáte se, jestli zbude dosti, aby se mohlo začít znovu. Církev začala s několika rybáři, s několika věřícími v katakombách a s těmi, kdo přežili římské arény.“
„Ano. A nacisté s několika nezaměstnanými fanatiky v mnichovské pivnici.“

28.08.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jeden pořád doufá, že všechno nakonec přece jenom dobře skončí, ale přes veškerou snahu se to často nepovede. I proti své vůli pak už člověk udělá jen to, co opravdu musí.

20.07.2021 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Nic výjimečného jsem nečekal, ale o to víc jsem byl příjemně překvapený. Popis dobové společenské atmosféry malého města je velice realistický až hmatatelný. Zmínky o malých postavách a postavičkách, z nichž každá má své příběhy, tvoří jakési pozadí pro osudy Štěpky. Pojem "psychologický román" mně sice dlouho odrazoval, ale rozhodně nelituji. Autor velice čtivě popisuje nejen dobu, v níž se celý příběh odehrává, ale i duševní pochody, uvažování a pocity hlavních postav. Skvělé zakončení, které nechává čtenáři prostor pro úvahy, jak to mohlo pokračovat dál, je jen krásnou tečkou na závěr.

15.02.2021 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Jedná se o příjemnou sci-fi s mnoha napínavými momenty. Zajímavým prvek jsou dva hlavní hrdinové, kteří mají velice odlišný pohled na svět a život, z čehož se odvíjí nejen jejich smýšlení, ale i praktické kroky, které v příběhu podnikají. To umožňuje podívat se na věc z různých úhlů pohledu, což je velice osvěžující. Děj je plný momentů, které udržují nejen svižné tempo, ale i napětí. Důležitým a velice dobře zvládnutým prvkem jsou zde „drobnosti“ jako třeba fungování fyziky při nízké či nulové gravitaci, reálné popisy počátku kolonizace a využívání pásu asteroidů a další věci, které vytvářejí kulisy příběhu. Alespoň uchu nezasvěceného čtenáře to zní velice uvěřitelně, což jen přispívá k té správné atmosféře.

06.11.2020 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Vtipně napsaná kniha, z níž se šíří nejen vůně zelňačky, ale hlavně laskavý humor a nadhled. Dva staromódní dědci, kteří se pranic nestarají o zrychlený běh světa, šíří svůj pohodový přístup k životu až do vesmíru.

29.10.2018 4 z 5

Claudius Bůh a jeho žena Messalina Claudius Bůh a jeho žena Messalina Robert Graves

Výborné pokračování prvního dílu. Ten jsem četl před více než rokem, takže po osvěžení kdo je kdo, jsem neměl problémy se v postavách orientovat. Myslím, že zejména milovníci historie si přijdou na své, a to kvůli faktografickým údajům, kterými je kniha doslova nabitá. Postava císaře Claudia coby vypravěče skvěle působí jako spojovací článek všech popisovaných událostí.

24.07.2019 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zvláštní styl vypravování plynoucí v krátkých větách funguje velice dobře při budování atmosféry příběhu, z níž je hmatatelně cítit beznaděj a zmar. Tím bohužel výčet kladů končí. Nepochopil jsem, proč se v tak útlé knížečce tolikrát zmiňuje erekce, a to většinou ve zcela nesmyslné či nelogické situaci. Možná jde o mnou nepochopený záměr autorky, kdo ví. Horší je to však s vlastním příběhem, který se zuby nehty drží naprosto neoriginální dějové linky a nepřináší nic nového. Asi proto mě tato knížka ničím hlubším neoslovila.

04.11.2018 1 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Tuto knihu jsem měl v hledáčku už dlouho, ale až teď přišel její čas. Zajímavý nápad prolínání příběhů z různých dob je zde navíc umocněn různým stylem vyprávění každého z nich. Navíc příběhy nejsou samoúčelné, každý z nich má určitou hloubku, která i v kontextu s těmi ostatními nutí k zamyšlení.

„... jednoho krásného dne čistě dravčí, kořistnický svět sám sebe pozře. Ano, ďábel si bude odnášet ty nejposlednější, dokud se z prvních nestanou poslední. V případě jednotlivce sobectví zohyzďuje duši, v případě lidského druhu znamená sobectví vyhubení.“

30.10.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Výborná kniha přečtená jedním dechem. Napětí, spád a realisticky vykreslené postavy, to vše dodává příběhu na čtivosti i uvěřitelnosti. Asi nejsem jediný, kdo si při čtení vzpomněl na neméně skvělou Trhlinu od J. Kariky. Příjemně mě zde překvapilo závěrečné vypointování celého příběhu.

30.09.2022 5 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Jedná se skoro o historický román a nebýt těch několika málo prvků fantasy bych si uměl představit, že se mohlo něco podobného skutečně odehrát. Zpočátku se děj rozvíjí po liniích několika postav, jejichž cesty se dříve nebo později protnou. Zaujalo mě, že dějová linka každé důležité postavy obsahuje spoustu malých, vysvětlujících a pro celý děj vlastně nepodstatných odboček, které ale postupně vytvářejí nejen uvěřitelný obraz dané osoby, ale i doby, v níž se celý příběh odehrává. Rovněž popis nejrůznějších magických rituálů či důležitost věštby pro tehdejší lidi přidává celé knize na zajímavosti. To vše je vyprávěno čtivým jazykem, což celý příběh jen podtrhuje. Doporučil bych nejen těm, kdož mají rádi fantasy, ale i historickou četbu.

28.10.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Jedná se o příběh z pro nás neobvyklého prostředí malého ostrova na severu. Postrádal jsem však nejen nějaké to napětí, které bych od detektivky očekával, ale také celkový spád příběhu. Měl jsem pocit, že se cosi začíná dít až v druhé polovině knihy. Co se postav týče, žádná nevzbudila mé sympatie, byly mi tak nějak lhostejné. Trochu mně vadilo, že se rozuzlení popisuje až nakonci a téměř najednou namísto vysvětlování po menších krocích, které by určitě přispělo k budování atmosféry. Takto na mě pointa příběhu působila trošku překombinovaně.

30.05.2018 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příjemné čtení, které rozhodně nepostrádá určitou hloubku a z něhož pozitivní energie přímo vyzařuje. Díky tomu, že se příběhy odehrávají v buddhistickém prostředí, odráží se v nich mnohé z moudrosti této filozofie.

27.07.2017 4 z 5