cori cori komentáře u knih

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Matěj Strnad, skladník z Mostu, zachraňuje Zemi před byrokratem 26. úrovně, který chce planetu zbavit parazitických uhlíků. Česká armáda dostává na prdel, (epická je např. bitva o hrad Bítov), ale nakonec se lidstvo spojí a planetu zachrání. Ať žije druhý český kosmonaut po Remkovi (přesněji třetí - nesmíme zapomenout na doktora Zelenku z Brna). Napínavá scifárna, kdy se cílem mimozemšťanů stane i taková nepatrná zemička jako ČR.

14.12.2023 3 z 5

Fantom Fantom Martin Fajkus

Jedenáct povídek, v níž čeští Lovci bojují proti místním nadpřirozeným bytostem. Jako bonus beru provázání povídek Jak zacházet se strašidly a Barák za všechny prachy. Totální masakry se odehrají v povídkách Jak se do lesa volá, Hraničník a V souladu s přírodou.

10.12.2023 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Dokončení série, kdy si zamilovaná dvojice konečně všechno vyříká a osud království rozhodne velkolepá bitva, čtenáře provede téměř celým kontinentem, kdy hlavní hrdinové sbírají prsteny a připravují se na rozhodující bitvu.
Štvalo mě neustálé opakující se spojení Cresta, dělnice z lomu. Dělník pracuje za mzdu, ona byla galejnice. Série se mi líbila.

27.11.2023 3 z 5

Obětiny Obětiny Robert Marasco

(SPOILER) Manželé Marion a Ben s osmiletým synem Davidem už mají dost mrňavého a rozpáleného bytu se všetečnými sousedy v Queensu a rozhodnout se trávit léto na letním bytě. Marion na první pohled uchvátí starobylý dům skrytý v lesích s vlastní pláží u jezera a s bazénem. Mohou ho si ho pronajmout za 900 dolarů na dva měsíce s podmínkou, že 3 x denně donesou majitelce - staré devadesátileté paní jídlo. Z počáteční idylky se stává boj o přežití, dům žije vlastním životem a bere si na oplátku za nabízený luxus to nejdražší.

05.11.2023 3 z 5

Bacha, na zdi za tebou leze mravenec Bacha, na zdi za tebou leze mravenec Kateřina Procházková

Autorka si své zážitky měla napsat do deníčku, nikoli je zveřejňovat knižně. Hlavní hrdinka se chová jako šestnáctka, naprosto se podřizuje ženatému o 11 let staršímu milenci a i když jí oznámí, že na rok odjíždí s rodinou do zahraničí, stále ho miluje a těší se, jak si spolu zase budou užívat sex. Zajímalo by mě, kde vůbec byla Tereza zaměstnaná. Zaujala mě jedině scéna s propichováním pupíku na piercing.

31.10.2023 2 z 5

Kočka v umění Kočka v umění Caroline Roberts

O knize jsem měla jinou představu. Myslela jsem si, že se bude věnovat zobrazování koček od starověkého Egypta po současnost a bude obsahovat souvislý text od kunsthistorika, ale jedná se o soubor obrázků převážně z 20. století a 21. století, doplněný citáty a výroky o kočkách, pár obrazů a jejich autorů je představeno trochu blíže. Většina autorů pro mě naprosto neznámá: Vladimír Dunjič, Diane Hoeptnerová, Endre Penovac, Olivia Pendergastová, Teressa Pearsonová, Teri Chungová, Midori Jamadaová, Jonelle Summerfieldová, Owen Smith, Jane Crowtherová, David Konigsberg, Sara Buttová, Karen Hollingsworthová, Larry Welo, NormaBessouetová, Sebastiano Ranchetti, Ceri Amphlettová, Vania Zouraviliov, Kay McDonaghová, Santiago Ydańez a další.

29.10.2023 3 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Alex shodou okolností získá od prokleté dívky Luny záhadnou skleněnou kostku, která je klíčem k získání mocného artefaktu, a díky věšteckým schopnostem ho potřebují bílí i temní mágové. Musí kličkovat mezi oběma stranami a myslet vždy o krok dopředu, aby si zachránil život. Celkem zábavná fantasy se sympatickým hrdinou. Největší hvězdou je ovšem Arachné a Hvězdná bríza.

29.10.2023 3 z 5

Matka, jakou jsem mohla být Matka, jakou jsem mohla být Kerry Fisher

(SPOILER) Vicky po promoci odchází od rodiny, neboť se cítí kvůli otčímovi a dvěma mladším nevlastním sourozencům odstrčená. Odjede na Korfu, kde se živí jako servírka a prožije dvě lásky. Když se stane matkou, její tchýně si její dítě usurpuje pro sebe a Vicky dojde k přesvědčení, že bez neschopné matky bude dítěti lépe, a s bolestí v srdci ho opustí, aby mu neubližovala. Babička Caro má problémový vztah s dcerou Indie, která ji zakazuje stýkat se s vnoučaty, protože nedodržuje jejich rodinná pravidla a upřednostňuje jejího "povalečského" mladšího bratra. Cesty Vicky a Caro se střetnou a dovedou čtenáře k poznání, že je vždy naděje na znovunavázání zpřetrhaných rodinných vazeb.

08.10.2023 3 z 5

Kluk v lese Kluk v lese Maxwell Smart

Maxwell Smart (narozen 1930) kanadský realitní makléř a malíř, který si v roce 2006 otevřel i vlastní galerii, vzpomíná na své dětství v polské části Haliče a hrůzy holocaustu, kdy se mu podařilo uprchnout z transportu a skrývat se s pomocí jednoho polského sedláka skoro dva roky v lesích a v jeho chlévě. Vypráví i o svém životě v Kanadě, kam se jako sirotek dostal v roce 1948, a budování kariéry a založení rodiny. Dojemné je setkání s tetou a strýcem a příbuznými kamaráda Janka, který válku nepřežil.

30.09.2023 3 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

Mrtvola po pěti letech s novým týmem likviduje zlé Probuzené a pátrá po Ainuovi. Opět dostane na prdel a několikrát umře, ale díky své genialitě přijde na způsob, jak provést velký restart. Týna je fakt boží.

10.09.2023 3 z 5

Peklověk Peklověk Eva Brabcová

Oddechová červená knihovna, v níž 48letá Jasmína přijde o práci, dostane výpověď z bytu, mladší milenec dělá mrtvého brouka a matka chce za každou cenu od své jediné dcery vnouče. Naštěstí jsou tu kámošky a její optimistická povaha, takže vše směřuje k happyendu.

02.09.2023 3 z 5

Desperátka Desperátka Martina Mouseová

Pěkná slohová práce středoškolačky s prvky nadpřirozena a cool hlavní hrdinkou, která je tak drsná a soběstačná, že nikoho nepotřebuje. Matka vystupuje jen v první kapitole, pak je jen oznámeno, že umřela. Nemá žádné kamarády, o vztazích s podřízenými ve firmě, kterou v 18 založila, se také nic nedozvíme. Zajímalo by mě, jak zemřela osoba, která trezor ve Švýcarsku založila. Nejvíc mě ale dostali mluvící psi, do kterých se vtělili duchové.

30.08.2023 2 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Ryland je jedinou nadějí na záchranu lidstva, kterému hrozí vymření kvůli astrofágům požírajícím Slunce. Naštěstí potká parťáka a díky své inteligenci a zarputilosti a parťákově technické vybavenosti a dovednosti se mu jeho mise snad podaří. Konec mi přišel moc pohádkový a sluníčkový. Těžko si dovedu představit, že by se tak snadno za pár dní naučili jazyk toho druhého.

28.08.2023 3 z 5

Zákon Azylu Zákon Azylu Lucie Lukačovičová

Benedikt, duch Gabriel a golemka pátrají po entitě s jihoamerickými kořeny, která likviduje pražské přízraky. Benedikt zároveň řeší svůj vztah k mladšímu bratru, se kterým přetrhal styky po smrti matky. Líbilo se mi zapojení tradičních pražských strašidel i výlet do Argentiny. Oddychové zábavné čtivo se sympatickými hrdiny.

16.08.2023 3 z 5

Jak jsem potkal Čechy Jak jsem potkal Čechy Martin Dejdar

Pokračování knihy Jak jsem potkal Ameriku, ve které M.D. popisuje, co se stalo po jeho návratu domů a jak natáčel film Panství, končí na podzim 1998, kdy se film dokončuje ve střižně a chystá se premiéra na únor 1999. Kniha obsahuje mj. kapitoly Já a politika, Mé podnikání (pronájem nafukovacích atrakcí), Natáčení filmu Panství, Já a kritika, Televize, Zábava, Má vlastní televize (jak by vypadalo programové schéma stanice Dejdar), Filmové a televizní natáčení, Formule 1 (jak se stal členem V.I. P. klubu F1 a navštěvoval závody s Dominikem Haškem), Sport, Budoucnost, Loterie (jeho působení v Nadaci Happy Line a její loterii Bezva šance, která v roce 1998 byla kvůli podezření z podvodu zastavena), Divadlo, Přátelé z divadla (Lábus a Vacek), Po letech...Kniha obsahuje hodně fotografií hlavně ze zákulisí F1, Dominika Haška a Václava Klause, kterému M.D. zpíval na koncertě pro V.K. a věnoval mu mnoho obdivných řádků).
Je zajímavé porovnat názory 33letého M.D. a jeho současné postoje a podporu Miloše Zemana i Petra Pavla.

13.08.2023 2 z 5

Létající Princ - Oldřich Ferdinand Kinský známý i neznámý Létající Princ - Oldřich Ferdinand Kinský známý i neznámý Kamila Pecherová

Autorka, která dlouhodobě žije ve Velké Británii, využila zejména tamních archivních pramenů a dobového tisku, aby podala nový pohled na kontroverzní postavu Ulrycha Kinského. Jeho život není popisován až tak dopodrobna, větší prostor je věnován dobové politice a vztahům mezi velmocemi a mezi Čechy, Němci, Rakušany, Poláky a Brity, i vztahy mezi aristokracií a neurozenými lidmi. Kinští jako věrní podporovatelé monarchie měli smůlu, že většinu peněz dali do válečných obligací na podporu monarchie a po zániku R-U o ně přišli, pak přišla pozemková reforma a vysoké daně. Není divu, že byl Ulrych legitimistou a snažil se o návrat Karla I. na rakouský trůn. Spolu s ostatními šlechtici napadal pozemkovou reformu na mezinárodní scéně a hledal zastání v OSN i ve VB. Jako politik nebyl moc předvídavý, neboť naději hledal u Heinleina kvůli velkostatku, který vlastnil v Sudetech. Kdyby nezemřel v roce 1938, kdo ví, jak by dopadl, jelikož Hitler kromě Židů nenáviděl i rakouskou šlechtu spjatou s Habsburky. Hrabě Kinský se zasloužil o civilní a sportovní letectví v Rakousku, dostihové závody, automobilismus, byl propagátor koňského póla a podporovatel olympijského hnutí. Škoda, že se autorka nevěnovala víc rodinným vztahům. Zajímal by mě třeba osud jeho dcer z prvního manželství.

13.07.2023 3 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Citlivě napsaný příběh pro mládež o první lásce, pocitu viny a méněcennosti vypráví o síle přátelství a lžích, které mohou dohnat člověka k sebevraždě.

28.05.2023 3 z 5

Letenka z džungle Letenka z džungle Sandra Brown

Typická harlekýnka, která klame obálkou, ale v tiráži má malým písmem napsáno "na základě licence Harlequin Boooks". Drsný chlapácký fotograf a krásná svůdná panna zachraňují sirotky ze země zmítané občanskou válkou, aby založili rodinu a jednoho sirotka adoptovali. Pohádka na dobrou noc z roku 1987.

28.05.2023 2 z 5

Seznam přání Seznam přání Eoin Colfer

Čtrnáctiletá Meg zemře při loupeži, ale má tak vyrovnanou karmu ani červenou (peklo), ani modrou (nebe), ale fialovou, a proto dostává šanci, aby jako duch pomohla důchodci, kterého chtěla okrást, a pácháním dobrých skutků se dostala do nebe. V tom jí má zabránit její spolupachatel, kterého Belzezub vybavil o hologram japonského inženýra, který má poněkud jednoduchému tvoru bez mozku radit. Meg díky svým novým schopnostem pomáhá Lowriemi plnit seznam přání, která by chtěl stihnout, než umře. Zajímavý příběh o dobru a zlu v nás, o odpouštění, pomstě a promarněných příležitostech, ale i druhých šancí a nebi. Vtipné jsou dialogy mezi puberťačkou Meg a osamělým nevrlým Lowriem.

27.05.2023 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Zplozenci temnot Žoldnéři fantasie: Zplozenci temnot Michael Bronec

Sborník opět přináší 10 nejlepších soutěžních povídek a jednu hostujícího autora. Tři povídky se odehrávají v současnosti, dvě v minulosti (holocaust a jakutský středověk) a šest ve vlastních fantasy světech. Dva autoři se dokonce pokusili o humornou fantasy. Nejvíc mě zaujala vítězná práce Tuhý kořínek, Stín na konci zátoky a Dědic Utaru.

26.05.2023 3 z 5