cori cori komentáře u knih

Štěpánka Štěpánka Táňa Kubátová

Červená knihovna, v níž se dva potomci šlechtických rodů v 21.století do sebe zamilují, přitom musí zdolat nejen rodové prokletí, kdy muži přichází o první manželku a ženy jménem Štěpánka nikdy nespočinou na manželském loži s představiteli rodu Michorowských. Namlouvání obou hrdinů je pokládáno pasážemi z prababiččina deníku a turistickým průvodcem po oblasti rakouského Wolfgangsee a Bad Ischlu.

05.11.2017 3 z 5

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

Začátek i střed příběhu je strhující, hlavně linka s Kirsten a postupné seznamování s životem v Nových Pompejích, ale závěr mi přijde odfláknutý a nějak useknutý. Vyzní tak nějak do ztracena.

21.10.2017 3 z 5

Záruční list na život Záruční list na život Táňa Kubátová

Nenáročná oddechovka z dob přelomu tisíciletí, kdy se hromadně rozšiřovaly mobily a vznikaly týmy ajťáků. Hrdinka Jarka se musí vyrovnat s rodinným traumatem, kdy ji rodiče nechali v ČSSR a sami se starší sestrou emigrovali do USA.
Telefonáty mezi Jarkou (Lasičkou) a Viktorem (Mefistem) mi přišly moc šroubované. Ještě, že je Brno tak malé.

17.09.2017 3 z 5

Detektivní kancelář Sirius Detektivní kancelář Sirius Lucie Lukačovičová

Kniha obsahuje deset volně na sebe navazujících povídek, v nichž runařka Margot, Albrecht se zlým okem, Sangría, která rozumí řeči krve, a silák Vidocq řeší případy, které spáchaly temné přízraky (např. Krvavé koleno). Nejvíc se mi asi líbila povídka Soumračný cirkus. Jen jsem nějak nepochopila, co byl ten Sirius vlastně zač.

02.09.2017 3 z 5

Protiúder Protiúder Joshua Dalzelle

Byla jsem zvědavá, jak trilogie dopadne a na odhalení původu Fágů. Wolfe opět neposlouchá rozkazy, podstupuje šílenou misi a snaží se Fágy vyhladit díky objevu jejich citlivého místa.
Autor opět kapitána staví do situací, které už prožil v minulých dílech, včetně ztráty lodi. Tentokrát se však neničí planety. Čekala jsem nějaké wow rozuzlení, ale marně.

12.08.2017 3 z 5

Když divadlo sundá masku Když divadlo sundá masku Irena Fuchsová

Povídky o herečkách, hercích, uvaděčkách, garderobiérkách, rekvizitářích jsou doplněny vejšplechty herců Činoherního klubu (např. Nárožný, Taclík, Pavlata,Sokol, Zindulka), které autorka poctivě zapisuje. Hlavním motivem jsou přetvářka, intriky, nevěra i láska a pomsta. Autorka se strefuje i do bulváru -deník Šmejd.
Nejvíc mě v paměti uvízla povídka Premiéra na kousky. Také se někomu při čtení povídky Už tě nemiluju, Žofie! vybavila Jiřina Bohdalová?

11.08.2017 3 z 5

Nejstudenější válka Nejstudenější válka Ian Tregillis

Tentokrát naši hrdinové zestárli, největší hrozbu roku 1963 představuje SSSR ovládající celý kontinent. Nyní se proti Británii chystá vyslat své nadlidi na baterky. Autor se zaměřuje hlavně na psychologii postav a jejich svědomí, nechybí ani parádní akční souboj dvou nadlidí.
Je velmi napínavé sledovat Greteliny intriky a domýšlet se, čeho vlastně chce dosáhnout. Jestli myslí jen na sebe nebo chce zachránit lidstvo?
Nemůžu se dočkat třetího dílu.

18.07.2017 4 z 5

Moje cesta k R.A.F. Moje cesta k R.A.F. Ladislav Zadrobílek

Pan Zadrobílek, svými kolegy v Anglii zvaný Zet, příslušník 310.stíhací perutě, líčí svou kariéru pilota od letecké školy v Prostějově, kam nastoupil v září 1936, po okupaci přechod do Polska, odjezd do Francie, vstup do cizinecké legie a službu v Alžírsku, po kapitulaci Francie vstup do britských RAF. Autor vzpomíná na všechny své kolegy a spolužáky. Smutné je číst, že každý druhý se konce války nedožil. Letci umírali i během výcviku. Sám Zadrobílek třikrát těsně unikl smrti - při cvičném letu 14.března 1942 do něj vrazil na zemi kolega a letadlo se vznítilo, vyvázl s popáleninami obličeje, při dalším cvičném letu 11.října 1942, když dělal instruktora, po nárazu od letadla pilotovaného žákem, který omdlel z nedostatku kyslíku, ztratil kontrolu nad strojem a nemohl otevřít zaseknutou kabinu, aby se katapultoval. Nakonec se mu podařilo vyskočit. Během pádu se modlil, aby ho to neodfouklo nad moře, protože piloti cvičných letadel nedostávali záchranné vesty ani čluny.
2.ledna 1943 byl sestřelen německou F -190, kdy utrpěl vážné zranění levé ruky od střepiny, v níž navždy ztratil cit ve třech prstech.
Vzpomínky končí rokem 1950, kdy byl propuštěn z československé armády. Kniha obsahuje bohatý fotografický materiál.
Dojemný je i jeho doslov, v němž se vyznává ze své lásky k vlasti.
"Historie píše o králích, císařích a politicích, ale dějiny dělají prostí lidé, kteří poctivě pracují a dovedou za své ideály obětovat vše."

11.07.2017 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Tentokrát se děj odvíjí z pohledu čtyř hlavních postav v různých částech světa: Vélin, Reva, Frentis, Lyrna + vyprávění alpírského historika Verniera. Objevují se nové silné ženské postavy: Reva, Lonačka Davoka, rádkyně Pána věže Dahrena, větší prostor získává i Vélinova nevlastní sestra Alornis. Dá se říci, že i jednou z hlavních záporaček je žena - volarská čarodějnice. Opět se rozhořela válka a Sjednocené království se musí sjednotit, aby dokázalo vzdorovat útoku Volarů. Nejvíc mi asi utkvěly scény z dobývání města Alltor a vzdor jeho obránců vedených "Xenou" Revou a Lyrnin útěk z otrokářské lodi.

06.07.2017 4 z 5

Neočekávané dýchánky Neočekávané dýchánky Jan Dobiáš

Z patnácti povídek mě zaujala nejvíc Přadlena osudu, potom vtipné variace na pohádky Koblih a Zasadil dědek dýni a opravářská Nebe a hvězdy. Za nejslabší považuji povídku o průvanu a Změnu vedení. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

03.06.2017 3 z 5

1967: Rok, kdy jsem se narodil(a) 1967: Rok, kdy jsem se narodil(a) Jarmila Frejtichová

Kompilace, která čtenáře poučí o nejdůležitějších událostech a trendech roku 1967, je přímo určena jako dárek pro oslavence, kteří letos slaví padesátku. Vzpomínky pamětníků jsou tam jaksi navíc (10 lidí vzpomíná na to, co četli, co poslouchali za muziku a kam chodili pařit v roce 1985, když jim bylo osmnáct).

25.05.2017

Zmařené dětství Zmařené dětství Yehuda Nir

Vyprávění devítiletého chlapce začíná v září 1939, kdy se svými rodiči a 16- ti letou sestrou Lalou prchají ze Lvova před Rusy, kteří napadli východní Polsko a připojili ho k Ukrajině. Po útoku Německa na SSSR přebírají vládu nad městem ukrajinští nacionalisté a začíná pronásledování Židů. Otec je s ostatními muži zatčen a hned ten den v lese popraven, což rodina až do konce války netuší a doufá, že byl převezen na práci do Rakouska. Díky Lálinímu nápadníkovi získají falešné doklady a vydávají se za polské katolíky. Odcházejí ze Lvova do Krakova a později do Varšavy, kde zažijí v srpnu 1944 povstání, kdy se Yehuda stane členem Zemské armády jako kurýr přenášející vzkazy a zbraně skrz kanalizaci.
Je neuvěřitelné, jak se malý chlapec musel vyrovnat s každodenním stresem, kdy mu hrozilo odhalení, už jen proto, že byl obřezaný, což ho stavělo před problém, jak se vyhnout koupání a rannímu oblékaní před svědky, když žil v podnájmu s 3 cizími lidmi. Skutečné nepochopitelný je i antisemitismus Poláků, kteří ač sami perzekuováni Němci udávali Židy a vydírali je. I proto bylo životně důležité sehnat fotografii z prvního svatého přijímání a ukázat ji sousedům.

30.04.2017 4 z 5

URBEX – Opuštěná místa v Čechách URBEX – Opuštěná místa v Čechách Katka Havlíková

Kniha představuje 15 opuštěných míst, např. Barrandovské terasy, město Mílovice, již srovnané se zemí, nebo kostel sv. Jiří v Lukové, celosvětově proslulý nainstalovanými sochami duchů (věřících). Z každého místa je v knize pouze 4- 5 fotografií. Čekala jsem jich více a zajímavějších.

25.04.2017 2 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Autorka svým románem složila hold tureckým diplomatům, kteří v době 2. světové války chránili nejen své občany židovského původu, ale Židy ze zemí okupovaných nacisty, kterým vydávali turecké pasy. Jedná se o příběh dvou sester Sabihy, manželky náměstka na ministerstvu zahraničních věcí v Ankaře, a Selvy, která se proti vůli rodičů vdala za židovského mladíka a aby unikla předsudkům a pronásledování kvůli porušení nepsaných zákonů (muslimky si nesmí brát Židy a obráceně), odešla s manželem do Paříže, bohužel záhy okupované Němci.

11.03.2017 3 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Celkem zajímavý příběh o životě nižší třídy v předválečném a poválečném Londýně. Hrdinkou je naivní, ambiciózní dívka, která sedla na lep prvnímu muži, který ji pozval do Ritzu na čaj. Název románu je poněkud zavádějící, navozuje očekávání, že se příběh odehrává v koncentračním táboře, přitom se ale Ada do koncentráku ani nedostala.
Překvapil mě konec. Nejvíc mě dostala scéna prvního setkání Ady s matkou po návratu do Londýna.

18.02.2017 3 z 5

Ozvěny trpkých let Ozvěny trpkých let Jan Stejskal

Dva historici (muž a žena) rozpráví o útěcích ze země a jejich důvodech a o osudových dilematech zůstat nebo odejít. Žena historička pracuje s pamětníky totalitních režimů a dává svému kolegovi číst jejich vzpomínky.
Citovaní pamětníci: RNDr. Věra Čáslavská, CSc, Jitka Měšťanová, farářka Mgr. Anna Lavická, Marie Mannová, Michaela Pírková, Věra Poncarová, Eliška Vlčková, ing. Hana a ing. Michael Thompsonovi. Lubor Burek.

07.02.2017

Obchod se štěstím - Povídky, které vás udělají šťastnou Obchod se štěstím - Povídky, které vás udělají šťastnou Irina Semina

Nádherně lidské a procítěné povídky, které dávají naději, že na každého čeká štěstí, jen nesmí sedět doma na zadku, nadávat a litovat se. Autorka dává návod, jak brát vše pozitivně.
Nejvíc mě zaujala povídka Ptačí lidé.

06.02.2017 3 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Četla jsem před týdnem, ale už se mi děj vykouřil z hlavy, protože zápletka je taková nijaká. Příběh se odehrává bezprostředně po Oldřichově souboji se synem Hynka Berky z Dubé, který je také hlavním padouchem a chce se Oldřichovi za smrt syna pomstít, což autor nijak neskrývá. Pachatel je tedy od začátku jasný a jen odstraňuje svědky a pomahače.
Úsměv vyvolá zápletka s Otou, který se vydává za Oldřicha a musí sexuálně abstinovat v zajetí s "nymfomankou", aby nepošpinil Oldřichovo jméno.

03.02.2017 3 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Ze tří příběhů mě asi nejvíc zaujal příběh Gerdy po mrtvici, o Drakeovi bych nepsala jako o mazánkovi. S Cassandrou musela mít autorka neskutečnou trpělivost. Škoda jen, že už nepíše o svém soukromém životě jak třeba ve Spratkovi.

08.01.2017 3 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

V tomto příběhu vypráví Torey o svém selhání, kdy nepoznala týrané dítě. Tentokrát se ale nevěnuje svému soukromému životu. Zaujala mě i linka s kolegyní Julií a jejich rozdílných přístupů k dětem. Chtěla bych se dozvědět víc podrobností o Alence a její kamarádce Mimi. Zarazila mě obálka, na které je blonďatá holčička sedící na školní zdi, což má být Venus, ta však byla černoška.

15.12.2016 3 z 5