cori cori komentáře u knih

Kronika zoufalství a naděje Kronika zoufalství a naděje Valtr Komárek

První díl mě zaujal více než druhý. Příběh židovského chlapce, který ani neví, že je Žid a že jeho rodiče nejsou skutečnými rodiči, je velmi dojemný. Dozvědět se v 11 letech, že jsem "adoptovaný" Žid, je tedy síla. Obdivuhodné je odhodlaní i jeho pěstounů, kteří se ho s nasazením vlastního života snažili dostat z transportu. Autor popisuje své dětství, noční děsy, že bude udušen v plynové komoře (pochybuji, ale že by v roce 1942 lidé na Moravě a zvlášť děti, věděli, že Hitler vraždí Židy plynem), po osvobození studia na gymnáziu, skautské výpravy a tábory, vstup do KSČ , Vítězný únor a politickou angažovanost, studia ekonomie v Moskvě, kam ho na stipendium poslala strana, cesty po Arménii a Gruzii, pobyt v Leningradě, první lásky a také prvotní šok z každodenní reality života v SSSR. Ulice plné beznohých mrzáků (válečných hrdinů ověšených medailemi), které vlastní stát nechává jako bezdomovce živořit na ulicích. Nechybí ani politické procesy 50.let a jejich příčiny a mechanismus.
Předpokládám, že si pan Komárek musel vést podrobné deníky, jinak není možné, aby si všechno tak podrobně pamatoval.
Doporučuji všem, kteří se zajímají o československé dějiny.

31.08.2014 4 z 5

Kronika zoufalství a naděje II Kronika zoufalství a naděje II Valtr Komárek

Druhý díl začíná Valtrovým návratem ze studií v Moskvě, popisuje první zaměstnání, intriky v práci, manželství s Alenou a narození dvou synů, nakonec je před Novotným odklizen na Kubu, kde prožije s rodinou tři nádherné roky. Po návratu začíná pražské jaro a zklamání. Kniha končí v roce 1969, kdy Valtr očekává každým dnem vyhazov z práce, vyškrtnutí z KSČ a možná i vězení.
Škoda, že třetí díl již nevyšel. Zajímalo by mě, jak to dopadlo s tím členstvím v KSČ, protože jsem nikde na internetu nenašla potvrzení, že by byl opravdu vyškrtnutý. Také jsem nepochopila, proč o sobě píše jako o Bergrovi. Kdy se přejmenoval na Komárka?
Autor podává unikátní pohled na přelomová 60.léta a na princip ekonomického fungování komunistického státu a plánování RVHP. Netají se ani obdivem k příteli Che Guevarovi.

31.08.2014 3 z 5

Čas žít, čas zabíjet Čas žít, čas zabíjet Miroslav Žamboch

I když miluju Koniáše, Bakly si získal mé sympatie. Jednak proto, že chrání svou rodinu, hlavně dceru čarodějku Zuzanu, jednak, že drží své slovo a jednak, že se s K. kamarádí. Povídky jsou různých délek i z různých etap Baklyho života. Všechny jsou samozřejmě plné bojových scén, soubojů, léček i odhodlaní.

29.08.2014 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Lindsey Davis

Falco stále žije ve svém staromládeneckém doupěti s Helenou a brzy se rodinka rozroste. Musí řešit pletichy svého otce, únos neteře a nález kojence v popelnici. Bitka vigilů mezi sebou a návštěvníky bordelu nemá chybu. Čtenář zavítá do římského podsvětí a pobaví se nad vtipnými hláškami.

29.08.2014 4 z 5

Waldheimská idyla Waldheimská idyla Milada Marešová

Ojedinělé svědectví o životě v nacistické káznici. Stejně vzácné a dojemné jsou i dopisy, které autorka psala svým rodičům a snažila se svůj pobyt vylíčit co nejšetrněji, aby se o ní nebáli. Kniha obsahuje kromě dopisů a vzpomínek i její kresby spoluvězeňkyň i dozorkyň.

12.08.2014 4 z 5

Mlok 2012 Mlok 2012 * antologie

Ze čtrnácti příspěvků mě zaujala novela Cvrček v krabičce, povídky Posedlost, Ruské kolo a Psí počasí.

09.08.2014 3 z 5

Klenoty české fantasy Klenoty české fantasy * antologie

Po přečtení musím potvrdit, že se opravdu jedná o klenoty české fantasy. Žádná povídka mě nezklamala. Za sebe vyzdvihuji Kadlečkovou, Jůzlovou, Mosteckého, Válkovou, Medka a Kopřivu.

05.08.2014 4 z 5

Mrtvý v parovodu Mrtvý v parovodu Vlado Ríša

Kniha mě docela zklamala. Steampunk si představuji jinak. Souhlasím s komentářem LordaSnapa. Nejlepší povídky jsou Mrtvý v parovodu, Čestné slovo a Chlapec a trol.

05.08.2014 3 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Krásný jazyk, poetické obrazy exotické Indie. Přečetla jsem téměř v jednom kuse, abych se dozvěděla, zda se Ráchel po osvobození opět s Tomášem a malým Danielem setká.

29.07.2014 4 z 5

Sorry, vole, error Sorry, vole, error Vlado Ríša

Ze čtrnácti povídek mě zaujaly jen tři. Divopivo (jediná fantasy povídka) je bezkonkurenčně nejlepší a nejzábavnější, za pozornost stojí Přistání mimozemšťanů a Honzova třetí cesta. Ostatní nejsou moc vtipné, ani zábavné.

22.07.2014 2 z 5

Neznámá Makedonie Neznámá Makedonie Julius Komárek

Velmi čtivý cestopis, který líčí nebezpečné putování po balkánských horách, kde řádili nejen lupiči. Autor popisuje nejen přírodní zajímavosti, ale všímá si také života domorodců (Srbů, Albánců, Řeků, Turků, Bulharů i kočovných Rumunů). Nechybí ani humorné příhody a zážitky z rybolovu.

"Makedonie je předsíní orientu a má všechny jeho stinné stránky i jeho neodolatelná kouzla. K divokým a zasněženým horstvům a k vysokým od světa odloučeným údolím a pláním náleží zdejší stavby právě tak, jako domácí lid ve svých podivných krojích a se svými zvláštními zvyky. Pokud tomu tak bude, zůstane Makedonie nejkrásnějším koutem balkánského poloostrova a dotud bude tato bouřlivá země, pokud to vůbec dovede, jakž takž šťastna. Až ji jednou okolní Evropa zmodernizuje a až ji zbaví jejího patriarchálního života, zbaví ji také jejího klidu. A pak bude Makedonie horší než dokud byla zemí zbojníků."

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Tentokrát se většina děje odehrává v Asgardu, kam se Atticus vydal pro zlaté jablko pro Lakšu a kde se odehraje bitva mezi Odinem a spol. a těmi, kteří přísahali smrt křiváku Thórovi. Vše komplikují i urputní rabíni. Chudák veverka Ratatosk. Šílená akční jízda, v níž nechybí ani Ježíš.

Proklatý Proklatý Kevin Hearne

V druhém díle Attikus čelí německým čarodějkám, bakchantkám a zaučuje Granuaile na druidku. Závěr přináší velkou pekelnou bitvu. Objeví se i Panna Marie. Siodhachane, bacha na uši.

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Neodolatelný Atticus provozuje obchůdek s literaturou a čaji a zatím netuší, že se stane součástí plánů keltských bohů, kteří si mezi sebou vyřizují účty. Příjemné oddechové čtivo s originálním propojení keltské magie a současné Ameriky. Nesmím zapomenout na vdovuMacDonaghovou a souseda Semerdjiana. Kamufláž by se mi hodila.

Případ podivného gombíku Případ podivného gombíku Stanislav Češka

Přečetla jsem již tři knihy z této série. V porovnání s prvním dílem se autor polepšil ve stylistice a ubral i nudné detailní popisy místností a domů. Opět se nekonalo žádné překvapení - za všechno jako pokaždé mohli Frankové, což má autor tendenci prozrazovat hned na prvních stránkách knihy. Jen mě zarazilo, že Slavomír, který je popisován jako ten nejlepší, nejspravedlivější a nejčestnější moravský kníže, povraždí nic netušící protivníky ve spánku.

13.07.2014 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Mrazení vyvolává volební slogan "Všechno nebylo jenom špatné."
Žádná velká řachanda (podle anotace se mají čtenáři smát, až jim potečou slzy) to tedy nebyla. Pobavila mě scéna s výběrem vyzvánění do mobilu a obhajobou krátkých kožených kalhot (s. 173).

12.07.2014 3 z 5

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Nejtlustší svazek série - 550 stran. Případ, kterým Matthewa pověřila královna, se zdá být celkem bezpečný - zjistit, zda je nějak ubližováno osmnáctiletému Hughovi od jeho poručníka a zda mu nerozkrádá dědictví po rodičích a sestře. Vysilující je jen cesta do Portsmouthu, kde se připravuje armáda na útok Francouzů. Matthew také na vlastní pěst pátrá po událostech, které před 19 lety přivedly do blázince Ellen Fetitplacovou (postava z dílu Zjevení). Setkává se také s poručíkem Georgem Leaconem (postava z dílu Vladař). A opět do všeho strká své dlouhé pařáty Richard Rich. Autor tentokrát čtenáře seznamuje s životem vojáků a přivádí ho na palubu válečných lodí. Překvapením pro mě byl osud lodě Mary Rose. Barak a Tamasin čekají přírůstek do rodiny.

07.07.2014 4 z 5

Zločin nemá dovolenou Zločin nemá dovolenou Lindsey Davis

Falco v srpnu 76 zavítá do Ostie, kde pátrá po zmizelém novináři a jeho parťák Petronius utužuje vztahy mezi římskými vigily, kteří mají v Ostii odloučené pracoviště, a místní partou stavbařů. Záhy se však vyrojí zkazky o pirátech, kteří sice oficiálně neexistují, ale přesto prý unášejí lodě a lidi. Za Marcem přijede matka, sestry i Heleniny bratři a dokonce otec i strýček, který není na holky. Falco se musí vypořádat s piráty, což však nebude snadné, jelikož neumí plavat. Příjemná oddechovka, v níž čtenář navštíví i veřejné latríny a svatyni boha Mithry.
"Aulus Camillus mi řek, že když se bude chystat nějaká akce, tak mám sledovat, jak se připravuješ."
"A co přesně máš sledovat?"
"Jeho prý vždycky udivovalo, když viděl, jak se měníš ze šaška ve vojáka. Říkal: Když se jeho oči přestanou usmívat, tak se můžeš cítit v bezpečí."

07.07.2014 3 z 5

Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Vlastimil Vondruška

Poslední kantiléna - moc překombinované (hlavně ty 2 kancionály), ale bez cikánů, kteří ukradli, co viděli, by asi případ nerozluštili. Tajemství Tudorovců - naprosto neuvěřitelné, pochybuji, že by český šlechtic zachránil trůn královně Marii a svrhl Jane Greyovou.

29.06.2014 3 z 5

Zlatý český lesy a elektrické vedení na každém "rohu"!

29.06.2014 4 z 5