cori cori komentáře u knih

Vyprávěné dějiny Vyprávěné dějiny Michal Frankl

Příručka pro pedagogy s unikátními 15 rozhovory lidí, kteří prožili holocaust. Jedná se o české Židy i děti ze smíšených manželství. Nejstarší pamětník se narodil v roce 1910 a nejmladší v roce 1937.

04.01.2015 4 z 5

Leguma. Povídky z Chrudimi a okolí Leguma. Povídky z Chrudimi a okolí Ivan Baborák

Sbírka 15 povídek, v nichž autor vzpomíná na své dětství na komunistickém sídlišti v době normalizace. Psáno nespisovnou češtinou s častými vulgárními výrazy. Čtenář si musí zvyknout na autorův styl vyprávění. Nejvíc se mi líbila povídka Srpen 68 a Kanady.

03.01.2015 3 z 5

Pouta krve Pouta krve Maja Lidia Kossakowska

Sbírka devíti povídek z různých originálních světů. Nejlepší je Zrcadlo o světě za zrcadlem, Klid v Kalné Vodě o netradičním katovi a Šarlatová vlna z bojů mezi Američany a Japonci v Tichomoří. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

03.01.2015 3 z 5

Stroje na smrt (Plynové vozy a nacistická technologie konečného řešení) Stroje na smrt (Plynové vozy a nacistická technologie konečného řešení) Vojtěch Kyncl

Autor popisuje použití plynu a aut k vraždění tisíců lidí. Neskutečné čtení o konstruktérech i řidičích. Nejsilnější jsou autentické záznamy vzpomínek přeživších. Nepochopitelné je i nepotrestání většiny dohledaných pachatelů kvůli nedostatku důkazů. Prý jen plnili rozkazy.

30.12.2014 4 z 5

Tylda Tylda Richard Pachman

Je moc dojemné, že vnuk napsal knihu o své babičce Židovce provdané za dědečka katolíka a její rodině, která zahynula za holocaustu. Její maminka byla poslána transportem do Rigy a zastřelena. Autor zmiňuje i svůj vztah k babičce, dokumentární film Zapomenuté transporty a stolpersteiny (pamětní kameny zmizelých) v olomouckých ulicích.

30.12.2014 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Osamělí válečníci Žoldnéři fantasie: Osamělí válečníci Michael Bronec

Nejvíc mě zaujala Pohádka o bílém drakovi (Müllerová), Měděná cikáda (Lukačovičová) a Národní park Černý kámen (Tučka). Žádný vyložený propadák ve sborníku není. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

30.12.2014 3 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Potěšila mě první povídka o Oldřichově mládí v klášteře a jeho první manželce. Myslela jsem si, že to byla nějaká urozená panna. Jen mě trochu zarazilo, že se třináctiletý Oldřich chová úplně stejně jako jeho o deset let starší starší alter ego.

14.12.2014 3 z 5

Orbitální šerloci Orbitální šerloci Tomáš Němec

Nejvíc mě zaujaly povídky druhé poloviny sbírky Rudá gladiola, Konec sezóny v Ponorce a Ztracená apokalypsa. Červenákova povídka Kámen a krev se tématicky moc nehodí (historická fantasy).

30.11.2014 3 z 5

Krev na kapradí Krev na kapradí Vlastimil Vondruška

Kratičké soudničky přinášející mordy a loupeže jsou příjemnou oddechovkou. Trochu naivně působí boží soudy, kdy si pachatel, i když je jeho zločin díky šlechtickému původu před veřejností utajen, zlomí vaz při pádu (v knize se objevuje 2x).

30.11.2014 3 z 5

Fantázia - To nejlepší... a ještě něco navíc Fantázia - To nejlepší... a ještě něco navíc Juraj Červenák

Kvalitní sbírka povídek různých žánrů. Nejvíce mě zaujala bradburyovská Sen o návratu (Michal Jedinák), historická fantasy Oheň (Alexandra Pavelková) a horor Tři černé úterky (D.D. Fabián). Viz komentáře u jednotlivých povídek.

26.11.2014 3 z 5

Žalobci Žalobci Lindsey Davis

Falco tentokrát zůstává v Římě a řeší celkem nudný případ, v němž se propírá špinavé prádlo jedné senátorské rodiny a v němž mají svou úlohu i kojné. Marcovi nehrozí žádné nebezpečí, pouze dostane jednu nakládačku.

25.11.2014 3 z 5

Byl jsem nablízku Byl jsem nablízku František Lukeš

První část knihy tvoří vzpomínky na rodiče, bratra a babičku. Idylické dětství, chudá rodina, ale měli se rádi. V druhé části autor vzpomíná na pěvce Eduarda Hakena, Antonína Zlesáka, Josefa Vlacha, Martu Karasovou, Viléma Přibyla, milovníka poezie Bohouška Chlumeckého, Vladimíra Komárka. Nejvíce vzpomínek věnuje Karlu Svolinskému a jeho manželce, s nimiž ho pojilo skoro třicetileté přátelství. Milé počtení plné pochopení pro lidské slabosti.

23.11.2014 3 z 5

Svět podle Koháka Svět podle Koháka Jakub Kohák

V deníku Metro v záplavě ostatních článků o ničem byly Kohákovy glosy dobrým osvěžením, ale kniha tvořená pouze jeho sloupky k aktuálním tématům uplynulých dvou let sama o sobě moc nezaujme.

19.11.2014 3 z 5

Hagibor Hagibor Milena Slavická

Smutný příběh tří generací žen jedné rodiny. Mladá architektka Erika vychovaná babičkou pátrá po osudech své matky, která ji jako roční miminko ze strachu z uvěznění komunisty opustila a díky fingovanému sňatku emigrovala do Londýna. Příběh se odehrává ve třech rovinách: jako vzpomínky babičky na svou dceru a manžela, který jako patnáctiletý kluk přežil koncentrační tábor, pátrání Eriky po své matce a vzpomínky na otce emigranta, který s ní navázal kontakt až po listopadu 89 a deníkové zápisky opuštěné a zrazené Hany, která touží po svém dítěti.
Nejsilněji na mě zapůsobily zápisky Hany a její vykreslení osudů emigrantů v cizím světě i bezmoc před zvůlí komunistického režimu, který nedovolil setkání matky s dítětem. Napsáno velmi čtivou formou. Přečetla jsem za jeden den.

17.11.2014 4 z 5

Země bez zákona Země bez zákona Jindřich Rohlík

Variace na klasické westerny. Hlavní hrdina Wahargem mi nějak nesedl, přišel mi takový odosobněný. Autor kladl důraz na popis jeho zevnějšku a akcí (souboje, bitky), chyběl mi alespoň náznak jeho myšlenkových pochodů.
"Wahargemovi na tváři pohrával mírný úsměv. Že je to úsměv, poznali hlavně podle toho, že takhle už se jednou tvářil a potom nikoho nezabil."
Bylo poznat, že se jedná o povídku přepsanou do románu, jak autor nakonec prozradil v doslovu. Jinak celkem čtivá oddechovka.

27.10.2014 3 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Druhý díl je plný nečekaných zvratů. Konečně je také vysvětleno, kde se vlastně upíři vzali. Pokud si odmyslíme pár nelogičností (např. rogalo - Gen poprvé v životě vidí rogalo a hned s ním umí létat), je to napínavá akční oddechovka.

21.10.2014 3 z 5

Kadeti fantasie Kadeti fantasie Michael Bronec

Sbírka přináší pět povídek, které se umístily těsně pod stupni vítězů soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera. Nejvíce mě zaujala povídka Eldarinn, která má tak trochu tolkienovskou poetiku a tragiku. Vtipná je Bloody Mary. Zbylé tři povídky spojuje téma mocných entit, které si pohrávají s lidskými osudy.

08.10.2014 3 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Martin Fridrich vyměňuje předchozí parťáky za Nejsem mňamka. Stává se nesmrtelným a všem nakope prdel. Nenáročná oddechovka.

05.10.2014 3 z 5

Koruna Élladu Koruna Élladu Veronika Válková

Epizody z dětství družiníků krále Ana mě celkem bavily. Nejvíc mi byl sympatický Střelhbitý Svest a Skyrnet. Celkem slibně se vyvíjel i popis dobývání Ottwary. Konec, kdy bratři povstanou proti sobě, mně ale přišel takový moc telegraficky podaný (utkali se v bitvě tam a tam a ten zde padl). Wanne se najednou objevil na hradě a ostatní pak hráli druhé housle. Předchozí díly cyklu jsem nečetla, a tak Wannovu story neznám, jen že je synem boha. Přivítala bych i víc ženských postav, které by jen na někoho nečekaly nebo ošetřovaly raněné (Chastre, Fedb).

12.09.2014 4 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Akční jízda neobyčejné trojice hrdinů, kterou tvoří bohyní Chors políbený Martin Fridrich, vozíčkář Libor a stotřicetikilová ostřelovačka Markéta. Hustej nářez mi ale přišel vtipnější.

12.09.2014 3 z 5