Corso Corso komentáře u knih

Elam ohnivák Elam ohnivák Jack London

"Z Alijasskej divociny az na Wall Street!" aneb "Na Klondikyyyy!"
To sa cudujem ze kniha este nema komentar. Je pravda, ze skor su zname Biely tesak, Martin Eden, Volanie divociny. Kedysi bol London dost popularny a hojne vydavany. Caro jeho knih spociva v popise poslednej divociny Ameriky. Ale aj trebars v namornickych pribehoch. Take tie posledne chlapske dobrodruzstva ktore dnes uz nezazivaju ani polarnici, ani prirodovedci v dzungli. Inak ku knihe ma priviedol serial, Utek zo zlatej krajiny, klasika cssr televiznej tvorby. Postavu Elama si musite oblubit, chlap oslahany alijaskymi vetrami a snehovymi burkami, laskavy ale drsny, jeho kredom je zostat cestny aj ked zbohatne. Nad vsetko su mu psi a priatelia, vie trestat, mstit sa, milovat, ale vzdy je nieco co ho taha viac prec od jeho vlastneho stastia. Panenka je spevacka tanecnica, milujuca Elama, ale len cakajuca na jeho navrat, nikdy sa nedocka. Tragicka postavicka. London opisuje realie tych cias verne, mal odzite, kde kade bol. Ak napr. taky May oplyva romantizujucim zobrazovanim zapadu, a upriamenim sa na dobrodruzstva, neznaly veci, Twain na nostalgiu miznuceho sveta svojho mladi, v Londnovi tiez najdete obraz uz neexistujuceho sveta prospektorov, zlatokopov, ozajstnej poslednej divociny tvrdych zakonov. Akoze ta krajina dodnes existuje ale mozete z nej odletiet za hodinu prec nazad do tepla. :) London je majster charakterov. V tom mi pripomina hoci aj Hemingwaya. Romanom sa vinie tak ako aj celym dielom Londona myslienka, ze cisty a spravodlivy svet je skor ta drsna divocina, a len tam este moze zit charakterny a cestny clovek. Ze civilizacia a pokrok su upadkom. Ano, je to socialny roman. Elam cely zivot naraza na zlocincov, ci uz na Aliaske s puskami v rukach, co su schopni zabit kde hrst zlata, alebo neskor v San Franciscu, kde je zlocin sofistikovany a okradnu vas bez mihnutia oka na burze o miliony ako ked decku zoberies lizatko. Tak ako aj on ma cely zivot dost pochybny ciel zbohatnut za kazdu cenu, ale nikdy nie nepoctivo, svojou drinou. A nakoniec i Elam je postihnuty mamonom, a stava sa takym clovekom, akymi predtym opovrhoval. V podstate idealista, ktoremu musite drzat palce a fandit mu, aby sa dockal stastia a vratil sa zo zlej cesty.

13.04.2021 4 z 5

Začiatky hľadania Začiatky hľadania Felix Barker

Retro-navrat. Zaciatky hladania je asi 4 cm hruba tehla. Bohato ilustrovano mapovo fotograficky naplnena az po okraj. Vo svojej dobe sa vynimala v detskej literature ako ta lod na obalke. Stala asi ako 8 beznych kniziek, a musel som rodicom pekne dlhu dobu pilit usi, kym som ju nakoniec dostal nepamatam kedy, asi na narodky. To ze opisuje namorne plavby, dietatu tak odhaluje dejiny celkovo, nie je az take podstatne. Najkrajsie je, ze opisuje casy, kedy naozaj svet mal biele nezname konce. A ze mapy naozaj vtedy koncili v "nezname". To sa uz nezopakuje. Dnes mozes priletiet aj na Mars, a cely ho mas zo satelitov zmapovany. OBJAVOVANIE!!! Je dnes uz vzacnost. A o tom tato kniha bola.
V polici musela samozrejme pri nej stat dalsia podobna kniha z Mladych liet, Na hraniach Zeme. (https://www.databazeknih.cz/knihy/na-hraniciach-zeme-56891)

18.03.2021 5 z 5

Kolumbovia zo základne Ganymedes Kolumbovia zo základne Ganymedes Jozef Žarnay

Retro-navrat. Toto bola pre mna esencia vesmirnej sci-fi. Parta prezivsich deti a mladeznikov na opustenej kozmickej lodi kde sa nik nepreberie z hybernacneho spanku. To zacinalo skoro ako horor, ale okamzite okoreneny humornymi scenkami. Malo to neskutocne tempo, a dojde aj na neznamu cudziu planetu kde treba objavovat tajomnu neznamu civilizaciu. (Chvilami to pripomenie Clarkeov Mesacny prach!) No takze ak ste chodili na zakladku, vas najvacsi poklad bola vonava guma na gumovanie, pripadne stvorfarebka, v telke bezal pre vas len Matelko, Podte s nami, Filmarik a Filmuska, a zrazu sa vam do ruk dostal do ruk takyto bombovy sci fi pribeh, stali ste sa milovnikom fantastiky behom vikendu. Zarnay je dodnes asi najlepsi slovensky autor sci-fi.

18.03.2021 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Rozjazd serie, svizne, kratke, cita sa to lahko a nenudi. Ale v podstate taka genericka zapletka krimi z velkomesta. Postavy si ale oblubite. Kazdopadne ako to napisat, z dobrych detektivok je toto len spodna policka. Obcas sa zda ze hlavnou postavou je tu mesto.

24.01.2021 3 z 5

Afrika snů a skutečnosti 1 Afrika snů a skutečnosti 1 Jiří Hanzelka

Prednedavnom som kupil vsetky tri diely v antikvariate, jedna mala obal uplne zdevastovany. Mal uz len kus prednej strany a prednu zalozku... takze som pracne z netu pozhanal co najlepsie snimky spajal, cistil, meral, zistoval co je na zadnej strane a vytlacil si obal novy. Stary som schoval pod novy, take veci sa nevyhadzuju! Obcas zoberiem do ruk a tesim sa ze to cele precitam. Niekedy. :) Preco? Medzi dvoma oceanmi som totiz kedysi podedil, (slovensky preklad ale predsa len) Niet ikonickejsich knih, ktore by viac pripominali 50te a 60te roky, ako su cestopisy panov Z+H.

18.11.2020

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Na tomto som vyrastal, v 90-tkach to vyslo vo vydavatelstve AF167. Minule som znova precital tento prvy diel a teda nadsenie do znacnej miery opadlo. :) Harry Harrison pisal v prvom rade zabavnu sci-fi, jeho serie maju vyrazne hlavne postavy, nieco ako... no... co ja viem, daco ako Paul Verhoeven na platne, to je Harry na papieri. Dobrodruzne, svizne, v tomto pripade predobraz Avataru.

09.11.2020 3 z 5

Liga výjimečných Liga výjimečných Alan Moore

Cital som ale musel som vratit. Len pozicana. A bolelo to :) SKVELE. Jeden z najlepsich komiksov ake som cital. Dokonale vypiplane celostrankove vyjavy!!. A ikonicke literarne postavy v alternativnom viktorianskom svete. Epicka konfrontacia moze zacat!! Dvojku uz mam ale trci osamotena z police a vzdy ked mi tam prejde zrak, pripomenie mi vecnu pravdu, "ked mas sancu, a uz daco raz drzis v knihkupectve a paci sa ti to, neodkladaj a okamzite to kupuj" (Pozabudnes, odkladas to, vypreda sa, dotlac v nedohladne...a si jak vravi klasik, v říti.) A to som sa dozvedel ze ju este vypredavali za par supov na megaknihach pred par rokmi. Co mi zas privodilo mensi amok.

02.10.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Vypocute ako audiolibra. Moja prva kotleta. Vsetko v poriadku, pocit postapo sa dostavil. Zaroven mam pocit ze som ostal nejak na rozhrani naplnenia zazitku. Vec ktora by si snad viac ako kniznu podobu zasluzila skor filmovu. Viete...sama akcia. Citaniu som sa teda vyhol a pocuval co je taka polovicna filmarina. Zvuk mate, obraz nie. :) A vlastne jedinu vytku ktoru mam je moja subjektivna vec, ze nemam rad nabublane radoby macho-dialogy, obcas sa to mihne strasnou silackou frajerinou, co je zanrova vec. Vravim, moj problem, nie problem kvality. Poctive 3.

21.09.2020 3 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Tak, prisiel cas pozriet sa ako pise "korunny princ hororu". Syn sa potatil, ako sa vravi za riekou Moravou. Na jednej strane viete co cakat, roman sklada z rovnakych suciastok ako otcove starsie diela. Postupy, praca s postavami, to ako by ste citali hociktoru (menej vymakanu) kingovinu. Proste to funguje ako dobre odvypravany pribeh. Co je podla mna ouukej. Urcite sa raz dockame odklonu a experimentovania, ale tu sa vsadilo na istotu. K deju mam len jednu poznamocku, aby som neprezradzal zbytocne. Od duchariny cakate skor take to postupne odhalovanie pravdy, viete, daco nieje v tomto dome v poriadku, naznaky, epizodky z ktorych mrazi. Sramoty. Pohyb na periferii oka a podobne. Tu sa duch objavi snad na 30-tej strane ...ved akoze Jude ducha chcel kupit a dostal ho. A vlaste odpociatku knihy ide o to, co s nim dalej? Takze... za mna dobra, zapamatatelna (rozumej trosku ina) ducharina "ala King". Za mna dobre aj preto, ze kral tu predsa nebude vecne a jeho styl mame radi. V tomto pripade mi vobec nebude vadit napodobovanie a ucenie sa od najlepsieho.

25.08.2020 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Je malo literarnych diel, ktore by boli tak nejednoznacne a otvarali sa tolkym interpretaciam ako Hamlet. Pristupte na hru ktoru Shakespeare hra s divakom (citatelom) a ked zacnete uvazovat, ste navzdy strateni. Original by som nezvladol. Takze len preklad.

29.06.2020 5 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

AKo vzdy...pocas citania som uz uvazoval co napisem do komentara sem. A na konci knihy je autorov doslov ktory presne zhrnul co som ja nevedel zachytit. Liou ide v slapajach najvacsich velikanov fantastiky ako su Verne, Wells, Asimov, Clarke. Okuzleny romanmi ktore v cine vysli sporadicky. Povedal by som ze skoro ako u nas kedysi. Dnes je scifi rozmrvena na desiatky zanrovych prudov, ktore sa snazia byt moderne, alebo len kopiruju same seba. Zabuda sa na zastaralu klasicku koncepciu uzasu nad vynalezom. Koncepciu kde hlavnou postavou je samotne ludstvo! Uprimne, kniha mala pre mna par slabych casti, nudnejsich. A neberiem ako si autor poohybal kvantovu teoriu ako mu vyhovovalo. Kazdopadne fantastika ako zo starej skoly! Take sa dnes uz velmi nepisu. Za mna 4 hviezdy, za ucebnice scifi literatury cista pathviezdickova potencialna klasika. Tesim sa na nejaku jeho dalsiu knihu.

11.04.2020 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Uprimne, dovolim si hodnotit knihu ktoru som dva krat rozcital a dva krat nedocital a odlozil. Proste som mal dojem ze ma nezaujima ako to dopadne. Ked som sa teraz vsak nad tym zamyslel, asi sa to az bojim docitat. Golding doslova zaostril na tie najhnusnejsie ludske vlastnosti a podal nam ich este kontrastnejsie v postavach deti. Toto asi prekona malokto. Mozno reportaze o detskych vojakoch z afriky. Despotizmus, nenavist, elitarstvo, opovrhovanie druhymi. Toto je ako petriho miska a vy mate pri oku mikroskop. O to horsie je, ze sa to deje v skolach, na ulici, s inymi kulisami, inymi postava, ale stava sa to. Nie je to z prsta vycucana fantazia. Je to o povahach.

03.03.2020

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Dost zvlastne zvoleny postup, sledovat tri postavy v "ich" forme rozpravania. Takze obcas vy patrate... na zaciatku kapitoly par viet ze aky je kontext. Z toho prameni druha vec, a to ze krimi zapletka sa odkryva priebezne sledovanim deja, nie sikovnostou detektivov. Inak mi to prislo ako standardne napisana krimi. Teda miestami tym vetvenim deja a viacerymi dejovymi linkami ako spravny thriller. Na autora vidim samu chvalu, takze niekedy dam sancu dalsej knihe. Ak je toto autorov debut, nevidim tam nijake zaciatocnicke chyby. To je slubne :)

09.12.2019 3 z 5

Jedna z knih, na ktore urcite v zivote natrafite, nech uz vasa cesta smeruje tam ci tam. Urcite s Hobitom zacnite, ak chcete spoznat Tolkiena. Napriek "rozpravkovosti" je to vstupna brana do jeho sveta. Lebo mozno nechtiac, autor urobil genialnu vec. Je napisana pre mladeho citatela, kedy sa zhruba kazdy s Tolkienom zoznamuje. Uprimne, dostat sa mi do ruk prvy Silmarillion, to by bola konecna. :)

07.08.2019

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Ale hej, ako dokument svojej doby, ako milestone erotickej literatury heeej. Literarne nic moc, skor naivisticke s priamym tahom na branku. Vo svojej dobe malo pobavit, vzrusit, rozvirit verejne vody, polechtat pri tajnom citani. Ale paradoxne (podla mna), v dnesnej internetovej dobe naozaj vulgarneho porna skoro az umelecke. Pri citani som mal divny pocit deja-vu, a potom mi doslo co mi to pripomina, Juliettu, Justinu, de Sade-ho, tie zositove vydania co sa objavili hned po revolucii, ked ceskoslovensko znova objavovalo krasy pokleslej erotiky. To som mal nejakych 15-16 rokov. Najlepsi cas na taketo citanie, ale dnes uz to nemalo ten "NABOJ".
PS: ked sa po treti krat objavil motiv prazdnej volnej miestnosti odkial sa da tajne pozorovat nejake to mecheche, a ked boli uz vsetky otvory hlavnej hrdinky odpanene, ked uz bola strestana bicikom dutkami korbacom asi 15-ta prdel, dalej som to uz len preletel. Vedel by som to lepsie napisat aj ja. :)
PS2: citim sa zahanbene, totiz kazdy orgazmus v knihe bol "burlivy", kazda erekcia "mohutna". :)

20.07.2018 2 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Upadok galaktickej rise ktory sa deje na pozadi a my sledujeme epizody, klucove epizody, body zlomu ktore su rovnako dolezite ako vsetko nevyslovene pomedzi kapitoly. Ano..to co je nenapisane je rovnako dolezite ako to co citate. Sci fi z cias kedy nas neohurovali vedecke a technicke hracky ale kladli sa otazky. Inak forma vysla z povodne osmich samostatne vydanych poviedok v Astounding Magazine v rozmedzi asi 8 rokov a takto spojenych a mierne upravenych funguje aj tak dokonale. Samozrejme su pritomne rekvizity ako papierove noviny, kalkulacky, tabak hned vedla galaktickych kriznikov. Holt, pisal sa rok 1951 a patri to k zlatej ere sci-fi. Ale je to uplne nadcasove dielo a jeden zo zakladnych kamenov fantastiky.

15.10.2017 4 z 5

Královská hra 3 Královská hra 3 Nobuaki Kanazawa

(SPOILER) Pekne sa to rozbehlo. Odhalime krala skor ako zomrieme? Preco nahle taka umrtnost? Bude to nejak logicky vysvetlene? :) Lebo (spoiler!! dalej citaj len so zavretymi ocami) to ze niekdo smokli mi ako odpoved nestaci. Soplia tam od prvych stranok a nik nezomieral. Kurna to je oriesok. :)

11.07.2022 3 z 5

Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Philippe Brenot

Zo sveta pocitacovych hier pozname taku skratku DLC. Tato kniha je tiez len take DLC-cko k prvej casti. Tensie, len 5 kapitol, klasika. India, Arabia, Afrika, Cina, Japonsko. Mozno kazda by vydala na samotny zvazok, kedze su take odlisne od chapania sexuality v porovnani so zapadnym (Europskym) stylom. Daco z mytologii, daco zo zvykov, historie daco z odlisnosti, ale strucne, a zase, nie bohvieaka kresba.
PS: Po tychto knihach mam sexu plne zuby. :) (kresleneho)

28.03.2022 3 z 5

Zrcadlové peklo Zrcadlové peklo Edogawa Rampo (p)

Kdyz ja ti nevim, Karle... Mam prodat ty kachle, nebo to uhli?
Prve co ma napadlo ked som zacal uvazovat o hodnoteni tejto knihy. Neviem. Za prve neviem co na tych poviedkach ludia vidia take osobite a vynimocne. Za druhe neviem sam co by som vyzdvihol alebo hanil? Spisovatel vynimocny v ramci svojej kultury, ovplyvneny angloamerickou tradiciou fantastiky. Paralelou by bolo keby som ja alebo ty zacal pisat hororove pribehy z tematikou japonskeho bizaru. Alebo juhoamerickeho magickeho realizmu. Z tohto pohladu stoji za povsimnutie, za precitanie kvoli akemusi vseobecnemu prehladu o zanri. Ale samotne poviedky ma nenadchli. Ako pocta detektivnemu zanru, hororovemu, okeeeej, naozaj s esenciou a prvkami Poeovho narativu. (napr. oblubeny "Rozpravac pri krbe").
Knizna podoba ktoru tu chvalite, ma minula pretoze mam co? Ebook :) Jej vyhotovenie teda fyzicky v ruke nemam. Ilustracie su vskutku originalne, avsak farebna paleta ohavna :) Ale, pokochal som sa.
Naozaj neviem. Po docitani si takto neuvedomujem ani jednu poviedku, ktoru by som nejak vyzdvyhol. Ci uz napaditostou, pointou, stylom, rozpravanim, originalitou. Bohuzial. Jednu hviezdu z troch dostava odo mna Argo za odvahu nosit do nasich luhu a haju aj taketo pokusy.
Tohle mne Karle, nejak minulo.

26.05.2021 3 z 5

Šlabikár Šlabikár Juraj Brťka

Vzdy som tuzil napisat recenziu k tejto knihe :)

Neviem kto to napisal, ale teda dej to nemalo takmer ziadny, alebo len ja som sa nechytal? Ema je postava nevyrazna, jedina charakteristika snad, ze je zrava. (Ema ma maso.) V kuse sa tam len zere. Necudo, ked je z takej rodiny. Majetnickej. Co im ide snad len o peniaze. (Mama ma misu. My sa mame!) Jasne. A navyse sa mi dostalo dostalo do ruk vydanie z roku 1977. Ty vole, samy pionier, cervena hviezda, traktor, to taka propaganda, ze Orwellovo 1984 je hadr. Necudo ze nas takato literatura navzdy poznacila. Jedine plus snad je ze je to bohate ilustrovane, ale prave tymi pioniermi. Neskor som si vsimol ze autor sa akoze citatela snazi vzdelavat, a dava mu pismenka po jednom, snad aby ma hned nezahltil informaciami. Takze vysledok je, ze vzdelavacia forma sa bije so snahou posuvat dej dopredu ale to absolutne nemohlo fungovat. Docital som s otvorenou hubou a hodnu chvilu som sam v sebe skumal, co som to vlastne dostal do hlavy za zmatok. Ja tomu snad ani nemozem dat hviezdu. (Vsak ich tam ma mam dost vo vnutri, cervenych.) Pokracovanie ak vyjde, si teda uz urcite nekupim. Este ze toto bolo zadarmo.

PS: Perlickou je, ze o 6 rokov tuto istu blbost dotrepal domov aj brat. Akurat ilustrovanu niekym inym. (Este viac tankov, pionierov, stihaciek, kombajnov.) Rovno som mu povedal, takemu 6 rocnemu, ze nech to ani necita, ze taka Dovidenia, Zuzanka, alebo Puf a Muf je lepsie citanie.

19.03.2021