Corso Online Corso komentáře u knih

Nitrianske kniežatstvo Nitrianske kniežatstvo Ján Steinhübel

Hoci ma kniha titul Nitrianske kniezatstvo, zaobera sa sirokym uzemim celej Panonie, a casovym obdobim daleko pred vznikom NK. Uceleny, pre milovnika historie dostacujuci material. Ci je s cim polemizovat? V tejto teme vzdy. :) Kazdopadne druhe vydanie ktore som si kupil je oproti prvemu rozsirene, poopravene, upravene. Moze byt ze tretie bude zase rozsirene a na zaklade nejakych novych objavov tiez upravene. Ono v podstate ide hlavne o interpretacie a sumarizaciu par kronikarskych zdrojov, viac sa nam toho z tych cias nezachovava. A interpretacie a vyvodzovanie suvislosti su ohybne. Nestudujem to dopodrobna, ani nie som z tych co sa dalej preberaju celym poznamkovym aparatom a literarnymi zdrojmi. Sam som si ju nadelil pod stromcek, a dodnes mi vydrzala po poobediach po kusku citat. (skoro dva mesiace) Rozosmutnili ma nulove obrazove prilohy, ani len mapy! Nakoniec som predsa len par mapiek schovanych tam ku koncu nasiel, ale uprimne, ja by som nakreslil podrobnejsie a krajsie. To sa zase patri do takejto obsiahlej a asi zatial aj najpodrobnejsej studii o NK nahadzat nejake obrazky z kronik, mapy, portrety panovnikov, nejake planiky kostolov, predmety. Ved to poznate. Takze knizisko hrube sa tvari ako vazna odborna kniha. Aj napriek tomu si zachovava pre bezneho citatela (historickych casopisov a Dvorakovych Stop davnej minulosti) privetivost, nezahlcuje ak si naozaj nechcete pamatat vsetky kniezata, grofov, kaganov a kapkanov. V podstate som s touto knihou stravil dva pekne mesiace uprostred corony. A mohol som sa sam pred sebou tvarit ze som historik. :)

16.02.2021 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Neviem co napisat, znesiem akekolvek uletenosti ak je to literarne na urovni. Kludne porcovanie novorodencov na hostinach. S pocitom ze to samozrejme nie je podla skutocnych udalosti. Vtedy sa dokazem nechat uniest fantaziou a aj venovat sa literarnej stranke veci. Toto za prve nie je literarne na urovni ...mozno tak gymnazialneho fanusika fantastiky ktory ma akurat uletene napady a toto je jeho prvotina. Za druhe, nejake sialene obrazy smrncnute otvorenych explicitnym erotizmom, hoci zvratenym, to nevytrhne. Preco? Ako to vyjadrit zrozumitelne. Napriklad, (spoiler) vsunut sa cely do vaginy milenky, behat tam ta a nazad az sa tam potom stratit a nakoniec tam najst lasku, nie je ani strasidelne, pre mna ani odpudzujuco hnusne, ani vtipne, ani zaujimavy koncept. Nic, len mozno nejaky obraz zo snov autora pretavene na papier. Nezhnusim sa opisom voni zapachov vlhkosti kyslosti daneho prostredia. Takze nakoniec asi klasicke sklamanie z ocakavania niecoho kvalitnejsieho. Asi som si usetril kopy casu bo som mal v plane aj dalsie autorove knihy. Ono to proste nestacilo ani na tie tri poviedky. Nie zeby teda neboli zapamatatelne, to zas hej. Jedna hviezda za to, ze som naozaj nic podobne este necital a teda dal som to az do konca.

09.01.2021 1 z 5

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Kniha, kde tazisko textu je v tych dejinach, nie az tak na epidemiach. Co tym kostrbato chcem povedat. Ze je to sumar clankov 24 historikov archeologov, ktori si pekne rozdelili postupne cele dejiny ludstva. Opisuju nam najnovsie objavy napr. ako archeogenetika zasahuje do obrazu boja sapiens a neandertalensis ,ale aj rozne dokumenty, nalezy novsej doby. Temy ako "zapricinili epidemie pad rimskej rise?", "zapricinili epidemie rozsirenie krestanstva na ukor inych nabozenstiev?". Odkial prisla ta ktora epidemia? Napisat knihu kludne s rovnakym nazvom parta lekarov, jasne ze by to bola uplne ina zbierka clankov. Kniha trosku asi vsadza na sucastnu aktualnost situacie okolo COVID-19, mozno by inak nevysla, alebo vysla ale nesla by v rebrickoch predajnosti tak nahor. Osobne som viac dufal vo viac priestoru neolitickej dobe,hoci tam toho vela nevieme. Ale mam ju rad. A je to dost popularizatorsky napisane. Skoro by som povedal ze su to clanky do casopisov ale nie tych odbornych. ALe na druhej strane, je to temou ojedinela kniha. Po precitani nadobudnete presvedcenie, ze vlastne ludstvo suzovane chorobami je prirodzeny stav a nase "relativne ciste povojnove obdobie" v nasich oblastiach je len vzacny vykyv. (Afriky a tropov sa to netyka, tie su suzovane permanentne). Pre mna kniha s dost novymi informaciami, napr. kto to mohol tusit ze vedci sa venuju mapovaniu genetickych mutacii u takej Yersinie pestis a dokazu z pozostatkov ludi zistit aky kmen ich napadol, dokonca kedy sa objavil a kedy uz z dejin zmizol. Potesil by vacsi obrazovy aparat, a kludne farebny. Aspon u ebooku kde farba cenu nezvysuje :) Trafilo sa mi to do mojich zaujmov, takze 5 laickych hviezd. Odbornik by asi mavol rukou a nenasiel by tam nic prevratneho.

30.11.2020 4 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a Ohnivá čaša (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

Ja neviem, ale vzdy sa pri stvrtej knihe zaseknem a nie a nie docitat. Nakoniec som to dal a ako vzdy, ilustovane vydanie je "le krasota" :) Ale jej vaha je uz za hranicou, kedy knihu mozem pri citani drzat na pupku :) Ze tento komentar nehovori nic o samotnej knihe a pribehu... tam dole nizsie mate 500 dalsich komentov :)

30.09.2020 4 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

A dnes sa bude "hejtit"! Lebo,... Prejdi so mnou put, ja Ta zasvatim. Lebo ja som osvieteny. ...Prva a posledna kniha co som od Coelha precital. Tolko radoby mystiky, tolko radoby mudrosti ktore dokaze prezentovat ako svoju vlastnu. Vravim vam, ak chodite na facebook, tak ste urcite tiez obcas zavaleni motivacnymi heslami v obrazkoch. Uplne s prepacenim sracky ktore sa nastastie daju vypnut. Kupil som si este v case ked som zral historicke tajomstva ako Brownove romany, Vandenberga, a podobne. Ono keby to bolo len o pribehu, tak to beriem. Lenze ked mi niekto zacne tlacit do oci mudrosti, skoncil. "Bojovník svetla nikdy nerezignuje na svoje sny" a podobne. Jasne, ze sa preslavil mnohovrstevnatymi romanmi, mystikou, vseobjimajucou mudrostou. Ja mu to ale nezeriem. :) Chlapik medzi tym okolo seba uz vybudoval celkom slusny kult, komunitu podobnu sektam, chvilkami som este sledoval co dalej pise, o com su jeho knihy. Tak sa Putnik stal prvou knihou, ktoru som ako clovek hladajuci skor zabavne citanie, chcel tresknut medzi knihy v kniznici nech si to niekto berie. Ozaj som to nechcel mat ani doma. Nieco mi na jeho tvorbe proste pripada toxicke. Ako ked vas na rodinny obed pozve Charles Manson a vsade vidite usmevy a mandaly.

12.08.2020 1 z 5

K predoslym dvom som komentare ani nedaval, proste a skratka, som sa nechal zlakat na tie vydania ilustrovane Jim-om Kay-om. To vam je uplne ine citanie ako tie predosle klasicke vydania. Mat na pupku riadnu 2 kilovu bychlu kriedoveho papiera s luxusnymi ilustraciami. Ked to kedysi vychadzalo (prve vydania!), dostal som sa po stvrty diel. Uvidim kam sa dostanem v tomto kole, kazdopadne kupim uz kazdu z tejto nadhernej edicie, chcem to mat pokope. Komentovat dej a dielo ani nejdem, proste o HP-cku uz dnes vie kazdy vsetko a kazdy uz nan ma svoj nazor. 5 hviezd za toto luxusne vydanie.

15.06.2020 5 z 5

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororu George Beahm

Netreba sa rozpisovat. Pre citatelov Kinga nutnost. Prekvapil ma jeden detail, skor teda vo forme ako v obsahu. V strede sa nachadza priloha ilustracii na natieranom papieri. Tiez nenavidite ked vam niekto, alebo sami si... zanechate na ciernej farbe mastne otlacky po prstoch?? Hnus Velebnosti. Tak tu je cierna prekryta vrstvou laku a nijake otlacky nehrozia!! LUXUS. Taky detail ale vidiet ze nad tym niekto premysla. Za svoje peniaze dostanete mohutnu kvalitu obsahom aj formou. Trosku ma len mrzi..no mrzi... nemrzi ale napadlo ma, ze o desat rokov to kupim znova ked vyjde doplnene vydanie k 50-tke, a potom duuufam este aj k 60-tke. K obsahu sa nejdem vyjadrovat, je tam to co som o autorovi vzdy chcel vediet a mam to pokope. Zivotopis, rozhovory s ludmi okolo neho, chronologicky o kazdej jeho napisanej knihe a poviedke,o filmoch, o jeho zaciatkoch stredoch pokracovaniach, (koniec nastastie este nie). Je tam clanok o Kingovych rozhlasovych staniciach, o jeho zavislostiach na kokaine a alkohole, o nehode, o ilustratoroch, o kapele Rockbottom...atd, o Limitovanych vydaniach, o autogramiadach, interview s redaktormi, kritikmi, priatelmi, je tam rozhovor s chlapikom co mu navrhol a postavil okolo domu plot (ano vazne). Komu to pride ako vata, moze preskakovat, ale cele to posobi ako uceleny obraz o spisovatelskom zivote. Aj s negativami ako napr neprijemni fanusikovia. Obrazovy material dostacujuci. Pathviezdickova mnamka.

03.08.2019 5 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Po Augustinovi Velikem s ktorym som bol nadmieru spokojny, skusam Otu Finka. Musim povedat... Nech Velinsky pise o prirode, o babach, o praci na sustruhu, o vrazdach, vzdy mam dojem ze vie o com pise. Ocividne svoje pribehy zasadzuje do jemu blizkeho prostredia a vidiet to. Aspon teda to co som zatial cital. Hlavna postava ma uzasny "vnutrolebecny hantec" a kazda kapitola je doslova nabita hlaskami. O jednu dve naviac, a hranicilo by to az s trapnostou :) Ale je to presne to spravne. Dialogy medzi postavami su same "spickovani". Ota je taky postpubertalny zarodok Phila Marlowa. Ked sledujem kolko osudovych krasavic sa mele okolo Oty, cisty Phil. Samozrejme odsudeny cerit socialisticke vody, lenze pozname kopu dobrej krimi z tych cias a to nie je na skodu. Vsimol som si dve veci. Uz pri inych Velinskeho knihach som zbadal uzasne nadsene zaciatky, fakt nabusene hlaskami, humorom, co v neskorsej fazi knihy,ked sa uz treba posuvat dejom, autor vzdy nejak skroti a upokojuje. Zaciatky jeho knih su proste skvele. Mna Fink chytil od prvych stran, a to fakt tato kniha ide napriec aj takymi udalostami ako su stranicka schodza. Vsetko je putave, citatelne. Nenudite sa ani chvilu nemate pocit ze chcete preskocit uz na koniec. Ja tvrdim, ze keby pan Velinsky pisal trebars o starej babe Cunderlikovej z pavlace, bolo by to rovnako skvele citanie. Od boha dar pisat mal tento clovek. Kniha samotna minimalne spociatku absolutne nepripomina kriminalku, ved je to vlastne zaciatok. Ale rozbehne sa to, nebojte. (mimochodom, moj 100. prispevok, Sampaano bublinky!!)

12.02.2019 5 z 5

Láska je chyba v programe Láska je chyba v programe Maxim E. Matkin

Mam s tymto romanom zvlastny zazitok. Cital som ho na pokracovanie v prilohe novin Pravda ked to vychadzalo cez vikendy. Ani trt si uz nepamatam, ale viem ze som predtym tiez precital prvy Matkinovej roman, a na toto som sa vtedy celkom tesil. Take... telenovelove, laska bla bla bla, tazky zivot bla bla bla, sklamanie bla bla bla, co s tou mojou frajerkou bla bla bla. Aj som to mal odlozene, take povytrhane velke novinove lajstra, potom som to vyhodil. Napriklad som si z Pravdy strihal aj Garfielda a Dilberta... komiksove stripy, tie som nevyhodil dodnes. :)

09.07.2021 2 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 4 Zaslíbená Země Nezemě 4 Kaiu Širai

Aj vam pripadaju manga knihy jedna ako druha? Co sa tyka grafiky?
Ono je to preto, ze zapadny komiks je hlavne o obraze, o originalite vizualu, a pribeh je mnohokrat upozadeny. V mange doslo k akemusi konsenzu, k akemusi ujednoteniu vizualneho jazyka. Ano, na vychode je obraz pismom. A pribehy su na prvom mieste. Verim ze skoro akakolvek znamejsia manga seria by bola aj skvelym romanom. Zeme-Nezeme je toho prikladom. Obraz je len nosic pribehu, skvelych zapletok. Neodputava od vypravania. Nestrhava na seba pozornost. Zacinam mat mangu rad.

22.04.2021 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Pocuvane ako audiokniha. Ja si neviem pomoct ale vobec ma to nezaujalo. Dva krat som rozpocuval a nedostal som sa ani po stvrtinu. Nejake literarne kvality tomu musim priznat, ostatne je moj subjektivny nesulad s nametom, stylom, nejak som nezachytil o com to asi malo byt a kam to smeruje. A tym padom ma ani nezaujimalo co sa tam ide diat s postavami. Preto nehviezdickujem lebo som to vlastne nedal zdaleka cele.

14.01.2021 2 z 5

Na počiatku bol sex Na počiatku bol sex Cacilda Jethá

Kniha, ktora je nebezpecna. Doslova revolucna. Priviedol ma k nej zaujem o zivot paleolitickeho cloveka. A ona ukazuje uplne iny obraz sexuality cloveka. Na zaklade celkom rukolapnych dokazov obracia standardny obraz sexality. Mozete s tym polemizovat ale to je tak vsetko co mozete. V hlbke aj tak zistite, ze zobrazuje pravdivy obraz nasej ludskej historie, sexuality, a vy skryte citite ze je to vlastne naozaj tak. Clovek nie je monogamny tvor. Je promiskuitny, a umele pravidla a popieranie vlastnych pramenov ho priviedlo do nestastia. (A prebudila vo mne zaujem o primaty, hlavne o simpanzy bonobo.) Davno sa mi nestalo, ze mam chut nejaku knihu na pockanie ludom doporucovat. Osobne takych ludi obchadzam. Zavana to tym ze precitaju jednu knihu a uz o nicom inom nedebatia. Potom su zrazu z nich odbornici na UFO, pandemie, vakcinaciu, zensku sexualitu. Ale viete co, potichu tuto 400 strankovu bichlu plnu zaujimavych informacii doporucujem kazdemu s otvorenou myslou. (a pritom nemam pocit ze som zozral vsetku mudrost o zenskom orgazme, ludskej sexualite ani gorilych semenikoch) Mozno v nej dokonca najdete odpoved aj na to, preco sa vasi rodicia vlastne rozviedli. Fakt. A preco bola vlastne polnohospodarska revolucia prekliatim cloveka. O odvahe autorskeho paru svedci aj to, ze na konci knihy davaju priestor (meno nejdem dohladavat) oponentovi ich teorii, ktory poukazuje na mozne nepresnosti v interpretaciach, zaujimavy pocin.

01.01.2021 5 z 5

Kamenní svedkovia dávnych čias Kamenní svedkovia dávnych čias Charles Walker

(Male ohliadnutie do minulosti) Trosku som cez vikend upratoval. Tuto knihu som si doniesol z dovolenky, samozrejme koncom osemdesiatok som na dovolenky chodil s rodicmi a jak sa dnes nosievaju zovsadial magnetky... ja som si vzdy niesol novu knihu. Rodicia na dovolenke skor pustili chlp na zbytocnosti ako knihy :) Takze do zotavovne ROH som si niesol dve tri knihy, ved co chces robit v nejakych Tatrach ak nie citat?... nazad aspon o jednu viac.
Kniha bola urcena mladym citatelom, ale ma bohaty obrazovy material, a tu dobu dost luxus. Az neskor to prekonali encyklopedie od Larousse, Reader Digest, Otto, zaoberajuce sa starovekymi pamiatkami. Takze ak na nu natrafite v antiku, prelistujte, za par korun/eur sa aj dnes oplati. Inak dodnes neviem ako sa presne vyslovuje Machu Picchu, dufam ze nie tak ako to vyslovujem ja. A ked som videl Indy Jonesa ako prichadza k chramu v Petre, uz som to poznal prave z tejto knihy.

07.09.2020 4 z 5

Macanudo 2 Macanudo 2 Liniers (p)

Pohodlnych relaxacnych 5 hviezd. Linierovi sa pomaly rozrasta panteon postaviciek o dalsie. Ja mam najradsej Jindrisku, (nehladal som ako sa to dievcatko s kocurom vola v originale, ale Jindriska asi nie), mam rad skritky, Tajemneho muze. No, rozrasta sa to. Problem je jedine v tom, ze ked som minule hladal ci nevysli dalsie knihy, nevedel som si spomenut na nazov Macanudo. Takze som po chvili premyslania a spominania guglil Macacundo. A ostalo mi to v hlave :)
PS: (o tri minuty) Dal som si tu pracu, dievcatko sa vola Enriqueta. Kocur Fellini.

23.07.2020 5 z 5

Velký obrazový atlas pravěkého člověka Velký obrazový atlas pravěkého člověka Jan Jelínek

Mam slovenske vydanie z Mladych liet. Knihu som dostal ako maly zajac a asi som vtedy este ani nevedel citat. Len viem aky mala vtedy na mna vplyv. Behal som po dvore a zahrade a celu som ju rozryl lebo som hladal kosti a pazuriky. Rozumej vzdy sme mali divoku neporiadne upravenu zahradu a tej divocine to vobec neublizilo. Takze kym som nerozryval a nebehal po hriadkach kalerabu (kedluben) a hrachu..pohoda, bolo to moje kralovstvo. Samozrejme odvtedy sa o paleontologii kopec veci zmenil, upravil objavilo sa, je to veda v neustalom procese. Vyskumy DNA ju uplne spresnili a mozno zachvilu budeme poznaj aj rodokmene konkretnych praludi, na to sa tesim :) Mimochodom ak by to niekoho zaujimalo, nasiel som jedine kuracie kosti ktore asi otec vyhodil oknom, aby aj macky mali nieco z nedelneho obeda. Ale ako dobovy dokument o vtedajsom stave vedomosti, navyse ilustracie Z. Buriana, to musite mat ak vas zaujima pravek. (He, po tejto knihe mi uz stara mama mohla rozpravat, ako Panbozko stvoril svet za sedem dni. Ja uz som vedel svoje.) Velmi vplyvna knizisko. Inak tieto knihy som volal "cierne atlasy" a mal som Atlasy Pravekeho cloveka, Dopravy, Automobilu, Zvierat, Vtakov. Posledne dva sa mi niekde stratili a mam nutkanie zohnat si to vsetko dokopy. Vysli este Atlas lesa, hmyzu, ryb, rastlin. To by bol luxus!!

22.06.2020 5 z 5

Hlas krve Hlas krve Ivan Adamovič

Antologie su ako bonboniery. Nie kazdy cukrik je fajny. Ale to plati vseobecne o kazdej. Kazdopadne som hrdym majitelom tejto knihy a 90te roky povazujem za zlate obdobie publikovania fantastiky u nas. To porevolucne rozmrazenie bolo uzasne. Zbierka poviedok v tejto antologii je naozaj to "najesencialnejsie" co zaner ponuka. Ozajstna hororova citanka ktora obsahuje to dolezite. Mnamka. Inak hororove pribehy mali u nas v case normalizacie celkom stastie. V slovencine vyslo brozovane hnusne Volanie o pomoc, ale tiez plne vybornych poviedok, vysla rada Hitchcockovych strasidelnych antologii, vysla zabudnuta zbierka mysterioznych pribehov Usmev Giocondy. Takze niektore poviedky sme uz mali tu cest citat predtym.

03.06.2020 4 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Som si to dal "na skusku". Ze ci ma to vobec bude bavit. Chcel som nieco odlahcene, nad cim nebudem velmi premyslat a uprimne... nad cim zabijem cas V PRACI. Chodim do prace, ale teraz sa kvoli corone nic nehybe. Takze je casu. Zle casy paradoxne praju citatelom. Uvidime ako sa to este prejavi na penazenke :)
Ku knihe. Co som chcel to som naozaj dostal. Ocakaval som trosku humoru, par dobrych hlasok, rychle odsypajuci dej, fajn sympaticke postavy a dobre napisane, ktore maju potencial ze si ich oblubim. Pribeh taky ako by sa dal ocakavat od urban-action-fantasy-stratene existenice&magic. Skoro nepobozkany tymto zanrom som to s chutou precital. Vyhoda je ze sa to dalo citat stylom ako som to teraz robil ja, to znamena par stran a nieco ma vyrusi, par stran a niekde odbehnem, zase par stran nad kavou, utekam domov. Rano pokracujeme. Nic zlozite co by zamestanavalo a nutilo do vysokej sustredenosti. Ale v tomto pripade je to v poriadku. Takto teraz citam. Doma ma rozcitane nieco ine, toto je moja knizka do prace. :)

17.04.2020 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Vypocute ako audiokniha po nociach. Nejak som tomu nevedel prist na chut. Asi preto ze som vzdy zarucene do desiatych minut zaspal. Mozno prave pre to ze to malo vsetko, co ma mat moderny krimi thriller, nepripadalo mi to nijak vynimocne. Skor take... ako to nazvat... genericke? Zlozene z ingrediencii, ktore som uz cital v inych pribehoch.

04.04.2020 3 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Neviem ako tento roman dostal status kultoveho. To by mozno bol zaujimavejsia analyza ako samotne dielo. :) Cital som to v 1993, cital som to znova nedavno, a hlavny hrdina ma stale neskutocne stval. To by tiez stalo za analyzu, ale mna a nie jeho. :) Za mna, uz sa k tomu nevratim, hoci kvality knihe neupieram. Ale nestretam sa s nou tak nejak vnutorno.

20.02.2020 3 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Pocuvane ako audiokniha. Co prosim vas toto akoze malo byt? Jasne, chapem, stari bohovia, moderni bohovia, medzi nimi chlapik ktoremu sa dostava toho stastia ze sa mu otvaraju oci. Ale ten sposob! Proste kompaktna masa neviem kolko desiatok hodin BLABOLU A ZBYTOCNOSTI. Sa tam tie postavy mocu a debatia a nikam to nevedie. Obcas sex, obcas radoby hlboke iniciovanie smrtelnika medzi smotanku bohov. Neil je v pozicii,ze mu uz vydaju aj jeho zoznam nakupov a ja mu ani neupieram to kvantum prace ktorej tomuto venoval. Ale za mna nie. Nie. Unavne, nudne este aj na pocuvanie.

20.12.2019 1 z 5