Čtenářka73 komentáře u knih
Čokoládová krev je záplavou informací, fikce, historických, politických i filozofických témat, emocí, úvah a názorů, logicky uspořádaných a podporujících přesvědčení, že každý, bez ohledu na svůj původ, pohlaví nebo majetkové poměry, má právo na svobodu a důstojné životní podmínky. Měla jsem to štěstí zúčastnit se besedy s autorkou, která na mě ohromně lidsky zapůsobila. Její rozhled, morální odpovědnost a neochota ke kompromisům, byť by jí samé mohly přinést prospěch, jsou věrným odrazem Boženy Němcové, jak ji Denemarková představuje v Čokoládové krvi. Není to jednoduché čtení a ani není možné vstřebat všechno napoprvé, je to něco, co se jazykově i formálně naprosto vymyká jakémukoliv zařazení, ale co rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.
Karika je mistr v budování napětí. Z prvních dvou třetin knížky jsem byla nadšená, psychologicky dokonale hororová atmosféra. Měla jsem velká očekávání, ale konec mě trochu zklamal. Na druhou stranu sama nevím, co by autor musel vymyslet, aby přeskočil laťku nasazenou na začátku.
Tuhle knížku jsem odložila asi po 80 stranách. Téma internetové šikany je sice aktuální, ale dost mě rozčiluje, navíc chaty nejsou moc čtivé. Hned na začátku je taky zřejmé, že vztah Robin a Cormorana se zase nikam neposune, takže jsem se rozhodla neprokousávat se dalším více než tisícem stran jen proto, abych měla Rowlingovou splněnou.
Hororové knížky Katky Karolové mě vždycky zaujmou svým námětem. Jsou zábavné, čtou se výborně, ale většinou mám pocit, že mi tam něco chybí. Několik tajemných nebo zvláštních věcí bývá naznačeno, ale chybí vysvětlení. Zřejmě je to často (zejména u hlavní linie) záměrem autorky – prostě otevřený konec, ale já si připadám trochu ošizená. Stejně jsem to měla i u Dokonalého městečka. Ale zase se třeba můžeme těšit na další – rozšířené verze.
Napínavý psychologický román, ve kterém se nakonec osudy všech postav protnou.
(SPOILER) Temný příběh psaný poetickým jazykem. Je strašné, jak si někteří „spravedliví“ představují spravedlnost a neváhají ji vzít do vlastních rukou. Velmi poučné a hodně drsné, pasáž se znásilněním a zabitím už podle mě byla nadbytečná. Kéž už by podobné osudy byly jen otřesnou minulostí a kéž bychom se z nich dokázali poučit!
Úžasná kniha zabývající se málo známými historickými událostmi, založená na příbězích skutečných osob. Ačkoliv autorka popisuje většinou těžké až tragické zážitky, nevyžívá se v prvoplánových popisech těchto hrůz, ale soustředí se na prožitky a pocity hlavních hrdinů a jejich přetrvávající naději a víru v dobrý konec. Přečetla jsem za dva dny a Barboru Šťastnou si okamžitě přidala k oblíbeným autorům.
Zajímavé a poučné. Kníže byl opravdu jedinečný člověk – moudrý, noblesní, pracovitý (ačkoliv sám o sobě tvrdil, že je lenoch) a přitom skromný, s velkým smyslem pro humor i pro povinnost a s velkým srdcem. Škoda, že se takových lidí nerodí víc. Kdyby se v roce 2013 stal prezidentem on, asi by měla naše republika ve světě jinou reputaci
Skvělá detektivka, ačkoliv už ne ve stylu Agathy, ale trochu temnější. Děj měl spád, ani chvilku jsem se nenudila. Už se těším na další díl.
(SPOILER) Výborná detektivka s bolavým tématem domácího násilí. Četla jsem ji jedním dechem, ale to odhalení před koncem bylo hodně přitažené za vlasy. Takhle by se snad nezachovala žádná matka v jakkoliv svízelné situaci.
(SPOILER) Ze začátku mě to bavilo, ale pak mi začaly čím dál víc vadit patetické popisy a hlavně nelogičnost děje a neuvěřitelnost chování postav. Třeba scénka seznámení Alice se zubařem Ivanem mi přišla hodně přitažená za vlasy. A pak jsem buď už byla moc zaujatá, nebo to šlo s příběhem opravdu z kopce. Čekala jsem, jestli to konec vylepší, ale nevylepšil.
Další báječná kniha, kterou jsem objevila díky databázi. Výborně popsaný rozdílný vývoj charakterů různých lidí v době války s ústředním bodem Americké knihovny v Paříži. Velmi silný příběh, respektive dva propojené příběhy, ukazující mimo jiné důležitost a moc knih v lidském životě.
Příjemná detektivka ze švédského venkova ve stylu Agathy Christie.
Nebylo to špatné, ale oproti autorčiným detektivkám z poslední doby, které mě baví moc, slabší. Je vidět, že Jana Jašová zraje jak víno :-)
Úžasná knížka, kterou jsem objevila na databázi díky hodnocení několika mých oblíbených čtenářek. Ačkoliv popisuje i nelehké životní události a smutné osudy, vyzařuje z ní tolik pohody, lidskosti a optimismu, že ještě několik týdnů po jejím přečtení se při psaní tohoto komentáře musím usmívat. Jasných pět hvězd!
Silný příběh o přátelství dvou zcela odlišných lidí a ceně, kterou je nutné jeho jménem zaplatit.
Mé první a určitě ne poslední setkání s autorkou. A taky odhalení dalšího pro mě dosud neznámého střípku poválečné historie. Citlivé, lidské, výborně podané.
Za mě trošku slabší Agatha. Ale ani tady nechybí spousta podezřelých a geniální Hercules Poirot. (A hodiny na obálce kvůli výzvě.)
Konečně jsem se dostala k téhle klasice. Hodně mě oslovil popis života za reálného socialismu a morálních dilemat hrdinů, ačkoliv filozofování na mě bylo občas až moc.