DarthZira DarthZira komentáře u knih

Nadace Nadace Isaac Asimov

(SPOILER) Asimov patří mezi moje nejoblíbenější autory - a Nadace je pochiopitelně skvělá.
První díl velmi rychle odsýpá - a Salvor Hardin je moje nejoblíbenější postava. Škoda, že není nesmrtelný.

Dcera Impéria Dcera Impéria Raymond E. Feist

Fantasy, ve které není nouze o politické intriky - což mě baví. A hlavní hrdinka je žena - takže co víc si můžu ještě přát?
Pro milovníky japonské kultury je tato sága z kategorie "must read".

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Už když jsem to četla jako malá, rozčilovala mě na tom ta jednoznačná antiamerická propaganda - i osmileté dítě před listopadem 1989 muselo pochopit, že Měsíc jsou ve skutečnosti USA (a pokud by to náhodou nepochopilo, byla tam jako "nápověda" ta fůra rádoby anglicky znějících jmen).
Pokud to ovšem člověk bere jako satiru, může to mít jistý půvab, ovšem pak už to zase vůbec není pohádka pro děti.

01.08.2024

Ano, v knížce je spousta komunistické propagandy, celé Sluneční město je taková velmi naivní představa, jak to údajně bude v komunismu vypadat, ale na můj vkus je to pořád ještě snesitelné. Je to celé v duchu technooptimismu ne nepodobného třeba první sérii Star Treku.
Pamatuji se stále velmi dobře, jak mě jako malou holku bavili šachoví roboti a proměnění osli.

01.08.2024 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Byla jsem zvědavá, jestli druhý díl bude stejně blbý, jako byl první. A hádejte co? Ano, byl. Možná ještě blbější.
Dialogy, které jsou k vidění v geniální parodii na červenou knihovnu "Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionář", jsou vrcholem realismu ve srovnání s tím, co za "perly" padá z úst hlavním hrdinům.

01.08.2024 odpad!

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

(SPOILER) Všichny ty náboženské kidy by si mohl Herbert vetknout za svůj ctěný klobouk a dát mi aspoň jednu pořádnou záporačku, která není magor.
Alia vypadala tak slibně - a autor s ní zatočí takovým způsobem, že je mi z toho nanic. Když už Paula a ty jeho spratky nezabila Irulán (což na můj vkus měla), proč je - sakra - nechala naživu Alia? Přece měla zatraceně dost důvodů svého bratříčka i jeho potomstvo nenávidět k smrti, když přece tou prvorozenou měla být původně ona.
Do dalších dílů se mi už vůbec nechce.

01.08.2024 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

(SPOILER) Nelíbí se mi celý tento svět a jeho mytologie, vadí mi, že z knihy je příliš patrné, že autor nekriticky obdivuje islámskou kulturu. A Fremeni mi vážně děsně lezou na nervy.
Všechny postavy jsou z mého hlediska na facku, sympatická mi není ani jedna.

01.08.2024 2 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Jeden z nejlepších válečných románů, který byl kdy v ČR napsán.
A stejnojmenný film je neméně skvělý.

01.08.2024 5 z 5

Angelika - Cesta do Versailles 2. Angelika - Cesta do Versailles 2. Anne Golon (p)

Ačkoliv se tato druhá část odehrává ve zdánlivě poklidném a tedy nudném měšťanském prostředí, akce rozhodně nechybí.

01.08.2024 4 z 5

Angelika - Cesta do Versailles 1. Angelika - Cesta do Versailles 1. Anne Golon (p)

Akční, svižně napsané - a sladkobolné romantiky je tam podstatně méně, než by jeden čekal.

Příchod noci Příchod noci Isaac Asimov

Další perfektní "pecka" z pera dvojice Asimov-Silverberg. Bohužel většinou zdejších čtenářů nepochopená.

Správce Impéria: Císař Správce Impéria: Císař Raymond E. Feist

Skvělé zakončení skvělé ságy. Asi není třeba dodávat více.

Ochránce Impéria: Milenec Ochránce Impéria: Milenec Raymond E. Feist

Sága o Impériu pokračuje další skvělou knihou, které nemám, co bych vytkla.
No, dobře, někomu vadí happy endy, ale u fantasy je čtenář snad vcelku očekává. Navíc Maře nemůžu nefandit.

Zlo v Sethanonu Zlo v Sethanonu Raymond E. Feist

Dočíst sérii Trhlinových válek je nutnost, o tom žádná. Ale ono je to navíc ještě zábavné. Aspoň tedy pro mě je zábavné číst o celé kosmologii světa Midkemie a generacích bohů a dalších bytostí.

Mág – Mistr Mág – Mistr Raymond E. Feist

Druhý díl má úplně všechno, co mě na fantasy baví. Za mě nejlepší díl z celé série.
Pouze by to chtělo větší péči ze strany korektora - Alma Lodaka opravdu není mužského pohlaví.

Mág 1 – Učedník Mág 1 – Učedník Raymond E. Feist

Trhlinové války jsou jedna z mých nejoblíbenějších fantasy sérií.
První díl se sice rozjíždí poněkud pozvolna, ale nesmírně mě bavil.

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Nostalgická vzpomínka na dětství. Jako malé se mi moc líbilo, dnes knihu samozřejmě vidím křitičtěji. Přesto bych ji nejspíš dětem doporučila.

01.08.2024 3 z 5

Angelika a její láska Angelika a její láska Anne Golon (p)

Poslední díl ze série o Anglice, který jsem četla (víc toho tetička v knihovně neměla). Možná se někdy donutím k tomu, abych si přečetla i další díly.
Jako oddechová četba vynikající - a velmi oceňuji, že jako historička mohu číst aniž bych na na každé stránce vyla hrůzou.

01.08.2024 4 z 5

Angelika se bouří Angelika se bouří Anne Golon (p)

Zcela jiný pohled na hugenoty a frondu než si lze přečíst u Dumase.
Autoři zcela zjevně s protestanty sympatizují, já tolik ne.
Přesto jako dobrodružná oddechovka skvělé.

01.08.2024 4 z 5

Angelika a král Angelika a král Anne Golon (p)

I tento díl se mi líbil.
Pokud knížku bere člověk jako romanticko-dobrodružnou oddechovku, tak jí nemá co vytknout.