DarthZira DarthZira komentáře u knih

Angelika – Markíza anjelov Angelika – Markíza anjelov Anne Golon (p)

Sice romantická slaďárna, ale dost dobře napsaná. Historické reálie jsou podstatně věrohodnější než u mnohých současných rádoby historických románů.
Pokud jsou Dumasovi "Tři mušketýři" (včetně všech pokačování) považováni za čtení spíše pro kluky, tak Angelika jsou takoví "Tři mušketýři pro holky".
Čteno kdysi dávno na prázdninách u tetičky ve slovenštině.

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Nedá se dočíst, pokud si chce člověk zachovat aspoň zbytky zdravého rozumu.
Jsou všichni mormoni tak nevzdělaní debilové, pokud jde o psychologii, nebo je toto pouze osobní specialita Stephanie Meyer?
Stoletý upír Edward se chová a přemýšlí jako mentálně retardovaný patnáctiletý kluk.
A navíc je to celé k uzoufání nudné.
Opět odhozeno po souvislém přečtení pár stránek a namátkovém prolistování zbytku knihy.

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

(SPOILER) Jistě, náboženské vymývání mozku pokračuje, aniž by to komukoliv ze čtenářů vadilo.
Určitě je snem každé české náctky se hned po maturitě vdát a mít dítě.
Jenže samozřejmě, upíři nemůžou používat antikoncepci, protože pro mormonské fanatiky - ke kterým Meyer patří - je jakékoliv bránění početí fujky fuj.
A toto s nadšením čtou čeští ateisté? Nechápu.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nejen, že je to naprosto hloupý příběh, ale ještě ke všemu je mizerně napsaný.
Plus k tomu samozřejmě do očí bijící nelogičnosti - více než sto let stará bytost se chová jako nepříliš inteligentní puberťák.
Nedočteno, na to si příliš vážím svého času i svých mozkových buněk, které po přečetení více než 10 stran v kuse chtěly z mé lebky emigrovat.

01.08.2024 odpad!

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Co k tomu psát?
Ta vypasená blběna E. L. James snad po prvních dvou dílech měla dost peněz na to, aby si mohla zaplatit nějaké kursy psaní, aby nedělala začátečnické chyby, které jsou omluvitelné tak možná ve slohovce žáka osmé třídy. Jenže to ne, ona si myslí, že je "genyjální autorka" a tedy se učit psát nepotřebuje.
A nakladatel přišel na to, že podprůměrně inteligentní maniny na mateřské to stejně budou kupovat, tak proč investovat do literárního redaktora, že?
Opět odhozeno po přečetení pár stránek.
Jediné pozitivum, co celá tato rádoby sága má, je možnost si z toho dělat srandu. Např. zkuste si libovolnou "milostnou" scénu této knihy zkusit přehrát jako scénku - zábava na celý večer zaručena!

Nočný rozhovor Nočný rozhovor Ladislav Mňačko

Máme jen málo autorů, kteří by dokázali psát o druhé světové válce lépe než pan Mňačko. Na tuto poměrně útlou knihu jsem před pár lety narazila úplnou náhodou - a protože jsem byla nadšená z románu "Smrt si říká Engelchen", přečetla jsem ji taky. A rozhodně nelituji.

Tajnosti Londýna II. Tajnosti Londýna II. Paul Féval

Mohu zde v podstatě jenom zopakovat své hodnocení prvního dílu - mírně brakový krimi thriller Londýna první poloviny 19. století je vynikající oddechovka.

Tajnosti Londýna I - část 1-2 Tajnosti Londýna I - část 1-2 Paul Féval

Napínavý krimi thriller zasazený do prostředí Londýna první poloviny 19. století. Dobře se čte - a pokud nehledáte nic jiného než oddechovku přesahující až mírně do brakové literatury, výběrem této knihy nejspíš neprohloupíte.

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

Příjemná letní oddechovka, kterou ovšem náležitě ocení pouze znalec francouzské historie a zejména francouzské politiky 70. a 80. let.
Ostatní se určitě také pobaví, ale spoustu narážek nepochopí, čímž bude jejich čtenářský zážitek o hodně ochuzen.

Darth Maul: Lovec ze stínů Darth Maul: Lovec ze stínů Michael Reaves

(SPOILER) Jedna z knih, které předchází Epizodě I, takže odhaluje něco z toho, co ve filmech nestihlo být ani naznačeno.
Jak napsal AuroN - koho nebaví politika a intrikaření, ale dává přednost akci, ten bude zřejmě nadšený.
P.S.: Některé možná nepotěší zjištění, že řád Jedi byli fakt pěkný svině, o čemž by hlavní hrdina mohl něco povídat...

Háv klamu Háv klamu James Luceno

Hodně politiky a intrik, ještě více politiky a intrik... a navíc hodně, opravdu hodně Palpatina v jeho nejlepší formě! Co víc si přát?

Kosmičtí křižáci Kosmičtí křižáci Poul Anderson

Zábavná oddychovka kombinující v sobě fantasy se space operou a středověkým rytířským eposem.
Doporučuji každému, kdo má rád alespoň dvě ze zmíněných tří ingrediencí.

Vězeň Zhamanaku Vězeň Zhamanaku Lyon Sprague de Camp

Na tuto sérii mám zkrátka slabost a hotovo. Proto pět hvězd. Ostatně když tu může mít tolik jiných slabost pro sračky od mormonské fantičky Meyer nebo od té obtloustlé kravky E. L. James...

Věže Zanidu Věže Zanidu Lyon Sprague de Camp

Neslabší díl série, řesto mu musím dát čtyři hvězdičky.
Když tady jiní dávají pět hvězd sračkám od Stephanie Meyerové...

Rukojmí Ziru Rukojmí Ziru Lyon Sprague de Camp

Při čtení jsem se bavila moc.
To jsou tady všichni úplně na hlavu nebo co, že se mi snaží navykládat, že Padesát odstínů je ve srovnání s touto knihou veledílo?

Ruka Zeina Ruka Zeina Lyon Sprague de Camp

Zábavná oddechovka napsaná na 110 %.
Na Nobelovku ani na Huga to samozřejmě není, ale máte-li rádi příběhy na pomezí space opery a fantasy s pořádnou porcí humoru, je to přesně pro vás.

Královna Zamby Královna Zamby Lyon Sprague de Camp

Zábavná oddychovka na pomezí sci-fi a fantasy. Kdo znáte sérii Mark Stone, jedná se o něco na tento způsob, ale dle mého názoru s větší porcí humoru.
Normálně bych dala jenom čtyři hvězdičky, ale když vidím dosti nespravedlivá hodnocení jiných, tak musím ještě jednu hvězdičku přidat.
To jako myslíte vážně, že Twilight je lepší?

Řeky času Řeky času Lyon Sprague de Camp

Kdo máte Lyona Sprague de Camp zafixovaného jenom jako pokračovatele dobrodružství barbara Conana, nedobře děláte. Tento autor je vynikající v humoristické sci-fi, což ostatně dokazuje i v této povídkové sbírce.

Nightflyers Nightflyers George R. R. Martin

Četla jsem dávno před tím, než George R. R. Martin "přišel do módy".
Sci-fi horor podle mého názoru zvládl na jedničku.

Valentin Pontifex Valentin Pontifex Robert Silverberg

Závěrečný díl Majipoorské trilogie je naprosto skvostný - a závěrečným vyzněním nejspíš i dosti překvapivý.
Kombinace fantasy a space opery zkrátka jde Robertu Silverbergovi na jedničku s hvězdičkou. Pouze milovníci klasické military sci-fi asi nadšení nebudou, ale to je jejich boj.