ddkk ddkk komentáře u knih

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Zvláštní kniha, zvláštní celá série. Když pročítám zdejší komentáře a recenze, je to jakoby pouze černá x bílá - někdo Neapolskou sérii (a tedy i knihu Případ ztracené holčičky) buď úplně odsoudí, anebo ji vychválí. Myslím, že je to hlavně o pochopení toho, CO a o ČEM vlastně Elena Ferrante psala. Pro mne je to dílo, které autorka prostě musela napsat, bez ohledu na žánr, bez ohledu na syntaxi, atd., ať už je jí vyčítáno cokoli. Považuji celou sérii za s největší pravděpodobností autobiografické dílo, plné upřímných pocitů, skutečných reálií a snad i vypořádání se s vlastním životem...Pro mne velmi dobré a doporučuji.

29.09.2018 5 z 5

Dočetla jsem 3. pokračování Neapolské ságy a teď i recenze , které se ho týkají. Musím přiznat, že přesně stejně rozporuplné pocity, jaké zřejmě měli jejich pisatelé, mám i já. Od úplného zatracení až po vynesení na příčky nejvyšší. Jakoby se nepochopení či pochopení knihy rozpoltilo mezi mužské (odsuzující) čtenáře a ženské (chválící) čtenářky. Jsem žena a tudíž čtenářka a snad chápu způsob autorčina myšlení a myšlení jejich hrdinek, a proto považuji i tento díl ságy za velmi dobrý. Dotýká se všech oblastí života v Itálii 70. let minulého století, což pro mnohé může být objevné. A veřejné dění se samozřejmě dotýká - tu více, tu méně - i soukromí Liny i Eleny. Je také zajímavé sledovat, jak se mění jejich myšlení a postoje, jejich charaktery a jejich hodnoty...Přes rozporuplnost mých pocitů dávám za čtyři.

27.09.2018 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Sága pokračuje a je stále zajímavější, spletitější a napínavější. Co čeká Lilu a Elenu na dalších stránkách? Jejich životní osudy jsou plné změn a napětí, autorka je umně splétá a očekávání toho, co nastane, je čím dál větší...A navíc - neapolské reálie, prakticky nedávné doby (neboť polovina minulého století není pro některé z nás žádná vzdálená historie) jsou stále šokující a je dobré si připomenout, že něco takového se dělo a děje v tzv. rozvinuté staré dobré Evropě...Dávám opět plný počet a doporučuji.

14.09.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Nějakou dobu na mne kompletní Neapolská sága čekala v knihovně než jsem sáhla po prvním dílu. A teď sahám po pokračování, protože mě to baví, zajímá a protože je to trochu jiné čtení. Nevzrušivý způsob vyprávění, zdánlivá každodennost bez výrazných dějových zvratů, smířlivost s osudem i touha vymanit se ze zaběhlého způsobu života...a přitom pod povrchem to bublá a vře skoro jako v nedalekém Vesuvu. Pro mne objevné. Dávám za pět a doporučuji.

08.09.2018 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Jedna z lepších detektivek, napínavá až do úplného konce. Jen přemýšlím o tom, kdy v amišské komunitě dojdou lidé. Ale doporučuji a dávám pět.

31.08.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Ne nadarmo získal John Steinbeck Nobelovu cenu za literaturu. A novela O myších a lidech je jedním z argumentů. Vycizelovaný nedlouhý příběh, přesto hluboký, pravdivý a dojímavý. Je potřeba skutečně vnímat věty a slova, aby čtenář pochopil, koho to má před sebou - pana spisovatele. Čas líně plyne, v salinaském údolí se horce tetelí vzduch a osud se nezadržitelně šine ke svému naplnění. A přitom jako by se skoro nic nedělo:

»U hluboké zelené tůňky v řece Salinas bylo ještě pozdní odpoledne. Slunce už z údolí odešlo na cestu do svahů Gabilských hor a vrcholky pohoří v slunečním světle růžověly. Ale u tůňky mezi skvrnitými platany padl už příjemný stín.
Po tůňce klouzala užovka a pokrucovala ze strany na stranu periskopovitou hlavičkou; proplula celou délku tůňky a ocitla se u nohou nehybné volavky, která stála na mělčině. Tichá hlava a zobák slétly jako střela dolů, vytáhly užovku za hlavičku, a zatímco ji zobák polykal, ocas nevelkého hada se zběsile třepotal..."

Skvělé čtení, doporučuji.

28.08.2018 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Jeden z nejlepších Herculových kousků. Detektivka to je pěkně zašmodrchaná, napínavá, s překvapivým rozluštěním. Doporučuji a dávám pět.

22.08.2018 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Tohle byla po dlouhé době detektivka, která mne držela v napětí až do samotného konce. Vlastní příběh je opravdu dost drsný a zcela výjimečně jsem se necítila právě příjemně, stejně tak konečné odhalení nebylo na můj vkus zas tak promyšlené, nicméně - detektivka to je plnokrevná (doslova!) a dokáže připoutat pozornost až do poslední stránky.

20.08.2018 4 z 5

Dobrodružství křtěné mořem Dobrodružství křtěné mořem Richard Konkolski

Výborný neotřelý cestopis, popisuje dobu, dnes už dávno minulou, kdy mnohé bylo nedostupné a muselo se často dělat na koleně...

08.08.2018 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Docela zajímavá knížka s dějem, který se odehrává v neotřelém prostředí (alespoň pro mne, zatím jsem z amišské komunity skoro nic nečetla). Vlastně mi v ní nic zásadního nechybělo. K dokonalosti sice cosi chybí, možná ještě více psychologické propracovanosti, ale to nic neubírá na napětí až do konce a na chuti knížku dočíst a dovědět se... Určitě si pořídím další knihu ze série a doporučuji.

08.08.2018 4 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Knížka i film mého dětství. Hrozně mně bylo Blaženy líto a celý její příběh mě dojímal...pro současné děti něco nepředstavitelného nicméně poučného. I takový byl v té době život...

01.08.2018 4 z 5

Děti Anglie Děti Anglie Alison Weir

Kdo se chce skutečně dovědět, jak Tudorovci žili, vládli a snad i mysleli, koho zajímají tehdejší evropské reálie a kdo chce vědět, jaké měli skutečné vztahy a proč dělali to , co dělali, nechť sáhne po knihách Alison Weir. Děti Anglie velmi podrobně ukazují Anglii té doby, popisují politické souvislosti v celé Evropě a zcela unikátně a seriózně seznamují čtenáře s nejvýznamnějšími historickými postavami takovými, jaké zřejmě skutečně byly. Autorka se doslova ponořila do historických pramenů, do archívů a dalších zdrojů a vydolovala neuvěřitelné pensum informací. Její kniha je reálným exkurzem do doby po Jindřichu VIII., do doby, kdy se na trůně postupně vystřídaly všechny jeho děti včetně devítidenní královny - sestřenice - Jany Greyové. Zvlášť podrobně se věnuje Marii I. Tudorovně - "Krvavé Marii", tedy dceři Jindřicha VIII. Tudora a Kateřiny Aragonské, ale pozadu nezůstává ani syn Edward VI. a částečně Alžběta I. - jejímu panování se však autorka hluboce věnuje v dalších svých knihách.
Dávám za pět a doporučuji.

31.07.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Docela dobrá detektivka. Určitě lepší než autorčina předchozí kniha.

13.07.2018 3 z 5

Enola Gay Enola Gay Gordon Thomas

Doporučuji nejen fandům válečné a letecké historie. Tohle by měla být povinná literatura. Otřesné a přitom bohužel pravdivé.

13.07.2018 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Bravo, Kim, bravo, Angelo! Další povedený kousek hodný času vašich čtenářů. Mně se díky Pokrevním poutům zase podařilo přijít na chuť radosti ze čtení a zábavě, kterou mi skýtá. Líbí se mi vynalézavost , nápaditost a přitom i přehlednost a logičnost příběhů Kim Stone. Knižní klub dává této sérii i pohodlný formát, který se dobře čte...Za mne plný počet a doporučuji :-)

08.07.2018 5 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Magnesia Litera pro tuto knížku...no, vybírali čtenáři, tak proč ne. Báječná léta pod psa to nejsou, jakožto ani žádná další autorova kniha, alespoň zatím. Za tři.

06.07.2018 3 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Výtečné, s obrovským přesahem. Wyndham nepíše nikdy prvoplánově a jen pro zábavu, jeho příběhy jsou promyšlené a mají hluboký podtext. Mimochodem, celá řada úvah na téma invaze (v tomto případě jiného "lidského" druhu) se docela hodí na aktuální imigrační situaci...Je dobré se také zamyslet nad rozporem mezi tím, co považujeme za humánní a tím, co je ryze přírodní....u mne za pět a doporučuji, i když kniha určitě není pro každého.

06.07.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Je docela zajímavé přečíst si některé komentáře níže...přesvědčuju se poněkolikáté, že ve vnímání zejména některých kvalitních knih (nebo aspoň těch, které jsou za kvalitní obecně považovány) začíná být znatelný generační rozdíl...A jakoby to i Bradbury předjímal, důležitější než knihy a jejich obsah je zábava, rychlé přejímání informací, vizuální zážitek, atd. O to cennější je jeho kniha. U mne za pět. A doporučuji všem.

04.07.2018 5 z 5

Emocionální nezpůsobilost Emocionální nezpůsobilost Bryn C. Collins

Vynikající "příručka" do života. Velmi srozumitelnou formou popsané různé sociopatické osobnosti, včetně těch, kterým autorka říká "toxický odpad", před nímž je nejlepší co nejrychleji utéct. Mimořádně potřebná kniha pro každého, kdo se chce vyhnout zbytečným citovým úrazům a kdo chce lépe pochopit lidi, jež nás obklopují...doporučuji.

04.07.2018 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Tak jsem to vzdala. Po velkých nadějích a očekáváních to je pro mne velké zklamání. Takový neuvěřitelný mišmaš, vůbec jsem se nebyla schopná na knihu soustředit, v podstatě mě nezajímala....nedočetla jsem, snad poprvé, a nehodnotím. Snad se autor vrátí k tomu, co opravdu umí.

28.06.2018