druzickaster druzickaster komentáře u knih

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Krásný popis problémů vznikajících kapel, přes neřádského agenta, výborně popsaný ochraný svaz autorů až po bláznivé fanynky. Linka s příbuznou Smrťe také nezklame, včetně Alberta a jeho pomocníků a epizoda v cizinecké legii už vůbec nemá hybu. Prostě mohl bych tady popsat celou knihu, to si ji raději přečtu znovu.

29.03.2019 5 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Vycizelované myšlenky a hlášky. Otupělé čučení na stříbro plátna, bez vlastního názoru, čiročirý konzum. ...Klik...Aťsepicnu to byl skutečný obchodník - odborník. ....Klik....Mágovská elita, taky k popukání, nemluvě o mluvících zvířatech...Klik....Jedním slovem další díl, který si musíte přečíst...Klik.

27.01.2019 5 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Jden z restů mládí. Sice se budu opakovat, ale jsem moc rád, že jsem knihu četl až jako dospělý člověk s jistou životní zkušeností. Jako rozevlátý puberák bych z knihy neměl vůbec nic. Temno je skutečně temné a Alois Jirásek zde velmi působivě přesně vylíčil distopickou společnost se vším všudy. O to děsivější je, že po Bílé Hoře to byla holá realita a ne smyšelný příběh. Otupování a vymívání mozků, potírání dějin a pravdy o nich, násilnický systém, kterého se báli i urození, neskutečná doba. A lidstvo a národy se nepoučí a nepoučí a nepoučí....
Na odlehčenou vtip od mistrů Švandrlíka a Neprakty: To je Koniáš, na toho si dávejte pozor, prý nevrací knížky...

15.11.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Takže jsem doufal marně, byl to konec....ovšem volné pokračování je stejně dobré. Vlastně se nic neděje, jde o obyčejné životy, krapet temné prostředí, ale kniha je čtivá a bavila. Konec mi přišel krapet uspěchaný, ale autorka to tak cítila a já to zase budu ctít. Nezbývá, než se těšit na další počin...

14.09.2018 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Prozatím nejdivnější hlavní hrdina knihy. Vyloženě mě to dráždilo, vypravěč Hitler, pro mě osoba černější, než uhlí. Tak si tak čtu a když ostražitost poleví říkám si sakra, ten chlap má pravdu a hned se objeví červený maják...pozor...je to Hitler...a jo, čtu dál a zase si říkám ...a tak dále. Mám velmi rozporuplné pocity i když se jedná o satiru. Pravda je ta, že v dnešní době frustrovaných voličů je velmi nasnadě aby přišel takový další Hitler a všichni s ním zase budou souhlasit a plácat ho po ramenou. Osobně jsem si z toho vyvodil jedno ponaučení. I když ti bude politik, nebo strana vykládat vše co chceš slyšet, když budeme vibrovat na stejné vlně, dobře se podívej s kým si tak notuješ aby to nebyl právě zase on a nebyl tady zas....

24.02.2018 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Šílená doba. Neuvěřitelné hrdinství autora a jeho společníka. Kniha je kruté svědectví doby ne zase tak minulé. Nemůžu pořád uvěřit co jsou lidé schopni provádět druhým, bez ostychu, bez kapky svědomí nebo soucitu. Je dobře že Rudolf Vrba nic nepřikrašloval a nepřekrucoval, že podal svědectví o svém osudu tak jak bylo a jak se stalo. Je velmi smutné politizování a liknavost po předání svědectví o hrůzách v Osvětimi po tom všem čím si prošli. A když jsem nakonec četl, že se Vrba přidal k partyzánům a riskoval život dál, nemůžu jen než říct: "Smekám a opravdu Hluboká poklona pane Vrba."

30.05.2017 5 z 5

Čas ztracených holubic Čas ztracených holubic Sofi Oksanen

Výborná kniha, chvíli trvá, než se člověk zorientuje, ale kniha zaujmme stoprocventně. Krapet se stydím, že Estonsko, ne tak moc vzdálená země, je pro mne spíš exotická a jsme moc rád, že jsem se pomocí příběhu dozvěděl něco z její druhoválečné historie. Rozhodně se chystám i na další knihy autorky.

08.10.2020 5 z 5

Město na hranici Město na hranici Karel Ptáčník

Výborný popis osidlování poválečného pohraničí. Rok života v městečku těsně po válce. Perfektně vystavěné figury, odsun Němců, znovu zakládání politických stran, poctivci, zloději, intrikáni.... U knihy se člověk rozhodně nenudí a obdivuji otevřenost a nestrannost s jakou pan Ptáčník celý stav ve městě popsal. Těším se na volné pokračování Noc odchází ráno.

22.12.2019 5 z 5

Král Šumavy (román a literární reportáž) Král Šumavy (román a literární reportáž) Rudolf Kalčík

Díky krátké porevoluční předmluvě, se to dalo vydržet. Král Šumavy potom jako samostatný příběh, je prostě poplatný své době a zdavateli. Pronásledování pašeráků a život na hranici je popsán dobře, sic z celého příběhu prosakují na povrch soudruhoviny a komančoviny -- narušitelé, agenti, kopečkáři, ...byl u nich co se dá dělat..., jsi svazačka a podobné zhovadilosti. Každopádně jako detektivka dobré. Jsem zvědav na Návrat Krále Šumavy, to bude asi zajímavější čtení. Proto jsem četl i tuto knihu, abych mohl lépe porovnávat.

12.09.2019 4 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Dávám pět, ale je to spíš čtyři a půl. Nějak moc politiky i když chápu o co autorovi šlo. Válka je absurdní a nesmyslná a stačí dva pitomci a je vymlováno - o tom není pochyb, ale přišlo mi to takové nějaké překombinované a zbytečně natažené. Musím uznat, že staří známí byli výborní i Jednasedmdesátihodinový Ahmed mě velmi zaujal, vtipy se nešetřilo atd., ale je tam prostě nějaké to ale. Dám si asi chvilku oraz od Zeměplochy a uvidíme co dál.

06.06.2019 5 z 5

Útěk ze Severní Koreje Útěk ze Severní Koreje Blaine Harden

Za sebe, kniha byla mnohem, ale mnohem uvěřitelnější a čtivější než Útěk z tábora 14. A hlavně nejedná se jen o samotný útěk jako takový, ale autor zde celkem podrobně zmapoval situaci v Korei během 2. sv. války a v letech po ní za hrůzovlády pošahance jménem Kim-Ir-Sen, včetně intrik Stalinovského Ruska, Číny a Japonska. Ač je kniha z mého pohledu laděná trošičku tendnečně protirusky, i tak mě bavila a zhlt jsem ji za tuto dešťovou neděli. Na druhou stranu i celkem bez okolků popisuje americké okolky kolem odměny za Mig a tak dále. Jednoduše, pokud vás zajímá problém Korejského poloostrova a hlavně jeho severní části určitě sáhněte po této knize.

13.05.2019 5 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Mrakoplaš v nové ani ne tak moc chtěné roli, jeho putování s Erikem za jeho nesplněnými sny. Zvláštní, že si každý cestovatel časem vzpomene na koňské dostihy...Výborné, peklo v moderní podobě pobavilo velmi.
A můžeme na Pohyblivé obrázky...

23.01.2019 5 z 5

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

Šílená představa, být pohřben zaživa. Roky o samotě, jen se svými myšlenkami, bez možnosti komunikace s okolním světem. Kniha je velmi sugestivní a přiznávám, jsem z ní dost rozsekaný a jen tak na celý tento silný příběh nepřestanu myslet. Na jedné straně, je kniha memento pro další generace o hrůzách války, ale příběh je také apelem na společnost a dnešní moderní medicínu. Co je ještě etické, lidské? Kam až můžeme zajít ve snaze záchranit člověka a jeho život? Je Johnnyho život ještě životem?

17.11.2018 5 z 5

Takový malý rest z mládí. Kdysi jsem knihu začal číst, ale "staročeština" mi tehdy nesedla a nešlo to. Nyní, jako již starší člověk jsem se staročeštinou problém neměl a knihu jsem přečetl za pár večerů.
Příběh je poutavý a jsem rád, že jsem si ho nechal až na pozdější dobu. Člověk osudy páně Broučka tak nějak lépe pochopí. Nevím čím to je, že se autor celkem přesně strefil do naší české nátury už v době 19st., když dnes máme Matějů Broučků dvanáct do tuctu. Asi je v nás ono broučkovství zakořeněno velmi hluboko.
Knihu můžu jen doporučit.

16.06.2017 5 z 5

Začátek je krapet natažený, ale pak už kniha nabírá na spádu až do samého otevřeného konce. Jsem rád, že jsem poznal podivné děti a těším se na jejich další dobrodružství.

11.11.2016 5 z 5

Letec Letec Jevgenij Vodolazkin

Autor Lauruse opet nezklamal i kdyz knihy zase zakoupena ve velmi velke sleve, nejak to nechapu. Kniha je vrstvena na soucasnost, minulost a hlavni pribeh se promita diky postupnym vzpominkam. Hodne mi to pripomina Kosmonauta z Cech. Nosny pribeh neni tak dulezity a je spis upozaden hodne silnymi vzpominakami na minulost. Nechci prozrazovat, takze knihu spis jen doporucim.

08.10.2020 5 z 5

Tři nepatrní muži Tři nepatrní muži Norbert Frýd

To si takhle sedíte v čekárně a mrknete na okno kde je pidi knihovnička, vem si mě, přečti mě a narazíte na tenhle skvost. Autor pro mne do té doby neznámý velmi mile překvapil. Parádní tři příběhy, které mají hloubkou a pitvají mužského ducha až na kost. Místy se na rtech objeví i úsměv, ale není to příliš často.
Knihu můžu jen doporučit a rozhodně není poslední z dílny pana Frýda.

04.08.2020 5 z 5

Fízl Fízl Petr Placák

Opět mě inspirovalo četení na pokračování na Vltavě. Bez velkého patosu a přehánění je zde popsaná doba "normalizace" až k 17. listopadu, kdy dojde k převratu. Jsem rád, že existovali i lidé, jako je Petr Placák a jeho rodina. Ti totiž byli disidenti z přesvědčení a ne pro finanční a politické ambice. Líbí se mi, doplnění knihy o faktografii z archivu StB a VB a jiných tehdejších ústavů. Škoda spousty materiálů, které tehdejší režim stihl zničit, ale to by asi popřevratová skladba politiků apod. vypadala úplně jinak. I když, předseda SSM jako ministr průmyslu, moderátorka pionýrské vlaštovky moderuje kapitalistické hlavní zprávy... takže kdo ví, jak by to bylo dopadlo i pokud by se zbylá dokumentace zachovala...
Kniha se mi líbila a doporučuji.

16.11.2019 5 z 5

Obyčejní hrdinové Obyčejní hrdinové Scott Turow

Ač je nosný příběh fabulací na pozadí bojů Druhé světové války, v oblasti Franice, v Ardenách a potom i zemích Beneluxu, je celkem uvěřitelný a poutavý a bavil mě. Děj kolem hlavního hrdiny Davida Dubinského je místy zbytečně překombinovaný, ale i s tím se člověk nějak porovná. Popis bojových akcí byl perfektní a vynhradil potom i zbytečně protahovaný závěr, kdy už i nepozorný čtenář musí vědět, někdy od poslední třetiny knihy, co a jak bylo a bude.

25.10.2019 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Díky akci a "našušněných" kreditů jsme knihu pořídil jako ebook u nejmenovanéh prodejce erading.cz za rozumnou cenu.
Uff kde začít, kniha jako celek je super, vesmírná odysea není tou hlavní stěžejní myšlenkou a to je dobře. V knihze jsou krásné myšlenky, je tam troška toho patlání v lejnu naší historie, ano v té , kterou jsme si většina prošli a prožili. Jsou tam křivdy a nespravedlnosti, láska a nenávist. To vše se mi líbilo a musím uznat, že mě to i zasáhlo a donutilo přemýšlet o světe a lidech a o tom nečernobílém světě. Jediné co mi přišlo přes čáru je osud posádky se kterou se Jakub vrátil. To jako opravdu? Mno nechci prozrazovat děj, ale osobně tuto epizodu považuju za nepěknou akčně-komerční kaňku hodnou béčkovému filmu z Hollywoodu, na jinak velmi slibném díle. Ubírám za to půl hvězdy a protože to nejde dám 5, ale...

19.12.2018 5 z 5