Dukát komentáře u knih
Je to kniha ke které jsem se několikrát vrátil a vždy byl textem absolutně pohlcen. Málo lidí umí tak dovedně prezentovat historická fakta a skrze ně vyprávět příběh.
Tahle kniha je skvělá a mrzí mě, že jsem ji neobjevil dřív! Pro zkušené čtenáře stručně a přehledně shrnuje ty zásadní myšlenky a nejdůležitější příklady. Pro ty, co jsou v tématu noví, naopak tvoří stručný úvod do velmi hutných myšlenek.
O žádné knize z Oikoymenh se nedá úplně říct, že by se četla snadno - ale tahle se o to vážně snaží a dělá to dobře.
Jsem rád, že kniha po letech odkladů a změn konečně vyšla. Vyplatilo se počkat neboť Martin Světlík odvedl na překladu ústředních básní excelentní práci. Překlad roku bez nejmenších pochybností!
"Ať přítelem jsi, nebo protivníkem,
ať elfem věčným, nebo smrtelníkem,
či démonem snad, jemuž Morgoth velí,
zlý osud stihne všechny, kdo by chtěli
mám upřít silmaril, a neochrání
je ani zákon, přízeň, zaklínání,
ni božská moc, ni hordy pekelné,
neb Fëanorův syn zná právo své.
Kouzelný klenot, trojí drahokam,
po právu patřit může jenom nám."
Hrozně milá a povedená jednohubka. Mluvící meč mi strašně připomínal Exculibur Junior (zkráceně EJ) z legendární série gamebooků Grailquest.
Skvělá kniha, která snese i mezinárodní srovnání. Zejména úvod o socioekonomických příčinách války by se měl přidávat do čítanek.
Pokud chcete pochopit svět a myšlení britské společnostosti na jejím vrcholu, bez četby Kiplinga se neobejdete. Nikdo nevstihl viktoriánskou dobu tak jako on. Aby taky ne, vždyť se sám na jejím budování aktivně podílel.
Veškeré výtky k "rasismu" autora jsou úplně směšné a zcela ahistorické. Svět před 150 lety prostě nelze hodnotit dnešní optikou.
je to vlastně první pokus o popsání porevolučních politických dějin historickou metodou. Čas k této knize určitě nebude milostivý, ale je hrozně důležité že tyhle knihy vznikají
ke konci je kniha bohužel tak aktivistická, že mě zpětně nutí zpochybňovat autorovu objektivitu v předcházejících (na první pohled) velmi podařených částech
Celá tahle série pro mne v dětství znamenala úžasný vstup do světa bitev a historie obecně. Jasně že když se na to po letech podívám, tak to má spoustu much, ale vzpomínám si jak jsem to v těch 12 letech hltal a jak strašně mě to bavilo.
Výborná kniha, kterou jsem zhltnul jedím dechem - navíc s tématem navýsost aktuálním. Ale epilog mě hrozně zklamal a všem vřele doporučuji ho nečíst.
Jeden z působivých pokusů o "dějiny světa", které už se dneska moc nenosí. Kniha je složitá a potřebujete velmi solidní historický základ od 17. do 20. století, abyste nemuseli pořád něco dohledávat. A pak stejně budete, protože těch odkazů je prostě moc.
Kniha mi pomohla umístit mnoho izolovaných znalostí do kontextu , ale zároveň jasně ukázala na další zajímavá témata o kterých toho spoustu nevím a vzbudila touhu si je nastudovat. Skvělý pocit!
Klidné a pohodlné čtení téhle knihy rozhodně vyžaduje trochu pokročilejší historické znalosti. Pokud je máte, čte se to jak detektivka - je to napívnavé, řekne se jen to nejpodstatnější a nejvýstižnjší a hned to utíká zase dál. Autor krásně připomíná, jak velký vliv mělo a má křesťanské myšlení na lidstvo a jeho dějiny.
Ale pokud o křesťanství a hisotrii mnoho nevíte, hvězdičku nebo dvě si uberte, protože to bude náročnější čtení a bude to pro vás klouzat po povrchu.
U povídkových sborníků je to vždycky těžké, ale jsem rád že svět žije a pokračujeme v jeho objevování.
"Letem světem dějinami a složitými problémy" je tak trochu Petráčkův styl, umí velmi dobře vystihnout základní motivy a zároveň přesvědčit čtenáře o naléhavosti/důležitosti tématu.
Je to dobrý úvod do tématu a člověka to nutí si dohledávat a načítat další literaturu, což mi osobně vyhovuje.
Přehledné a čtivé, poskytující základní přehled vývoje církve v českých zemích a vlivu papežství (resp. jeho absence) na náš vývoj, zasazené do srozumitelného celosvětového rámce.
Jedná se skutečně o základní pohled, pro hlubší reflexi je třeba jít do zdrojů z poznámkového aparátu.
Já dám 100% stejně jako předchozímu dílu, i když jsem se nesmál tak často jako u prvního Přiznání Iluminátů. Na druhou stranu - u takovýhle textů si nikdy nemůžete být jistí jestli to není tak vtipné nebo prostě jen nemáte dostatečné znalosti abyste to pochopili :D
Líbilo, ale... doufal jsem že autorka využije předchozích dvou povedených dílů a dovede vše do finále. Je tam technicky všechno co má správný vrchol trilogie mít - tým starých a nových postav, spolupráce měst, osudové střetnutí s vrchním zlounem, špetka naděje a nastínění možných problémů na závěr. Odvyprávěno vše co odvyprávěno být má, řemeslně správně poskládané, , je to uvěřitelné ale chybí tomu nějaká jiskra, která mě v předchozích dílech vždy nadchla.
Série je určitě nadprůměrná, ale poslední kniha je spíše průměrem.
Zatímco v knize Smysl konzervatismu Scruton vytyčuje základy anglosaského pojetí konzervatismu, v této knize staví konzervatismus do kontrastu jiných společenských proudů a názorů - jako internacionalismus, socialismus nebo multikulturalismus. Popisuje jejich pravdy, ale zejména jejich omyly a staví proti nim své konzervativní přesvědčení a přístup. Dělát to na rovině jednotlivých případů, ale zejm. (a v tom je kniha nejcennější) na rovině myšlenkových základů jednotlivých -ismů.
Kniha není učebnicí a není ani příručkou automaticky aplikovatelných pravd. Text je složitý, je potřeba se k němu několikrát vracet a přemýšlet o něm. Někdy naráží na specifické reálie britského prostředí, což ho činí hůře čitelným v českém prostředí. Ale kniha je nesmírně cenná pro hlubší promýšlení o světě, politice a vztahu konzervatismu k jiným názorům a pohledům na svět.
Stručné a jasné popsání zásad konzervatismu a návrh jeho adaptace na současnou politickou situaci v Evropě. Svěží mladý pohled, který jasně ukazuje, že autor je v tématu konzervatismu velmi dobře orientován (narozdíl od většiny politiků, kteří se jím ohánějí).