E_Lan E_Lan komentáře u knih

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Byť nelze upřít velmi zajímavý nápad, tak mě toto moc nechytlo. Čtené panem Brodským, dobré, nicméně tak trochu bez šíře příběhu. Trochu záhadné dílko podněcující fantazii, ale nemohu se ubránit pocitu, že toho zase tolik o životě kniha neříká.

23.03.2019 3 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Výborný pohled na jednoho či vůbec největšího z Čechů! Nejdříve skvělé poutavé vyprávění doby dnes už dávno minulé, jak se žilo, jak to za Rakouska fungovalo. Člověk pak pochopí nadšení pro budování republiky a demokracie. Druhá část, která je hodně filozofická, byla pro mě oříškem. Tolik víry a vypravování o ní nebylo až tak zábavné, ale dává znovu nahlédnout do neskutečné hloubky ducha Masaryka. Poslední pojednání o národu a politice je znovu nadčasové. Dovětek Čapka o tom jaké to s Masarykem bylo je pak znovu bravurní, vše osvětlující a rámující příběh této knihy, těchto pamětí nepamětí.

24.02.2019 4 z 5

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Pavel Kosatík pro mě znamená jasnou kvalitu v české biografické literatuře. I v tomto případě velmi poutavě a poučně popsal dějiny jedné významné české osobnosti. Závěr je trochu zdlouhavý, ale po pochopení historických souvislostí i pochopitelný.

21.01.2019 4 z 5

Pozitivní leader Pozitivní leader Jan Mühlfeit

Pro mne neskutečně poučná kniha ukazující cestu schopného a inteligentního leadera. Mnoho fantasticky inspirativních nápadů a zkušeností mě donutilo sepisovat si i poznámky a některé aplikovat ihned v praxi. Četlo / poslouchalo se to jedním dechem...

15.09.2018 5 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Dobrý ba možná i nadprůměrný historický román. Možná až moc následující skutečné události. Měl jsem nevýhodu toho, že jsem předtím tuto dobu nastudoval přes Toulky českou minulostí a musím přiznat, že to bylo opakování skoro přesné. Přesto zajímavé a docela důvěryhodné. Čtené navíc panem Dvořákem a to velmi povedeně. Takže dobré, poučné a zábavné.

17.05.2018 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Zábavná česká detektivka, která je po většinu knihy velmi napínavá a jednoduše čitelná. Opravdu velmi povedená odpočinková záležitost. Příběh je možná trochu moc propletený, ale přesto jednání postav není špatně sepsáno a některé zvraty opravdu překvapí.

07.04.2018 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Mé první potkání Nesbem a zároveň panem Čermákem coby předčítajícím interpretem. Vezmu-li knihu, tak příběh je takový nijaký, tématikou dost vzdálený a ne moc napínavý po většinu knihy. Závěr je pak až příliš jednoduchý. Pan Čermák, byť jako herec je vynikající, podává všechny postavy dost otráveným hlasem (sedícím přesně na hlavní postavu), který ale nepomáhá v orientaci v postavách. Takže celkově sotva průměr.

13.02.2018 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pro mne první setkání s panem Hartlem a hned příjemné čtení. Od začátku zajímavé téma, postavy dobře napsané, příběh utíká velmi rychle, zvraty jsou docela uvěřitelné a protože se nacházím v podobném věku, docela mě téma trefilo. Jen malinko škoda vyloženě useknutého konce, který mě trochu zklamal, ale jinak více než průměrná kniha.

15.01.2017 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Skvělá kniha, výborný dechberoucí příběh od začátku do konce. Navíc zasazeno do skutečných historických událostí, které čtenáře přivedou i k trochu historie ne zrovna populární země. Žádný americký patos, prosté a přitom dojemné i děsivé vyprávění o tom jaký život může být. Bravo!

24.08.2015 5 z 5

Ulice zvaná Mamila Ulice zvaná Mamila Viktor Fischl

Knihy Viktora Fischla si na jedné straně šetřím a na straně druhé se mi do jejich čtení zas tak moc nechce, protože to není lehké a vůbec ne veselé čtení. Jen málokdo vyzařuje takovou moudrost, kterou ho naučil sám život. Jen málokdo dokáže tuto moudrost vtěsnat do čtivých příběhů. Smutek a radost života se i v této knize o stárnutí nenásilně prolínají a po přečtení si člověk připadá zas o něco moudřejší. Skvělé, smutné, ze života.

10.03.2015 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nakonec docela slušná knížka, která mě jako malého minula a teď jsem se k ní vrátil s naší malou dceruškou. Zpočátku těžké (hlasité) čtení kvůli dětskému vyjadřování, ale nakonec je to velmi zajímavý a příjemný počin. Navíc velmi optimistický a tak nějak zvláštně reálný ze života.

30.12.2014 3 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Maximálně průměrné čtení. Už dlouho zašlá doba v trochu upovídaném pojetí, které by se rozhodně dalo a mělo zkrátit. Přesto pár příběhů je silných a stojí za to si toto dílo přečíst.

28.06.2024 3 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Je to taková hezká česká obyčejná kniha, která ve dvou hlavních rovinách sleduje útržek osudů tří dětí a později mladých lidí. Pro pražáka, který dlouho žije v Michli a Záběhlicích je to o to zajímavější, že popisovaná místa dobře znám. Jinak je ale chování postav trošku divné a závěr je doslova do ztracena. Takže trochu škoda.

06.03.2024 3 z 5

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Veskrze velmi zajímavé dílo. Hodně detailní a někdy se babrající ve zbytečných popisech událostí, které nebyly až tak důležité. Přesto ale celkové poselství z tohoto dobývání jedné neskutečně zajímavé a krásné hory je jasné. Sláva nemůže nikdy přebýt lidskost a zodpovědnost. Moc hezké poučení ze skutečné historie. To potěší! A že je někdy takhle krásná hora je další bonus, který se člověk dozví a naučí

19.02.2024 4 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Určitě záslužné dílo, které pak nebo možná předtím člověk už tolikrát viděl v televizi nebo v kinech. V osmdesátkách bylo toto téma hodně populární. Kniha je napínavá a trpí podle mě hodně useknutým až nepovedený koncem. Ten mě vyloženě zklamal. Jinak ale krátká knížka má spád a docela sympatické hlavní postavy.

13.02.2024 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pořádně napínavá a dobře vymyšlená kniha plná střetu technologií a náboženství. Příjemné odpočinkové čtení, které člověka přinutí se i zamyslet.

05.12.2023 4 z 5

Chuchvalci Chuchvalci Jochem Myjer

Moc hezká a tak akorát dlouhá dětská kniha, která se výborně čte večer dětem před spaním. Chuchvalci a Brutálníci, zábavný to výlet do dětské fantazie.

30.11.2023 4 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Taková detektivní jednohubka bez většího prokreslení postav a širšího příběhu. Vysloveně odpočinková záležitost.

18.09.2023 3 z 5

Mentální odolnost - Klíč k budoucnosti Mentální odolnost - Klíč k budoucnosti Radim Valigura

Velmi poučné čtení, které je navíc napsáno velmi zábavnou (byť trochu idealisticky vyobrazenou) formou. Musím ale říct, že i když jsem četl hodně motivačních knih, tak i tato přidává hodně zajímavých poznatků o energii, motivaci a výkonu. Skvělé čtení!

13.09.2023 4 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Nádherná to kniha! Spíše pro dospělé než děti. Mé druhé setkání s panem Endem a znovu za plný počet. Melancholický a poučný příběh, který předběhl dobu. Děsivé proroctví šedivých mužů mě ještě dlouho bude strašit. A v podání pana Javorského? To je další lahoda.

17.06.2023 5 z 5