Eicherik Eicherik komentáře u knih

Vesaliovo tajemství Vesaliovo tajemství Jordi Llobregat

Knihu jsem si půjčil v knihovně, protože mě zaujala obálka a po přečtení jsem více než spokojený. Žánrově se jedná spíše o thriller než krimi. Kulisou příběhu je Barcelona roku 1888, která očekává Světovou výstavu. Hlavními hrdiny jsou profesor Daniel Amat, jenž skrývá něco ze své minulosti, novinář Bernat Fleixa, který je hodně nezodpovědný a medicínu studující Pau Gilbert, nejzáhadnější z celého trojlístku. V příběhu, jehož atmosféra je dokonalá, nás čekají zavražděné mladé dívky, podzemní chodby a kanalizace, Vesaliův anatomický rukopis, bída městské periferie, zvrácené lékařské umění a teplý barcelonský vzduch. Také musím zmínit Vesalia, který je i v názvu knihy. Andreas Vesalius je skutečná historická postava. Vlastním jménem Andries van Wesel (1514 - 1564) byl vlámský anatom a chirurg. Román by se mohl líbit čtenářům, které nadchly dílka jako Drood nebo Relikviář.

04.07.2021 5 z 5

V říši obrů V říši obrů Jan Leopoldovič Larri

Jedna z důležitějších knih mého dětství. Kniha, která se mi tak vryla pod kůži, že jsem si ji musel po desítkách let sehnat a znovu si ji přečíst. Kniha, která pravděpodobně ovlivnila můj kladný vztah k hmyzu. Kniha, která vyšla v roce 1972, by pravděpodobně obstála u dětského čtenáře i dnes.
Až půjdu zase do přírody nezapomenu sklonit hlavu do trávy, abych se podíval, jestli tam neleze nějaký zajímavý hmyzáček.

25.04.2021 4 z 5

Konec velkých prázdnin Konec velkých prázdnin Pavel Kohout

Nejprve jsem viděl povedený seriál a teď po letech jsem si přečetl i knihu. Oproti seriálu je v knize navíc postava Alchymisty (skláře) a děj je v některých místech rozvinutější. Konec velkých prázdnin je mistrovské dílko plné zajímavých postav a osudů, které stojí za přečtení.

18.04.2021 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť Peter Tremayne (p)

Pátý díl této jinak povedené série se sestrou Fidelmou a bratrem Eadulfem byl velmi složitý, až překombinovaný. Jinak jsem byl s touto historickou detektivkou spokojený. Velmi mě pobavila obava křesťanů pobývat na toaletě, protože se zde obávali lstí ďábla, jenž si prý v těchto prostorech obzvláště liboval. A jako pohana mě potěšila moudrost druida Gadra.

28.03.2021 4 z 5

Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti Otomar Dvořák

Velmi příjemná, záhadologická kniha, zaměřená na českou kotlinu a české dějiny. Kniha je rozdělena do těchto tematických okruhů: Neviditelný labyrint pod hradem Okoří, Putování za bílým přízrakem, Magické jezírko Václava IV, Záhadolog Alois Jirásek?, Setkávali se staří Čechové s draky?, Ve slujích lidožravých obrů, Podivný svět trpaslíků, Rdousivá děťátka z křivoklátských lesů, Vytí pekelných psů, Kdo přichází v hodině vlků a Ďábelské tance a kouzelné kruhy. Některé myšlenky autora jsou velmi odvážné, ale to k tomuto druhu literatury patří. Kniha je pěkně ilustrovaná a probouzí čtenářovu fantazii.

24.01.2021

Původ Původ J. T. Brannan

Parádní začátek v duchu Věci. Zdlouhavé a nekonečné honičky. Nudně dokonalí a nezastavitelní hlavní hrdinové. V hlavě komputer a nadlidské výkony. A ta organizace, jak v tomto světě fungovala. Stačil telefon, pár minut a třeba dopravní policie hned věděla, co má dělat a nebo nedělat. Nejlepší byla základní, fantastická idea tohoto příběhu a pasáže, v kterých ji vysvětlovali třeba zúčastnění vědci. Očekával jsem kombinaci hororu a Akt X, ale výsledek byl jen částečný.

13.12.2020 3 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Jan Cimický

Neplánované, krátkodobé a velmi pohodové setkání čtyř mužů: Venku je sychravo a uvnitř u krbu se vyprávějí keltské legendy, legendy ze Staré Číny a osobní příběhy zúčastněných. V podstatě by se mohlo jednat o nový literární žánr. Kniha navozuje úžasnou pohodu a klid.

31.10.2020 4 z 5

Bláto a mršiny Bláto a mršiny Ann Granger

Dobrá anglická detektivka z venkovského prostředí, s ne úplně dokonalým překladem, s nějakou tou duchařinou a s pěknou obálkou.

25.10.2020 5 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Povedená detektivka z ostravského Přívozu. Proč taky donekonečna číst jen knihy z Prahy že? V tomto případu se kříží svět společenské spodiny se světem novodobé elity. Přičemž ten svět vyvrženců mi připadá čtenářsky zajímavější a ostravština dodává vyprávění na autentičnosti. Jedna linka příběhu se zabývá minulostí a je mimořádně smutná. Musím taky pochválit originální obal. Vypadá to, že česká detektivka se budoucnosti bát nemusí.

09.08.2020 5 z 5

Přesto, že nedávám knize plný počet pentagramů, jsem s tímto souborem povídek spokojený. Nejlepším bombónkem z téhle temné kolekce je pro mě povídka Život a dílo baronky Mautnicové. Ke kladnému hodnocení samozřejmě nahrává to, že se děj všech příběhů odehrává v Praze, i když některé působí, že jsou na Prahu přešité. Kniha je výtvarně pěkně zpracovaná a velmi se mi líbí mapka na zadní straně vazby. Nepřekvapilo by mě, kdyby se jednou stala Praha Noir kultovní antologií, a nebo kdyby se časem objevila kniha Praha Noir II. V Praze je ještě temných míst dostatek.

22.02.2020 4 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Relikviář je taková pohádka pro dospělé. Nicméně mnoho z popisu podzemí a jeho obyvatel je dle autorů pravdivé. V autorské poznámce se píše: "Odhaduje se, že v rozlehlé soustavě tratí, tunelů metra, prastarých vodovodů, uhelných slují, starých stok, opuštěných stanic a čekáren, nepoužívaných plynojemů, starých strojoven a na dalších místech v tajemném podzemí Manhattanu žije nejméně pět tisíc lidí." Což je údaj velmi šílený. A do části tohoto tajemného a děsivého prostředí nás zavede zvláštní agent FBI Pendergast. Román se mi líbil a těším se na další pokračování.

02.02.2020 5 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Spis Odessa je lehce nadprůměrná "detektivka" s nečekaným motivem v závěru. Díky posledním dvěma kapitolám dávám knize plný počet bodů. Líbí se mi závěrečné shrnutí, v kterém jsem se dozvěděl, jaké byli osudy hlavních postav příběhu a jednoho tanku.

04.01.2020 5 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Parádní zakončení celé série. Příběh se postupně rozvíjí a míří ke svému rozuzlení. Jelikož se jedná o krimi thriller, tak je všechno trochu jinak, než se z počátku zdá. V závěru je i jedna naděje. Zrodila se nová policistka?

26.05.2019 5 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Naprosté nadšení. Tři muži a jedna žena, kterým obrátily život na ruby dějinné události let 1938 - 1968. Tahle kniha je i kronikou jedné generace, která si musela všechno vyžrat. Příběh je to velmi lidský a je psán poutavým jazykem. Velmi se mi líbila i humorná, nebo spíše černohumorná dějová složka.

30.03.2019 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Kim Stoneová se v tomto dílu utká se zdatnou sociopatkou. Knihu bych doporučil čtenářům psychothrillerů.

24.03.2019 5 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Malý chemický epos, jak stojí v úvodu. Já doplním, román o lásce, o lidech, o vztazích, o chemičce a o bílé velrybě. Dle mého je toto nejlepší počin Vladimíra Párala. Stejně kladně hodnotím i zfilmovanou podobu. Knihu si dávám do doporučených.

25.08.2018 5 z 5

Otazníky nad hroby Otazníky nad hroby Ludvík Souček

Otazníky nad hroby jsou záhadologickou knihou, zabývající se exponovanými osobnostmi, jejichž smrt skrývá nějaké tajemství. Autor si nedává za cíl tyto záhady vyřešit, ale předkládá ty nejpravděpodobnější varianty. Četl jsem první vydání, které neobsahuje kapitolu s názvem Ochránce císařských lamp, která pojednává o G. J. Rasputinovi. To je škoda, protože bych si ji rád přečetl a v budoucnu se po ní poohlédnu. Z osmi zajímavých částí se mi nejvíce líbila asi ta o králi Holci, který je spíše znám jako Ladislav Pohrobek a současně i o Jiříku z Poděbrad. Kniha by mohla mít klidně nekonečně dalších pokračování, protože záhadných úmrtí je v historii plno. Já bych třeba uvítal kapitolu věnovanou Rudolfu Hessovi. Nespáchal sebevraždu, nebo nebyl snad ve vězení ve Špandavě zavražděn Hessův dvojník? Nebo třeba Reinhardu Heydrichovi. Nepomohl snad do germánské Valhaly zastupujícímu říšskému protektoru, pomocí svého osobního lékaře, jeho šéf Heinrich Himmler? No ona ani smrt samotného Ludvíka Součka také není bez nějakého toho otazníku. Jak jsem uvedl na začátku. Kniha si nedává za cíl nastolené otázky vyřešit, ono to u některých historických postav asi ani nejde. Dám příklad ze současnosti. Zemřel skutečně Jevgenij Prigožin v sestřeleném letadle, nebo je někde uklizený? Jediný nedostatek této publikace vidím v absenci ilustrací, sem by se hodily. Otazníky nad hroby doporučuji čtenářům, kteří si na čtení udělají čas a rádi se přehrabují a rochní v minulosti, protože je to čtení poutavé a detektivní.
Citace z kapitoly Dobře utajený Jago: O Billym Kidovi, bezohledném lumpovi a násilníkovi, zachoval americký mýtus zvěst, připisující mu takřka démonický půvab a ďábelskou neodolatelnost. Jediný zachovaný snímek ukazuje však Billyho Kida jako křupana s tak idiotským výrazem, že by se průměrný obecní blb proti němu vyjímal jako antická plastika mudrce...

17.09.2023 5 z 5

Kapitán Kloss - Kompletní vydání 20 sešitů Kapitán Kloss - Kompletní vydání 20 sešitů Zbigniew Safjan

S Kapitánem Klossem jsem se poprvé setkal jako dítě o prázdninách a to ještě jen s pár sešity. Jakmile jsem zahlédl toto souhrnné vydání, tak jsem neodolal. Příběhy jsou to většinou hodně naivní, nastrčený důstojník abwehru Kloss měl více životů než kočka, v reálu by s velkým štěstím zvládl tak jednu akci. Asi největším nedostatkem těch dvaceti příběhů je jednotvárnost, což je dáno tím, že hlavní hrdina je agent. Stále musí zjišťovat, kdo je na které straně a kdo je taky agent. Chválím pěkné kresby a povedenou atmosféru. Za nejlepší díly považuji Setkání s Ingrid a Noc v nemocnici.

10.09.2023 4 z 5

Vidím širou a krásnou zemi Vidím širou a krásnou zemi Guðmundur Kamban (p)

Román z doby, kdy muži byli ještě muži a kdy pouštní bůh pomocí germánských mečů dobýval severské germánské ostrovy. Kniha je poskládána z převyprávěných islandských ság, jen poslední kapitola je pouhou autorovou fikcí. Z bohatého děje vyzdvihnu osidlování Grónska, přijetí křesťanství na Islandu a hlavně objevení Vinlandu (Ameriky). Na své si přijdou i čtenáři vztahových a milostných příběhů. Za zmínku stojí třeba pohnutý osud Thorgunny z Tirey. Nechápu, že tenhle literární skvost nebyl od roku 1972 opětovně vydán.
Citace: Krátce po Thjodhildině křtu se dali pokřtíti také oba mladší Erikovi synové. Celá Erikova rodina - kromě Erika samého - byla pokřtěna.
Takovým vývojem věcí byl donucen k tomu, aby mlčel. Jeho myšlenky však byly svobodné.
Thor v něm vypěstoval osamělý strom. Byl to strom, který rostl sice pomalu, ale nedal se ničím ohnout.

27.08.2023

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Devět vánočních povídek, v kterých převládala spíše smutná realita nad magičnem. Za nejlepší považuji Bolesti Petry Dvořákové, Dopis pro Ježíška Ondřeje Neffa a Tenkrát o Vánocích Ireny Hejdové.

05.07.2023 4 z 5