Eicherik Eicherik komentáře u knih

Arvéd Arvéd Jan Poláček

Velice čtivý, biografický román, mapující část života kontroverzního českoněmeckého okultisty a velmi dobře vystihující dobu protektorátu, poválečná léta a dusivá léta padesátá. Kniha je bohatě ilustrovaná a vydání z roku 2022 zdobí velmi povedená filmová obálka. Mimo jiné kniha popisuje i magický útok, který se konal roku 1938 v Padrťském údolí mezi hlubokými brdskými lesy, kdy se skupina hermetiků, vedená Janem Keferem pokusila vyslat kletbu proti Hitlerovu astrálnímu tělu. Na závěr ještě zmíním dům U Zlaté lodě, který stále ještě stojí v Letenské ulici a zájemci jej mohou navštívit. Proslulá knihovna je ďáblužel dávno odvezena a tajemný sklep je přestavěn.
Citace: Já ale neztrácím naději. Pořád doufám, že někde ve spáře mezi dlaždicemi je prasklina pronikající až k původním základům stavby a v nich zůstal otisk minulosti. Že pod stírkou a vrstvou betonu na podlaze je stále stará studna s černou vltavskou vodou a že potom, co zhasnou v celém domě U Zlaté lodě světla a lidé odejdou, prochází sklepením duch zavražděného muže, který se tu po léta zjevoval.

15.01.2023 5 z 5

Útěk Útěk Tatjana Dönhoff

Tento román není jen o útěku uprchlíků před bolševickou Rudou armádou, ale také o posledních dnech jednoho, kdysi krásného, regionu Východního Pruska. Je poznat, že knihu psaly ženské ruce. Na začátku příběhu je cítit žár slunce, vůně sena a potom přijde z východu mráz a smrt...
P.S.: Před chvílí jsem se vrátil z nákupu. Cesta vede kolem azylového domu pro válečné uprchlíky. Před ním stály ukrajinské ženy. Některé kouřily cigarety.
Citace: Otočila se v sedle a naposledy se zadívala na zámek. Můj Mahlenbergu! Uvidím tě ještě někdy?

08.07.2022 5 z 5

Prázdné ulice Prázdné ulice Michal Ajvaz

Na obalu knihy je zobrazené bludiště a jako v bludišti jsem se při čtení cítil, protože čas od času nás hledání dovedlo do uličky, která byla slepá a jindy jsme zase dorazili na místo, kde jsme se už během putování ocitli, ale dorazili jsme tam jinou cestou a měli tak možnost tu samou událost vidět z jiného úhlu. Čtení je to takové snivé. Některé události mne bavily více a některé méně. Knihu nehodnotím plným počtem hvězd, ale zklamán nejsem, protože to svoje jsem si v tomto románu našel.
Citace: Některé z takových dětí dospějí a kajícně vstoupí do skutečného světa, jiné uvíznou v zázračné a neskutečné krajině navždycky; vyrostou z nich muži a ženy, kteří budou žít sami, budou celý život vykonávat nějaké nudné povolání a každý den se těšit, až skončí práce, až se budou moci zavřít s láhví vína v zešeřelém prázdném bytě a vrátit z cizího světa do rodné země.

18.04.2022 4 z 5

Šťastné a veselé… 2 Šťastné a veselé… 2 * antologie

Druhý díl antologie, obsahující "šťastné a veselé" povídky byl opět velmi povedený. Za nejlepší považuji tu s názvem Anděl na půdě, která je o jednom nečekaném setkání dvou žen a o jednom starém tajemství.

01.01.2022 5 z 5

Mýtné Mýtné Cherie Priest

Titus a Melanie Bellovi dostali nápad strávit líbánky v parku Okefenokee, což je v podstatě jeden velikej močál a tohle teda rozhodně nebyl dobrej nápad. Už hodně dlouho jsem si nepřečetl žádnej novej horor a už mi to chybělo. Mýtné je sice béčko jako vyšité, ale nesmírně čtivé a díky za něj. Sestřenice Daisy a Claire Spratfordové byly pěkná čísla. Chválím povedený konec a jestli někdy zase potkám nějaký podezřelý mostek, nejdřív si pořádně rozmyslím, jestli po něm přejdu.
Citace: Tumáš. Vyndej z ní tomahavk. Někde tam je a je pěkně rezavý. Dej tomu hajzlovi ochutnat tetanus, jestli se k tobě zase přiblíží!

17.12.2021 4 z 5

Temný proud Temný proud Lincoln Child

Řekl bych, že šlo o klasický díl Pendergasta. Mimo jiných postav se opět setkáme se znalcem kávy agentem Coldmoonem a poznáme sympatického náčelníka P. B. Perelmana. Hlavní případ je velmi tajemný a zajímavý, ale ten vedlejší mající kořeny v tajemně znějícím domě Mortlach House byl o dost slabší. Konec knihy naznačuje nové pokračování, tak uvidíme zda se dočkáme dalšího dílu.
Citace: To Gladstoneovou zaskočilo. Neměla ráda na palubě suchozemské krysy. Pořád překážely, nikdy nevěděly, co mají dělat, a obvykle kladly spoustu blbých otázek a nakonec všechno pozvracely.

09.11.2021 5 z 5

Hvězdní pavouci Hvězdní pavouci Otomar Dvořák

Otomara Dvořáka mám zaškatulkovaného jako záhadologa a jelikož se mi jeho psaný projev velmi líbil, byl jsem zvědavý, jak se vypořádal s románem. A vypořádal se s ním fantasticky. Kniha je převážně o klučičím světě, ale najde se v ní i dost místa na ten holčičí, ale i mužský a ženský. S hlavním hrdinou prožijeme dětství a dospívání v 50. až 60. letech 20. století. Kniha je o životě, starostech a touhách obyčejných lidí a také o fenoménech a problémech tohoto období. Na velmi zdařilém obalu je šest hvězd, já dávám knize pět, protože víc jich dát nemohu. Teď už vím, že Otomar Dvořák je autorem 111 knih, z nichž si určitě ještě nějaké přečtu.
Citace: "Nojo, v novinách," ušklíbl se Mariin otec, "tam se psává ledacos. Ještě nedávno noviny psaly, že Hitler vítězí na všech frontách!"

26.08.2021 5 z 5

Sršeň Sršeň Vita Jamborová

Nevím, jestli byl samozvaný detektiv Peter až tak nedůvtipný, ale rozhodně vyslepičil snad každému všechno co věděl. Já bych si před ním určitě dával pozor, na to co řeknu. Jako krimi tenhle příběh lehce pokulhával, ale jako román z vesnice byl velmi příjemný a čtivý. Obal knihy není nikterak nápaditý, ale fotografie sršně, pokud to tedy není jen obyčejná vosa, je nádherná.
Citace: Jejich vina, jejich vášeň a jejich láska. Kdy a jak to celé skončí?

23.08.2021 4 z 5

Případy c.k. policejního komisaře Pobudy Případy c.k. policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

Tři případy komisaře Pobudy. Chválím tu ospalou atmosféru knihy. Jako čtenář si opravdu připadám, že jsem v Holešovicích - Bubnech v době starého mocnářství. Líbí se mi také popis tehdejší policejní práce, té úředničiny a, jak píše uživatel tenax, habsburské byrokratické mašinerie, celé to vypadá věrohodně. Nikam se nespěchá a pan komisař si dá po obědě šlofíčka. To všechno je parádní, ale co je hodně slaboučké, jsou ty samotné policejní případy, a to by se u detektivky stát nemělo.

31.07.2021 3 z 5

Město nekonečné noci Město nekonečné noci Lincoln Child

Sedmnáctý díl Pendergasta je krimi, v které záhadný zločinec vraždí bohaté občany New Yorku. A nebo je to jinak? I přes absenci nadpřirozena jsem spokojený.
Citát: V tom okamžiku ho popadla za druhou ruku a ucítil, jak mu kolem zápěstí zacvakává chladná ocel.
"Kapitánka Haywardová, newyorská policie. Jsi zatčený, hajzle."

17.07.2021 5 z 5

Modrý labyrint Modrý labyrint Lincoln Child

První dvě třetiny tohoto čtrnáctého dílu byli o něco slabší, než na co jsem u téhle série zvyklý. Poslední třetina to ale zvrátila a opět jsem dostal to, co od téhle šňůry příběhů očekávám a co mě baví.
A pozor, dokud cítíte příjemnou vůni lilií, je to dobré, ale až ji nahradí odporně nasládlý zápach hniloby, tak máte velký problém.
Citát: Constance se poťouchle usmála. "Odmítl jsi majetek jednoho sériového vraha - Hezekiaha - a současně si necháváš majetek jiného: Enocha Lenga. Ne?"
Následovala pauza, v níž o tom Pendergast uvažoval. "Dávám přednost pokrytectví před chudobou."

13.06.2021 4 z 5

Kniha mrtvých Kniha mrtvých Lincoln Child

Kniha mrtvých je poslední, kulminující román Pendergastovské trilogie. Pro maximální požitek je dobré přečíst si nejprve román Tanec smrti. Prvním románem zmíněné trilogie je Pekelná síra. A Pekelná síra částečně navazuje na Kabinet kuriozit. Tolik k návaznosti dílů říká dvojice autorů. Já ještě dodám. Je skutečně tenhle román v jistém ohledu kulminující? Není vyloučeno, že si autorská dvojice nechala otevřená zadní vrátka.
Knihu hodnotím čtyřmi hvězdami. Vězeňská linka mi přišla už malinko přemrštěná a v této sérii jsem už četl o něco lepší kousky.

01.01.2021 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Druhý díl není tak bombastický a překvapivý jako první, ale pořád se jedná o velmi kvalitní krimi příběh. K mé spokojenosti také přispělo, že kniha má přes pět set stran, které jsou navíc opravdu plně využité. Mám totiž rád dlouhé knihy. Konec nabízí pokračování, tak jsem zvědavý, jestli nastíněná linka najde uplatnění v některém z dalších dílů.

06.12.2019 5 z 5

Zahalte jí tvář Zahalte jí tvář P. D. James (p)

Moje první knižní setkání s vrchním inspektorem Scotland Yardu, Adamem Dalglishem, a určitě ne poslední. Tahle kniha je klasická anglická detektivka, ve které se vypijí hektolitry anglického čaje a jež má i typický anglický závěr. Jednu hvězdu strhávám za některé pasáže, v nichž jsem se trochu ztrácel.

09.11.2019 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Tohle je můj čtenářský návrat ke knize Piknik u cesty, tentokrát pod názvem Stalker. Tenhle román stojí na geniálním nápadu, kdy Zemi navštíví mimozemšťané a zůstane po nich neobyvatelná zóna plná podivuhodných předmětů a smrtících míst. Do zóny se ilegálně vypravují stalkeři, pro které je pátrání po těchto věcech nebezpečnou profesí. Ale je to opravdu všechno, co tu po této mimozemské návštěvě zůstalo?

16.03.2019

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Naprostá spokojenost. Třetí případ nás zavedl na americký venkov. Nejvíc mě dostalo putování divokou přírodou a spousta zajímavých hmyzích vsuvek. On vůbec ten hmyzí háv, do kterého je celý příběh zahalen je velmi přitažlivý. Prázdné křeslo hodnotím zatím jako vrchol už tak hodně povedené série. Na závěr ještě pochválím velmi pěkný obal vydání z roku 2013 a 2016.

14.10.2018 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Naprosté nadšení a zatím nejlepší Exner, jakého jsem dosud četl. Tak napnutý, jak případ dopadne už jsem dlouho nebyl. Vřele doporučuji.

29.07.2018 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Za poslední dobu jedna z nejlepších moderních detektivek, kterou jsem četl. Postav je tak akorát, aby se nepletly a děj nepřekračuje snahou o atraktivitu únosnou mez. Upřímně obdivuji autory, kteří dokáží napsat tak složitý příběh, kde jednotlivé děje do sebe zapadají jako v dokonalém mechanismu. Ke konci přišlo malé zaváhání, kdy jsem zauvažoval jestli nedám jen čtyři hvězdy, ale konec všechno zachránil.

30.12.2017 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

V ráji šumavském je román odehrávající se v jednom z nejkrásnějších a také nejtajemnějším koutu naší země. V místě, kde hrozí neznalému člověku mnohá nebezpečí. Stačí sejít z cesty, zabloudit v zimě a nebo třeba být po dešti na nesprávném místě. V této knize sledujete po dobu zhruba šesti let osudy několika lidí, kteří v této lokalitě žijí a kterým do života zasáhl zlatý brouček. Postavy jsou mistrně zpodobněny a člověk hltá stránky, aby se dověděl jaký osud je čeká.

06.11.2016 4 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Tahle antologie je naprostá legenda. Ikdyž se samozřejmě některé povídky opakují v jiných knihách měl by ji mít na poličce každý fanoušek hororové literatury.
Doporučuji nejstarší vydání pro tu fantastickou dobovou obálku.

02.04.2013 5 z 5