Eicherik Eicherik komentáře u knih

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Tahle antologie je naprostá legenda. Ikdyž se samozřejmě některé povídky opakují v jiných knihách měl by ji mít na poličce každý fanoušek hororové literatury.
Doporučuji nejstarší vydání pro tu fantastickou dobovou obálku.

02.04.2013 5 z 5

Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové tažení Zemřít za Jeruzalém: Rytíři, mniši, mohamedáni a první křížové tažení Dieter Breuers

Křižák, rytíř v kroužkové košili, s červeným křížem na bílém plášti, pokrytý prachem z cest, hledící ohnivým zrakem v dál, to je patrně častá představa nejednoho romantika. V tomhle románu je však pro romantiku místa pomálu, tady má převahu brutální naturalismus, ať už jde o sex, vraždění nebo prosté vyměšování. Příběh obsahuje pět smyšlených, různorodých a zajímavých osob, které mají dokonce na konci knihy svoji mapku a samozřejmě také postavy historické, z těch mě nejvíce zaujal válečník, dobrodruh a kníže Bohemund z Tarentu. V příběhu se také mihne jedno z kopích osudu a nebo ne? Těm, co se zajímají o první křížové tažení tuhle odborně zpracovanou, napínavou a zajímavou knihu doporučuji. Ovšem pozor, je to čtení i velmi drastické, první křížová výprava nebyla procházkou v růžové zahradě, ale Bůh to chtěl.
Citace: Ale biskupovy pochyby vyvolává především to, že taková svatá kopí jsou přinejmenším dvě. Jedno údajně nalezla v Jeruzalémě svatá Helena, matka římského císaře Konstantina; to se teď uctívá v Konstantinopolu. A pak existuje kopí, které německý král Jindřich I. usmlouval na jednom burgundském králi, na jehož jméno si teď biskup nevzpomíná. V každém případě nechal Ota Veliký toto kopí nést v čele vojska do bitvy s Uhry na Lechu. Jedno z těch kopí je prý zbraň svatého Longina, který jí proklál Kristův bok. O tom druhém se tvrdí, že patřilo svatému Mauriciovi, vůdci thébské legie. A pak se mluví ještě o třetím; to má být docela obyčejné kopí, do něhož byl jen zakován hřeb ze svatého kříže.

09.06.2024 5 z 5

Jizvy Jizvy Evita Naušová

Realistický kapitalismus konce devadesátých let ze Sudet. Každá z postav téhle novely má nějakou tu jizvu, ať už na těle či na duši. Čtení neveselé, poutavé, ale ne nevyhnutelně s beznadějnou predikcí.
Citace: Krajina kolem zamyšleně tekla, byl podvečer. Stromy se za bočními okny sanitky míhaly jako přízraky. Napětí ve svalech převážené pacientky zmizelo po kratičké chvíli. Pak ruka ztratila vůli a zůstala bezvládně ležet v jeho dlani. Doktor se nad ženou nahnul a pozorně se jí zadíval do obličeje.

27.04.2024 5 z 5

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

(SPOILER) Román nás nechal nahlédnout do několika časových rovin. Nejzajímavější pro mě byla část II. zachycující roky 1944 až 1945 v Praze. Hlavní hrdinka, skoro třináctiletá dívka Daniela, byla okolnostmi donucena se o sebe několik měsíců sama postarat a zažila mimo jiné i bombardování Prahy a budování barikád při pražském povstání. V jiných částech zavítáme do neblahého roku 1948 a dusivých let padesátých. V době války lidé s nadějí očekávali její konec, ale v padesátých letech byl výhled na lepší časy v nedohlednu. Atmosféra knihy byla zdařilá a milostná linka nenudila. Ke konci přišla taková překvapivá a kraťounká, akční vložka, která dle mého knize neublížila. Na samotný závěr řeší dvojice hlavních hrdinů, zda opustit komunistickou klec. Tím by ale opustila i svoje blízké. Na druhou stranu se tím odsoudí k životu v nesvobodě. Jak se rozhodnou?
Citace: Radovali se a jásali. Mávali vojákům, tleskali jim, mnohým dojatě tekly slzy. Provolávalo se: Sláva! Vítězství! Nad hlavami nám vlály československé vlajky. Tatínek mě před Rusy vždycky varoval, že se jim nedá věřit, a nebyla jsem jim příliš nakloněná ani teď, vždyť vlastně přijížděli až po povstání a po německé kapitulaci. Vlastně přijížděli pozdě...

21.04.2024 5 z 5

Září třicetosm Září třicetosm Jiří Langstein

Naprosto srozumitelná a přehledná, politologická kniha, zabývající se dramatickým měsícem září roku 1938, který byl pro prvorepublikové Československo osudovým a skončil Mnichovskou dohodou. Publikace se čte jako beletrie a jejím autorem je tehdejší současník. Jedinou vadou tohoto českého vydání je prosovětský doslov z roku 1945, který je vyloženě zcestný a lživý. Mnichovská dohoda je čítankovým příkladem politiky ústupků, tzv. appeasementu a patří k osudovým osmičkám v našich dějinách.

09.02.2024 5 z 5

Obrázky z lesů a polí Obrázky z lesů a polí Jaroslav Hubálek

Nádherná kniha o lesní zvěři. Jako první mě zaujal obal na kterém stojí strážce lesa, který se opírá o starou sosnu a shlíží na svůj kopcovitý revír. V pěti kapitolách se setkáme s rodinkou divočáků, tchořem, mladým zajícem, prohnanou kunou a starým moudrým havranem, ale též i s pytlákem. Kniha je psána mysliveckou rukou a zkušenostmi a na konci je slovníček mysliveckých, lidových a odborných výrazů. Všechno chování zvěře je reálné a ukazuje jeho každodenní boj o přežití, přesto to není čtení depresivní. Autor je také ke své profesi myslivce velmi otevřený, upřímný, nic neskrývá a nedělá se lepším. Doporučuji všem milovníkům lesa, zvěře a rostlinstva.
Citace: Toho roku měl zase vlastní rodinu. Neřekli byste, že jsou havraňata krásná nebo aspoň hezká, daleko spíše byste hlasovali, že jsou dokonce ošklivá. Není na nich nic jiného než ty drápy a ohromné zobáky. Rodičům se však líbí a mají je rádi.

22.10.2023 5 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

(SPOILER) Úžasný román, odehrávající se po druhé světové válce v čtenářsky atraktivním prostředí rozpadajícího se anglického venkovského panství Hundreds Hall. V knize vystupují členové rodiny Ayresových, doktor Faraday, služebné, přízrak, pes Gyp a další. Začátek je téměř idylický, ale atmosféra začíná postupně houstnout. Konec se dá vykládat různě, včetně toho, kdo je ten nejhorší vetřelec. Nádherný čtenářský zážitek s atmosférou starých časů.

15.10.2023 5 z 5

Hitlerovo tajemství Hitlerovo tajemství Rory Clements

Hitlerovo tajemství je celkem povedený historický špionážní thriller. A právě proto, že se jedná o thriller a ne o historický román, tak zde nebudu vyjmenovávat drobné nedostatky. A pokud se objeví nějaký další díl se sympatickým profesůrkem Tomem Wildem, tak podle tématu o který půjde zvážím, jestli do něj půjdu. Na závěr jedna spíše technická poznámka. V citaci zmíněný vlak Führersonderzug, který se původně jmenoval Amerika a později v roce 1943 byl přejmenovaný na Brandenburg v této knize zásadně nevystupuje.
Citace: Středem areálu procházela železniční trať, která jej dělila na severní a jižní část. Během krátkého přejezdu z letiště v Rastenburgu zahlédl Jung na vlečce nedaleko nástupiště Hitlerův soukromý vlak, soupravu se dvěma lokomotivami a vagony osazenými protiletadlovými děly, nepřetržitě střežený oddílem SS.

27.07.2023 4 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Nečekejte Vládce chaosu, Národního satanistu nebo Krev černých vran, tady jde spíše o humorně dobrodružný příběh ala Žáci Kopyto a Mňouk hrají black metal. Tím nechci knihu shazovat. Byť je děj poměrně banální, tak příběh pěkně odsejpá, jen bych uvítal trochu větší exkurz do nadpřirozena. U čtení jsem se bavil a to je hlavní.
Citace: Mimino se mi líbilo, připomínalo scvrklou ještěrku nebo živočicha, kterej bude Zemi obývat po jaderný apokalypse.

02.07.2023 4 z 5

Satanovo sousto Satanovo sousto Mons Kallentoft

Švédská detektivka je stále pojem. V tomhle dílu je samotný případ trochu slabší a překombinovaný, ale ta omáčka kolem to vynahradí. A ikdyž to tentokrát nebylo stoprocentní, tak se určitě pustím do dalšího pokračování.
Citace: Ale tohle je Linköping, a za dveřmi na ně možná potom budou čekat farmáři z Motaly nebo z Mjölby, příznivci nacionalistické strany Švédští demokraté, kteří se nemůžou dočkat, až zmlátí nějakého teplouše, až všem ukážou, co si o těchhle deviantech myslí.

25.06.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Samotná kniha byla velmi čtivá. Prostředí archeologie bylo velmi atraktivní, doktor Soudek a ostatní postavy byly zajímavé a příběh si příjemně plynul. Jen některé části rozuzlení mně nepřipadaly příliš věrohodné, tak jednu hvězdu ubírám.
Citace: "Já jsem Exner," řekl mladý muž.
"Německo?"
"Spíš..." prohlásil Exner a měl najednou radost, že ještě nezapomněl všechno, co se naučil ve škole, "spíš Hercynský les..."

10.04.2023 4 z 5

Black Metal. II, Předehra ke kultu Black Metal. II, Předehra ke kultu Dayal Patterson

Spousta zajímavých rozhovorů, osobností, postřehů a zajímavostí z hudebního žánru, kterým je ten náš black metal. Z oblíbenějších kapel bych jmenoval MAYHEM, GORGOROTH, MARDUK, BEHERIT a TAAKE. Obrazová část knihy je dostačující. Dočteno, je čas na další díl s názvem Black Metal - kult nikdy nezemře.
Citace, slova Morgana z kapely MARDUK: "Tohle je ve skutečnosti po dlouhé době první album, na kterém nejsou žádné texty o druhé světové (usmívá se). I tak ale o tom hodně čtu nebo se dívám na dokumenty. Vidět 70 tun oceli, kterak se valí po bitevním poli, je zkrátka skvělá inspirace. Rozhodně lepší než deprese, nebo čučení do jezera, nebo čím vším se tak lidi nechávají inspirovat. U nás tohle prostě nefunguje. Krveprolití je... zajímavější."

20.11.2022 5 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

(SPOILER) Asi nejzajímavější na tomto románu je, že mimo jiné předkládá vlastní verzi o původu mýtického, nacistického zvonu obecně nazývaného Die Glocke. Mimo jiné se příběh odehrává v kulisách Antarktidy, Tibetu a na palubě mimozemského plavidla. Kromě sympatické dvojice hlavních hrdinů vystupují v knize příslušníci Orloje, immariové, tibetští mniši, dobře ukrytí mimozemšťané a nacisté, ale ti jen jako nezbytné křoví. Stylem mi tohle dílko připomíná trochu tvorbu Jamese Rollinse, zejména jeho sérii Sigma Force. Četba mě bavila, ale do dalších dílů se zřejmě pouštět nebudu.
Citace: Ponorka, pakliže to skutečně byla ponorka, trčela z dalšího kovového objektu, který byl šedivý a mnohem větší. Šedivý předmět na rozdíl od ponorky neodrážel světlo; připomínal spíš vlny, jaké se tetelí nad obzorem rozpálené dálnice nebo delšího úseku pouště. Nebyl však teplý, rozhodně ne natolik, aby kolem něj roztával led. Těsně nad ním Karl zahlédl útržek nápisu na ponorce - U-977 a Kriegsmarine. Nacistická ponorka. Vyčnívající z... nějaké stavby.

16.11.2022 4 z 5

Alfred Hitchcock 2 – Strašidla na dobrou noc Alfred Hitchcock 2 – Strašidla na dobrou noc Alfred Hitchcock

Strašidla na dobrou noc jsou antologií různorodých hororových povídek. Najdeme tady třeba velice realistickou s názvem Přepadení, téměř dojemnou, nazvanou Vysoká sázka, potom také nesmrtelnou klasiku jakou je Moucha, dále také Celé město spí od legendárního Raye Bradburyho a nemohu vynechat Jasan, od mého oblíbence M. R. Jamese.
Citace z povídky Neuvěřitelný příběh: Tak mi vyprávěl o mnoha divných případech, kdy si příroda krutě pohrávala s lidským tělem. Vyprávěl klidně. Připomínal mého starého profesora biologie, který se podobně choval nad studentským mikroskopem. "...Jsou to divné věci. Velmi podivné. Některé jsou tak zvláštní, že se o nich v knihách skoro nepíše. Myslel jsem si, že o tom lékaři musí vědět, ale zřejmě se v lidech vytváří druh studu. Ponechávají se v tajnosti... Majitelé pohřebních ústavů musí vidět neuvěřitelné bytosti... Víte, když člověk narazí na případ, který učebnice jen naznačují, je otřesen."

14.11.2022 4 z 5

Dzwille Dzwille Jaroslav Velinský

Pozoruhodná fantasy, plná časových smyček a dějových přesunů, která pojednává především o neodbytné mužské touze po objevování. A i když nebyl Bert nikterak nesympatickým hrdinou, tak jsem byl spíše na straně těch Bettyn a Grét. Konec byl povedený.

05.08.2022 4 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Blbina, odehrávající se v atraktivním prostředí. Luxusní hotel na místě kdysi opuštěného sanatoria byla lákavá vějička, ale výsledek byl dosti tristní. Postavy se chovaly nelogicky a motiv a celkové vyústění mě nepřesvědčilo. Každý den holt není posvícení.

31.07.2022 3 z 5

Tajný vesmírný program v Antarktidě Tajný vesmírný program v Antarktidě David Hatcher Childress

Nejdřív se musím vyjádřit k tomu trochu matoucímu názvu knihy. Ten je takový, protože se částečně jedná o spis ufologický. Větším dílem se ale publikace věnuje nacistickým záhadám a okultismu. Vedle zajímavých témat, jako byla pověstná operace Highjump, základen ukrytých v Antarktidě a Tibetu, tajných měst v Jižní Americe, diskovitých a dálkových letounů, mě nejvíce oslovila pasáž, která se týkala Černé flotily německých ponorek a jejich skrytých základen a činností. Poslední kapitoly byly na můj vkus už přemíru ufologické. Záporně hodnotím, že autor pustil místy až moc prostor fantazii, často se odvolává na Wikipedii a slovo dává i vyloženým bláznům. Kladně hodnotím bohaté ilustrační materiály. A ještě jeden osobní postřeh: Přijde mi podivně náhodné, že v srpnu 1987 Rudolf Hess, jemuž je v této knize věnována celá kapitola, spáchá za podezřelých okolností sebevraždu. Zhruba ve stejné době, tedy na konci 80. let, obdrží badatel Ralf Ettl prazvláštní anonymní balík, plný obrazové dokumentace. Souvislost s nadcházejícím pádem železné opony je do očí bijící.
Citace: Schémat a snímků těchto strojů existuje celá řada. Stevens (Henry Stevens) uvádí, že údajné fotografie lodí Vril a Haunebu, o nichž se říká, že pocházejí z válečných let, jsou všechny z jednoho zdroje. Tímto zdrojem byl anonymní balík zanechaný v Anglii pro badatele Ralfa Ettla, který tam v té době pracoval na nesouvisejícím projektu. Tento balík snímků dorazil do Ettlova bydliště na konci 80. let, načež Ettl fotky rozeslal různým dalším badatelům v Evropě i ve světě. Ettl byl autorem a spoluautorem řady knih v němčině, včetně titulu Das Vril-Projekt. Tyto dokumenty jsou podle všeho pravé a pocházejí z tajných archivů SS uchovávaných v Rakousku.

24.07.2022 4 z 5

Záhada Longinova kopí Záhada Longinova kopí Alec Maclellan

Poutavé vyprávění o jedné fascinující relikvii, která se někdy nazývá kopím osudu. Kniha je plná historických dat a údajů, takže není nouze o nějakou tu chybičku, ale celkové schéma je pojato velmi dobře a srozumitelně. Dobrodruh a záhadolog Alec Maclellan mě opět přesvědčil, že čas s jeho tvorbou není ztracený, takže určitě sáhnu i po jeho Duté zemi.
Citace: Skutečně ukryla ponorka U-530 Longinovo kopí v Antarktidě? Američtí a britští vládní představitelé, kteří provedli průzkum plavidla, shledali ve výpovědi kapitána Wermutha množství nesrovnalostí, než aby uvěřili, že účelem mise bylo pouze potápět spojenecké lodě v Jižním Atlantiku.

23.07.2022 4 z 5

Engerlingové Engerlingové Jaroslav Velinský

V době, kdy ve střední Evropě vzniklo Československo, byl založen v blízkém okolí i jeden mnohem menší státní útvar. Tento podivný dutosvět byl pojmenován Neuösterreich a pojednává o něm román Engerlingové. Příběh je to velmi propracovaný, ale také hodně složitý. Po dočtení jsem si musel zčásti zopakovat první kapitolu. Hojné zapojení německého jazyka dodává povídání autentičnosti. Jaroslav Velinský opět dokázal, jak mimořádným vypravěčem byl.
Citace: Železná vrata zapadla do země a jejich vrcholek vytvořil metr široký šikmý práh. Ještě chvíli zněl šelest drobných hrud a jehličí, stržených náhlým pohybem ocelové masy zvenku maskované kamenem. Tři lidé stanuli na hranici dvou světů.

05.07.2022 5 z 5

Noc odchází ráno Noc odchází ráno Karel Ptáčník

Do nedávna jsem netušil, že Město na hranici má pokračování a protože odtud pochází část mojí rodiny, musel jsem si knihu přečíst, abych si přiblížil, jak se tam tehdy žilo. Román je nejen o milostném trojúhelníku, ale zobrazuje také šílenou dobu padesátých let a dává nahlédnout do mysli tehdejších komunistů. V žádném případě se nejedná o propagandistické dílko, naopak kniha vyznívá celkem realisticky. Po válce hodně lidí komunistům věřilo, až později přišlo vystřízlivění. Kniha se mi velmi líbila a určitě si přečtu i Šestapadesátý.
Citace: Kuzmík se rozpačitě usmíval. "Mám takové zaměstnání," říkal omlouvavě, "které mi nedovolí ... já byl v kině za ty tři roky ... ani nevím ... pětkrát? Nemám čas," a pokrčil rameny.
"To je chyba," řekla Pešková, "na sovětské filmy si člověk čas udělat m u s í !"

14.06.2022 5 z 5