Eicherik Eicherik komentáře u knih

Tajemství posledního nacisty Tajemství posledního nacisty Iain King

(SPOILER) Kniha ve stylu Dana Browna. Sejde se Brit, Američan, Francouz, Ruska a Němka a dobrodružství, na jehož počátku je smrt kapitána SS Wernera Stolze, a v kterém hraje důležitou roli astrologie, může začít. Nejedná se o nijak zásadní román, ale jako thriller na dny dovolené je to čtení vhodné.

13.07.2022 4 z 5

Vybraná tajemství profesora Kesslera Vybraná tajemství profesora Kesslera Eduard Martin (p)

Martina Petišku znám díky jeho Knize upírů, na kterou nedám dopustit. Teď jsem měl možnost seznámit se s jeho tvorbou povídkovou. Snad každý kousek v této sbírce přináší nějaké morální ponaučení, ale je tak činěno způsobem nenásilným. Z třináctky děl z tohoto souboru zmíním tři. První s názvem Koho máš dnes rád je velmi dojemná a seznámí nás s křišťálově čistou bytostí, bílým králíčkem Aljošou. Druhá s názvem Košile je až fantasticky pragmatická. Třetí s názvem Profesor Xaverius se mi líbila nejvíc. Až budu zase v čase vánočním procházet Malou Stranou, tak si dám pozor, jestli z některého okna neucítím vůni jasmínu.
Citace z povídky Profesor Xaverius: Noc dechla do pokoje a záclona zavlála jako utržené křídlo, které se marně třepotá ve tmě, marně, věčně marně, protože nenašlo druhé křídlo, se kterým by vzlétlo.

19.06.2022 5 z 5

Motol Motol Miloš Cajthaml

Kniha není tolik o nemocnici, jako spíše o mezilidských vztazích. Hlavní hrdina, který mi moc neseděl, se snaží pomoci kolegovi, jenž má v hlavě totální bramboračku. Téměř od začátku lze tušit, že onen mimoň skrývá hrozné tajemství, i čeho se zhruba týká, ale celá krutá pravda vyjde najevo až v závěru. Tvrzení, že je novela plná vulgarit a úchylek, je poněkud přehnané.

04.06.2022 4 z 5

Nebeská družina Nebeská družina Filip Vávra

Cestování v čase je věc vždy ošemetná. Tentokrát se o tomto tvrzení přesvědčí na vlastní kůži i sympatický Sven Bauman, který se do středověku vypraví na tygrovi. Tedy přesněji řečeno na těžkém tanku označeném jako Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B známém spíše jako Tiger II.

14.05.2022 4 z 5

Mrazivé dědictví Mrazivé dědictví Romain Garnier

Mrazivé dědictví je béčkový román, ale prvotřídní béčkový román. Stylově se pohybuje tak trochu mezi Danem Brownem a Lovecraftem. Zatímco v pasážích ala Brown to často zaskřípe, tak v těch lovecraftovských to má autor plně pod kontrolou. Je potřeba ještě podotknout, že tato kniha ctulhuovský mýtus nepřebírá, ale pohybuje se místy v podobných vodách. Tematicky se toto dílko odehrává v okultně nacistických sférách a vyzdvihuje na světlo pojmy jako Ahnenerbe, Thule, Agartha, Tibet, gigantismus, vril nebo zdánlivě překvapivě také Yeti. Celkově jsem s knihou spokojený a spíše předčila mé očekávání.
Citace: Ta prokleté ponorka se vynořila z ledové propasti před třemi dny a za tu dobu si už několik vašich kamarádíčků ze starých časů, kteří k nám po válce přeběhli, střelilo kulku do hlavy. Řekněte mi, co může téměř devadesátiletého chlapa dovést k sebevraždě! Určitě ne staré krystalové přijímače nebo hromada plesnivých desek s Horstem Wesselem a Lili Marleen.

08.05.2022 5 z 5

Úsvit černého slunce Úsvit černého slunce Tomáš Bandžuch

Úsvit černého slunce je prvním dílem plánované trilogie Archivy tajné války. Z tématu jsem nadšený. Přeskakování z jedné oblasti do druhé mi nevadilo. Trochu nezvládnutá mi připadala mentalita některých postav, zvláště těch německých. Co se ale, dle mě, moc nepovedlo, bylo to cestování mezi světy. Myslím si, že ho bylo příliš a také jeho moc důkladný popis byl hodně na škodu. Někdy je lepší jen naznačit. Tenhle prvek z tohoto vyprávění dělal spíše fantasy pro děti. Knihu ale nezatracuji, to lepší převládalo a doufám, že se dočkáme dalších dvou dílů.

22.04.2022 4 z 5

Ocelová klepeta Ocelová klepeta Leo Kessler (p)

(SPOILER) Příprava na Operaci Citadela, hrůzy bombardování Hamburku, poprava britských letců a pak už stěžejní část tohoto dílu, bitva u Kurska. Nakonec přijde rozkaz k přesunu do Itálie, kde čeká nový nepřítel, Američané. Knihy této série jsou poměrně stručné, ale věcné. Obsahují mužský pohled na válku a na sexualitu. Výraznou postavou této řady je Schulze. Má úspěch u žen, je vychytralý, válka se mu hnusí, ale pokud ho má člověk v boji po svém boku, může se na něj spolehnout. K jednotkám SS se dal kvůli ženě, netušil, že kvůli lesbě.
Citace: "My jsme prostě prokletý! Vy i já, Wotan a celý SS - prostě všichni. Jsme prokletý!"

03.04.2022 5 z 5

Obrněný prapor SS Obrněný prapor SS Leo Kessler (p)

(SPOILER) Čtivý válečný román. Od výcviku nováčků, přes dobytí belgické pevnosti Eben Emael, které se podaří v součinnosti s německými výsadkáři až po podpis kapitulační smlouvy ve vagónu z Compiègne. A na samém konci je tu nástup dalších nováčků.
Citace: Prázdnotou zatemněných dlážděných ulic města se nesl kovový rachot vozidel, ale žádné z oken se neotevřelo. Místní katolíci však padali na kolena před kříži, které byly jedinou výzdobou jejich ložnic.
Černé gardy, reprezentované úderným praporem SS Wotan, se vydávaly do války.

12.03.2022 5 z 5

Lidé v květnu Lidé v květnu Bohuslav Březovský

Po knize jsem sáhl, protože téma konce druhé světové války je mé oblíbené. Od tohoto románu jsem nějak velikou objektivitu neočekával, tomu už napovídala skutečnost, že vyšel pouze v padesátých letech. Čtenářsky zajímavější byli spíše záporné postavy jako třeba advokát Fišar a nebo továrnice Průchová s dcerou Olgou. Stěžovat si na naprosto nekritický autorův pohled na povstalce, Rudou armádu a nadcházející komunistickou nadvládu je v tomto případě zbytečné. Přesto má toto dílko své světlejší okamžiky a místy i uvěřitelnou atmosféru.

06.07.2021 3 z 5

Šumavské tajemství nacistů Šumavské tajemství nacistů Jan Kaše

Jazyk, kterým je příběh vyprávěn není zrovna excelentní a postavy, které zde vystupují jsou hodně ploché. Prostřední část knihy je hodně nastavovaná a ty neustálé konfrontace a nebo součinnosti mezi jednotlivými organizacemi a státními aparáty byli zdlouhavé. Co se týče onoho tajemství, tak to bylo opravdu originální. Chválím doslov, v kterém jsou osvětleny vybrané aspekty této knihy a uvedeny některé zdroje. Příběh mě bavil.

27.03.2021 4 z 5

Tajné projekty luftwaffe stíhači 1939-1945 Tajné projekty luftwaffe stíhači 1939-1945 Walter Shick

Základní kniha pro fanoušky tzv. Luftwaffe 1946. České vydání je moc pěkně zpracované. Jelikož vlastním i to německé, tak mám možnost srovnání. Německé je na křídovém papíře a české má praktičtější formát a kresbu i na deskách knihy. A potvrzuji to, co se píše v anotaci. "Vynikající barevné nákresy v této knize ozřejmují, jak by bývaly moderní německé stíhačky vypadaly." Zbývá jen doufat, že někdy dojde i k vydání druhého dílu, který se věnuje bombardérům.

08.11.2020 5 z 5

Praha v množném čísle Praha v množném čísle * antologie

Nádherná kniha o Praze, ve které ta Praha skutečně je. Líbí se mi, že jsou příběhy laděny chronologicky od nejstarších až téměř po současnost. Musím pochválit souhrnnou anotaci, která se skrývá v úvodu knihy pod názvem Pětadvacet prstů Prahy. Nutno říci, že je stručná a velmi výstižná. Každá povídka je také vybavena v úvodu pěknou ilustrací. Za nejlepší příběhy hodnotím těchto šest: Jedno odpoledne, Láska, Noc, Pražské Jezulátko, Strašidlo židovského města a Praha, ráno 15. března 1939.

16.06.2020 5 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Tenhle román přináší velmi rozsáhlý dobrodružný příběh, kde jsou hlavními postavami tajuplný Drood a dva angličtí spisovatelé Charles Dickens a Wilkie Collins. V knize se mimo jiné seznámíme se starým egyptským náboženstvím, opiovými doupaty, hypnózou, londýnským podsvětím i podzemím, zde nazývaným Podměstím, ale hodně stránek je věnováno též literárním i divadelním pracím obou autorů, ale i jejich vzájemnému komplikovanému vztahu. Knihu bych doporučil čtenářům, kteří mají rádi dlouhé příběhy.

31.05.2020 5 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Jarní mrtví je detektivka se silnými prvky vztahového románu. To je také jeden z důvodů, proč se mi knihy z této série tak líbí. Taky se mi zdá jako dobrý nápad, že v příběhu promlouvají mrtví. Třetí díl se mi líbil o malinko více a už se těším na ten pátý.

15.03.2020 5 z 5

Černý anděl Černý anděl John Connolly

Černý anděl je taková ta fantasy, kde podle křesťanského schématu spolu soupeří dobro se zlem. Celý příběh odstartuje pátrání po nezvěstné prostitutce, které vede soukromý detektiv Charlie Parker, jemuž pomáhají jeho svérázní a drsní pomocníci. Vyprávění je to spíše průměrné, ale zaujala mě linka, která se týká kostnice v Sedlci a ta francouzská z roku 1944.

29.12.2019 4 z 5

Sázka na třináctku Sázka na třináctku Antonín Winter

Kniha je oproti filmu velmi odlišná. V příběhu vystupují bývalí partyzáni, na přetřes se dostává českoněmecká otázka a do případu zasahuje i poválečná doba. Samotný případ je složitější a detektivní zápletka je naprosto původní. Kriminalisté vyšetřují dva zločiny, které se v závěru, jak lze očekávat, propojí. Jediné negativum vidím v občasných nudnějších pasážích. Závěr je povedený a vše vysvětlující.

13.12.2019 5 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Thorgils, hrdina tohoto románu je skutečnou historickou postavou a události z Thorgilsova života, zde vymyšlené, čerpají většinou z islandských ság. Kniha je jednak odyseou jednoho neobyčejného života a zároveň kronikou některých historických událostí. Jedinou slabinu tohoto dílka vidím v občasných hlušších pasážích.

"Pouze cestou oběti a bolesti mohl otevřít svou mysl a ducha moudrosti. To je jedna věc, která nás odlišuje od křesťanů. Ti věří, že duše žije v srdci, ale my tvrdíme, že přebývá v mysli a že když se osvobodí mysl, je osvobozen i duch."

10.02.2019 5 z 5

Rej upírů Rej upírů Tomáš Korbař

Legendární antologie, která poprvé vyšla již v roce 1970 a na svět ji přivedl legendární propagátor hororu a detektivky Tomáš Korbař. Povídky v této sbírce jsou plné temné romantiky a dávno zašlých časů. Za nejlepší považuji legendární Carmillu, Mrtvou milenku a Dráculova hosta. Jako nejslabší vidím Ďáblův dům, který je dle mého názoru moc překombinovaný. Vlastním vydání z roku 2015, které je vyšperkováno nádhernými kolážemi Kláry Trnkové.

29.12.2018 5 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Zimní oběť je krimi v které dominuje úporný mráz a neméně úporná samota. Nejvíce se mi líbí ta ospalá atmosféra švédského městečka a celého příběhu. Jsem spokojený a těším se na pokračování.

12.12.2018 5 z 5

Pražský tanec smrti Pražský tanec smrti Olga Von Barényiová

Tento román je velmi kontroverzní a napsat k němu komentář je hodně složité. Myslím, že nejlépe knihu vystihuje poslední věta v doslovu Marty Škubalové: "Podobné příběhy nám však mohou i přes své protičeské vyznění pomoci ukázat, že naše dějiny nejsou černobílé."

23.09.2018 5 z 5