Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Dokonalý život Dokonalý život Pavel Vosoba

Naprosto perfektní a současná kniha. Když jsem ji začal číst, byl jsem docela skeptický a asi po 15 stranách jsem přemýšlel zda mám knihu číst dál. S některými poměrně zásadními názory autora jsem totiž nesouhlasil, ale příběh byl napsaný tak čtivě, že jsem zkrátka nedokázal přestat. Autor v knize předává spoustu životní moudrosti, zvláště díky různým příběhům z celého světa a zároveň se jedná o příběh učitele a žáka. Upřímně, mám docela problém ten zážitek co mi kniha přinesla popsat, protože sám nevím co na mě mělo větší vliv, zda příběhy a nebo vztah hlavních hrdinů. Tuhle knihu by si měl přečíst asi úplně každý mladý člověk kolem 25 let. Kdyby se jednalo o čistě teoretickou knihu o životní moudrosti, asi by to spoustu čtenářů odradilo, ale předání pomocí příběhu plní svůj účel naprosto dokonale a nenásilně. Kniha předává zcela aktuální informace z naší současné doby a tak je jen škoda poněkud slabšího závěru. 90%

13.09.2014 5 z 5

Mág Mág John Fowles

Kniha je moc dlouhá. Hlavní hrdina mi byl nesympatický což znepříjemňovalo čtení. Knihu jsem koupil v antikvariátě, ale kdybych věděl do čeho jdu nekupoval bych to ani tam. Příběh hodně natažený a v závěru žádná pointa a nebo jsem si jí nevšiml. Moc dlouhá. Sice to má svůj důvod, ale i tak se autorovi nepodařilo mne vtáhnout do děje. Z knihy mám jednoznačně pocit, že si autor naložil podstatně víc než stačil zvládnout. 25. 1. 2007

Po nějaké době mi došlo, že knihu už nikdy nehodlám číst znovu a prodal jsem ji zpátky do antikvariátu. Nechápu co na tom lidi vidí, kdyby to bylo na 300 stran - možná, ale skoro 600 bylo utrpení a slabý závěr nedokázal nic zvrátit. Zůstal jen ten pocit počáteční tajemné atmosféry, čehož si někteří mohou vysoce cenit. 55%

11.09.2014 2 z 5

Královská krev Královská krev Raymond E. Feist

Kniha má podobnou literární úroveň jako Impérium, ale něco jí chybí. Vypráví docela hezký příběh, který prožili synové Aruthy, ale od Feista jsem tak nějak čekal skutečnou fantasy literaturu a ne pouze napínavé příběhy odehrávající se v Midkemii. Je sice mnohem lepší než předcházející sága Odkazu, ale to si můžu přečíst jakýkoliv dobrodružný román odehrávající se v nějaké exotické zemi. Než začne být kniha napínavá trochu si počkáme, ale díky tomu jak dobře to je napsané ani to nijak nevadí. K závěru se děj stává napínavějším, ale kvůli jednoduššímu ději to jaksi není ono. 75%

11.09.2014 3 z 5

Oko kočky Oko kočky Roger Zelazny

Tohle už Zelazny přehnal. Příliš experimentální, ale i tak 70%
Edit: 13.07.2015 Jsem ve stavu, kdy na mě všechny Zelaznyho knihy působí na druhé přečtení mnohem lépe než při prvním čtení. Možná proto, že již člověk tuší do čeho jde? Když jsem četl tuhle knihu poprvé, měl jsem problém se začíst, ale pak mě příběh polapil, protože kniha je napínavější než je u jeho knih zvykem. Jenže ke konci se akčnost začne vytrácet a z příběhu se stana jakási psychedelická šamanská cesta. Právě to propojení indiánského myšlení posouvá příběh do jiné roviny a tak ani tuhle knihu nelze doporučit běžnému čtenáři, ale pouze fanouškům Zelaznyho díla a nové vlny (New Wave) ze 70. let. Opět je to kniha, kterou by si měl člověk představovat jako film. Indián z kmene Navahů na válečné stezce ve vzdálené budoucnosti. Přiměřeně akční, napínavé a jdoucí do hloubky sebe sama dávám při druhém přečtení 80%

10.09.2014 4 z 5

Frabato Frabato František Bardon

Pokaždé, když si na tuhle knihu vzpomenu, vyvolá to na mé tváři úsměv. Nesmím však vidět obálku, to se pak totiž začnu smát. Kniha shrnuje určitou životní část vynikajícího léčitele, který publikoval jako znalý esoterik několik knih o magii. Uvádí se, že jeho sekretářka (?) sepsala tento životopis a ukázala ho Mistrovi, který byl z díla trochu v šoku a řekl, že to nesmí vyjít. Bohužel vyšlo - po jeho smrti. Skutečné pravdy, ale jest asi ještě možno se dopátrat, avšak tak daleko mě Arion nezaujal. Kniha uvádí některé informace z Brány a vypráví o konfliktu Mistra a jedné okultní lóže. Mezi řádky toho moc není a děj je poněkud úsměvný, ale úplně neznalí lidé ohledně magie si mohou udělat určitou představu. Pro materialisty nemá smysl knihu číst, literární úroveň je slabá a děj budou považovat za hloupý výmysl. 60%

09.09.2014 2 z 5

Pokušení krále čarodějů Pokušení krále čarodějů Russell Blackford

Už je to dávno co jsem knihu četl asi podruhé. Ale i tak to pro mě bylo díky očekávání z anotace zklamáním. Ze začátku to vše vypadá značně nadějně, ale kniha je příliš neuměle napsaná. Vzhledem k datu vydání mne napadá, zda se nejedná a nějakou reakci na Feistova Mága... Ikdyž je to pokus o reálnou fantasy, tak zasazení do pohádkového světa z knihy činí jakýsi hybrid, též díky slabé psychologii postav. Ale pokud se nebudeme nimrat v literární kvalitě, kterou v tomto žánru ani moc nečekáme zjistíme, že příběh obstojně utíká a obsahuje docela povedené nápady. Těm, kteří se spokojí s temným dobrodružným příběhem mohu knihu doporučit. 55%

09.09.2014 3 z 5

To nejlepší ze SF roku 1960 To nejlepší ze SF roku 1960 * antologie

Některé povídky jsou skutečně velmi povedené a i ty ostatní jsou aspoň v něčem originální. Nezapomeňte však na dobu, kdy byly napsány. Popravdě jsem byl úrovní této knihy mile překvapen. Doporučuju všem fanouškům tohoto žánru a mohla by dokonce zaujmout i některé duchovně hledající. 85%

09.09.2014 4 z 5

Hrsti jadeitu Hrsti jadeitu Alex Irvine

Doporučuju. Velmi zvláštní příběh. Opravdu jsem myslím nic podobného ještě nečetl. Možná to bylo tou zvláštní atmosférou a možná vlivem zvláštní mytologie v jejímž duchu byla kniha napsána. Samotný text na mě nepůsobil dobře, ale atmosféra knihy mne zkrátka pohltila natolik, abych si knihu dostatečně užil, protože se vlastně jedná o indiánskou fantasy nebo jak to nazvat. Na způsob Oko kočky od R. Zelaznyho, ale mnohem čitelnější. (Zelaznyho počin byl již příliš experimentální.) Velká škoda, v lepším podání to mohlo být něco skvostného. 70%

08.09.2014 3 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Je to sice příliš pohádkové, takže to někomu bude připadat dost naivní, ale u mnoha akčních filmů také musíte vypnout mozek. A tak proč nevyužít toho co fantasy svět nabízí, když zdaleka ne vše již zpracoval Tolkien. I přesto, že kniha byla po čtyřech letech přepsána do dvou dílů je znát, že je to autorova prvotina a tak je literární úroveň docela nízko. Vzhledem k tomu, že se jedná o začátek ságy, tak se děj rozjede až kolem 180 strany což sráží celkové hodnocení knihy, která se moc nedá hodnotit samostatně. Pokud nehodláte číst celou ságu, tak knihu raději nečtěte. Knížka je vlastně takovou pohádkou pro dospělé a je určená spíš dospívajícím, ale to neznamená, že nepobaví i dospělého člověka. Sledujeme dospívání hlavních hrdinů a úplný počátek Trhlinové války. Děj se postupně stává akčnějším a v závěru knihy už máme před sebou rozvětvený celý příběh. Pokud překonáte nudný začátek knihy, budete odměněni docela zajímavým příběhem, který se odehrává ve fantasy světě vzniklém z hraní her na hrdiny. Zvláště nadšeným hráčům dračáku by se kniha mohla hodně líbit. 85%

08.09.2014 4 z 5

Otevřená mysl Otevřená mysl Tarthang Tulku

Tahle malá brožura mě obsahem příjemně překvapila. Nevím nakolik je to subjektivní, ale občas jsem měl pocit, že styl předání nauky je díky autorovi školy Ňingma odlišný od knih jiných škol. Informace, které knížka předkládá jsou tak jednoduché, že se nad nimi rozum západního člověka prakticky nepozastavuje. Nejspíše tak prosté, že si je stěží budeme pamatovat příští den, protože při intelektuálním pochopení jsou zcela samozřejmé. Opět problém všech podobných knih o budhismu, kdy západní mysl, mající tendenci hledat všude problémy, se nemá čeho v knize zachytit. Jinak je kniha velmi přínosná trochu jiným přístupem k praktikování budhistické meditace než je běžné. Skutečně se snaží ji vysvětlit jako úplně přirozený proces lidského poznání. (Když se naučíte něco samozřejmého, taky se nad tím už později nepozastavujete, ikdyž jste to před tím neznali.) Upozorňuje na některá intelektuální úskalí a varuje i před tím, že ona přítomnost je svým způsobem též iluzí jak říká speciální teorie relativity - to mě na knize docela pobavilo. Škoda jen, že některé kapitoly končily zapsanými rozhovory dotazu žáka a odpovědi Rinpočheho, tento způsob vysvětlování nemám v oblibě, protože mám pocit, že autor si tak zlehčuje práci s přesností vysvětlování. Neškodilo by, kdyby v knize bylo víc věcí na přemýšlení. Celou knihou tak nějak prostupuje varování před zbytečnými koncepty a upozorňuje, že koncepty si můžeme udělat i ze špatně pochopených esoterních pravd. Všem zájemcům a rozšíření budhistického pohledu na svět doporučuju.
Po druhém čtení ještě více musím ocenit jak jednoduše Tarthang vysvětluje meditaci a jak technicky dobře informuje o tom jak začít. Pokud chcete začít meditovat a nevíte jak na to, tohle je kniha pro vás. Další věc kterou si uvědomuji, že napoprvé jsem knihu vnímal spíše jako pojednání o škodlivosti konceptů a napodruhé hlavně jak se přirozeně otevřít vlastní podstatě. Zajímavé, proto 90%

08.09.2014 5 z 5

Základy praktické magie Základy praktické magie Papus (p)

První kniha o Umění, kterou jsem četl, když mi bylo 16 let. Bylo to tehdy ještě nějaké starší vydání z meziválečných let. Snad 1937? Co si pamatuju kniha se věnuje klasickému okultním přístupu k astrálním silám. 70%

07.09.2014 3 z 5

Pozitivní magie Pozitivní magie Marion Weinstein

Když jsem dostal svou první dávku rozumu a poznání po ukončení hormonálních výkyvů po pubertě, přečetl jsem tuhle knihu snad možná po třetí v životě a po uvědomění, řekněme pochopení, jsem musel tuto knihu okamžitě prodat do antikvariátu, abych ji již nevlastnil. Ano něco se dozvíme, ale rozhodně nedoporučuju číst bez značné dávky skepse. Dalo by se říct, že se jedná o klasické New age. 50%

07.09.2014 2 z 5

Carlos Castaneda - pravda lži: Životopis Carlos Castaneda - pravda lži: Životopis Christophe Bourseiller

Kniha na první pohled vyznívá jako odhalení Carlose Castanedy, ale jak děj postupuje tak nezodpovězených otázek naopak přibývá. Ikdyž jsou známa základní historická fakta a i vcelku dobře Castanedův osobní život, některá místa zůstávají nevyjasněna. Kdo ví, co se kdysi odehrálo v poušti Sonory tehdy v Mexiku... (Doporučuji číst až po přečtení aspoň prvních pěti knih od Castanedy.) 70%

07.09.2014 4 z 5

Brána k opravdovému zasvěcení Brána k opravdovému zasvěcení František Bardon

Nedoporučuji číst. Z mého pohledu je teoretická část poměrně dost zavádějící. Velmi nevhodné pro začátečníky. Až se mi bude chtít napíšu delší komentář. 50/90%

07.09.2014 2 z 5

Nejskvělejší čarodějové Nejskvělejší čarodějové Alan Carter

Kniha díky obálce nevzbuzuje příliš dobrý dojem, ale ve skutečnosti je mimořádně zajímavá. Četl jsem ji sice dvakrát, ale už docela dávno a tak si nejsem jistý hodnocením. Věnuje se poměrně důležitým osobám naší magické historie a obsahuje tolik zajímavých informací, že by si ji měl přečíst každý koho zajímají záhady, magie a okultismus. 70%

07.09.2014 4 z 5

Siréna Siréna Marie Majerová

Naprosto zoufalé dílo. V dnešní době to spíš odráží tehdejší dobu a zajímavý je už jen fakt, že autoři to brali skutečně vážně. No jinak by tahle sračka (s prominutím) asi nevznikla. Tedy už jen existence této knihy je svým způsobem zajímavá. Celé to vlastně jakoby pojednává o tom, že ti nejméně kvalifikovaní dělníci se měli špatně, mají špatně a bez komunistů se asi i budou mít špatně. Nebo pokud nějaká vláda nezajistí, aby i takováto pracovní místa byla lépe ohodnocena jak si nepochybně zaslouží. Kniha se dotýká umění asi jen tím jak ukazuje, že i život těchto milionů nevýznamných lidí má svou velikost a jistou osobní monumentálnost, protože práce těchto lidí vybudovala civilizaci, ve které nyní žijeme. Kniha je tedy spíš historickou výpovědí a je zajímavější jako dějepisné dílo než literární počin. Opravdu mi naprosto uniká, že o tomto se učí v literatuře na středních školách, ale takový Hesse nebo Meyrink ani slovo. 30%

06.09.2014 1 z 5

Slza bohů Slza bohů Raymond E. Feist

Další dobrodružství Jimmyho Ručky a jeho přátel. Děj se postupně stává napínavějším a kolem sté stránky kniha vypadá slibně. Bohužel i tato kniha působí jako přepis počítačové hry nebo jako záznam nějaké hry na hrdiny. Hlavní hrdinové tedy pobíjejí nepřátele jako když hrají dračák a v celé knize není nic co by knihu aspoň trochu příblížilo lepšímu hodnocení. Opravdu škoda, vůbec nechápu proč tohle Feist psal nebo proč si s tím nedal větší práci, protože jeho talent je při čtení znát, ale tak nějak ho nepoužil. Kniha je sice ke konci napínavá, ale ne kvůli obavě o život hlavních postav, ale čistě jen ze zvědavosti jak to dopadne. 50%

05.09.2014 2 z 5

Cesta k plnému vědomí Cesta k plnému vědomí Thich Nhat Hanh

Kniha popisuje různé přirozené přístupy jak se zpřítomňovat ve vědomí. Je to ten typ knihy, kdy učení je tak prosté a jednoduché, že rozum má problém se něčeho zachytit jak je to přirozeně pochopitelné. V knížce není skoro nic na přemýšlení. Jenom popisuje životní mechaniku a co z ní vyplývá. Je to tedy jedna z knih, která aby skutečně působila na chování člověka musí se číst častěji. K bdělému vědomí je možné se dostat různými náboženskými metodami, ale v této knize uvidíme i zcela obyčejný a normální přístup použitelný pro každého člověka. Myšlenkově vychází z budhismu, ale poznatky jsou zcela univerzální a nezávislé na nějakém náboženství. Pesimistům se kniha bude zdát naivně optimistická, protože kniha popisuje stav vědomí, se kterým nejspíš nemají příliš zkušeností. Kniha se dělí na tři části, první popisuje jak využít běžných okamžiků v životě k bdělému vědomí. Druhá uvádí různé přirozené návody jak bdělé vědomí používat při prožívání emocí a třetí část uvádí souvislosti mezi námi a společností, ve které žijeme. Ukazuje jak tyto souvislosti zcela přirozeně vyplývají na povrch pokud si udržujeme bdělé vědomí. 85%

02.09.2014 4 z 5

Nejstarší náboženství: Mezopotámie Nejstarší náboženství: Mezopotámie Jean Bottéro

Kniha je sice vyčerpávajícím pojednáním o náboženství kolébky naší civilizace, ale pouze popisuje a vůbec se nesnaží aspoň trochu zodpovědět ono "proč?". Striktně se drží historických faktů a občas vás na textu překvapí, ona pochybovačnost a povýšenost rozumu nad náboženstvím. Jakoby knihu napsal tupý materialista a nebo křesťan bez špetky esoterního poznání. Ale možná je to dobře, kniha tak je zcela prosta jakývkoli spekulativních teorií a drží se úzce čistě vědeckého poznání o oné neuvěřitelné dlouhé epoše lidských dějin. Občas skoro až pocítíte starobylou atmosféru oné prehistorické epochy. Text se věnuje nejspíše všemu důležitému co bychom hledali u takového náboženství. Sice těm esoterním věcem se věnuje značně stručně a popisně, ale asi to odpovídá úrovni poznání o této kultuře a tradici. Jinak se knize nedá vytknout nic. 70%

02.09.2014 3 z 5

Buddhistické myšlení: Úplné uvedení do indické tradice Buddhistické myšlení: Úplné uvedení do indické tradice Paul Williams

Hrozně rozporuplná kniha. Zhruba do strany 100 se jedná o naprosto perfektní pojednání o budhismu, ale skoro celý zbytek knihy pak řeší, zda je mahajána hereze nebo ne. Jako kdyby to autor považoval za kacířství vůči klasickému budhismu jižního směru, ale zároveň měl tendenci to omlouvat a uvádět na pravou míru. Kniha končí značně nudnými popisy částí budhistických učení. Značné zklamání, ale díky prvním sto stranám 50%.

02.09.2014 2 z 5