Eldar80 Eldar80 komentáře u knih

Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Michio Kaku

Kniha jakoby začíná, tam kde předchozí kniha Einsteinův vesmír skončila. Sleduje další historii jednotné teorie pole po odchodu velkého génia. Kniha tedy popisuje vývoj těchto snah o spojení kvantové fyziky a relativity směřující nutně k teorii superstrun. Kniha se velmi podobná Elegantnímu vesmíru od Greena. Kniha svým způsobem postrádá čtivost, kvůli "absenci hlavního hrdiny" jako Einsteinův vesmír a tak je spíše strohým historickým popisem snah vyrovnat se s pochopením rozdílu mezi relativitou a kvantovou fyzikou. Kosmologie vesmíru se to týká částečně jako důsledek fyzikálních vlastností elementárních částic. Spoustě lidem tedy může kniha připadat úplně nudná. Je to též důsledek toho, že Michio zde vůbec nezabíhá do žádných spekulací jako v knize Hyperprostor. Kniha obsahuje asi tak 15% knihy Einsteinův vesmír a tak je možné ji přečíst bez obav jako první, pokud někoho Einstein nezajímá. 80%

13.10.2014 4 z 5

Vzestup magnáta - Risk Vzestup magnáta - Risk Raymond E. Feist

Tak tohle jsem moc nepochopil. Vypadá to na tvůrčí krizi. Hlavní hrdinové se vrátili domů a začli dál žít své životy a kniha to popisuje. Proč? Vždyť to šlo popsat pár větami a vzhůru do další akce. Kniha není ani úvodem, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale spíš jakousi mezihrou k další výpravě na Novindus. Úvod totiž aspoň uvádí k něčemu, ale tohle jen popisuje standardní život Midkemianů. Minimálně pro mě je to značné zklamání, protože tohle už ani není dobrodružná literatura. Doufám, že je v tom nějaký smysl, který se objeví později, ale tak nějak mám pocit, že Feist popisuje svou vizi historie Midkemie a čtenářský zážitek z knihy ho prakticky nezajímá. Abych jen nekritizoval - není to špatně napsané, ale bohužel těsně nad hranicí nudy. 45%

08.10.2014 2 z 5

Einsteinův vesmír Einsteinův vesmír Michio Kaku

Všem zájemcům o život jednoho z největších fyziků mohu jedině doporučit. Kniha postupně sleduje celý život tohoto génia. Projdeme si skrze důležité milníky jeho života a celou dobu budeme jakoby s ním. Životopis je napsán nesmírně čtivě a poutavě, ikdyž vzhledem k velikosti knihy, poměrně stručně a proložen všemi důležitými Einsteinovými fyzikálními objevy. Pro vysvětlení těchto objevů použil autor původní dětské představy, které vedly Einsteina k objevu speciální a obecné relativity. Je až neuvěřitelné jak jednoduše jsou tyto teorie v knize vysvětleny. V tom asi spočívá největší autorův um, protože i přes popis fyzikálních teorií se kniha výborně čte a skrze Einsteinův život si projdeme částí lidské historie na této planetě. Díky této knize jsem pochopil jeho skutečnou velikost jako génia a jako člověka. Až poslední kapitola je možná náročnější, protože popisuje jeho odkaz k dnešním teoriím. 90%

07.10.2014 5 z 5

Stín temné královny - Žoldáci Stín temné královny - Žoldáci Raymond E. Feist

Po výcviku a plavbě se ocitáme na Novindu, kde probíhá obrovské tažení Smaragdové královny. Čtenář by mohl očekávat, že nyní půjde do tuhého, ale Calisova kompanie se dostane do prvních potíží až někdy v polovině knihy. Příběh velmi pozvolna přestává být pouze dobrodružnou výpravou a postupně začne být Calisova kompanie v docela zoufalé situaci. Ale i tak se nemohu ubránit zklamání, kniha přípomíná válečný román s fantasy prvky a Feist tak nějak nedokáže vykročit z vlastního stínu. Taky si všímám, že Feistovy knihy by patrně mnohem lépe vynikly jako filmy než čistě jako literatura. Možná, kdyby byly knihy citlivě ilustrovány vynikl by příběh ještě lépe. Sám nevím a tak jen lituji, že jsem se k tomu nedostal jako náctiletý, nyní už se na to cítím poněkud starý. 75%

03.10.2014 4 z 5

Esence praxe tibetského buddhismu Esence praxe tibetského buddhismu Jiří Krutina

Kniha je svým vlastním názvem. Vysvětluje zcela základní od všeho prostou myšlenku bdělého vědomí ve smyslu Pozorovatele v budhistickém kontextu. A k tomu uvádí zcela základní praxe všech neduálních nauk o uvědomění si sebe sama. Uvedené praxe jsou obsaženy i v šesti jógách Náropy a tomu se věnují první dvě třetiny knihy. Bohužel zrovna tyto praxe jsou už spíše pro značně pokročilé praktikující a tak z pohledu praktického využití bude kniha přínosná pouze pro velmi málo lidí. S obsahem knihy budou mít možná problém náboženští a hínajánoví budhisté, ale po teoretické stránce by to snad měli chápat. Poslední třetina knihy se věnuje některým skutečnostem na dnešní budhistické scéně. Jedná se o zajímavé komentáře k dnešní západní formě budhismu. Na druhou stranu některé jsou nepřesné, protože autor dal spíš na osobní dojem, než aby si důkladně ověřil informace o kterých píše. Kterých se to týká budou oni sami vědět a budou vědět svoje (BDC, KM). U jednoho případu mne zarazilo, že autor nechápe hodnotu nauky přímé stezky a považuje ji za něco jakoby samozřejmého. Jako čistě teoreticky se to tak dá pojmout, ale raději bych se držel reálné pravděpodobnosti. Po technické stránce se knize nedá vůbec nic vytknout. Škoda tedy malé praktické využitelnosti a některých nepřesností, proto jen 75%

30.09.2014 4 z 5

Stín temné královny - Vrazi Stín temné královny - Vrazi Raymond E. Feist

Feist se opět překonal. Ale v tom negativním slova smyslu. Celá kniha je vlastně jakýsi začínající monumentální úvod. Pokud vám vadilo čekání na začátek děje v Mágu Učedníku, tak zde se připravte na fakt, že celá kniha je jakýmsi začátkem. Začátkem, který až v úplném závěru ukáže naději na lepší příběh. Kniha tedy ke konci slibuje hodně. Bohužel se však nedá kniha ohodnotit za to co teprve slibuje. 70%

29.09.2014 3 z 5

Černá vlajka Černá vlajka Janusz Meissner

Celou trilogii jsem jako malý přečetl dvakrát. Tehdy se mi to moc líbilo. (Snad ve 12 a pak 20 letech.) 70%

26.09.2014 4 z 5

Buddhova kniha o spánku Buddhova kniha o spánku Joseph Emet

Velmi dobře napsané. Čtenář je informován o tom, že nespavost je způsobena především příčinou psychického původu. Velmi často neustálým automatickým přemýšlením (vnitřním hlasem) nebo rozrušeností mysli díky prožívání negativních emocí. Kniha se též dá doporučit všem, kdo se chtějí vnitřně uklidnit a najít rovnováhu v prožívání. Až by se dalo říct mír v duši, ale samozřejmě v závislosti na míře použití metod uvedených v knize - samotné přečtení jako obvykle nestačí. Kniha má první teoretickou část podrobně popisující problematiku špatného spánku, probírá příčiny a navrhuje určitá opatření. Poslední třetina knihy je věnována některým meditacím na uklidnění a zvnitřnění. 85%

26.09.2014 4 z 5

Královský bukanýr – Novindus Královský bukanýr – Novindus Raymond E. Feist

A Nicholasův příběh se uzavírá... Kniha samozřejmě začíná přesně tam, kde Crydee skončilo. Děj je bohužel pořád příliš pozvolný a chybí tomu napětí a až ke konci se to zlepší. Úroveň knihy je podobná předchozí, ale aspoň se opět objevují nové nápady a knihu spíš vnímám jako závěr Synů Krondoru. Samostatně to samozřejmě nemá smysl číst, protože z mého pohledu dost záleží jak si hlavní hrdiny oblíbíme. Ale musím se přiznat, že jako celek se mě Synové Krondoru určitým způsobem dotkli a to je asi hlavní důvod proč dávám 4 hvězdy. 75%

24.09.2014 4 z 5

Poslední kabalista z Lisabonu Poslední kabalista z Lisabonu Richard Zimler

Detektivní příběh ze Židovského prostředí ve středověku. Je to spíš takové dobrodružné pátrání a vyšetřování. Jednodušší děj, ale moc hezky napsané a hlavně získáte skutečný pocit atmosféry středověkého Lisabonu. Svým pomalejším tempem není kniha příliš napínavá a ani sama zápletka příliš komplikovaná. Klady jsou v popisu tehdejší úžasné středověké židovské kultury. 70%

První tři minuty První tři minuty Steven Weinberg

Poměrně náročná kniha na hranici populárně vědecké literatury. Mě osobně se nezdála příliš čtivá a samotný popis onoho počátku je kratší kapitolou v knize. Avšak o odborné úrovni knihy nemůže být pochyb. 55%

Černé díry a vesmír Černé díry a vesmír Igor Dmitrievič Novikov

Jako úvodní kniha do problematiky dobré, ale pro některé může být knihou opakující dnes již obecně známé věci. Ale minimálně umožňuje si udělat jasno v základech dnešního poznání o vesmíru. 70%

Třináct pečetí moci Třináct pečetí moci Bernhard Moestl

Pro lidi ve vedoucích funkcí může být kniha značně zajímavá. Popisuje totiž určitý vliv na psychologii podřízených vyplývající z vedoucího místa. Tudíž různí manažeři, vedoucí, a obecně lidé, kteří jsou v něčem zodpovědní za větší počet lidí. Ale pro běžného člověka je spíše popisem jak na tyto lidi reagovat a nenechat se zastrašovat cizí mocí. Bohužel já v knize nenalezl popis jak získat určitou osobní, čistě vlastní moc, tedy určitý stav sebevědomí. Nedozvíme se nic nového, pouze jsme upozorněni na různé situace vyplývající z něčí moci, na které často neuvědoměle reagujeme. 65%

Mort Mort Terry Pratchett

Pro mě osobně je tohle nejlepší kniha, kterou jsem od Pratchetta četl. Je lepší než předchozí a stále velmi originální. Skutečně jsem se při čtení výborně bavil a občas se něčemu musel zasmát. 100%

22.09.2014 5 z 5

Sefer Jecira Sefer Jecira Aryeh Kaplan

Moderní komentář k sefer jeciře, který popisuje jednotlivé kapitoly a vysvětluje je. Kniha uvádí ohromnou spoustu různých informací, které se týkají Knihy stvoření. Ale bez skutečné znalosti hebrejštiny a chápání symboliky kabaly není možné textu sefer jeciry porozumět. Zjevně proto mohla být kniha bez obav vydána. Čtenář tedy neporozumí onomu Božskému způsobu tvoření, ale udělá si určitou představu o struktuře Knihy stvoření. 90%

22.09.2014 4 z 5

Meditace a kabala Meditace a kabala Aryeh Kaplan

Jedná se vlastně o určité shrnutí všech možných metod práce s myslí, které kabala nabízí. O každé metodě je toho vcelku málo, protože spíš popisuje teoretickou úroveň praxe a z jakého textu pochází. Kniha tedy slouží pouze k tomu, aby si každý byl schopen si dohledat potřebné praxe, které ho zajímají. Tedy spíš určitý seznam směrů, jejich popis a občas příklady praxí. Směrů je totiž docela dost, od pouhých manipulací písmen, recitování až po meditace podobné budhistickým. 85%

22.09.2014 4 z 5

Transformace vědomí Transformace vědomí Tomáš Keltner

Ze začátku jsem byl knihou nadšený, protože obsahuje zcela současné esoterní poznání o světě. Tato malá útlá knížka strčí hravě do kapsy nespočet duchovních knih a pro lidi, kteří hodlají mít děti je to skoro povinná literatura, protože obsahuje poměrně důležité informace osvětlující jakým způsobem z dětí vychováváme nesvéprávné a nesvobodné bytosti. Čtyři dohody od Ruize jsou vedle této nadupadné knížky pouze velmi slabým amatérským odvarem. Sice to není nijak promyšlené učení a je tam občas nějaká nepřesnost, ale částečné využití západní tradice - esoterního křesťanství staví knihu bokem od samozřejmých budhistických knih. Informace, které kniha přináší jsou velmi cenné, protože spoustu z nich si člověk uvědomí až po delším vývoji a kniha občas klade poněkud větší nároky na pochopení než východní literatura, kde člověk všechno odkýve, ale ve výsledku si nepamatuje nic. Bohužel posledních asi 50 stran o ovlivňování reality je už dost slabých a tak 5 hvězd kniha dostane hlavně za první polovinu. Nejdříve mne mrzelo, že kniha vysvětluje strukturu lidské bytosti v západním kontextu - tělo, duše a duch, ale pak jsem si uvědomil, že aspoň člověk získá pohled z jiné strany než jen pouze z hlediska budhismu. Dále se rozebírá vliv bytostí na psychiku člověka a hlavně víra jako účinná metoda v podobném smyslu jako v mystice. Opět se zdůrazňuje značná důležitost prožívat svět v přítomnosti a použité metody se mi zdály poměrně šikovné. Každopádně napsat tohle ve 32 letech... bravo, pane autore. 90%

18.09.2014 5 z 5

Královský bukanýr – Crydee Královský bukanýr – Crydee Raymond E. Feist

Nebylo to špatné, ale ani to nebylo nijak zvlášť dobré. Podle mě se dá tahle knížka doporučit jen fanouškům Midkemie a těm, kteří mají k hrdinům z Trhlinové ságy určitý sentimentální vztah. Pocitově bych ji přirovnal k Mág Učedník, protože opět se postupně dostáváme k hlavní zápletce a tentokrát to trvá jen 130 stran. Ach jo. S hodnocením je to však horší, protože kniha má úplně otevřený konec a dá se tedy chápat jen jako první půlka úvodní knihy k Hadí sáze. Literárně je to lepší než Trhlinová sága, ale chybějí tomu originální nápady, úroveň je o trochu horší než Královská krev, takže opět pouze 3 hvězdy. Jinak je knížka hezky napsaná, dobře se čte a neopakuje se bída knih Odkazu. 70%

15.09.2014 3 z 5

Dokonalý život Dokonalý život Pavel Vosoba

Naprosto perfektní a současná kniha. Když jsem ji začal číst, byl jsem docela skeptický a asi po 15 stranách jsem přemýšlel zda mám knihu číst dál. S některými poměrně zásadními názory autora jsem totiž nesouhlasil, ale příběh byl napsaný tak čtivě, že jsem zkrátka nedokázal přestat. Autor v knize předává spoustu životní moudrosti, zvláště díky různým příběhům z celého světa a zároveň se jedná o příběh učitele a žáka. Upřímně, mám docela problém ten zážitek co mi kniha přinesla popsat, protože sám nevím co na mě mělo větší vliv, zda příběhy a nebo vztah hlavních hrdinů. Tuhle knihu by si měl přečíst asi úplně každý mladý člověk kolem 25 let. Kdyby se jednalo o čistě teoretickou knihu o životní moudrosti, asi by to spoustu čtenářů odradilo, ale předání pomocí příběhu plní svůj účel naprosto dokonale a nenásilně. Kniha předává zcela aktuální informace z naší současné doby a tak je jen škoda poněkud slabšího závěru. 90%

13.09.2014 5 z 5

Mág Mág John Fowles

Kniha je moc dlouhá. Hlavní hrdina mi byl nesympatický což znepříjemňovalo čtení. Knihu jsem koupil v antikvariátě, ale kdybych věděl do čeho jdu nekupoval bych to ani tam. Příběh hodně natažený a v závěru žádná pointa a nebo jsem si jí nevšiml. Moc dlouhá. Sice to má svůj důvod, ale i tak se autorovi nepodařilo mne vtáhnout do děje. Z knihy mám jednoznačně pocit, že si autor naložil podstatně víc než stačil zvládnout. 25. 1. 2007

Po nějaké době mi došlo, že knihu už nikdy nehodlám číst znovu a prodal jsem ji zpátky do antikvariátu. Nechápu co na tom lidi vidí, kdyby to bylo na 300 stran - možná, ale skoro 600 bylo utrpení a slabý závěr nedokázal nic zvrátit. Zůstal jen ten pocit počáteční tajemné atmosféry, čehož si někteří mohou vysoce cenit. 55%

11.09.2014 2 z 5