Eldar80 diskuze u knih
maja8148: Nebylo by tedy lepší ohodnotit jen Nový zákon a ne celou Bibli? Tak nějak mi to nedává smysl. Nový zákon je tady odděleně:
https://www.databazeknih.cz/knihy/novy-zakon-312425
Nesjednocujte prosím tohle vydání s Druhým královstvím (2004) od Alpressu. Tohle jsou oba dva díly. (Viz počet stran.)
Tady nakladatelství nutně neodpovídá tomu, co je uvedeno v knize. Jsou různě sjednocená. Argument, že to může způsobovat zmatky, se zde nebere na vědomí. Asi pro to mají moderátoři svoje důvody.
newtory: Tak to závidím. U mě to není jediný případ. Podobných knih jsem už četl víc. Všechny pozdě. Já jsem si musel na všechno přijít sám a to je ta nejpomalejší cesta. Nikdo mě nepomohl. Rodiče vůbec, ti mě jen uškodili, učitelé nic, jen jeden kamarád, ale to už bylo pozdě. Můj život je fiasko a proto to vnímám tak silně.
Částečný rozbor románu je v knize Potíže s hlubinnou psychologií na straně 81 až 83. (Jedná o výklad v rámci jungovské psychologie.)
Částečný rozbor románu je v knize Potíže s hlubinnou psychologií na straně 41 až 45. (Jedná o rozpoznání nevědomých sil za vší slušností a spořádaností, kdy ta neuspořádanost a neslušnost je velmi blízko a stačí je jen odkrýt.)
BrutusMaximus: Ano. A je to tak v pořádku. Děkuji moderátorům. Samotný vlkodlaq už napsal 4 komentáře v období od 2014 do 2019. (Diskusní příspěvky jsem nepočítal.) Není důvod, aby sem psal další nenávistné výplody, které obsahují lži a mohou urážet věřící. Prostoru už dostal dost. Komentáře slouží pro napsání názoru na knihu a ne ke spamování. Cenzura to není. Jedná se o porušení pravidel. Viz Nápověda O webu, bod 7. Tím bych to uzavřel.
Longin: Objevila se tu odpověď, ale protože obsahovala odkazy, byla uvědoměle smazána. Ale zkuste si najít na youtube kanál Spiknutí od Patrika Kořenáře, kde se v dílu "Vysají z vás peníze, ne parazity! - Spiknutí #97" této problematice věnuje. Dále pak vygooglovat články obsahující "Jim Humble MMS vědecký důkaz".
Neslučujte prosím tohle vydání s českým. V čeština vyšla dilogie jako jedna kniha. (Je to vidět na počtu stran.)
Gambit12: že jsou tyhle pojmy trochu jiné v USA a u nás vím. U mě je ale fakt problém v chabé znalosti politické filozofie. A pak s tím, že když s nějakým textem velmi souhlasím, tak o to hůř tam vidím chyby a logické nedostatky. Souhlasím s tím, že slovo progresivní v tomto případě nedává smysl, ale už se to tak ujalo. Díky za podnětné informace.
S panem Jičínem souhlasím. Právě u dnešních progresivistů je vidět, že zcela převládla touha po názorovém konformismu místo vlastního kritického myšlení. Já zas přímo říkám, co si myslím a vidím, že velká část intelektuálů to nedokáže vystát. (Tudíž je pak ze mě dezolát, dezinformátor apod.)
Jinak jsem byl trochu zkratkovitý. Díky zájmu o spiritualitu mám nějaké duchovní zážitky, takže já k těmto věcem nepřistupuju ze strany rozumu či intelektu, ale ze strany toho, co zažívám jako lidský a tedy i duchovní živočich. Tudíž je pro mě zásadní biologie, abych věděl, jaká je zvířecí přirozenost člověka, protože od té se odráží společenská a psychická přirozenost.
Takže to, o čem musí filozofové filozovovat, já mám jako zažitou zkušenost. Pak se opírám o poznatky moderních biologů. Chápu jako velmi důležité rozumět tomu, jak nás utvářela evoluce. A zároveň jaké možnosti nám dává lidská mysl zažívat meditační či psychedelické zážitky. Jako určitý maják lidského myšlení vnímám buddhismus, právě proto, že je konzistentní z mými zážitky. Proto i u slavných filozofů se u mě objevuje značná skepse, když vidím, že čerpají z rozumu, ale vhled a duchovní zážitky jim často zcela chybí.
Gambit12: Tak pod náboženstvím jsem myslel především křesťanství. Bohužel to snad ještě hůř schytal judaismus. Stirner mi nic neříká. Já se obávám, že liberalismus vzývá "dělat si co chci". Rozhodně tam nevidím vzývání člověka. Ani si nemyslím, že by křesťanství apelovalo na "ducha". V liberalismu spíš vidím zbožštění rozumu.
A co se týče levicových liberálů, které zmiňuješ, tak myslím, že většina z nich jsou progresivní omezenci. Tihle lidé určitě nejsou liberálové, ikdyž se za ně považují. Já tohle vidím jinak. Ale to je asi tím, že se zabývám hlavně esoterikou a politologii ani filozofii nemám načtenou. A do té filozofie se mi ani vůbec nechce, když většina slavných filozofů byli lidé těžce omezení vlastní dobou.
Po přečtení jsem napsal komentář a pak se podíval do zdejší diskuze. Rád bych případné čtenáře ujistil, že se knihy týká pouze okrajově. Tohle je taková ta klasika, kdy se autor vrací do starověku a z filozofického spojení židovské tradice a řecké filozofie skrze křesťanství vytváří základ pro myšlenkový vývoj Západu. Prochází skrze staletí přes spoustu významných filozofů až k době osvícenství, které vnímá negativně. Během Francouzské revoluce byla zahozena část filozofické tradice Západu a autor popisuje, jaké mělo tohle vylití vaničky i s dítětem vliv na dnešní společnost. S náboženstvím byla omylem odhozena i spiritualita.
Vydání v šedém přebalu nemá ISBN. Překladatel celé trilogie není uveden. Má asi uvedený chybný rok. (Přehozené číslice.) Třeba bude pro někoho užitečná tiráž v knize:
2. Vydání 1967 v českém jazyku. Překlad německého originálu Abd-ru-shin - Im Lichte der Wahrheit - Gralsbotschaft - Třísvazkové vydání - Svazek I - 3. vydání 1961 - Poslední autorem korigované vydání - Vydavatel Alexander Bernhardt, Vomperberg, Tirol - Zveřejněno za spolupůsobení Nadace Poselství Grálu se sídlem ve Stuttgartu a jeho nakladatelství - Všechna práva, zvláště překladu a veřejných přednášek jsou vyhražena. Přetisk i částečný, jakož i fotomechanické rozmnožování není dovoleno. Copyright 1967 by Alexander Bernhardt, Vomperberg, Tirol.
Neslučujte prosím tohle vydání s ostatními. Všechna předchozí vydání pochází z neúplných překladů. Zásadní rozdíl je vidět v počtu stran.
Typický profil hodnotitelů. 23 v jeden den ohodnocených knih a jediný komentář u této knihy. Co mě nejvíc zarazilo, že se to děje i poté, co je zde na to upozorňováno. Ale třeba to jsou fanoušci autorů, kteří jsou k tomu nabádáni, dělají to v dobré víře a nedochází jim, že to pak vypadá jako podvod.
Logika: Evoluce je dokázaná experimentálně. Není to teorie ve smyslu nepotvrzené hypotézy experimentem. Dnes máme znalost DNA a archeogenetiku. Příklad: dokážeme vyrobit octomilku s nějakým genetickým postižením a předpovědět vývoj postižení na několik generací dopředu. Pak stačí odchovat dostatečný počet generací octomilek a srovnat výsledek s předpovědí. Této problematice se věnuje kniha:
John Gribbin: Pátrání po dvojité šroubovici
Právě proto díky octomilkám byla udělena spousta Nobelových cen. Doplňte si prosím vzdělaní a nepište hlouposti na knižním webu.
Koho zajímá čínská propaganda na českém internetu, tak ať si najde článek "O tradičním Tibetu: propaganda versus fakta", kde slovenský sinolog a tibetolog Martin Slobodník okomentoval nejčastěji šířený hoax. (Článek je bohužel dohledatelný už jen na dezinformačním webu manipulatori. Na puvodni webu tibetania už není.)
Autor je další příznivec školy Gelug (Dalajlama). Tihle lidé na mě nedělají dobrý dojem. Co doslovně tvrdí je vlastně v rozporu s přáním 16. Karmapy (Kagjü). Na druhou stranu ten odpor ke vzdělání se nedá popřít... že by tohle byl důvod nízké čtenosti?
Poslední poznámka v kapitole o škole Gelug:
"Jedním z paradoxů toho, jakým způsobem si někteří lidé na Západě osvojují buddhismus, je běžná protivzdělanecká zaujatost mnoha nově na víru obrácených nadšenců, zejména těch, kteří neovládají tibetštinu. Lamové, které uctívají, strávili zpravidla desítky let intenzivním studiem, což je předpokladem pro získání učitelské kvalifikace. Protivzdělanecký postoj převládá hlavně u těch lidí ze Západu, kteří studují u lamů z řádů Kagjü a Ňingma (ale neomezuje se jen na ně), zdůrazňujících, že samotné studium není samo o sobě dostačující a že k dosažení pokročilé úrovně uvědomění je třeba se věnovat i meditaci; sami však absolvovali důkladný základní výcvik v exoterických i ezoterických oborech. Neznám jediného tibetského lamu, který by neabsolvoval takovou průpravu a prostě se uchýlil do osamělého ústraní; myšlenka, že by člověk mohl úspěšně meditovat bez znalosti cesty - buddhistických systémů meditace a nástrah a protiléků -, je pro tibetské lamy stejně směšná jako představa, že by se někdo mohl rozhodnout řídit vůz z New Yorku do Kalifornie se zavázanýma očima, prostě nastoupit do vozu bez pohledu na mapu nebo toho, že by se vyptal na cestu, naplnil palivovou nádrž a doufal, že nějak dojede na místo určení."
Lenka.P7: Nejsem si jistý, že popisujete DK efekt správně. Nebo se jeho definice změnila? V dalším případě ten jev pravděpodobně neexistuje, protože se jednalo o chybnou interpretaci statistických dat. To neberte jako můj názor, ale vycházím ze sledování @HynekCigler na X (twittru). (Mohu zaslat přesný odkaz na vlákno.)
Možná tam není vůbec žádná souvislost, ale světelné jevy má na svědomí geologické podloží.
A letos 9.9. v Maroku bylo též zemětřesení a též se opakovaly světelné efekty na nebi. Stačí dát vyhledat "zemětřesení záblesky" a najde to víc článků.
Osmá kniha vyšla opět s pořadím 6. Je to uvedeno na obálce skutečné knihy i webu nakladatelství.
Odpověď v diskusi zřejmě nenalezena :-) Sežeňte si Poslední přání. Tohle jsou povídky, které vycházely, jak to Sapkowski postupně psal a už nikdy to nevyjde. A pochybuju, že vám někdo půjčí sběratelskou záležitost.
Jen teoretický dotaz na žánr. Nebylo by přesnější místo Literatura naučná knihu zařadit do Žurnalistika, publicistika?
V Progres Guru asi někdo ztrácí nervy. Není to zbytečné? Stejný den, stejná kniha... ostruzilovamark, ludmilarihova, janickazrudicka
Ještě u Klínu něco bylo... Ach jo. :(
Vypadá to, že tři profily ivetkaprochazko, kristyrychla a marta52nova jsou podvod, protože ve stejný den všechny napsali komentář ke třem stejným knihám:
Klín, Alter ego efekt a Pozvedněte sou hru od nakladatelství Progres Guru.
Pěkně ubohé.
lazarus: Možná by se to víc hodilo přímo na profil autora. Co sem tak četl komentáře, tak lidem se prostě líbí, když jim někdo říká, co chtějí slyšet. Co se týče zábavy je kniha dobrá. Co se týče historie je to paskvil. Ono se to už řešilo u 21 lekcí pro 21. století. Viz komentáře uživatele bulat.
siena: Odkaz, který uvádíte vede na osobní profil nějakého Turka jménem Vedat Or. :) Správný odkaz je:
Opravte si to, já pak tohle smažu.
A tohle je asi ono že?
Díky.
jerisno: Proč tak moc lžete? Celá sága navazuje na předchozí dva soubory povídek, takže to co tady tvrdíte je sprostá lež. Ještě druhý díl ságy čerpá z povídek. Akorát zbytečně klamete lidi, kteří pak neví jakým dílem začít a opakovaně kvůli tomu vznikají zbytečné diskuse.
U vydání z roku 98 je zase úplně jiný Jiří Novotný. Takže jeden z nich bude špatně.
NGC6715: Konzervatismus (český) nemusí být přece pouze, jak uvádíte: "Jste neoliberálové nebo libertariáni", ale může být i levicový ne? (KSČM, SPD) To o čem mluvíte je spíš klasická pravice ne? (Hrubě řečeno voliči ODS.) To co píše thorir je konzistentní. Kde přesně je chyba netuším, protože je zřejmé, že tyhle termíny nejsou přenositelné z USA na Evropu. Na podobný problém jsem narazil i v knize Chování. Tam také chybí politické kvadranty a to liberální pravice a levicový konzervatismus. Jinak z mého pohledu, čím více má člověk morálních hledisek, tím lépe. To je myslím zřejmé z historie.
Gambit12: A co má být onou krizí konzervatismu? Jak se to má projevovat? Já žádnou takovou krizi nevidím. Já zase vidím krizi liberalismu. Ať už v USA či na Západě.
newtory: Proč? Copak není dobré znát názory protistrany? A nebo si myslíš, že to skutečně nemá úroveň a proto není dobré to číst?
Atuin: Jistě, není. S fantasy to nemá společné nic. Asi si někdo myslí, že rytířské romány ze 14. století jsou fantasy, když tam jsou draci a obři. Ach jo. Docela mě zklamalo, že Argo občas píše ke knihám dost stupidní anotace. To bych od takového nakladatelství nečekal. Asi nejhorší anotaci jsem zatím našel u Nezmara.
Barbarak: To sice ano, ale některé překlady se velmi liší, jak je níže zmíněno.
Mapa (neautorizovaná, s českou nesedí úplně, další podrobnosti jsem už zapomněl):
https://i.imgur.com/iBPt9.jpg
micha-ella: Protože Omega běžně przní knihy. Vydává je se špatným překladem nebo klidně použije starý překlad , na který vypršela práva. V diskusi je vlákno, které se Omeze věnovalo.
U některých komentářů se objevuje kritika, že kniha obsahuje příliš náboženských úvah. Ale vždyť o čem jiném by kniha měla být, když to byla příčina pádu Cařihradu? Když pominu, že náboženství mělo ve středověku mnohem zásadnější roli než dnes. Pro nás prakticky nepředstavitelnou.
Tady je článek, který možná pomůže zasadit si problematiku do širších souvislostí. Jedná se o 9. odstavec začínající: "Pokud by se Houellebecqovo proroctví..."
(Což samozřejmě může někdo vnímat jako spoiler, tak jako odpovídající heslo na wikipedii.)
Gambit12: Děkuji za odpověď. Knihu si zkusím sehnat. Ano, Matěj Stropnický mne taky překvapil. Od Chomského jsem zatím nic nečetl.
Gambit12: Člověče, ty máš za tuhle diskusi víc palců než za komentáře ke knihám. :D Hodně vysoko míříš! :D Jak si vysvětluješ ztrátu sebereflexe u současné liberální levice? (Nová levice, progresivisté či neomarxisté.) Úplně se jim posrala zpětná vazba. A nebo to je tím, že humanitní vysoké školy ovládl pouze jeden politický směr? Jak je možné, že spousta z nich zůstala myšlenkově v době před 30 lety a nezaregistrovali jak se svět změnil? Stačí krátce nebo bez reakce. Zatím marně hledám nějakou rozumnou odpověď.