elenai elenai komentáře u knih

Mortina Mortina Barbara Cantini

Neumírala jsem smíchy, ale byla jsem naprosto okouzlena tím roztomilým bizárem a dokonalou kresbou. Četla jsem pomalu a pečlivě zkoumala každou stránku. Krásné, opravdu krásné! Těším se na další díly!

17.07.2019 5 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

Vydařená kniha komiksových stripů, která mi dala toto: Nejsi v tom sama a neber se moc vážně. :-) Byla jsem povzbuzena na duchu ve svém trudomyslném období, za což velký dík! Ale budu trochu hnípat v názvu. 165 centimetrů není dle mého zrovna málo, znám menší piva, co jsou matkami.:-D

17.07.2019 4 z 5

Návrat Rudé gardy Návrat Rudé gardy Ian Cameron Esslemont

Tak tohle byl tedy oříšek. V Noci nožů jsem byla totálně mimo od začátku téměř až do konce. V Návratu snad jen do třetiny knihy? Normálně knihu odkládám po sto stranách. Tady jsem to vydržela a nakonec to nebylo úplně nejhorší. Na čem by měl autor zapracovat, je určitě životnost postav. Až na pár výjimek byly bezvýrazné. Několik jiskrných dialogů navíc a méně popisů a naznačování by jim jen prospělo. Dalším neskonalým průšvihem bylo až příliš mnoho dějových linek. To bylo snad poprvé, kdy jsem si vytiskla mapu a seznam postav a barvičkama si dělala poznámky, kdo, kde, co a s kým. A ne všechny linky dostaly tolik prostoru, kolik by si asi zasloužily. Ale abych jen nehaněla, bylo tu dost světlých momentů na to, abych knihu dočetla. Laseen, Šedohřív, Poutník, Li Heng, Ryllandaras versus veteráni, seržant Nait/Zajíc a jeho banda - u těch posledních se objevilo nejvíce prvků humoru, což oceňuju. Doufám tedy, že se s některými uvidím i v dalších knihách, protože já se opravdu těším na další díly. Je to totiž Malaz, byť z úplně jiné perspektivy. Na čtyři hvězdy to úplně není, ale zase si kniha nezaslouží jen tři. Takže něco mezi?:-) ***1/2

15.07.2019 4 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Mé srdce Tolkienofila zaplesalo, že se mohlo vrátit zpět do Středozemě prostřednictvím této působivě vypadající knihy. Přesto nejsem úplně zaslepená a musím vytýkat, a to hlavně redaktorům za lajdácké korektury. Slovo Sindar a Edain bylo na jedné stránce zkomoleno snad třikrát! Takové hraní se slovy se mi tedy vůbec nelíbilo. A když už jsme u těch hrdinů, dost jsem postrádala své snad nejoblíbenější - Tuora a Belega Lučištníka - kteří významně tvořili děj Sillmarilionu. A vůbec by neškodilo uvést prameny, z nichž autor čerpal. Ale Tolkien je moje velká láska, jedna z těch, co mě přivedla do kouzelného světa fantasy, a tímto čtením jsem si ty sladké začátečnické časy připomněla.

05.07.2019 3 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Na Jana Folného jsem byla opravdu zvědavá, a když jsem viděla v knihovně Víkend v Londýně, sáhla jsem po něm. Ale bohužel to nebylo přesně to, co jsem čekala. Část knihy po kapitolu Neděle se mi opravdu líbila, měla šmrnc, humor, dobré dialogy. Zbytek obsahoval jen balast a byl tak nekonzistentní a zbytečný. Příliš mnoho úhlů pohledu, přílišná snaha řešit na malém prostoru osudy mnoha postav. Za mě tedy zklamání.

19.06.2019 2 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Na prvotinu je to velmi dobré. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že by kniha mohla být o sto stran kratší. Ale moc oceňuju téma, které si autorka vybrala. Ještě jsem nikdy nic takového nečetla. Tedy, o autistech ano, ale ne nic o synestezii a prosopagnozii. A nemůžu si pomoct, vím, že to musí mít tito lidé velmi těžké, ale zároveň je jejich svět o tolik bohatší. Příběh byl také slušný, z postav mě zezačatku trochu zklamal Jasperův táta a samozřejmě mě velmi rozčilovala samotná Bee Larkhamová, byť dopadla, jak dopadla. Závěr pro mě měl takový thrilleroidní nádech, kdy mi i místy zatrnulo. Super!

11.06.2019 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Když k tomu člověk přistupuje jako k totální oddechovce na vypnutí mozku, tak super. Rozhodně nedoporučuju feministkám, bio matkám, lesním ženám, ženám alternativním a choleričkám. :-) Je to dle mého extrémně vyhrocené, ale co už. Do jaké míry autor čerpal z vlastního života, se neodvažuju odhadovat, a ani mě to nezajímá. Utahuje si z obou stran, takže za sebe můžu napsat, že nejsem nikterak pohoršena, naopak jsem celkem spoko.

04.06.2019 4 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Tak tohle bylo bohužel dost slabé. Na tak malý prostor autorka narvala až moc témat - politiku, kulturu, rasovou a náboženskou problematiku, vážnou nemoc a manželskou krizi. Uf! Bylo toho moc, do čtení se mi zase tak nechtělo a musela jsem se do něj nutit. Ano, bylo tam pár vtipných momentů, třeba Jůliina povídka o princezně, ale bylo jich zoufale málo. Navíc Jindřich byl fakt... fakt... pardon, musela bych být sprostá. K Budžesovi a Oněginovi se určitě ráda vrátím, ovšem Dardu vrátím raději zpět do Městské knihovny.

31.05.2019 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Tohle na mě dolehlo jak velký balvan. Román zcela určitě donutí čtenáře přemýšlet hlavně nad sebou samým a svým viděním problematiky. Autorka ho tímto textem prostě donutí. Mně z toho každopádně brní hlava pořádně a nenechám ty myšlenky jen tak ležet ladem. Takže za mě opět brilantně zpracované kontroverzní téma příběhu, ačkoliv byl text na můj vkus trošičku delší.

25.05.2019 4 z 5

Dóm řetězů Dóm řetězů Steven Erikson (p)

Říkáte si, že už vás Erikson nemůže ničím překvapit, a ono né! On se pan autor vytasí s Karsou Orlongem a jeho heroicko-epickým putováním. Karsův příběh zabírá zhruba prvních dvě stě stran a je opravdu dechberoucí. Je to nejspíš nejklasičtější fantasy část, kterou v sérii najdete, a proto se taky opravdu dobře čte. Pak už se příběh zase drobí mezi milion postav, ale hodně už se jich objevilo v předchozích dílech, takže se v ději neplácáte jak ryby na suchu. Ve zbytku knihy se putuje a tlachá, ale já mám to tlachání ráda. Mám ráda mariňáky a jejich vtípky, chrochtám si v nich jako prase v pomyjích. Konec vás opět úplně rozloží, tohle bych nechtěla zažít ani v noční můře.

Oblíbené postavy: Karsa Orlong.... a pak dlouho nic.... mariňáci

24.05.2019 5 z 5

Legenda Legenda David Gemmell

Legenda je povinností každého pravého fantazáka. Nic víc, nic míň. Přečtěte si ji a pochopíte, proč je to za pět hvězd.

22.05.2019 5 z 5

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

V pátém dílu si řeknete, že se Erikson nejspíš zbláznil. Kompletní výměna postav a prostředí v rozjeté sérii... Co to jako...?! Jen geniální autor se odváží něčeho takového. V tomto díle se podíváme na zoubek Tiste Edur, dětem Stínu, prostřednictvím klanu Sengarů. V opozici proti nim stojí říše Leder, jejíž obyvatelé se neštítí vůbec ničeho a jejich systém dlužníků je velmi krutý. U obou stran jsou velmi barvitě zpracovány jejich společenské zvyky. Jako kdyby se jednalo o skutečné historické kultury. Tato kniha je opravdu jiná, taková temnější, mrazivější. Možná to tak připadalo i Eriksonovi, protože se poprvé objevuje duo Tehol a Bugg. Ehm, nechci nikoho připravit o brilantní zážitek. Prostě si to přečtěte! Jsou to jedny z nejlepších postav celé série.

Oblíbené postavy: Tehol Beddikt, Brys Beddikt, Bugg, Ublala Pung, Šurk Ellale, Seren Pedak, Trull Sengar

16.05.2019 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Chvíli jsem byla na vážkách, zda dát tři nebo čtyři hvězdy, spíš se přikláním k tři a půl.:-) A co mi vadilo? Trochu zbytečně natáhnutá linka Tess, neuvěřitelnost jednání některých postav a že k odhalení manželova tajemství došlo poměrně brzy, a potom příběh autorka dle mého uměle nastavovala. Ale opět jsem si u čtení krásně odpočinula a v budoucnu si určitě něco od paní Moriarty přečtu, už kvůli australskému prostředí.

14.05.2019 4 z 5

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

Byť obsahuje pouze jeden příběh, je pro mě třetí Hilda zatím nejlepší. Je hodně napínavá a akční a Hildina maminka je významně zapojena do děje a hraje v něm důležitou roli. Kéž by to šlo a já mohla se svou starší dcerou rovněž prožít tak úžasné dobrodružství. :) Konec je takový cliffhanger, že ani u Tance draků (Píseň ledu a ohně) jsem nebyla tak napjatá, jak to dopadne. No, snad se Pearson rozhoupe a nedopadne stejně jako G. R. R. Martin. Ten po vydání seriálu na svou sérii těžce dlabe.

08.05.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Jedna z knih, u které mi bylo fyzicky zle. Někdy stačí jen náznaky, aby člověku běhal mráz po zádech. Zlo na nás číhá všude, bohužel je to tak. Hanišová vystavěla dvě příběhové linky, u nichž jsem hltala každé slovo, a které se spojily v ne zcela ucelený konec. Čtenář si tedy musí domyslet, co bude s hrdinkou, houbařkou Sárou/Sisi, dál. Autorka mě ani napodruhé nezklamala. Témata, která už jsou literárně propíraná po mnoho let, zpracovává originálně. A její popisy jsou velmi sugestivní. Kdykoliv se ocitla Sára v lese, byla jsem tam s ní a nasávala vůni hub.

07.05.2019 5 z 5

Hilda se vrací Hilda se vrací Luke Pearson

Za mě trošku slabší než díl předchozí. To městské prostředí mi tak úplně nesedlo a u prvního dílu jsem se navíc pěkně nasmála. Ale Hilda a Černý pes byl skvělý příběh, který mimo jiné pěkně zobrazuje skautské hnutí.

04.05.2019 5 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Na tuto knihu jsem byla dost zvědavá, ale nejspíš jsem si pod pojmem žití na vesnici představovala něco víc vesnického a méně absurdně podaného. :-) Ale tak četlo se to dobře, to zase ano, a já mám tyto typy knih vlastně moc ráda. A autorka je navíc sympatická holčina. Držím jí pěsti a určitě se podívám na její blog. Jen tak dál, Karle!

02.05.2019 4 z 5

Dcera: "Mámo, přečti si už konečně tu Hildu!" Tak jo, tak jsem si ji teda přečetla. Trvalo to asi hodinku a já si tu ústnatou modrovlásku zamilovala. A strašně bych si přála mít takový domek a být zase malá holčička a plnit si své sny... Příběhově i výtvarně nemá první díl Hildy vůbec žádnou chybu a už se těším na další díly. Ještěže je máme doma!

30.04.2019 5 z 5

...o psu nemluvě ...o psu nemluvě Connie Willis

To bylo tak... geniální! Abych parafrázovala paní Meringovou: "Nikdy nevíte, jaké poklady naleznete v Levných knihách." Kniha je zároveň pohodová a spletitá, musíte si dávat pozor na každé slovo, (protože "Bůh je v detailech"), abyste věděli, o co jde. Začátek je trošku rozvláčnější, ale jakmile se čtenář ocitne ve viktoriánské Anglii, nechává se unášet jako tři muži ve člunu. Za sebe považuju jako nejlepší část pobyt Neda Henryho v Muchings Endu, to jsem si opravdu užívala. Není příliš akční, zato brilantními dialogy se jen hemží. Čím víc se blížíte ke konci, tím víc chcete vědět, jak to dopadne, a že všechno souvisí se vším. A ačkoliv jsem zapřisáhlá milovnice basetů, uvažuju o pořízení buldoka. A váhám nad tím, jak se bude jmenovat naše příští kočička - Princezna Ardžumanda nebo Paní Marmeláda? :-D

29.04.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Toto nejde hodnotit jinak než pěti hvězdami... I když byl konec uspěchaný a jak z červené knihovny, i když jsem "naletěla" na nálepku Mengele a nedozvěděla se o něm téměř nic, tak je to velký příběh. Nevím, co bych víc měla dodat. Nad Violou i těmi ostatními ženami jsem musela plakat. Mám dvě krásné dcery a bylo pro mě místy ukrutné mučení číst ty tragické příběhy. Nemyslete si, nejsem masochistka, ale nikdy nechci zapomenout, co bylo.

07.04.2019 5 z 5