elenai elenai komentáře u knih

Princ & Princ Princ & Princ Linda de Haan

Souhlasím s DK197, na ilustrace se nedá dívat a lepší příběh by vymyslelo dítě druhého stupně ve slohovce. Na knize není nic, co by případného čtenáře zaujalo, a téma homosexuality je značně nerozvinuté.

24.08.2021 1 z 5

Píseň pro Issy Bradleyovou Píseň pro Issy Bradleyovou Carys Bray

Obdobnou knihu jsem ještě nečetla. Sama jsem pokřtěná, ovšem má víra je poněkud vlažná. Od jakéhokoliv náboženství mě odrazuje dogmatismus a mnohdy až šílené lpění na pravidlech, která se často zvrhnou v něco nepěkného. Tato kniha toho byla zářným příkladem. Zatínala jsem zuby, kdykoliv se objevily tetky typu sestra Andersonová, tu jsem opravdu těžce vydýchávala. Z dětí mi byli sympatičtí Alma a Jacob - první rebel, druhý dětsky naivní, ovšem s velkým srdcem, Zippy byla takový poslušný ptáček, který roztáhne trošku křidýlka, ale sám si je hnedle přistřihne. Claire - ta si procházela nejen tou nejbolestnější ztrátou, ale rovněž krizí víry. A Raději bych o jejím postoji moc nepřemýšlela. Ian byl těžce pod vlivem hádejte čeho. Docela nechutná mi přišla sexuální scéna. No a závěr - co k tomu dodat? Ve výsledku nevím nic a docela mě to štve. ***1/2

20.08.2021 4 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Knihu jsem získala už před nějakou dobou, aniž bych si přečetla pořádně její anotaci. Teď jsem dostala chuť na trochu oddechovější četbu, tak jsem sáhla po tomto českém "Sherlockovi" s vybraným čichem. A jsem docela spokojená. Mám ráda období Belle epoque a hlavní hrdina je docela sympaťák, připomíná mi ovšem spíše Moffatova a Gatissova Sherlocka než toho literárního. Samotný detektivní případ je okořeněn řekněme pikantním vztahem, který se čtenářem pluje po celou dobu příběhu a je mu věnována také část autorova doslovu. Kniha je celá taková uhlazená, jakoby psaná podle šablony, já bych ovšem něco takového určitě nevytvořila a mileráda si přečtu také další díly o Eliáši Sattlerovi. ***1/2

08.08.2021 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Nejspíš jsem od této knihy díky skvělým doporučením čekala mnohem víc. Ale nevím, jak to popsat. Nic mě nenutilo, abych knihu otevřela a s chutí četla dál a dál. Konec byl docela předvídatelný a jediné, co mě u knihy drželo, byl hlavní hrdina Don.

03.08.2021 2 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Na rozdíl od některých považuju historii nejen za velmi zajímavou, ale rovněž neskonale poučnou. A knihy jako je tato, by měly být vyvažovány zlatem. Některé historické události mi nebyly neznámé (Nejen květiny nad zlato, Krvavý sníh), takže se hrdě biju v prsa. :-D Některé mě zaujaly více, jiné méně, ale styl psaní pana autora za to nemůže (ten je naopak velmi čtivý), pouze moje profilace zájmů. Každopádně se těším na další díly.

03.08.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Zezačátku to byl těžký boj s Nastereou. Přiznám se, že jsem se absolutně neorientovala, jako bych předchozí díl snad ani nečetla. Rozsáhlý úvod, který měl skoro dvě stovky stran, mi kromě pár zajímavých informací o Nastereách, několika bolestných setkání a otravného Armina nic moc nepřinesl. Pak se konečně Ilan vrátila do známého prostředí ke známým tvářím a hnedle byla kniha čtivější. Posledních sto stran jsem zhltla na jeden zátah a přiznám se, že jsem se neubránila jistému smutku. Obvzlášt poté, co mi byli tak hezky představeni téměř všichni členové pětadvacítky, až jsem si je ještě víc oblíbila. Stehlíková v tomto díle přitvrdila - v počtu stran, počtu smrtí a filosofii svého světa. Jsem zvědavá, jak bude pokračovat dál. Jen ať to prosím netrvá tak dlouho!

31.07.2021 4 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Po přečtení anotace jsem byla trochu skeptická, chvilku jsem se nemohla začíst, ale potom začal děj ubíhat svižně a čile jako voda v řece. Bylo to tak trochu psycho, trochu pro holky a trochu sci-fi. Chvilku jsme byli v minulosti, chvilku v přítomnosti, která je vlastně naší budoucností. Autorčina vize světa budoucnosti je zajímavá, zčásti se opírá o skutečné ekologické problémy naší doby, kdoví, jestli se něco z toho vyplní? Styl psaní se mi líbil, všechno do sebe docela hezky zapadlo, byť ne všechno bylo vysvětleno a dotaženo do konce. Určitě půjdu i do dalších knih autorky, má takové neotřelé nápady, které mě baví číst.

22.07.2021 5 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Sandman - Sen, Morfeus, Věčný - říkejte si mu, jak chcete, nic není špatně - vypadá jako chlápek, co si odskočíl z rockového koncertu oblbovat holky, ale pravdou je, že je to tvor mstivý. A to proto, že s ním lidi nepěkně zacházeli. Však jim to, parchantům, patří. Úvodní díl je tedy o pomstě a hledání moci a smyslu. Tak jako všechna ostatní Gaimanova díla, i toto je plné bizáru, mytologie, sexu a hnusu a já vážně přemýšlím, která postava je mi nejsympatičtější... Jo, je to ta, kterou nikdo z nás nechce potkat příliš brzy, ale stejně nás všechny dostane.

17.07.2021 5 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx * antologie

Nejsem Brňanka, ale jsem s tímto městen spjatá téměř dvě dekády. Na Cejl jsem zavítala málokdy, slyšela o něm ledacos, takže mě Krvavý bronx lákal k přečtení víc než dost. A jak to tak bývá, něco se mi líbilo více, něco méně. Nezklamaly mne Tučková s Dvořákovou, Stančík opět skvělý bizár, už si od něj musím přečíst nějaký ten románek - toto trio je můj top. Od Mornštajnové to byla má první povídka a je to takový její standard, byť kapku slabší než v románech, stejně tak Soukupová. Nováčci, kteří mě překvapili, byli Bellová se Sýkorou. Její příběh byl plný naléhavosti a smutku, jeho úsměvný se zajímavou pointou. Zbytek mi trochu splýval, anebo bohužel nudil. Nápad byl skvělý, zpracování u některých pokulhávalo, grafická úprava mě moc nezaujala. Co mě ještě potěšilo, bylo použité nářečí a slang v některých povídkách, já tu našu řeč fakt možu. ***1/2

15.07.2021 4 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Myslím, že se máme od tohoto mladého muže na co těšit. Nejsem si tedy úplně jistá, zda osmáci za mých mladších let řešili to, co řešili kluci v této knize. Možná tři, čtyři - tady to byli snad úplně všichni. Většina měla jiné starosti, třeba aby je rodiče pustili odpoledne vůbec ven. O nočních toulkách nemohla být ani řeč. Vrcholem láskyplného laškování byla mlaskavá pusa. :-) Ke konci jsem ovšem ani nedýchala, jak byl děsivý. Autor hodně přitvrdil a podařilo se mu vystihnout tu hrůzyplynou atmosféru. A ačkoliv ho obdivuju, já bych nejspíš nebyla schopna něco takového vytvořit, domnívám se, že se ještě trochu potřebuje vypsat. ***1/2

13.07.2021 4 z 5

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Fumio Sasaki

Z opatrnosti a názorů jiných lidí jsem si knihu zapůjčila v knihovně a teď toho kapánek lituji. Poskytla mi totiž mnoho zajímavých podnětů k tomu, abych se zbavila některých dalších věcí v naší domácnosti. A po návratu z dovolené se mi stalo něco nesmírně zajímavého, co se mi moc líbilo a myslím, že je to i díky tomu, že jsem si vzala autorova slova k srdci. Jedna minimalistická youtuberka zmiňovala, že se jí nelíbilo Sasakiho protěžování značkových věcí. Ano, bylo tam cosi zmíněno, ovšem já si tyto informace odfiltrovala a stále si myslím, že mi kniha hodně dala, přestože sbohem všem svým věcem rozhodně nedám. :-)

11.07.2021 5 z 5

Jed Jed Andrzej Pilipiuk

Jsem Vandrovcova fanynka, ne že ne, ale čím víc dílů mám přečteno, tím víc nabývám dojmu, že panu autorovi dochází šťáva. Dost povídek postrádalo pointu a zasmála jsem se snad jednou, dvakrát... To ale neznamená, že s touto sérií nejsem spokojená, jako odpočinkovka je tato kniha solidní oproti dílu předchozímu a do sbírky patří. Spoiler: Dost prostoru dostal i proklatý rod Bardaků! Oblíbené povídky: Činka, Volby, Fušeřina, Večerní dieta, Drak, Slípka. ***1/2

06.07.2021 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Příběh trojice zasazený do přelomového roku 2000, který se následně přesune do roku 2020, aniž by autorka tušila, že vlastně píše alternativní historii, hehe. Při čtení na mě padly vzpomínky na moje roky strávené na základce, a ty vzpomínky byly hořkosladké. Proto jsem se dost ztotožnila s malým Kryštofem, který mi byl pak sympatický i v dospělosti. Koho jsem ale nemohla vystát, byla Aneta. Takový tip člověka nikdy záměrně nevyhledávám, ačkoliv její konečné rozhodnutí nejspíš chápu. Nely mi bylo hlavně líto. Kniha se četla moc pěkně a strávila jsem s ní hezké chvilky, jen by si zasloužila trochu více péče páně korektora, objevila jsem nékolik chybek, které byly trochu mimo mísu. A byla ukončena dost nevhodně - člověk chce opět vědět víc, ale ty další stránky už tam prostě napsané nejsou.

30.06.2021 4 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Názory na tuto knihu jsou dost rozporuplné, jak jsem zjistila. Souhlasím se Zrzkou1 - pokud ve čtenáři postava vyvolá jakékoliv emoce, ať už pozitivní či negativní, je to dobře napsaná postava a není tedy nutné snižovat hodnocení knihy kvůli tomuto. Já Soukupovou můžu, ten její zkratkovitý a úderný styl mi sedí, stejně jako témata, která si vybírá. S Martou se sice ztotožnit úplně nedokážu, ale v některých věcech jí rozumím. I já byla v nadočekávání z "vejšky", a pak přišla studená sprcha. No, ale to je snad jediné, co s ní mám společného. Díkybohu. :-) A když se rozhlédnu kolem sebe, vidím třeba i několik takových Mart, což je smutná pravda a Soukupová to skvěle zbeletrizovala. ****1/2

28.06.2021 5 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Musím přiznat, že Temný bylinkář se mi líbil mnohem víc. Tady mi trošku haproval příběh, prostředí bylo na můj vkus monotónní a chyběl mi nějaký ženský prvek. Mahan je vcelku sympaťak, ale kapánek mě štve, že je zase nej nej nej. Ale do druhého dílu určitě půjdu. ***1/2

25.06.2021 4 z 5

K Anně Boleynové jsem přistupovala s jistou nechutí, především kvůli negativním pocitům, které ve mně vyvolala v díle prvním. Po přečtení ale musím uznat, že nebyla jako královna úplně marná, byť si to její poddaní nemysleli. Stala se bohužel silným objektem okouzlení krále Jindry a svou touhou po moci a nemožností porodit syna si nad sebou vynesla ortel de facto sama. Nicméně, i tak dala světu potomka, který se stal jedním z nejvýznamnějších panovníků (pardon, panovnic) všech dob. A myslím, že Alžběta byla spíše po matce než otci, který se mi mimochodem nebetyčně hnusí. Anniny poslední dny v Toweru mi úplně svíraly útroby a na konci se mi udělalo i fyzicky špatně, což značí, že Weirová odvedla úžasný kus práce a jako spisovatelka je výtečná.

19.06.2021 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Jsem odjakživa posera, dámy a pánové, ale Noci běsů jsem hodlala přečíst stůj co stůj. Zauajal mě nápad o vesnici v moderní době, kde se stále dodržují pohanské tradice a uctívají staří bohové. A to tajemno okolo zmizení čtyř dětí, následné zjevení a co vlastně bylo pak... Mno, abych pravdu řekla, tak knihu jsem četla pouze ve dne, protože věřím, že bych jen tak neusnula. Ale jak se příběh blížil do finále, paradoxně jsem se bála méně a méně. Závěr by si zasloužil více prostoru, více vysvětlení, ale tak to už je teď takový trend, že autoři nechávají své čtenáře tápat. :) Každopádně si myslím, že by paní spisovatelka klidně mohla na tuto knihu alespoň volně navázat. Prostředí je čarovné a motivů na pokračovaní se objevuje víc než dost. ****1/2

05.06.2021 5 z 5

Dračí chůvy Dračí chůvy Petr Kopl

Když vidím jméno Petr Kopl, vím jistojistě, že je přede mnou literární lahůdka. A tyto dvě povedené čarodějky mi vzaly vzduch z plic, jak jsem se musela smát. Komiks je plný magie, přírody, ale především humoru a vtipných hlášek. No, vážně jsem se řehtala nahlas, hlavně při scéně s jabkama. A úplně poslední panel na straně 69 je taková třešinka na mnohovrstevnatém příběhu Morgavsy a Morganky. Mimochodem, Morgavsa mi připomíná jinou moji oblíbenou čarodějku... Ehm, zdravím, Bábi. A nemohu nezmínit i bohatý materiál okolo, který dělá příběh ještě skutečnější. Zkrátka a dobře, tenhle komiks musím mít ve své knihovničce!

30.05.2021 5 z 5

Dopisy ze Sachsenhausenu Dopisy ze Sachsenhausenu James Moloney

Příběh o lásce z koncentračního tábora, který napsal australský spisovatel. Trochu paradox, ale musím uznat některé jeho kvality. O hrůzách z koncentračních táborů zcela určitě existují lepší knihy, ovšem o lásce jsem četla pouze tuhle. A že to byla láska! Nepovažuju se za velkou vyznavačku romantických příběhů, ale tady jsem dychtivě čekala na ty momenty, kdy bude napsán další dopis a kdy se konečně setká Dieter se svou Margot. Kromě toho, že bravurně zvládl romantickou linii, autor moc hezky pracoval s dynamikou děje. Ani nevím, jestli je tohle jeho prvotina. Pokud ano, smekám svůj klobouk a klaním se. ***1/2

29.05.2021 4 z 5

Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Daniel H. Pink

Knihu jsem přelouskla už potřetí. Pokaždé, když se do ní ponořím, žasnu nad genialitou myšlenek, které se mohou ale většině lidí, a manažerů obvzlášť, zdát kacířské. Přitom to dává smysl. Motivace je nedílnou součastí našich životů jít pořád vpřed, zde je tedy zaměřena především na práci, ale čtenář, kterého kniha opravdu zaujme, z ní vyždímá daleko víc. Neznám lepší publikaci o motivaci, která by poskytovala pádné praktické důkazy a zároveň byla tak čtivá.

24.05.2021 5 z 5