elenai elenai komentáře u knih

Malinka Malinka Dita Táborská

Nakladatelství Host má čich na kvalitní české debutanty. Dita Táborská nám ve své prvotině představuje několik ženských (anti)hrdinek, které jsou nějakým způsobem spojeny s adopcí. Adoptovaná dcera Malka, adoptivní matka Ina a adeptka na adopci Alice - osudy těchto tří žen a jejich blízkých se nemile protnou a zanechá to na nich velmi hluboké následky.

Mně osobně byla nejméně sympatická Alice, ale možná to bude tím, že jí autorka nedala tolik prostoru jako dalším dvěma. U Malky jsem měla pocity jako na houpačce - v jednu chvíli jsem ji chápala, v další jí opovrhovala a v kapitole cele věnované pouze jí a jejímu fyzickému a psychickému rozpoložení jsem ji pro změnu obdivovala, i když její jednání bylo v mnoha ohledech iracionální. Ina je jednoznačně postavou nejtragičtější, určitě si nezasloužila to, co se jí stalo, ale rovněž nebyla bez chyb.

Když jsem dočetla poslední stránku, nevěřícně jsem zírala a říkala si: "To je jako všechno? Chci víc!" Přestože jsem pro mě osobně pár chybek objevila, a to především v jednání postav a vyšumění některých dějových linií, někdy nastavovaný text (co to jako mělo být s tím Bohem? - i když rozhovor Petr/Bůh mi v rámci možností přišel celkem vtipný), nemůžu se dočkat, až Táborská vydá další knihu.

02.03.2018 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Upřímně mě kniha překvapila. Čekala jsem holčičí tlachání, když se jedná o fejetony psané pro lifestylový časopis. Aňa však ukázala, že jí bylo naděleno nejen po stránce herecké či módní, ale také v oblasti spisovatelské. Představuje se jako obyčejná žena, která má stejně jako my všechny své vlastní starosti, smutky a problémy. Ovšem zároveň si užívá života plnými doušky a já jí to upřímně přeju. Pravda, až příliš často se na můj vkus v knize objevuje slůvko "Miluju", ale můžu si za to sama. Měla jsem si stránky šetřit a ne je všechny zhltnout za dva dny. Tak! P.S.: Nutně potřebuju nějaký obraz od Lely Geislerové! P.P.S.: Už dva dny sjíždím filmy s Aňou. Ať už hraje schizofrenního pošuka, mrchu nebo starostlivou mamku, nikdy se mi neohledí. *IN LOVE*

25.02.2018 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasika nad klasiky, která snad nemůže odradit ani zařazením do povinné četby. Řadím tuto sbírku do zlatého fondu své knihovny a zaslouží si vystavit na piedestal české poezie.

15.02.2018 5 z 5

Žena pro třetího krále Žena pro třetího krále Ludmila Vaňková

Bohužel mě kniha úplně minula... Asi nejsem cílová skupina. Navíc jsem se velmi špatně orientovala ve všech těch jménech a rodinných i nerodinných vztazích. Historické romány paní Vaňkové hold nejsou nic pro mne, to ale nijak nesnižuje jejich literární hodnotu a oblíbenost.

12.02.2018 3 z 5

Vzpomínky, co neuletí Vzpomínky, co neuletí Hana Andronikova

Povídky mi nikterak nevadí. Jsem zastáncem názoru, že kvalitní autor by si měl poradit s každým literárním útvarem. Hana Androniková mě o svých kvalitách přesvědčila, a toto je teprve první kniha, kterou jsem od ní přečetla. Velmi se mi líbil celý povídkový cyklus ze sbírky Srdce na udici. Povídky byly skvěle propojeny a i tematicky mi dobře sedly. Líbí se mi neobyčejné vyprávění o obyčejných životech nás smrtelníků. Z dalších mě ještě zaujaly svým nápadem Chci tvé blaho jen!, Rituál nebo Oběti lásky, i když ten konec byl vážně morbidní. Každopádně se teď můžu těšit na autorčiny samotné romány. A že to určitě bude stát za to!

08.02.2018 4 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Já ty pani prostě můžu! Úzkoprsou, zato všemi mastmi mazanou Bábi, žoviální a bohémskou Stařenku a věčně zasněnou a romanticky smýšlející Magrátu. Tvoří tak úžasně nesourodou směsku a jako naprosté protiklady se úžasně doplňují. Toto trio je také hlavním tahounem celého příběhu, ostatní postavy v jejich stínu působí poněkud vybledle. Děj plyne pomalu jako líná říčka, takže je pak čtenář trošku v šoku z rychlého konce. Vše je ale relativně vysvětleno a figurky jsou rozestavěny pro další pokračování příhod těchto úžasných čarodějek.

05.02.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha odrážející pravou severskou náturu. Nemáte z ní radost, neustále vám běhá mráz po zádech a jste místy naprosto zhnuseni. Larsson tímto uvedl v život kultovní postavu Lisbeth Salanderové - podivuhodné dívky společností nepochopené, která je tvrdá jako žula a vždy si jde nekompromisně za svým. Buď ji obdivujete, anebo nenávidíte. Já patřím k té první skupině. Pokud jste fandové filmového plátna, určitě se podívejte na film, ale na švédskou verzi! Je fakt hodně naturalistická. Nic pro měkkejše.

01.02.2018 5 z 5

Zlatý syn Zlatý syn Shilpi Somaya Gowda

Knihu jsem si přečetla na doporučení jedné velmi milé osoby. Prvních pár stran vyprávění mě zarazilo, ale nakonec se přede mnou rozvinul krásný příběh dvou lidí, kteří k sobě byli spjati již od dětství. Jakožto ženu mě primárně zajímal osud Líny, který k ní byl opravdu velmi krutý, a obávám se, že se takové zvěrstvo v Indii děje ještě nyní. O to víc jsem jí fandila a radovala se, jak se ke všemu postavila. Anil to měl v některých směrech mnohem jednodušší, a proto jsem nad jeho chováním místy jen kroutila hlavou.

Velmi se mi líbil popis nejen indické kultury, ale také kuchyně. Přiznávám, že se mi někdy opravdu sbíhaly sliny, když jsem knihu četla, a momentálně sháním nějakou indickou kuchařku. :)

Závěr knihy mě v jednom směru překvapil, ale jakmile jsem se dostala přes tento bod, sklouzl do klišoidní roviny. Ale víte co? Nějak mi to nevadilo. Občas si člověk rád dopřeje konec jako z bollywoodského filmu. :)

29.01.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krátká kniha o snu, který se zhroutí jako domeček z karet mrknutím oka. Mám pocit, že autor vtěsnal do tak krátkého příběhu příliš mnoho a že by mi vůbec nevadilo dozvědět se více o tom, jak si osud pohrál s muži, kteří se zde objevili. A přesto byly jejich povahové rysy skvěle vykresleny. Slova z posledních tří stran byla jako trny zarývající se člověku pod kůži. Fyzicky to bolelo a musela jsem na George a Lennieho myslet ještě dlouho do noci.

29.01.2018 5 z 5

Agnes a sedmý host Agnes a sedmý host Kati Närhi

Opravdu, ale opravdu jsem netušila, co se z tohoto příběhu plného bizarních postav vyvrbí. Tmavovlasá Agnes mi byla sympatická nejen svou vizáží velice připomínající jednoho z členů Adamsovy rodiny, ale rovněž svou láskou k četbě a zvídavou povahou. Coloring v modrých odstínech mi byl velmi příjemný a tuhle jednohubku jsem slupla jedna dvě. Opravdu mě zamrzel nevyužitý potenciál lišek pohybujících se na ostrově. Lišky mám ráda, a obvzlášť když s nimi pracují finští autoři. Neočekávejte klasicky ubíhající děj, dýchá z něj finské podivno, které není každému po chuti. Ale pokud s ním chcete začít, myslím, že Agnes je dobrou volbou. :)

21.01.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Temný příběh, který vás obestře jako škrtící smyčka a postupně se stahuje. Kniha není nijak rozsáhlá, je napsaná stručně a stroze, o to víc mě její téma tížilo. Nejednou jsem se zamyslela nad současným fungováním světa a srovnávala jej s Gileádem. Určitě prvky podobnosti zde jsou, a na to je třeba dát si pozor. Vždy se snažím si z knih chmurnějšího typu vytvořit nějakou pozitivnější zpětnou vazbu pro sebe, ale tady to nějak nešlo. Musím na Fredovu pořád myslet. Jak asi dopadla? Budu doufat ve šťastnější konec.

20.01.2018 5 z 5

Animálium Animálium Jenny Broom

Jako byste se opravdu procházeli v muzeu. Hlavně mě zaujal výběr živočichů a organismů, hodně z nich jsem viděla poprvé. Informace vás zaujmou na první přečtení, protože jsou vesměs vybrány tak, aby čtenáře udivily. A o ilustracích nemá smysl básnit. Prostě si to, lidi, pořiďte. Je to ta nejlepší investice!

16.01.2018 5 z 5

Cesta časem - světové dějiny v obrazech Cesta časem - světové dějiny v obrazech Peter Goes

Nádherná kniha, která by neměla chybět v knihovničce žádného zvídavého malého objevitele. Dětem se budou zamlouvat krásné ilustrace doplněné o zajímavé historické informace, dospělí jedinci zase ocení jednotlivé vtípky, které autor v knize rozstrousil, a opráší si své znalosti dějepisu. :)

Mapy Mapy Aleksandra Machowiak Mizielińska

Souhlasím s názorem, že mohly být v Atlasu všechny země, a to je jeho největší mínus. Škoda, velká škoda. Jinak je kniha naprosto úchvatná, člověk neodolá a každý den se musí kochat.

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Proč jen jsem s touto knihou tak otálela? Chtěla jsem nejspíš začít silný rok 2018. Kniha je naprosto úžasná. Ani nevím, odkud začít, ale zkusím to, protože ve mě Osvětimská knihovnice zanechala hlubokou stopu.

Začnu postavami.
Dita Adlerová, hm, je těžko uvěřitelné, jak silná osobnost to byla a je. Dojde vám to hlavně po přečtení autorova doslovu. To jsem si připadala úplně maličká a moje problémky malicherné a hloupé. Je to pro mě superhrdinka z masa a kostí.
Dále se mi libilo, jak umně autor propojil příběh s životy dalších skutečných osob, jako byli Fredy Hirsch, Rudy Rosenberg, dozorce SS Viktor Pestek, Ditina přítelkyně Margit a mnozí další objevivší se sice jen v malinkých zmínkách (např. Anne Franková), ale ty do sebe dokonale zapadají a čtenář si tak snáze uvědomuje další události spojené s touto hrůzostrašnou válkou.

Velmi důležitou roli hrály pro Ditu a obyvatele bloku 31 knihy. Jak píše sám autor, pro přežití člověk potřebuje spíše vodu a chléb, ale to, co z lidí v Osvětimi dělalo lidi, byly právě knihy. Byly, jsou a budou pilířem naší kultury a věřím tomu, že Ditě přinesly náležitou oporu a odvahu.

V poslední řadě bych chtěla vzdát hold autorovi, jenž vytvořil skvělé mnohovrstevnaté dílo, které by si dle mého měl přečíst každý, kdo má v úctě jak lidský život, tak lidskou osobnost.

15.01.2018 5 z 5

Pod zemí / Pod vodou Pod zemí / Pod vodou Aleksandra Machowiak Mizielińska

Úžasná záležitost plná informací o tom, co se skrývá pod povrchem planety Země. Jakmile se jednou začtete, nechcete přestat. Hltáte každou stránku, kocháte se a jen hledíte na to, jak úžasně autoři toto téma zpracovali.

10.01.2018 5 z 5

Atlas zvířat celého světa Atlas zvířat celého světa Paola Grimaldi

Nádherná kniha plná barevných ilustrací a zajímavých informací o živočiších, o jejichž existenci jsem neměla ani potuchy. Člověk chce listovat stále znovu a znovu, pořád dokola a kochat se. Jedinou výtku mám k doplňovačce stop zvířátek na konci knihy. Jižní Amerika je zpřeházená.

10.01.2018 5 z 5

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

U předchozí knihy jsem nabyla dojmu, že autorovi došel trochu dech, moc mě nebavil, a tudíž si ho moc nepamatuju. O to skeptičtěji jsem přistupovala k Šesté hlídce. Mno, musím konstatovat, že autorovi se párkrát podařilo způsobit mi nejeden šok. Co se týče zápletky, tak jsem na ní neshledala nic moc originálního, spíš mi místy připadalo, že čtu parodii na Hlídky předchozí. A taky mě trochu štvalo, že si magii přizpůsobuje tak, jak se mu to zrovna hodí. Ale ty postavy a dialogy! Super, koží, boží zboží. Dočkáme se i několika překvapivých návratů, které mě osobně docela potěšily. A konec jsem opravdu nečekala... Mohlo by to vypadat, že už je to definitivní zakončení Hlídek, ačkoliv u Lukjaněnka člověk nikdy neví. :)

07.01.2018 4 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Úlovek z Levných knih. Za detektivku bych knihu neoznačila, zato thriller to byl velmi dobrý, a to jsem docela dost vybíravá. Příběh byl skvěle napsaný, jednotlivé kapitoly akorát tak dlouhé, aby vás zaujaly, nepustily a většina z nich vás udržovala v pěkném napínáku. Trošku mě zklamal ne zcela využitý potenciál Adam a Eva a samozřejmě až nadlidské schopnosti Jeffersona Wintera a nadpozemský půvab a um Sophie Templetonové. :)

29.12.2017 4 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Moje první kniha od Soukupové. Dcera ji dostala k narozeninám a rozhodly jsme se udělat si společné čtení. Jsem za to ráda. Styl psaní autorky mi dokonale sedí. Je úsporný, ale přitom dokáže říci vše pár větami. Příběh rozdělený do kapitol skvěle graduje a vy máte chuť číst další a další kapitolu, abyste se konečně dozvěděli, jak to s tím Snížkem tedy bylo. Detektivní linka není příliš převratná, ačkoliv napětí se zde vyskytuje, a několikrát jsme se o hrdiny dokonce bály. Kdybych měla hodnotit z pohledu dcery, ocenila bych především zprostředkování dospěláckých problémů dětským pohledem.

29.12.2017 4 z 5