ElikaS ElikaS komentáře u knih

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Josie Quin mám ráda a celá série mě moc baví. Je napsaná velmi čtivě a krátké kapitoly přidávají na dramatičnosti a napětí.
Byla jsem ráda, že jsme se dozvěděli něco víc o Noahovi, který je mou oblíbenou postavou. I když v tomhle díle byl občas trochu protivný, ale vzhledem k okolnostem se to dá pochopit.

05.01.2023 5 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

Do knížky jsem se pustila, protože mě zaujalo spojení s řeckou mytologií, kterou mám ráda. Byla jsem tedy trošku zklamaná, že ji tam moc nebylo, ale to by problém nebyl.
Knížka je rozhodně čtivá a začala velmi zajímavě. Bohužel čtivost nestačí. Samotný příběh by nebyl špatný kdyby byl daleko víc propracovaný. Postavy by bylo potřeba lépe vykreslit, takhle jsem si k nim nevybudovala žádný vztah. Spousta postav nevyužila svůj potenciál, např. Julian. Vykreslení policie mi přišlo úplně zcestné, byli zobrazeni jako úplní amatéři, až to nebylo vůbec uvěřitelné.
No a největší problém je motiv pachatel a naprosto useknuty konec. U psychothrilleru, kde se celou dobu autor věnuje psychice a motivaci jednotlivých postav a nakonec pořádně nevysvětlí jednání pachatele, mi to přijde jako velký průšvih.

05.01.2023 3 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Andrew Mayne mě baví. Sice série Sloan nedosahuje kvalit prvních dílů Thea, ale i tak jsem si tento díl užila.
Sloan mě baví, stejně jako lidé okolo ní. Příběh byl napínavý, zajímavý. Navíc serioví vrazi mě v detektivkách baví, i když v podání Maynea jsou trochu neuvěřitelní a nejsou to žádní troškaři.
A musím ocenit linku s aligatorem, která se mi moc líbila.

04.01.2023 4 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Z knížky mám malinko smíšené pocity. Samotné vyšetřování se mi líbí, příběh je komplikovanější, celkem zamotaný, takže není snadné odhalit pachatele a všechny souvislosti. Tohle je na knížce super.
Trošku mě mrzí, že se v konečném efektu případ opět točí kolem Lottie. Asi bych ocenila, kdyby Lottie a její tým jen vyšetřovali zločin a nemuseli být osobně angažovaní. I když za normálních okolností by mi to asi nevadilo, ale Lottie je mi nesympatická a štve mě. Jejích dětí je mi vyloženě líto, mít takovouhle matku, musí být za trest.

04.01.2023 4 z 5

Harfeníci severu Harfeníci severu Milada Střítezská

Musím říct, že knížka mě velmi překvapila. Vzhledem k obálce, která se mi nelíbí, jsem od knížky neměla moc velké očekávání. O to víc mě potěšil komplexní a originální příběh, který na mě čekal.
Zatímco řeckých, egyptských nebo indických mýtů je všude plno, o finských mytech jsem do přečtení nic netušila. Oceňuji tedy originální zasazeni příběhu, které navíc bylo moc dobře zpracováno.
Postavy byly komplexní a sympatické a sice jich bylo hodně, ale celkem dobře se v nich orientovalo.
Knížka je hodně obsáhlá, ale přesto nebyla nudná a děj hezky odsýpal. Autorka se nebála ani překvapivých zvratů, což vždy knížku příjemně oživí.
Audiokniha je úžasně načtena a interpretace knížku ještě povýšila. Zjistila jsem, že se chystá audioknižní zpracování druhého dílu, tentokrát pod taktovkou čti mi, tak doufám, že interpret zůstane a dočkáme se stejně kvalitní audioknihy.

03.01.2023 5 z 5

Gryf, který neuměl létat Gryf, který neuměl létat Tereza Janišová

Erilian se mi moc líbil, takže jsem se s chutí pustila do této novelky. Je opravdu kratičká, ale vůbec to nevadí, vše podstatné se dozvíme, navíc je příběh i poměrně vtipný. Ono co si budeme povídat Lyraz je nejlepší postava z celé série, takže jsem si jeho krátké vyprávění užila.
Co se týče audioknižního zpracování, v něm se projevil častý problém vydavatelství čti mi, kterému chybi kvalitní interpreti. Na tom je potřeba trochu zapracovat.

03.01.2023 4 z 5

Kluk jménem Vánoce Kluk jménem Vánoce Matt Haig

K audioknize jsem se dostala vlastně náhodou na doporučení kamarádky. Vzhledem k tomu, že už bylo po Vánocích se mi do ní moc nechtělo a říkala jsem si, že si ji nechám až na příští rok, ale nakonec jsem se do ní pustila a jsem moc ráda.
Knížka je úžasná! Styl vyprávění mi trochu připomínal Dahla. Knížka spojila fantazii, vtip i dojemné a smutné momenty. Při tom se s ničím moc nemazala a měla spád. Z postav jsem si nejvíc oblíbila Pravdomluvku, která byla boží. Už se těším až si knížku poslechneme za rok se synem.
Mimochodem audiokniha je parádně načtená a právě interpretace dodává knížce další rozměr navíc. Navíc mě na audioknize bavily zvukové efekty.

03.01.2023 5 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Samotný příběh měl určitě velký potenciál, jenže bohužel ho knížka nevyužívala... Přišlo mi, že autorka klouzala pouze povrchu a všechno vzala tak nějak hopem. Celé to pak působilo povrchně a bez emocí. Konec mi přišel vůbec hodně uspěchaný, až jsem si říkala, jestli tam něco nechybí. Bylo to celé takové zvláštní.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a ta je příjemně namluvená.

31.12.2022 3 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Příběhy Kim mě stále baví. Tady jsem si chvilku musela zvykat na to, že jsou vedena 2 oddělená vyšetřování, ale celkem rychle jsem si přivykla.
Celkem se mi líbila interakce mezi Travisem a Kim a doufám, že se s Travisem ještě potkáme.
Byla jsem ráda, že Stacey dostala více prostoru, jen mě trochu zklamala, zrovns od ní bych čekala větší týmovost.
Samotné vyšetřování me bavilo, bylo originální, napínavé a hodně drsné.

30.12.2022 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

V tomhle díle mi Lottie přišla vyloženě otravná. Jako alkoholicka mi vůbec neseděla - její myšlenkové pochody byly vyloženě scestne, např. Nejsem alkoholička, jen bez alkoholu nemůžu být a to je rozdíl..., navíc dělala zbytečne chyby při vyšetřování. Zase na druhou stranu to asi bylo reálné. Škoda, že pak na realmosti ubirá to, že je do všech případů Lottie osobně zaangažovaná. Bylo by fajn, kdyby alespoň jeden příběh byl věnován vyšetřování zločinu, který se Lottie osobně netýká.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu, kterou výborně nacetl Lukáš Hlavica, ale občas jsem se při ní ztrácela v množství postav a musela jsem vracet k eknize, abych se chytla v tom kdo je kdo a jak to vlastně bylo. Chce se to opravdu soustředit.

30.12.2022 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Zatímco série s Kate má bohužel sestupnou tendenci, série s Erikou si stále drží nastavenou láťku. I tento díl je výborný!
Líbil se mi vývoj Eriky, která si začíná uvědomovat, že práce není vše a začíná pomaličku žít i v osobním životě. Jen bych tam uvítala trošku víc Isaaca, ti dva mě spolu baví.
Samotné vyšetřování má spád, který udržují i krátké kapitoly. Kdo je pachatelem mi došlo až ke konci, takže knížka nebyla ani nijak predvidatelna.
Za mě super a doufám v pokračování

30.12.2022 5 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Tohle bylo skvělé! Andrew Mayen je hodně specifický autor detektivek, protože jeho knížky působí nereálně, což muže být u tohoto žánru problém a většinou by byl. Ale zrovna u něj mi to vůbec nevadí, protože do knížek přidává něco navíc. Je vidět, že témata, kterým se v knihách věnuje ho baví, je neskutečně čtivý a mě hrozně baví!
Jessicu jsem si zamilovala, Čarodějovy vraždy byly skvěle propracované a Damian mě okouzlil. Už teď se těším na další pokračování.
Ještě musím zmínit, že jsem knížku poslouchala jako audioknihu a když jsem viděla, že ji načetla Stryková, nebyla jsem z toho moc nadšená, protože její projev mi nesedí, ale v tomto případě mi vůbec nevadila a přišlo mi, že se k Jessice hodila.

28.12.2022 5 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Po dočtení Písně severu, jsem doufala, že se objeví pokračování a autorka neskončí příběh Cuchenana a Minangara takhle. No po dočtení Písně války si říkám, že by to možná bylo lepší, alespoň pro naše hrdiny.
A teď vážně, z knížky jsem nadšená. Na celé sérii mě hrozně baví, jak je skvěle skloubený vtip s vážnými okamžiky a především v první kapitole se tohle projevovalo naplno. První kapitola byla vůbec boží, hrozně se mi líbilo, jak Minangar za ty tři díly vyrostl a stal se z něj pravý hrdina.
Další co musím ocenit je nepředvídatelnost, vůbec bych nečekala, že se autorka pustí do takového masakru. Ale v tom pro mě ta knížka byla originální. I když mi to mnohokrát bylo líto a ten úplný konec jsem už vyloženě probrečela.
Ještě musím vyzdvihnout vysvětlení proroctví Simírana, to bylo úplně dokonalé a ten nápad se mi moc líbil.
Abych to shrnula sice bych si po těch cca 1900 stránkách představovala optimističtější konec, ale i tak jsem nadšená a tenhle díl mě opravdu chytil za srdce.

28.12.2022 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Tak tohle pro mě bylo velké zklamání. Ryan rozjel velkolepý příběh s obrovským množstvím postav a zápletek a přišlo mi, že se v tom sám ztratil. Nebo jak kdyby neměl dopředu vymyšlený konec a postupně ho nějak splácal. Jenže v průběhu celé trilogie vyvstalo tolik otázek a odpovědi jsme dostali jen na pár z nich a to v mnoha případech ještě neúplné, nepropracované a častokrát vyloženě odfláknuté. Několikrát to na mě působilo tak, že zapomněl, co napsal v předchozích dílech, protože se od určitých tvrzení odklonil bez jakéhokoliv vysvětlení.
Třetí díl je stejně jako předchozí dva hodně dlouhý, ale tentokrát to bylo vyloženě na škodu, mnohokrát se knížka zbytečně táhne a děj se nijak neposouvá. V podstatě jdeme od bitvy k bitvě, které jsou až příliš jednoznačné. Navíc se autor hodně opakuje a jednotlivé motivy jsou pořád dokola. Brutality je v knížce tolik, až už nevzbuzuje pozornost ani závažné emoce. Postav umírá tolik a většinou tak rychle, že to ani nestihnete s našimi hrdiny prožít a "oplakat" je. Navíc pořád přibývají další a další postavy až se v nich úplně ztratíte. Škoda promarněného potenciálu.

15.12.2022 3 z 5

Odkaz Odkaz Elle Kennedy

odkaz pro mě byla nejočekávanější knížka roku. Sérii Off Campus miluji a tak jsem se moc těšila na další setkání s hokejisty :)
Je pravda, že kvalit předchozích dílů tahle knížka nedosahuje, ale to asi ani nejde, protože se jedná pouze o povídky a v nich nejde zajít tak hluboko. Naštěstí chemie především mezi kluky zůstala a tak jsem se i u povídek skvěle bavila.
Logan - tahle povídka me trošku zklamala, protože jsem ji už četla v originále v jiné knížce a trochu mě mrzelo, že ji Elle jen zrecyklovala. Každopádně scéna s fanynkou v posteli byla boží :)
Dean - jednoznačně nejvtipnejsi povídka. Hned od začátku jsem se nahlas smála a v téhle povídce jsem nejvíc cítila původní knížky série.
Tucker - tady se mi líbila cesta letadlem, ale jinak to bylo až moc predvidatelny.
Garret - jednoznačně nejlepší povídka. Tady mě strašně mrzelo, že se jedná jen o povídku a příběh neměl víc prostoru. Protože závěrečný Garretuv čin by si zasloužil rozebrat mnohem více, včetně jeho dopadů.
Na závěr ještě musím zmínit Alexandra, který byl skvělý a děsivý
Každopádně knížku jsem si moc užila a doporučuji

15.12.2022 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

O adventu se snažím přečíst vždy alespoň jednu vánoční knížku. Tentokrát padla řada na Hrad ve Skotsku a musím říct, že to zatím byla nejlepší vánoční romantika, kterou jsem četla.
Knížka příjemně plynula, neřešila se žádná velká dramata. Hlavní postavy byly sympatické, chemie mezi nimi fungovala. Rodina Izzy a vlastně i Roste mě bavila, navíc jsem se ráda znovu potkala se starými známými z Domku v Irsku

15.12.2022 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

I druhý díl série Stín krkavce je skvělý. Tentokrát už nesledujeme pouze Vélina, ale i Lyrnu, Frentise, Revu a Verniera. Ač většinou nemám střídání postav ráda, tak tady mi to nevadilo, naopak knížce to dodávalo spád. Navíc třeba příběh Frentise byl úžasný a určitě zajímavější než Vélina.
Na začátku jsme poskočili zhruba o pět let vpřed a chvilku mi trvalo než jsem si na tento časový skok zvykla a zorientovala se v momentálním uspořádání světa. Ale po pár kapitolách už to bylo v pohodě.
Musím ocenit, že se autor nebál nečekaných zvratů. Několikrát jsem v knížce očekávala, že když naše hrdiny čeká nějaká nepříjemná situace, budou okolo ní chvilku chodit a nakonec se najde cesta, jak se jí vyhnout. Občas se jim to povedlo, ale častokrát ne, což bylo příjemné osvěžení knížky.
Celkově je příběh skvěle rozjetý a jsem moc zvědavá na závěrečný díl a jak si autor poradí se všemi otázkami, které první dva díly vzbudily.

15.12.2022 5 z 5

Hořící měsíc Hořící měsíc Jo Watson

Do knížky jsem se pustila díky čtenářské výzvě, kdy jsem hledala hlavně něco krátkého, abych to na poslední chvíli ještě stihla. Knížka byla celkem příjemnou oddechovkou. Jedná se o romantiku, která není ničím originální a výjimečná, přesto mě místy dokázala rozesmát a četla se příjemně a rychle.
Hlavní hrdinka mi občas lezla na nervy svou povrchností a předsudky, ale chápu že to byl účel, aby se mohla "napravit". Damien byl celou dobu skvělý sympaťák až na konci mi přišel trochu manipulativní.
Celkově to byla knížka ničím neurazí ani nenadchne.

14.12.2022 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Tak tohle byl hodně povedený rozjezd série. Už od začátku mě knížka chytla a nepustila až do konce. Velin si mě získal hned od prvních stránek a každým dalším vyprávěním bodoval čím dál více.
Svět je poměrně originální a ne úplně jednoduchý na zorientování. To se mi moc líbilo. Všem důležitým postavám byl věnován dostatek prostoru, aby si je čtenář mohl zapamatovat, což bylo potřeba vzhledem k jejich množství.
Knížka měla velké množství neočekávaných zvratů a byla pro mě hodně nepředvídatelná. To je jeden z jejich největších kladů. Například souboj se Štítem pro mě byl úplně dokonalý, že to proběhne takhle mě ani nenapadlo :-D
Rozhodně doporučuji a hned se jdu pustit do dalšího dílu.

14.12.2022 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Do knížky jsem se pustila, díky čtenářské výzvě. A na začátku jsem z ní byla nadšená, kapitoly z průběhu první světové války byly úžasné a byla jsem hrozně zvědavá, jak příběh bude pokračovat. Pak ale bohužel nastal střih a dostali jsme se do současnosti a já měla hrozný problém se znovu začíst. Nepomohla tomu ani změna formy vyprávění na er formu, kterou obecně moc nemusím, ale tady mě vyloženě rušila.
Z linky, která se odehrává v přítomnosti, mě nejvíce zaujal eticko-právní spor, který se zde řešil. Upřímně jsem si nebyla jistá, na jakou stranu se přiklonit a celá ta myšlenka mi přišla hodně zajímavá.
Samotná romantická linka současnosti byla hodně čitelná a předvídatelná. Při čtení jsem si byla jistá, že předvídatelný je i výrok soudu, ale tam mě některé věci v soudním procesu příjemně překvapili.
Kdyby knížka vyprávěla pouze příběh Sophie byla by na 5 hvězdiček, kdyby naopak vyprávěla pouze příběh Liv, bylo by to maximálně na tři hvězdičky. Vzhledem k tomu, že se oba příběhy doplňují dala jsem 4 :-)

14.12.2022 4 z 5