ElikaS ElikaS komentáře u knih

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Na tuto knížku jsem se moc těšila, ale čekala jsem až vyjde celá série, abych si ji mohla přečíst na jednou a potom na ní úplně zapomněla. Teď jsem na ní přišla v souvislosti se čtenářskou výzvou a s chutí se do ní pustila.
Série Znovu od Mony Kaštan patří k těm nejlepším Young adultkám, které jsem četla, takže jsem měla od knížky vysoká očekávání. A musím říct, že po přečtení prvního dílu nejsem zklamaná, ale na sérii Znovu to zatím nemá. Bohužel bych řekla, že knížce hodně škodí nepovedený překlad. Maminka a tatínek vyloženě tahá za uši, obzvlášť od Jamese, který otce nenávidí. Ale není to to jediné, už vidím, jak se kluci, který zkouší drogy a alkohol jim není cizí, ve vzteku titulují výrazy jako "ty zmetku". Mimo to některé věty působí vyloženě kostrbatě. Jsou to sice drobnosti, ale dost to kazí požitek ze čtení.
Ruby se mi líbila, především její záliba v plánování, kterou si mě hned získala. James je typický bad boy s těžkým osudem a zlatým srdcem. Jsem zvědavá, jak bude série pokračovat.

11.02.2023 4 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Young adultky mám ráda, i když už dávno nejsem cílovou věkovou skupinou. Ovšem tahle knížka je opravdu těžce Young adult a na ní už je ve třiceti pozdě. Umím si představit, že v 15 by se mi líbila, teď už mi přišla hodně naivní a tak trochu o ničem. Problémy, které hlavní hrdinové řeší, vlastně nejsou žádnými problémy a úplně zde chybí nějaká závažnější zápletka. Zvláštní je, že přitom film nebyl vůbec špatný.
Tak abych to shrnula pro náctileté to není vůbec špatné, dospělé už to úplně neuchvátí.

10.02.2023 3 z 5

Rivalové Rivalové Vi Keeland

Musím říct, že knížka se mi líbila, ale čekala jsem od ní víc. Knížka je celkem krátká, takže parádně odsýpá. Hned od začátku zaplujeme do nenávistného vztahu, který se hodně rychle mění na lásku. Není tam žádné velké zdržování nebo natahování a vlastně ani žádná velká zápletka. Trochu mi tam chyběl nějaký wow moment.
Sophie mi byla ze začátku trošku protivná a musela jsem si na ní zvyknout. Naopak Weston byl od začátku suprový.
V knížce je rozjeto velmi zajímavé a drsné téma a je škoda, že nedostalo trochu víc prostoru. Ono to tak je ve většině knížek Vi Keeland. Většinou za sebou mají hrdinové drsné trauma, ale to hraje jen okrajovou roli. Kdyby tato témata víc rozvedla, knížky a speciálně tato, by dostaly vetší hloubku a byly by ještě o třídu lepší. Naopak v knížkách rozhodně nechybí humor a při vzájemném špičkování hlavních hrdinů jsem se bavila.

09.02.2023 4 z 5

Nevhodné! Nevhodné! Vi Keeland

Musím říct, že jsem si tento příběh moc užila. Vi Keeland mám ráda a rozhodně ani tentokrát nezklamala.
Příběh byl zajímavý a bavilo mě odkrývat Grantu příběh, i když poměrně brzy jsem uhodla, co se asi tak stalo. Každopádně to pro mě byl poměrně drsný motiv, takže i nějaká ta slzička ukápla. Ale vše autorka vyvažovala i vtipnými pasážemi. Dědu jsem si vyloženě zamilovala.
Ocenila jsem, že knížka byla přece jen v něčem originální, a to v tom, že se nepatlala ve vztazích na pracovišti, jako to je snad u všech romantik z prostředí kanceláře. Zároveň mě bavil Grant, který nebyl typickým arogantní milionářem, ale byl přímý a na nic si nehrál. To byla příjemná změna.
Celkově se mi knížka moc líbila.

08.02.2023 5 z 5

Syndrom hodné holky Syndrom hodné holky Elle Kennedy

Elle Kennedy mám moc ráda, ale začínám mít takový nepříjemný pocit, že perfektně umí psát jen o hokejistech. Série After Hours je opravdu bída, Jedna noc s ním je knížka typu neurazí, nenadchne a Syndrom hodné holky bohužel taky není nic výrazného a pro mě se jedná opravdu o zklamání. Nechápu, že tuhle knížku a Návrh mohla napsat jedna autorka.
Velký problém jsem měla s hlavními postavami. Mac je nemastná, neslaná a ukňouraná a hlavně naprosto nevěrohodná postava. Celou knížku si stěžuje, že ji nikdo nebere vážně. Jak by ji také někdo mohl brát vážně, když neprojeví, co chce a za ničím si nestojí. A při tom, když diskutuje s Cooperem, tak má sebevědomí na rozdávání. Nevím, nějak jsem jí to nevěřila a nijak si ji neoblíbila.
Cooper mi taky nebyl nijak zvlášť sympatický, a to mi u romantický knihy přijde jako velký problém. Jeho dobráctví jsem mu úplně nevěřila a upřímnost, o které se píše v anotaci je spíš vtip než cokoliv jiného.
Celé téma je navíc jedno velké klišé, které jsem četla už několikrát a většinou bylo mnohem lépe zpracované. Bohužel mi v knížce chyběl i autorčin smysl pro humor, kterého tam bylo hodně poskromnu.
Škoda, na knížku jsem se těšila, ale tentokrát jsem zklamaná.

07.02.2023 2 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Od Kinga jsem přečetla hodně knížek, když jsem byla v pubertě. Ale čím jsem starší, tím míň mě lákal. Z hororů jsem vyrostla. Teď přišla čtenářská výzva a tak jsem hodně přemýšlela, co přečíst, až jsem narazila na tuto audioknížku. A musím říct, že jsem byla příjemně překvapená.
Příběh mě bavil, obzvlášť pasáže, kde se Billy zamýšlel nad psaním knížky. Byl to zajímavý vhled do tvoření autora. Postavy i zápletka byly uvěřitelné a jednaly smysluplně. Konec byl trošku předvídatelný, ale i tak se mi to líbilo a ráda jsem si knížku přečetla.
Mimochodem audiokniha je opravdu parádně namluvena Janem Teplým.

05.02.2023 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Celou sérii Dvorů jsem si zamilovala a ani čtvrtý díl není výjimkou. A i když Rhys a Feyre hrají tentokrát vedlejší roli, vůbec ničemu to nevadí, protože Cass a Nesta je skvěle zastupují.
Nesta je sice už v předchozích knížkách vylíčená jako protivná a otravná postava, ale i přesto si ji oblíbíte, když ne hned, tak v průběhu knížky určitě. Mě Cesta nevadila, protože je věrná tomu, co jsme se o ní dozvěděli už v prvním díle a lépe jsme ji prostřednictvím tohoto dílu mohli pochopit. Cassian je úžasný, ale to už jsme věděli z minulých dílů. Jeho trpělivost, tolerance, schopnost odpouštět. Ach! Je parádní, skoro šlape na paty Rhysemu.
Osobně mám moc ráda i Azriela a doufala jsem, že v tomto díle dostane větší prostor, už proto, že si jsou s Cassianem tak blízcí. To se bohužel nestalo, tak doufám, že i Azriel se dočká vlastního dílu. Kdo mi lezl na nervy je Elain. Na to, že se o ní pořád mluví jako o světici, tak se minimálně vůči Lucianovi chová jako pěkná mrcha. Příběh Rhyseho a Feyre byl sice jen okrajový, ale i tak zajímavý s úžasným závěrem!
Začátek knížky je místy sice trošku zdlouhavý (opravdu jen trošku), ale od návštěvy Ooridského močálu už to má parádní spád a pořád se něco děje a třeba Obřad krve je popsán výborně.
Jediné co mě na knížce fakt vadilo, je obrovské množství chyb a překlepů alespoň teda v eknize. Jako u CooBoo to je celkem běžné, ale tady jich bylo fakt hodně.

04.02.2023 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Na knížce je vidět, že je opravdu jen doplňková a jedná se pouze o krátkou novelu (i když teda spousta autorů by 220 stran vydávala za plnohodnotný román :-) ).
Knížka má slavnostní náladu a klidně bych ji zařadila do vánočních knih, byť tedy v knížce slaví zimní slunovrat, ale podobnost je jasná. Všechny postavy si drží svůj charakter s předchozích knih a je fajn dozvědět se, co se s nimi stalo po válce. U spousty jejich rozhovorů jsem se fakt skvěle bavila. Pak tam byli i smutnější okamžiky, kdy třeba Cassiana mi bylo vyloženě líto. Na jeho příběh se moc těším. Naopak Nesta mě vyloženě štve, takže jsem zvědavá, jak to půjde dohromady.
Knížka je milá, ale tím, že se jedná pouze o novelu se v ní neřeší nic závažného a tak je to opravdu jen taková oddechovka.
Nad čím se ale musím pozastavit a ono se to týká vlastně všech dílů, je český překlad. Když pominu chyby, které se v texu objevují, i když na to jsou u nakladatelství CooBoo celkem zvyklá, do teď jsem si nezvykla na výraz "obhroublé gesto". Nad tím se zastavím po každé když se to v textu objeví, a že se to tam objevuje často :-)

01.02.2023 4 z 5

Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Jaromír Jindra

Knížky věnující se historii zpravidla moc nečtu, tady jsem udělala výjimku a musím říct, že to nebylo špatné. Navíc jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí a zjistila, že toho o Elišce a Janovi moc nevím. Tak mě to přimělo spoustu věcí dohledat.

31.01.2023 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Knížku hodnotím trochu s odstupem a musím říct, že mám vcelku problém vybavit si, o čem vůbec byla. To se mi většinou nestává a rychle si knížky připomenu. Takže knížka ve mě žádný velký dojem evidentně nezanechala, i tak dám ale dalšímu dílu někdy v budoucnu šanci.

31.01.2023

Království Království Jo Nesbø

Jedná se o moje první seznámení s Nesbem a musím říct, že jsem příjemně překvapená. Knížka mě moc bavila.
Charaktery jednotlivých postav byly skvěle propracované a hlavně uvěřitelné. Umím si představit, že prostředí, ve kterém hlavní postavy vyrůstaly, je mohlo takto poznamenat a zavést až k řekněme extrémnímu jednání.
Roy mi trochu připomínal mého oblíbeného Joe Goldberga a Karl ten byl vůbec kapitola sama pro sebe.
Musím ocenit i smysl pro humor, ten cynický nádech, který knížka měla se mi moc líbil.
Další skvělá věc byla, jak byl příběh vystavěn - prolínání minulosti a přítomnosti se autorovi skvěle povedlo a knížku příjemně oživovalo. Navíc byla knížka i dík tomu velmi napínavá a byla jsem pořád zvědavá, co bude dál.
Na konec musím říct, že knížka byla velmi originální a i po jejím přečtení si nejsem jistá, do jakého žánru ji zařadit. Thriller, psychologický thriller, detektiva nebo snad společenská próza? Nevím, ale každopádně výborná knížka.

30.01.2023 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Po druhém dílu, který byl naprosto úžasný, jsem se i hned pustila do toho třetího. Byla jsem hrozně zvědavá, jak to skončí a tak jsem knížku přečetla v podstatě jedním dechem za dva dny, tak byla dobrá!
Musím říct, že hned začátek mě zaujal a dění na Tamlinově dvoře mě bavilo, i když jsem se samozřejmě moc těšila až se Feyre vrátí k Rhysovi, protože společně mě moc baví. Ta jejich chemie a vzájemné špičkování mě uchvátilo už ve druhém díle. Třetí díl v tomto příjemně navazuje, i když ve druhém díle jsem si je užívala maličko více. Ono to i dává ve smysl zatímco ve druhém díle k sobě hledali cestu, ve třetím už měli vážnější starosti. Takže jsem si to vynahrazovala u dalších postav, kdy Nesta s Cassianem jejich roli převzali a Azriel a Elain měli také své kouzlo. Upřímně docela ráda bych si přečetla knížku u Elain, úplně nevím, jestli bych si ji přála vidět u Luciena nebo Azriela. Oba mají své kouzlo.
Dění okolo kotlíku bylo zajímavé a bavilo mě stejně jako různé politické machinace. Například u schůzky vladařů jsem hltala každé slovo.
Posledních 200 stran bylo parádních a nastalo tam i několik pro mě zajímavých zvratů. To mě na knížce obecně hodně bavilo, že i když některé věci byly předvídatelné, mnoho jich bylo naprosto neočekávaných.
No a ten úplný závěr? Ten jsem skoro celý probrečela. Miluji knížky, které u mě umí vzbudit takhle silné emoce. Navíc jsem se za poslední roky (co mám děti) naučila knížky odložit, ale tady to fakt nešlo. Takže než se pustím do čtvrtého dílu, musím se pořádně vyspat :-D
I třetí díl byl fantastický a považovala bych ho za krásné ukončení série. I když jsem ráda, že se autorka po letech k sérii vrátila a dopsala pokračování. I přesto musím říct, že druhý díl se mi líbil o ždibíček víc.

30.01.2023 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tahle knížka mě úplně dostala. Po prvním díle jsem byla trochu zklamaná z toho, že knížka nenaplnila mé očekávání a úplně jsem nechápala tolik pozitivních ohlasů. No po druhém díle už to chápu, protože tento díl byl úžasný a nešlo se od něj odtrhnout!
Na začátku se mi moc líbilo, že i tak silné bytosti jako jsou víly, se mohou těžko srovnávat s traumatickými událostmi a může se i u nich projevit postraumatická stresová porucha. Díky tomu charaktery postav působily mnohem uvěřitelněji. Naprosto jsem chápala, že Tamlin může být přehnaně ochranitelský (i když mě dost štval) a Feyre se propadat do depresí. Na úvod knížky to byla fajn zápletka.
Po přečtení druhého dílu mi došla i další věc, která se mi nelíbila na tom prvním. Mezi Feyre a Tamlinem mi chyběla pořádná chemie, navíc Tamlin byl obecně dost nevýrazná osobnost. Za to mezi Feyre a Rysem to jiskřilo neuvěřitelně! Ty jejich uštěpačné výměny mě neskutečně bavily. Navíc Rhyse je o poznání výraznější osobnost než Tamlin. Už v prvním díle mi přišel okouzlující, ale ve druhém jsem si ho zamilovala a zařadil se na seznam mých nejoblíbenějších literárních hrdinů.
V knížce se pořád něco dělo a byla jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. A když jsem se konečně dočetla k závěrečném kapitolám byla jsem nadšená vyvrcholením, které nám autorka připravila. Závěrečná "oběť" Feyre mi lámala srdce a i slzičky byly. A následná zpověď Rhyseho byla naprosto úžasná a moc mě potěšila a navnadila na další díl, do kterého se hned musím pustit.
Po prvním díle byl pro mě druhý díl neskutečně příjemným překvapením, kde jsem hltala každou stránku.

28.01.2023 5 z 5

Ve jménu pomsty Ve jménu pomsty Kinga Litkowiec

Mafiánské romantiky mě baví a série Démoni s Los Angeles mě zaujala hned od prvního dílu. Trošku mě na začátku překvapilo, že už nesledujeme příběh Jessicy a Liama, ale Joaquina. Každopádně to vůbec nevadilo, protože knížka měla spád stejně jako dva předchozí díly. Nastavenou laťku si knížka tedy drží, i když příběh je hodně jednoduchý a uvítala bych kdyby autorka trochu více rozvedla ten závěr, ale tyhle knížky o příběhu většinou moc nejsou.
Je to opravdu nenáročná oddechovka, kterou máte za chviličku přečtenou.

25.01.2023 4 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

O knížce jsem četla, že je to Zaklínač v sukni. To jako vážně? Tahle knížka Sapkowskemu nesahá ani po kotníky. A musím říct, že mě překvapuje tak dobré hodnocení.
Podle mě je knížka čistě průměrná, neurazí, nenadchne a brzy si ji nebudu pořádně pamatovat.
Knížka se skládá v podstatě z povídek, které se autorka snaží propojit, někdy více a někdy méně zdařile. Spousta věcí, ale tak nějak vyšumí a skončí nedotaženě.
Celkově mi jednotlivé příběhy přišly hodně a jednoduché a neoriginální. Ale zase na druhou stranu, díky tomu děj pěkně plynul a nebylo třeba žádného velkého soustředění.
Abych to shrnula, jedná se o jednoduchou, povídkovou oddechovku.

24.01.2023 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Na tuto sérii jsem se strašně dlouho chystala a moc se na ní těšila. Mám takový pocit, že je to snad nejdoporučovanější fantasy v různých diskuzích. Snad v každém vlákně na téma doporučte fantasy jsem viděla - přečti si S. J. Maas. Z toho důvodu jsem měla od knížky hodně velká očekávání. Možná i proto jsem trošku zklamaná.
Samotný příběh je zajímavý a obzvlášť druhá polovina byla skvělá - napínává, akční. Svět víl se mi moc líbil, přišel mi promyšlený, charaktery víl byly propracované a oblíbila jsem si je. Lucian mě neskutečně bavil a upřímně asi bych se do něj zamilovala spíš než do Tamlina. :-) Tam byl milý a vyloženě romantik. Hodně mě bavil i Rhyse, o kterém jsem ze začátku nevěděla, co si myslet, ale přišel mi okouzlující.
Velké výhrady mám ale k lidem. Feyre mi přišla především ze začátku hodně otravná. Její uvažování nedávalo vůbec smysl. Celou dobu tvrdí, že se o rodinu stará jen z povinnosti a pak o ní pořád přemýšlí a chce se vrátit, přestože svou povinnost splnila? Kdyby nám autorka ukázala aspoň nějaký cit k rodině za začátku, bylo by to trochu uvěřitelnější, ale takhle mi to přišlo jako úplně zbytečná zápletka, která jen prodlužuje knihu. Ještě horší mi přišla proměna Nesty, která se odehrála v podstatě na jednom odstavci. To jako vážně? Tohle mé dojmy z knížky hodně kazí. A přitom je to úplně zbytečné, kdyby to tam nebylo, vlastně by se vůbec nic nestalo.
V momentě, kdy se Feyre rozhodne pro záchrannou misi už ale nemám ke knize jedinou výtku, to mě hodně bavilo a dočetla jsem jí už pak v podstatě jedním dechem.
Knížku bych hodně přirovnala k Měsíčním kronikám, která je také retellingem pohádek, ale podle mého názoru je zpracována o poznání lépe. Jsem zvědavá, jak budou Dvory pokračovat, třeba ještě změním názor.

24.01.2023 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Obecně nejsem úplně příznivce thrillerů, respektive jsem asi zatím nenarazila na žádný který by mě vyloženě zaujal. Tedy až do této chvíle. Ti druzí byl zatím asi nejlepší thriller, který jsem četla, respektive poslouchala jako audioknihu (mimochodem parádně namluvený) a rozhodně nejlepší knížka autorky.
Děj byl neskutečně napínavý, jednání postav se sice mohlo zdát trochu přitažené za vlasy, ale upřímně kdyby se mi ztratilo dítě, taky bych nejednala zrovna racionálně. Za mě paráda!

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Tohle byl asi zatím nejlepší díl série. Mimochodem to je právě to, co se mi na Josie Quinn líbí nejvíc, každý díl je lepší než ten předchozí. Jsem zvědavá, jak dlouho to autorce vydrží. Příběhy se sériovými vrahy mě hodně baví a tenhle je navíc výborně podaný. Samotné vyšetřování je komplikované, zápletka opravdu zajímavá a zakomponování Gretchen parádní. Je super, že se vše netočí jen kolem Josie, ale třeba i kolem dalších členů jejího týmu.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knížka mě velmi zaujala svým názvem, anotací i obálkou. I když jsem původně čekala úplně jiný příběh, knížka se mi i tak líbila. Příběh je poměrně depresivní, ale má vyznít optimisticky a motivačně, to se myslím povedlo. Knížka rozhodně přináší mnoho námětů k zamyšlení. Cestování mezi jednotlivými životy mě bavilo a byla jsem vždy zvědavá, kam se podíváme tentokrát.
Jediné co bych knížce vytkla je, že je opravdu hodně předvídatelná a chybí jí nějaký wow efekt.

18.01.2023 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Percy Jacksona jsem si zamiloval už před nějakými 10 lety a pořád je to jedna z mých oblíbených knížek, přestože už dávno nejsem cílovou kategorií. Když knížka vyšla jako audiokniha měla jsem jasno, že se do ní musím hned pustit.
I po těch letech pro mě má Percy své kouzlo. Miluji spojení s řeckou mytologií, které je v tomto případě naprosto úžasné a skvěle podané. Člověk se i ledacos dozvěděl, protože ne všechny báje a postavy jsem znala. Navíc je vše podáno s vtipem a hlavní postavy jsou moc sympatické.
Už se moc těším až do této série za pár let dospějí mé děti a pustíme se do ní společně.