eva3992 Online eva3992 komentáře u knih

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Tento román s detektivní zápletkou nám popisuje příběh mladého malíře Waltera a dvou sester – Marian a Laury. Najdeme zde sňatek pro peníze, tajemnou záhadu i romantickou lásku. Celý děj sledujeme pomocí deníkových zápisků a vzpomínek zúčastněných, abychom odhalili, co je vlastně pravda a kdo je kdo.

Upřímně, s touto knihou jsem měla problém, a i sepsat několik slov o ní je pro mě složité. Ze začátku mě mile překvapila, neboť od prvních stránek se tam objevuje tajemství a já byla napnutá, co se bude dít. Po chvíli mi to přišlo zdlouhavější a pomalejší (a to jsem četla zkrácenou verzi, u té původní bych to asi nedala ).

Na jednu stranu to bylo celé dost jasné, jak to vlastně bylo, na druhou mi to chvílemi přišlo napínavé. Někdy však zbytečně překombinované. Opravdu nevím, jak to celé uchopit. Navíc se čtením tohoto žánru nemám moc zkušeností, a tak nedokáži posoudit, zda to bylo dobré, či nikoliv.

Za mě osobně tedy průměrná knížka, která mě občas bavila a občas ne. Ale po přečtení vím, že knihy podobného ražení už zřejmě nebudu vyhledávat.

3,5*/5*

21.07.2021 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Příběh jedenáctileté Františky, která žije dramatickým kroužkem. Vedoucí Mirek však dává zvláštní pokyny – nikde o dramaťáku nemluvit, ale uvnitř kroužku si musí absolutně důvěřovat, a to až natolik, že děvčatům není divné se před Mirkem svléknout. Vypadá to, že kolem kroužku je nějaké tajemství. Tajemství, o kterém stejně asi většina lidí tuší….

Knížka je psána pohledem právě Františky, je to skoro jako její deníkový zápis. To, co nám však ukazuje, jak žije doma, proč chodí do dramaťáku a hlavně, co všechno se jí honí v hlavně, je hodně znepokojující. Tenhle příběh Vás rozhodně nenechá chladnými, a to hlavně proto, že se takové věci prostě kolem nás bohužel dějí (autorka dokonce čerpala ze svých zkušeností). Navíc se můžeme na všechny situace podívat tak, jak je vidí jedenáctiletá slečna, a to si myslím, že příběhu moc pomohlo. Kniha je velice čtivá, jak jsem ji vzala do ruky, tak jsem ji neodložila dřív, než jsem byla na konci.

Kniha vychází pod edicí Tvář a musím říci, že co jsem zatím četla, tak vždy bylo výborné. A hlavně celkové zpracování a úžasné ilustrace podtrhují dokonalost těchto knih.

4,5*/5*

16.07.2021 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Příběh, jak nám název napovídá, se odehrává na dolním toku Volhy, kde dlouhá léta žili němečtí emigranti, a to až do roku 1941.
V příběhu sledujeme učitele němčiny Jakoba Bacha, který není ničím zajímavý, žije si svůj obyčejný život až do doby, než má dávat soukromé lekce mladé Kláře. V tu chvíli se jeho život nečekaně změní. Máme možnost se seznámit s náturou povolžských Němců, s krajinou, ve které žijí. Je nám zde i nabídnut pohled na vůdce, kteří v těch dobách byli v Rusku.

Tak tahle knížka byla neskutečně nádherná a já si ji opravdu moc užila. Slyšela jsem na ni spoustu chvály, ale že mě až takhle dostane, to jsem vůbec nečekala.

Jazyk, kterým je kniha napsána, je kouzelný a dokonalý. To, co dokáže autorka se slovy, je dechberoucí. Užívala jsem si čtení od prvních slov. Vůbec mi nevadilo, že je kniha popisnější a pomalejší. Právě díky tomu, jsem se dokázala vcítit do příběhu a do místa a zamilovala jsem si jak hlavní postavy, tak přírodu a Volhu. Za hrdiny bych chvílemi i dýchala. Kolikrát jsem se začetla tak, že jsem vůbec nevnímala okolí a absolutně jsem splynula s knihou.

V knížce je spoustu věcí tajemných, magických, nadpřirozených a pohádkových, které tam přesně patří. Jako kontrast jsou tu však i hodně naturalistické popisy, které Vás vrátí z pohádky zpět na zem a budete prožívat někdy hodně krutou realitu povolžských Němců.

Podle anotace jsem se bála, že to bude hodně politické, ale opak byl pravdou. Ač v tom hrála svou roli, bylo to hlavně o lidech, o jejich nelehkých životech a o jejich duši. Úplně mi neseděly kapitoly o ruských vůdcích, ale chápu, že to tam patřilo. Naštěstí to bylo vždy jen pár stránek a já se zase vrátila za Bachem a jeho magickým životem.

Už dlouho jsem nečetla něco tak krásně napsaného. V knížce nesmíte na nic pospíchat, mějte pro knížku dost času, abyste si ji mohli maximálně užít. Nechte slova volně plynout, jako Volhu….

16.07.2021 5 z 5

Autorce se, jako jedné z mála, podařilo téměř nemožné, a to, že hned 2x navštívila KLDR jako studentka na tamější univerzitě. Přibližuje nám tak život v KLDR, hlavně pak přímo v Pchjongjangu.

Toto je už několikátá kniha o Severní Koreji, kterou jsem v poslední době četla a musím říci, že byla zase něčím jiná. Autorka nám zde popisuje převážně život v hlavním městě, oproti jiným knihám, kdy jsme se většinou dostali až k těm nejchudším obyvatelům. Opět však zajímavý pohled a pro nás nepředstavitelné situace, nad kterými budete jen kroutit hlavou, jak takto může někdo žít.

Co mi v knize vadilo, tak množství číslovaných poznámek, které byly vysvětleny až na konci knihy, takže jsem celou dobu listovala tam a zpět. A pak některé věci a situace byly pro mě málo popsané. Čekala bych to o něco více podrobnější.

Avšak i tak velice zajímavá kniha a já si z ní odnáším spoustu nových informací. Rozhodně více mě zaujala další kniha autorky – Svědectví o životě v KLDR, kterou Vám rozhodně doporučuji.

10.07.2021 4 z 5

Domov Domov Mats Strandberg

Příběh o Joelovi, který se vrací zpět domů, aby se postaral o svou matku. I když nerad, musí jí umístit do domova pro pacienty se stařeckou demencí. Její stav se však velmi zhoršuje a začíná být nebezpečná pro své okolí. Joel se snaží ochránit matku i všechny kolem ní.

Když jsem si přečetla anotaci, tak mě kniha vůbec nezaujala, ale jelikož jsem jí měla doma a chtěla jsem nějakou oddechovku, pustila jsem se do ní. A musím říci, že jsem nadšená!
Po dlouhé době horor, u kterého jsem chvílemi ani nedutala a jen četla dál a dál, abych se dozvěděla, jak to vlastně celé je.

Temná atmosféra, spousta tajemství, záhadní obyvatelé Domova, prostě skvělá kombinace na pořádné čtení. Moc se mi líbilo, jak autor pomalu odkrýval další tajemství a postupně nás tak seznamoval s ostatními, i se samotným Joelem. Kniha mě opravdu moc bavila a čtení jsem si moc užívala.

Při hodnocení jsem uvažovala pouze o 4 hvězdičkách, protože pár drobností a nejasností tam bylo. Ale když se na to podívám jako celek, tak jsem od knihy dostala přesně to, co jsem očekávala – napětí, tajemno a čtivost. Knihu jsem nedala z ruky, dokud jsem ji nepřečetla. Takže nemohu jinak, než plný počet hvězd a rozhodně doporučuji.

10.07.2021 5 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Byli jste někdy u věštkyně? Chcete dopředu vědět, co Vás v životě čeká? A co když věštba nebude příjemná? Přesně to se stalo Vandě, hlavní hrdince knihy Nesejdeš z cesty. Ač na věštby nevěřila, navštívila s kamarádkou kartářku, která ji ovšem nešetřila a předpověděla bolestivé ztráty. Dokáže s tím Vanda žít dál, nebo bude její život ovlivněn? Jak lze změnit svůj osud?

V anotaci najdeme spoustu otázek a kniha nám na ně přinese odpovědi. Věřím, že při čtení se budete ptát sami sebe, jak byste v její situaci reagovali vy. Řeší to Vanda moc anebo málo? Dokázali byste se na předpověď „vykašlat“? Opravdu zajímavé a neotřelé téma, které jsem zatím v knihách moc nepotkala. Jsem ráda, že si ho autorka vybrala. Sama si totiž nejsem vůbec jistá, jak bych s takovou věštbou dál pracovala a jestli bych na ni dokázala zapomenout.

Kniha se velice dobře čte. Ze současnosti se vracíme do různých míst v minulosti. I přesto je to velice přehledné, postavy jsou jasné a čtení Vás bude bavit. Jak už jsem psala, kniha je čtivá, lehce napsaná, žádné složitosti, písmenka Vám běží před očima a příběh je tak vystavěný, že Vás nutí číst dál a dál. A nenechte se zmást, i když si myslíte, že víte, jak to vlastně celé je, tak všechno může být nakonec jinak.

Od autorky jsem četla její předchozí, velice úspěšnou knížku Nemusíš!, která se mi moc líbila (a moc doporučuji k přečtení). Právě v této knize mi byla jedna z hrdinek nesympatická a musím říct, že se to promítlo i v této knize. V podstatě na každé postavě mi při čtení spousta věcí vadila a tím mi, musím říct všichni, byli značně nesympatičtí. Musela jsem se moc snažit, abych se kvůli nim při čtení nenaštvala

Ale i přes tento problém je to pěkná kniha se zajímavým tématem. Pokud chcete příjemnou oddechovku, která Vás bude bavit, tak rozhodně doporučuji.

Musím vyzdvihnout, stejně jako u předchozí knížky, pěknou obálku a celkově hezky zpracovanou knížku.

30.06.2021 4 z 5

Sestry z Osvětimi Sestry z Osvětimi Roxane Van Iperen

Pravdivý příběh dvou sester z Holandska. Ač samy Židovky, pomáhaly dalším Židům skrývat se před nacisty. Dům, ve kterém žily, Vysoké hnízdo, byl skvělým úkrytem. Avšak ani sebelepší plán nemohl během druhé světové války zaručit, že vyjde. Sestry byly nakonec prozrazeny a dostaly se do Osvětimi.

Jako vždy, příběh s tímto tématem, je velice silný a zasáhne Vás. Hned v úvodu Vám autorka přiblíží, proč začala zjišťovat vše o historii domu a já ji naprosto chápu. Dům je zde vylíčen tak, že bych se nejradši hned rozjela do Holandska a navštívila ho.

V knize jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací, včetně toho, jaké to bylo v Holandsku během druhé světové války. Autorka si musela dát s knihou neskutečnou práci, na konci knihy zmiňuje veškeré prameny, které studovala a opravdu si dala záležet, aby se dobrala pravdy.

Kniha je někde na pomezí literatury faktu a beletrie. S tím už jsem u jedné knihy s tímto tématem měla problém a tady mi to taky trochu vadilo. Na beletrii to bylo méně čtivé a bylo tam hodně jmen a hodně informací. Na historii faktu mi tam přišlo moc popisů např. krajiny a pocitů. V poslední třetině knihy, kdy se sestry dostanou do Osvětimi, však kniha nabrala spád a četlo se to úplně samo.

Ještě jeden drobný problém vidím v názvu, podle něj jsem čekala úplně něco jiného, ale nakonec se z knihy vyklubalo něco lepšího a předčilo i mé očekávání. Jednu hvězdičku však ubírám, s porovnáním ostatních knížek s tímto tématem, byla o něco slabší, ale i tak velmi dobrá.

Kdo má tuto tématiku rád a zajímá se o osudy lidí během druhé světové války, tak rozhodně doporučuji k přečtení, byla to zajímavá a silná kniha.

27.06.2021 4 z 5

Manžela jsem nezabila Manžela jsem nezabila Liou Čen-jün

Příběh ženy jménem Lotos, vesničanky, která chce dokázat, že její rozvod je neplatný. Začne běhat od úředníka k úředníkovi, od policie k soudu. Nikde ji však není vyhověno, tak to žene výš a výš. Nakonec se stane postrachem všech kádrů.

Když jsem knihu začala číst, tak mě neskutečně mile překvapila. Hovorový jazyk, čtivost, humorné až sarkastické podání. Pak jsem se však dostala do fáze, kdy se psalo pouze o politice. Jednotliví pohlaváři se mi pletli a vše se pořád dokolečka opakovalo. Autor nám připomínal scény, které jsme přečetli před deseti stranami a informace, které nám byly dávno známé.

Občas v knize svitla naděje, že se příběh rozjede a bude mít spád, to ovšem trvalo jen krátkou dobu a opět jsme upadli do kolečka stížností a strachů o pozici a moc.

Co můžu z knihy vyzdvihnout, tak používání různých přísloví, kterých je kniha plná, a to mě moc bavilo.

Autor nám chtěl připodobnit, jak to chodí v Číně, kdo má jakou moc a jak kvete korupce, ovšem v tomto podání mě to nezaujalo a ze slibně vyhlížejícího příběhu to nakonec byla kniha o ničem, na kterou velmi brzy zapomenu.

Po dlouhé době Odeonka, která se mi netrefila do vkusu.

26.06.2021 3 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

Druhý díl romantické ságy Měděný jezdec. Nyní se nacházíme současně v New Yorku a v Evropě. V Americe začíná svůj nový život Taťána společně se svým synem. Nemůže však uvěřit, že Alexandr umřel, a tak po něm i nadále pátrá. Již z anotace víme, že Alexandr přežil a snaží se i nadále zachránit svůj život ve válečné a poválečné Evropě, aby opět mohl spatřit svou lásku.

Po utrpení z prvního dílu musím říct, že tato kniha mi přišla, jak kdyby jí psal snad i někdo jiný. Od první stránky byla čtivá a napínavá. Tím, že sledujeme dva osudy a dvě místa, tak se v příběhu neustále něco děje a s napětím jsme očekávala, co bude dál. Měděného jezdce jsem četla snad tři týdny, na tento díl mi stačily pouze tři dny, takže už z toho je znát patrný rozdíl.

Autorka se zde vrací i hodně do minulosti a detailně nám vysvětluje některé události z Alexandrova života, které byly v prvním díle pouze lehce nastíněné. Chvílemi mi připadalo, že první díl by ani nebyl potřeba, že by se dalo vše pochopit z této knihy. Ovšem dlouhé popisy vzpomínání na erotické scény si mohla odpustit :-D

Vše mě bavilo až do té doby, než se z Alexandra stal stejně namyšlený a hulvátský frajírek, který nemá potuchy, jak se má chovat k ženám a posledních 80 stran knihy už to byla stará dobrá Paullina Simons, která mě právě zklamala v prvním díle.

Jsem zvědavá na závěrečný díl trilogie, ale upřímně nevím, kdy budu mít chuť se do něj pustit.

3,5*/5*

22.06.2021 3 z 5

Nedokončená vražda Nedokončená vražda Ann Granger

Dvacet let starý případ ztracené dívky se nyní znovu otevírá. Jak je možné, že se na světlo nyní dostanou nové důkazy? A co se vlastně tenkrát všechno stalo? Do vyšetřování se pustí detektiv v důchodu Alan Markby a roztáčí se nový kolotoč vyšetřování.

Tahle typická anglická detektivka mě dost bavila. Děj hezky plynul, není tu moc zbytečné „omáčky“ kolem, má to spád a vy se chcete dozvědět, jak to vlastně tenkrát bylo. Ač jsem odhadla vraha i motiv, i tak mě to nutilo číst dál a potřebovala jsem vědět, jak se to vlastně celé stalo. Bylo to natolik čtivé, že jsem celou knížku přečetla za jediný den a neměla jsem potřebu ji odložit.

Toto je moje první kniha od autorky, ale kdo ji zná, ví, že hlavní postavy se vyskytují v jejích předchozích knihách. Ničemu to však nevadilo a tuto knihu si můžete přečíst i bez znalosti minulých dílů.

Určitě doporučuji všem, kteří nemají rádi velké krváky a nechutné popisy obětí. V této knize je toho pomálu a soustředí se zde hlavně na vyšetřování.

Co mi ale hodně vadilo, je opravdu velké množství překlepů. Klidně dva v jedné větě. Vím, že se to stane, ale tady toho bylo až moc.

Celkově tedy příjemná detektivka, která se opravdu velmi dobře četla. Jako odpočinkové čtení rozhodně můžu doporučit.

20.06.2021 4 z 5

Příběh baronky Blanky ze šlechtického rodu Battaglia. Divoká dívka, která neprahla po manželství, ale měla raději dobrodružství, a především jízdu na kole. V rozpadlém zámečku na jihu Čech vzpomíná na své mládí i na svou osudovou lásku. Příběh je inspirován skutečnou postavu, avšak celkově je smyšlený.

Tak tohle byla úžasná knížka. Po Eugénii a Podbrdských ženách jsem čekala, že se mi to bude líbit a mé očekávání se vyplnilo, možná snad i předčilo. Je to knížka, která Vás zasáhne. Budete sledovat nelehký osud šlechty v Československu, i to, jak se k tomu sami postavili. Baronku Blanku si zamilujete, budete jí fandit a budete vše prožívat s ní. Příběh čteme ve dvou rovinách – když byla Blanka malá a pak z pohledu stárnoucí Blanky, jak vzpomíná na svůj život.

Knížka mi dala přesně to, co od knihy očekávám – emoce. Budete se smát, budete však i brečet, rozhodně si připravte kapesníky. Po dočtení poslední stránky jsem měla chuť začít číst zase znovu od začátku, vůbec se mi s paní baronkou nechtělo loučit. A navíc jsem se dozvěděla spoustu nového.

Jelikož jsem chtěla vědět víc o skutečné postavě paní Blanky, kromě pátrání po internetu jsem se podívala na dokument Paní Le Murie, kde se s Blankou seznámíte „osobně“ a jen si dokreslíte celý příběh o její osobu, její hlas a její skutečné myšlenky.

Za mě tedy velké doporučení, krásná knížka, kterou si užijete a k tomu se dozvíte spoustu zajímavých informací. Nádherná obálka je už jen třešničkou na dortu.

17.06.2021 5 z 5

Norma Norma Sofi Oksanen

Příběh o mladé ženě Normě, která žije osamělý život. Jednoho dne spáchá její matka sebevraždu a Normu kontaktuje muž, který se s její matkou znal. Norma zjišťuje, že o ní nevěděla hodně věcí a začne pátrat po tom, co se vlastně stalo před tím, než matka skočila pod metro.

Tak tohle byla opravdu zvláštní knížka. Nebyl to „obyčejný“ příběh, na který jsme u autorky zvyklí. Ale dalo by se říci detektivka s mysteriózními prvky. Moc mi sedí autorčin styl psaní, takže ani tady to nebylo jinak. Čtivost, poukazování na vážná témata, neskutečně krásná přirovnání, která si maximálně užívám. Ale bohužel, tím chvála pro mě končí.

Co jsem měla velký problém, tak jména. Ze začátku se na Vás valí tolik postav, která mají podobná jména, že jsem v podstatě až do konce měla co dělat, abych pochopila, o kom je právě řeč.
Mysteriózní prvek, který se v knize nacházel, byl zajímavý, ale po tom, co jsem od Sofi četla, tak mně to do jejích knížek nesedí. Možná jen pro to, že jsem na to nebyla připravená a něco takového jsem tam nečekala, mě to prostě neoslovilo. No, a nakonec mi vadil jakýsi happy end.

Celkově tedy zajímavá, dobře čtivá knížka, ale za mě průměr.

13.06.2021 3 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Kniha o putování za nadějí a za tajemstvím. Vydáte se na cestu společně s Pětkou a jeho dcerou, nebude to však jen tak ledajaké putování. Je to výprava napříč časem a prostorem, propletené osudy, které nám na konci snad odpoví na všechny otázky.

Touto knihou jsem vystoupila ze své komfortní čtecí zóny, neboť sci-fi vůbec nečtu a fantasy úplně výjimečně. Ale musím říci, že kniha mě hned od začátku chytla, vtáhla do děje a já musela číst dál, jak to bylo napínavé. Možná, kdybych četla knihu v jednom tahu, budu nadšená po celou dobu, ale já ji skoro na týden odložila a pak se k ní vrátila. Po té pauze už jsem tak nadšená nebyla, připadalo mi, že tam toho je až moc a je to až překombinované. Ale i tak je děj napínavý a vy při čtení chcete vědět, jak to všechno dopadne.

U čtení je potřeba se soustředit, neboť se skáče z místa na místo i v čase. Jsou tu různé postavy. Zdá se, jako by to byly samostatné příběhy, ale postupně se Vám to poskládá a vše se Vám spojí dohromady. Musím říci, že autor má opravdu bujnou fantazii, ale vše dobře promyslel, aby to dostalo hlavu a patu.

Nedokáži přesně říci, zda je to dobře napsané ve svém žánru a těším se, až si přečtu recenzi někoho, kdo tento druh knížek čte běžně, ale četlo se mi to dobře.

Na konci knihy je uvedený i playlist ke čtení, který musím říci je už od pohledu hodně zajímavý, při čtení jsem ho však nevyužila, neboť jsem se musela soustředit na děj, aby mi něco neuniklo.

Myslím si, že tato kniha není pro každého, ale rozhodně si své čtenáře najde. Pokud čtete právě fantasy a sci-fi anebo pokud chcete něco, u čeho je potřeba více přemýšlet, určitě směle do toho

13.06.2021 3 z 5

Kniha rozhovorů se šesti ženami, které to v životě neměly vůbec jednoduché. Každá je jiná, a přesto je něco spojuje. Jsou to rozhovory o nejtěžších věcech, jaké mohou člověka potkat, a přesto se všechny zvedly a jdou dál. Jsou o síle a o naději.

Na tuto knihu jsem se velmi těšila a nezklamala. Musím říct, že jsem ji přečetla takřka jedním dechem. Hned v úvodním slovu autora mi bylo smutno a úzko a ani jsem si nechtěla představit, co všechno mě v rozhovorech čeká.

Všech šest příběhů je neskutečně silných a pokud si člověk neprojde něčím podobným, tak až nepředstavitelných. Myslím, že jsem chvílemi četla s otevřenou pusou a hlava mi to nechtěla pobírat. Rozhovory jsou vedeny naprosto přirozeně a nenuceně. Moc jsem si čtení užívala.

Ráda čtu knihy podle skutečných událostí, ale je jasné, že si autor příběh vždy trošku přibarví a upraví. Tady to jsou rozhovory, žádná fantazie, žádné přikrašlování, o to víc je to horší – kruté, smutné a padá na Vás z toho úzkost.

Kniha je navíc doplněna spoustou fotografií Alžběty Jungrové, které Vám jednotlivé ženy přiblíží.

Je to moje první kniha Aleše Palána, ale rozhodně si pořídím i jeho předchozí knihy.

Jediná věc, co mi vadila, bylo množství překlepů. Není to zrovna levná kniha, tak bych čekala kvalitu všude. Takže přimhouřím oko a dávám plný počet hvězdiček, neboť si to kniha opravdu zaslouží.

06.06.2021 5 z 5

Žijte prostě Žijte prostě Julia Watkins

Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu. Pokud se zajímáte o ekologii a o to, jak se snažit vyprodukovat co nejméně odpadu, je tato kniha přesně pro Vás.

Autorka nás zde seznámí s tím, proč se rozhodla takto žít a praktikovat spoustu nových věcí. Ukáže, co vyhovovalo jí, nebo co si, jak upravila, aby to bylo pro ni nejlepší. Objevíme zde celou škálu věcí, kde se dá odpad zminimalizovat nebo nevytvářet vůbec.

Projdeme si celou domácnost, od nakupování, přes skladování potravin, vybavení kuchyně. Autorka nám poradí, jak zužitkovat i zbytky. Ukáže nám na ně několik chutných receptů. Navíc zde jsou recepty i na veganské dobroty, které si tak nemusíte kupovat v dalších obalech, jako například rostlinné mléko.

Podle návodu si můžete připravit čistě přírodní úklidové prostředky, prášek na praní i třeba tablety do myčky. Nechybí zde ani výroba vlastní kosmetiky a pár tipů pro zdravotní neduhy.

Kniha je navíc krásně graficky zpracovaná. Jednoduše, přehledně a jsou v ní nádherné fotografie.

Pokud se rozhodnete pro tento životní styl, rozhodně ze sebe budete mít dobrý pocit a čím více nás bude, tím lépe. Chceme přeci naši Zemi zanechat krásnou i pro naše děti a vnoučata.

Rozhodně se do knihy ještě několikrát podívám, pro inspiraci, pro radu, pro recept.

06.06.2021 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Příběh o zrzavé Anně, sirotkovi, kterého se ujmou hodní lidé v Zeleném domě. Anna je čistá duše, která si všechny brzy získá, a to i Vás. Její optimismus, fantazie i laskavé srdce Vás jistě dostane.

Ač jsem jako malá přečetla opravdu hromadu knížek, tak tento skvost mě minul. Věděla jsem, že existuje, že je i zfilmována i jako divadelní hra, ale ke mně se prostě vůbec nedostala. Až nyní, když už mám vlastní děti, jsem si ji přečetla a musím říci, že jsem unešená.

Je to kniha, která Vás pohladí. Při čtení se ocitáte společně s Annou na ostrově prince Edwarda v Avonleu. Užíváte si krásy přírody, které Vám Anna přiblíží do nejmenších detailů. Ji samotnou si prostě zamilujete, ač velice upovídaná, tak má dobré srdce a čistou duši, že to snad ani jinak nejde. Budete jí fandit, budete jí přát jen to dobré. V knize s ní strávíte zhruba čtyři roky a budete si přát, abyste od ní nemuseli odejít. Kniha je také dojemná a rozhodně si připravte kapesníky.

V příběhu najdete tolik pravdy. Spoustu úžasných vět a popisů, u kterých se zasmějete, pozastavíte, i budete souhlasně pokyvovat hlavou.

Kniha není rozhodně jen pro děti, ale spousta dospělých si ji opravdu užije. Pohladí Vás po duši a ocitnete se ve světě plném krásy a dobra.

06.06.2021 5 z 5

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 Martin Nekola

Tato kniha nám přibližuje životy lidí, kteří se rozhodli po komunistickém převratu v únoru 1948 emigrovat. Nebylo to jednoduché a než se dostali do vysněného cíle, museli strávit nějaký čas v uprchlických táborech. Autor nám zde ukazuje, jak vypadal jejich každodenní život.

Po dlouhé době jsem sáhla po literatuře faktu a jsem za to moc ráda, neboť tato kniha mně přiblížila něco, o čem jsem věděla pouze zběžně. Je až neskutečné, čím vším si lidé museli projít, když se jim podařilo dostat za hranice, ale ještě předtím, něž se dostali pryč z Evropy.

V knize se dočteme, kde se nacházely jednotlivé tábory a jak to v nich vypadalo. Většinou to však nebylo nic pěkného. Autor nám dále přibližuje, jak se tam žilo, o tom, jaké tam byli životní podmínky. Dozvíme se, jak si Češi pomohli, když došlo na vzdělání, jak duševní zdraví pomohl utužit sport. A pak samozřejmě i to, jak bylo možné dostat se z táborů dál.

Kniha je doplněna o spoustu fotografií, dokumentů, dobových článků a vzpomínek konkrétních lidí. Je vidět, že si autor dal velkou práci, než shromáždil veškeré informace a sepsal je přehledně a srozumitelně.

Tuto knihu doporučuji všem, kdo se chce dozvědět více, o jedné části našich dějin, o které se tak moc nemluví.

01.06.2021 5 z 5

Až na kostní dřeň Až na kostní dřeň Věra Nykodýmová

Skutečný příběh autorky, kdy jí v roce 2009 byla zjištěna agresivní forma karcinomu prsu. V knize se dočteme, jak probíhala léčba i uzdravení, i její psychické rozpoložení.

Toto je silné téma, které Vás nenechá chladné a určitě téma, o kterém by se mělo mluvit, aby ženy více dbaly na prevenci a samovyšetření. I přesto všechno nejsem z knihy úplně nadšená.

Ač píše autorka o sobě a své zkušenosti, v knize příběh vložila hrdince Kláře a psala o ní jako o třetí osobě. Tím mi to přišlo neosobní až odtažité a já jsem měla problém se s hlavní hrdinkou sžít a cítit s ní. Chvílemi mi to připadalo spíš jako příručka pro onkologické pacienty, aby věděli, jak bude jejich léčba vypadat. A to včetně odborných komentářů a lékařských zpráv, které byly v knize uvedeny.

Nebyla to špatná kniha, ale rozhodně mohla svůj potenciál více využít. O stejném tématu jsem četla knihu I motýli pláčou, která mě rozhodně více zasáhla.

30.05.2021 3 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Příběh Olenky, mladé ukrajinské ženy, která je bez práce, a tak se kvůli penězům stane dárkyní vajíček. Obchod kvete, tak povýší na koordinátorku a hledá další vhodná děvčata. Časem se však něco pokazí a ona musí uprchnout do Finska, ani tam však není v bezpečí.

Další úžasná kniha od Sofi Oksanen. Jakmile vezmu do ruky její knihu, hned si mě získá. Styl, jakým autorka umí psát, mě vždy pohltí, vtáhne do děje a já se ocitám uprostřed románu a všechno prožívám společně s hlavní hrdinkou. Všechny její pocity, prožitky a celý život žiji zároveň s ní. Celkově mě baví to, jak píše, a hlavně její popisy a přirovnání mě vždy dostanou.

Kromě hlavního tématu – dárcovství vajíček, náhradní mateřství – je zde zpracováno hned několik dalších závažných témat. Jelikož se ocitáme na Ukrajině, okusíme něco z místního života a ten rozhodně není takový, jaký by se nám líbil. Setkáme se zde s mafií, KGB i dealery drog. Poznáme život mladých chudých děvčat, které udělají cokoliv, aby se dostala na západ.

V knize se ocitáme v různých časových rovinách, kdy nám hlavní hrdinka postupně rozplétá svůj život. Ze začátku jsem byla trochu zmatená, ale pomalu to všechno do sebe zapadá a vy dál čtete jen s otevřenou pusou, jak to takhle vůbec mohlo být.

Oproti jiným knihám autorky musím ubrat jednu hvězdičku. V jedné fázi to bylo pro mě až moc zamotané a část, ve které se dostáváme do dětství hlavní hrdinky, byla pro mě už zbytečná (i když chápu, že hrála důležitou roli v celkovém rozuzlení).

Ale ani to nemění nic na tom, že je Sofi Oksanen mou oblíbenou autorkou a rozhodně si brzy přečtu i její další knihy.

30.05.2021 4 z 5

Úžasná dobrodružství zvědavé Zeldy Úžasná dobrodružství zvědavé Zeldy Matt Taghioff

Zvědavá Zelda je ta nejvíc vykulená kočka, kterou znáte anebo spíše, kterou brzy dobře poznáte. Poradí lidem i ostatním kočkám, jak si správě užívat kočičího života a poradí i jak na nás, na páníčky. Provede nás všemi slastmi i strastmi jejího života a dozvíme se vše důležité a podstatné.

Tuhle knížku si prostě a jednoduše musí pořídit všichni milovníci koček. Kočičí vypravěčka Zelda Vám dá rady k nezaplacení a přiblíží tak svůj nesnadný život plný úkolů typu dobře se vyspat a najíst. Čekejte vtip, pobavení i poučení, čekejte něco, u čeho se nahlas zasmějete. Podmínka je zde jediná, milujete kočky a ideálně i nějakou vlastníte a ona vám dovolí u ní bydlet.

Při čtení mi přišlo až neskutečné, kolik různých témat dokázal autor zpracovat. Po přečtení každé kapitoly jsem si vždy říkala, o čem ještě chce psát, ale vždy našel další a další náměty a rozhodně překvapil. Všechny byly čtivé a vtipné.

Moc jsem si také užila překlad, neboť je psán moderně, hovorově, je uzpůsoben českému čtenáři a najdeme zde různé, nejen kočičí, novotvary, které se k té knížce skvěle hodí.

Co ale opravdu musím vyzdvihnout je grafická podoba knížky. Je velice poutavá a se spoustou obrázků, fotek, koláží i obrázkových návodů
Celou knihu můžete přečíst na jeden zátah a užít si tak nekonečnou zábavu, ale také ji můžete kdykoliv kdekoliv otevřít, začíst se, smát se a užít si jí.

Tato kniha rozhodně potěší a pobaví. Je ideální jako dárek pro každého kočkomila a ani to nemusí být velký čtenář. Je vhodná pro malé i velké, pro mladé i ty starší. Své čtenáře v kočičím světě si rozhodně najde.

Mrkněte i na Zeldin profil na instagramu a její vykulená očka Vás budou provázet každý den.

Musím říci, že jako velká kočkomilka jsem četla už docela hromadu knížek na podobné téma a tahle si mě získala rozhodně nejvíc a i po grafické stránce mě nejvíc zaujala.

Zeldu si prostě zamilujete.

4,5*/5*

23.05.2021 4 z 5