eva3992 eva3992 komentáře u knih

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Autobiograficky laděný román je upřímná výpověď ženy, které se rozpadne život a ona hledá sílu, s níž by ho dokázala znovu poskládat dohromady. Rozpad rodiny, tvůrčí krize, krize středního věku. Autorka hledá východisko, někdy s drsným humorem, někdy s velkou depresí.

Kniha je vlastně deníkovým zápisem autorky, kde najdete její tok myšlenek, její činy, ale i ukázky z jiných děl, které ona právě čte, které filmy zhlédla, jaké divadla navštívila.

Téma rozpadlé rodiny a řešení, jak dál fungovat, mě moc bavilo, je to téma, které mě zajímá. Určitě si budu o autorce zjišťovat i další věci.

Bohužel mě nebavil styl, jakým byla kniha napsána. Způsob zpracování. Možná mi vadila absence přímé řeči, možná to, že se hodně situací opakovalo. Chvílemi jsem se musela i nutit do čtení. Ale i přesto si chci pořídit další knížky autorky, protože ve mně knížka vyvolala emoce a zanechala další zájem.

15.08.2020 3 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Příběh jedenáctileté Johany, která žije s maminkou. Otec od nich odešel, když byla hodně malá, ale otázka: Kde je otec? bude Johanu trápit po celý život. Sametová revoluce přinese první lásku, bouřlivá devadesátá léta velké změny a právě uprostřed velkých změn žije, jak umí.

Tohle byl moc milý, i když smutný příběh, ve kterém se spousty z nás najde. Johaně budete celou dobu fandit, aby se konečně našla a mohla žít tak, jak si bude přát. Ale život si s ní pěkně pohraje.

Příběh se odehrává od konce sedmdesátých let až do současnosti a co mi moc líbilo, tak to jsou historické události, které Johanu v knize někdy i ovlivní, ale známe je všichni a do knihy byly dobře napasovány (Sametová revoluce, válka v Jugoslávii, 11. září, …).

Nejvíc mě kniha bavila na začátku a jak Johana rostla, tak byla kniha i tak zajímavá, ale už mě tolik nechytla. Každopádně doporučuji k přečtení. Knih ze života od českých autorů není nikdy dost.

3,5*/5*

12.08.2020 3 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Hlavními aktéry této knihy jsou spolužáci Théo a Mathis, jejich rodiče a učitelé – všichni „postižení“ svými traumaty, nespokojeností, neschopností, vykolejením z hlavní dráhy svých malých životů.

Opět další krásná, ale smutná kniha od autorky. To, co Delphine de Vigan dokáže vykouzlit na 140 stranách, je úplně neskutečné. Její knihy miluji pro to, jak dokáže s pár dobře zvolenými slovy vykouzlit takové emoce, na které jen tak nezapomenete.

Kniha nám ukazuje, jak těžké je se vymanit z pout, ať už manželských, rodinných nebo třeba přátelských. To, jak máme v sobě zakořeněný jakýsi model, který dodržujeme i přesto, že bez něj by nám bylo rozhodně lépe.

Příběh je plný myšlenek a situací, které Vás donutí zamyslet se, jak to vlastně máte Vy a jestli třeba nejste spoutáni proti své vůli….

Autorčiny knihy miluji, vždycky toho ve mně spoustu zanechají a rozhodně se k nim budu vracet.

12.08.2020 5 z 5

Ztracená dcera Ztracená dcera Rick Mofina

Jednoho rána se život v rodině Laneových obrátí naruby. Ze svého pokoje v noci zmizí jejich dvanáctiletá dcera Maddie. Rozběhne se rozsáhlé pátrání a z podezdřelých nelze vyloučit ani členy rodiny. Matka se s dcerou neustále hádala a otec měl sklony k násilí. Ani po letech se Maddie nenajde, dokud nepřijde zvrat, který všechny šokuje.

Tak to byl thriller jak se patří :-) Kniha mě moc bavila. V podstatě jsem ji neodložila. Byla velice čtivá, navíc každá kapitola končí tak napínavě, že prostě nemůžete přestat číst. Vyšetřování celou dobu působí věrohodně a vy máte pocit, že podezdřelí jsou úplně všichni.

Kniha je rozdělena do dvou částí – dny během pátrání bezprostředně po zmizení Maddie a poté, o čtyři roky později. První část mě bavila o něco víc. Ve druhé části mi jeden zvrat přišel už trošku přes čáru, ale každopádně konečné rozuzlení bylo super.

Kdo máte rádi thrillery, tak rozhodně doporučuji!

4,5*/5*

12.08.2020 4 z 5

999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi 999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi Heather Dune Macadam

Kniha mapuje osudy dívek ze Slovenska, jejichž transport byl první ženský do Osvětimi. Příběh začíná v roce 1942, kdy židovské dívky na Slovensku musí odjet na nucené práce, pod nímž se skrývá hrůza koncentračního tábora. Slibují jim na tři měsíce, ale většina se již nevrátí vůbec, pár přeživších musí hrůzy Osvětimi snášet tři roky.

Na tuhle knihu jsem se těšila, mám ráda skutečné příběhy z období druhé světové války. Bohužel, nadšení se nedostavilo. Kniha je částečně psána jako román a částečně jako přímé vzpomínky dívek, které přežily první transport. Ze začátku se objevují až příliš zdlouhavé romantické pasáže, které popisují oblast Humenného a krásy Slovenska. Na prvních sto stranách se nedozvíme nic důležitého a stále dokola se tu pouze píše, že dívky budou muset odejít.

V knize je neskutečně moc jmen, které jsou si navíc podobné a já se v nich opravdu ztrácela, i když se autorka snaží dívky od sebe odlišovat a u každé píše její číslo, které v Osvětimi dostala. Nejzajímavější pro mě byl asi konec, kdy se věnujeme jednotlivě přeživším dívkám a dozvídáme se, co bylo po válce.

Chápu, že autorka chtěla poukázat jako celek právě na první transport 999 žen ze Slovenska, ale kdyby se kniha věnovala méně ženám, bylo by to lepší.

Ale abych jen nekritizovala. Určitě bylo poučné dozvědět se něco více o postavení slovenské vlády v době druhé světové války. Často se o tom nepíše, takže to pro někoho může být i překvapivé. A hlavně téma jako takové (druhá světová válka, koncentrační tábory, síla lidí přežít) je nesmírně důležité si neustále připomínat.

09.08.2020 3 z 5

Sluncem spálená země Sluncem spálená země Elizabeth Haran

Příběh Tary, která po neshodě s rodiči uteče a kočuje s cikány. Téměř po deseti letech od nich odejde, rozhodne se opustit Irsko a jet za tetou, která má farmu v Austrálii. Při cestě loď ztroskotá, Tara naštěstí přežije a adoptuje si dvě děti, jejichž rodiče nehodu nepřežili. Po příjezdu na farmu zjišťuje, jak je ve špatném stavu a rozhodne se vše zachránit.

Tato knížka má opravdu vysoké hodnocení, já však půjdu proti proudu. Anotace nám řekne téměř vše, pak už zbývá jen poslední třetina knihy. Takže žádná velká překvapení a napětí nečekejte. Navíc každá postava je vykreslena tak, že Vám je hned jasné, jak se bude chovat a co bude provádět. Vše je knize velice předvídatelné, vše dopředu snadno odhadnete, jak to dopadne. Hlavní hrdinka je superwoman, protože zvládne vše, i to nemožné.

Samotné téma knihy se mi líbilo. Určitě by byl pěkný třeba i film na její námět. Ale mně prostě nesedl styl, jakým je kniha napsána, takže jsem se u čtení vcelku trápila.

08.08.2020 3 z 5

S naším požehnáním S naším požehnáním Jo Spain

Zkušený inspektor Tom Reynolds vyšetřuje vraždu ženy, jejíž tělo našli v dublinském parku. Brzy se ukáže, že stopy vedou až do historie nechvalně proslulých Magdalénských prádelen. Vyšetřovatelé se tak dostanou na irský venkov, kde zjistí, že vrah je na blízku a hodlá se za hříchy minulosti mstít dál.

Tak tahle detektivka mě vážně bavila! Napínavý příběh, sympatičtí vyšetřovatelé, spoustu podezdřelých, ze kterých si nemůžete vybrat, kdo bude vrah a konec Vás stejně překvapí. Každou chvilku si myslíte, že vrah je přeci jasný a vyšetřování Vám ukáže, že jste se zase zmýlili.

Navíc zpracované téma Magdaleniných (nebo Magdalenských, jak je v knize uveden překlad) prádelen bylo nesmírně zajímavé a já se o ně určitě budu zajímat dál. Magdaleniny prádelny byly azylové domy hlavně v Irsku, kam se odkládaly „padlé“ ženy, např. prostitutky, ženy bez rodin, těhotné ženy bez manžela. Existovaly 150 let a poslední byla uzavřena až v roce 1996. Kruté zacházení od jeptišek si zažilo na 30 tisíc žen. Zadarmo zde vykonávaly různé práce, ale převážně, jak už název napovídá, praly prádlo např. pro hotely a nemocnice. Určitě si na toto téma vyhledám i další knihy a filmy. V této knize je toto téma dobře objasněno, že i bez předchozích znalostí vše pochopíte, co a jak se v Magdalenských prádelnách odehrávalo.

V knize mě navíc moc bavilo, že se vše odehrálo během 4 dnů. Žádné zbytečné natahování, mělo to spád. Ač u detektivek nemám ráda příliš mnoho stránek, tak těchto 500 stran mě vůbec nevadilo. Pořád se tam něco dělo, co Vás nutí číst dál a knihu v podstatě neodložíte, dokud ji nedočtete. Navíc jsem byla ráda, že v knize byla jen jedna časová linka a vše, co se minulosti týká, se dozvíte pouze z rozhovorů.

V zahraničí již vyšlo celkem šest knih autorky ze série detektiva Toma Reynoldse. Všechny mají vysoká hodnocení, tak doufám, že vyjdou i u nás, protože si je rozhodně ráda přečtu a budu Tomovou fanynkou :-)

Ať už jste fanoušci detektivek, nebo prostě jen máte rádi dobré romány, ve kterých se dozvíte něco z historie, rozhodně Vám knížku doporučuji.

02.08.2020 5 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Čtyři hororově laděné povídky, které Vás rozhodně nenechají klidnými!

Já nejsem úplně povídkový typ, mám raději delší příběhy. U povídek se začtu a už je konec. Ale musím říci, že tentokrát, mě to vůbec nevadilo. První povídka mě sice úplně nechytla, ale ty další tři byly opravdu super.

Co mě nejdřív udivilo bylo, že se všechny povídky odehrávají v Americe, ale nakonec mi to přišlo jako bezva nápad. Povídky byly neskutečně čtivé, že knihu v podstatě neodložíte. A jestli se budete bát? Musím přiznat, že povídky Vítejte v Browniviille a Děvčátko, mě rozhodně nenechaly v klidu a při čtení budete valit oči a říkat si: Fakt? Nene! To není možný! Takže ano, autorovi se povedlo, aby si s Vámi povídky pěkně pohrály :-D

Občas mi v povídkách sice něco nesedělo, ale jako celek, to bylo opravdu skvělý. Takže si knížku rozhodně přečtěte, třeba na Halloween ;-) A ještě nesmím zapomenout pochválit obálku, ta se moc povedla.

31.07.2020 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Autorčiny vlastní zkušenosti a deníkové zápisky, kdy v devadesátých letech studovala na baletku. Sama v Praze od deseti let, ve škole, kde byl tvrdý dril jako v armádě. Od čtrnácti let byla odborníkem na zvracení a užívání projímadel, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. Také objevuje drogy, sex a nevlastního bratra.

Šokující příběh, umocněn tím, že je to dle skutečných událostí. Pohled do duše malé holky, která musí velice brzy dospět a musí mít v hlavě srovnáno, co vlastně chce, aby to všechno zvládla. Při představě, že tohle prožívá Vaše dítě, Vám bude úzko.

Kniha Vás nechce dojímat, ale šokovat. K tomu přispívá i styl, jakým je napsána. Je vyprávěna stylem, že Vy jste hlavní hrdinkou (Du forma) a že máte vše „na háku“. Je to pohled pubertální holky, která si věří, že všechno prostě zvládne, i když je to někdy těžké.

Příběh je šokující, pravdivý, neskutečný, nepochopitelný.

31.07.2020 4 z 5

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Knížka je výpovědí mladé ženy, o jejím „ne vztahu“ k dětem a mateřství. Komplikovaný sesterský vztah i minulost, kterou nám Anna postupně odhaluje a dostává se tak k pravdě, kterou se snažila zatajit i sama před sebou.

Po dočtení Smrtholky jsem se rozhodla i pro prvotinu Lucie Faulerové Lapači prachu. A musím říct, že to bylo daleko drsnější, než jsem čekala. Vyprávění plné depresivních myšlenek. Prolínání představ, pravd i lží, že se v tom občas budete „plácat“ stejně, jako hlavní hrdinka.

Napsat o této knize, že byla pěkná, prostě nejde. Byla čtivá, byla překvapující i napínavá, rozhodně byla nevšední. Takže, pokud si chcete přečíst něco ne tak obvyklého, ale přesto ze života. Pokud jste naladěni na něco depresivního, ale chvilkami snad i úsměvného, tak směle do toho.

Smrtholka se mi líbila o něco víc, avšak obě knihy obsahují nezaměnitelný a úžasný styl autorky.

29.07.2020 4 z 5

Dcery Dcery Lucy Fricke

Příběh o dvou kamarádkách, které vyrážejí na nedobrovolnou cestu do Švýcarska. Nemocný otec Marthy tam chce podstoupit eutanázii. Nic však není tak, jak to vypadá a cesta se protáhne přes Itálii až do Řecka. Příběh o ženách, které zaskočil střední věk a o otcích, kteří odcházejí až příliš brzy.

Tak tohle byla jízda, vážení! A to nejen tím, že to bylo road movie (které mám mimochodem moc ráda), ale ten příběh byl tak ze života, že Vás to prostě musí zasáhnout.
Kniha je o převážně smutných tématech, jako je umírání, alkohol, eutanázie, osamělost, ale také o veselejších jako vztahy, rodičovství, mateřství a láska. Příběh je plný super hlášek, někdy vážných, někdy plných černého humoru. Při čtení se budete smát, budete plakat, budete cítit smutek i pochopení. Bylo tam tolik moudrých vět, že ač moc „nelepíkuju“, v knížce mám plno záložek, abych se k tomu mohla kdykoliv vrátit.

Opět nechci škatulkovat, ale knížku bych doporučila spíše těm, co už mají něco odžito a lépe se tak v hlavních hrdinkách najdou, ale na druhou stranu to zase těm mladším může přinést v určitých věcech něco jako prozření :-)

Za mě je to jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla, tolik emocí, co ve mně vyvolala, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla jsem ji na jeden zátah. Kolikrát jsem měla pocit, že bych si měla s Betty a Marthou sednout do auta a jet s nimi dál.

28.07.2020 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Příběh dvou obyčejných lidí ve víru velkoměsta. Mathilda, mladá vdova a matka, je příliš sama na své trápení, hlavně v práci, kde podléhá psychickému ponižování a šikaně.
Thibault, terénní lékař, který se rozejde s přítelkyní a jeho cesty za pacienty mu zrovna optimismu nedodají. Vše se odehrává během jednoho dne a i tak je to hluboké a silné.

Opět úžasná kniha. Styl autorky mi neuvěřitelně sedí a mám ho ráda. Její reálné vykreslení pocitů je neskutečné. Během chvilky budete s hrdiny soucítit a bude Vám s nimi smutno. Knížka, která Vás donutí k zamyšlení o tom, jak žijete. Jestli nejste jen smutnou postavičkou mezi milionem lidí, které denně potkáváte.

Autorka odhaluje témata jako osamělost, nemoc, šikana, ať už přímo u hlavních hrdinů, nebo u pacientů Thibaulta. I na nich je ukázáno, kam dnešní společnost spěje a na co důležitého při tom zapomíná.

Způsob, jakým je kniha napsána mi moc sedí. Ať už to jsou dlouhá souvětí, ve kterých se ukrývají všechny myšlenky a pocity hrdinů, tak i krátké, rázné věty, které ve Vás vyvolají realitu. Vše dohromady to je opravdu skutečné. Autorka přesně ví, co kde napsat, aby dosáhla silného pocitu a soucítění.

Moc se těším na další knihy, které si od Delphine přečtu a Vám ji ke čtení moc doporučuji.

26.07.2020 5 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Z osudu rukou a vůle Boží. Jeden dům, jeden stavitel, jedno Boží oko a jedna věta. Dům, ve kterém se staly podivné věci. Příběh na základě skutečných událostí, který se odehrál v Třebíči v jednom záhadném domě. Temný příběh, který nedal spát autorovi a nedá spát ani Vám.

Tahle kniha není pro každého a rozhodně na ni musíte být správně naladěni. Je to jedna velká depka. Jedna malá – velká kniha o smrti, o životě po životě, o tom, co je kolem nás. Navíc to není klasická próza, potkáte tu i poezii, i tam, kde byste ji rozhodně nehledali. Díky použitému jazyku je to opravdu mistrovský kousek.

Autor mezi příběh z Třebíče vkládá své myšlenky, své příběhy, své setkání se smrtí. Příběh o Josefu Maranovi by vydal na jeden velký tlustý román, ale to tu nečekejte. Jsou zde spíš náznaky, podněty k zamyšlení.

Je to opravdu silná kniha, kterou si dávkujte opatrně a po kouskách, ať to vydržíte až do konce. Kniha je navíc doplněna o fotografie, které Vaši pochmurnou náladu z knihy ještě prohloubí.

25.07.2020 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Příběh dvou žen - Estelly a Fabienne. Babičky a vnučky. Pohled obou z nich na jejich složitou rodinnou historii. A hlavně móda – Estella, jež se stala legendární módní návrhářkou a propojila tak Paříž i New York navzdory času, dějinám i předsudkům.

Kniha, která má rozpolcená hodnocení a i já se po jejím dočtení tak cítím. Kniha je plná událostí, zvratů, lásky, módy, je tam všechno. Navíc některé z postav byli v reálu opravdu skuteční lidé (tato informace mi trošku chyběla na začátku příběhu a bylo mi líto, že jsem se to dozvěděla až z poznámky autorky).

Bohužel, co mi však vadilo bylo, že toho všeho bylo prostě až moc a bylo to těžko uvěřitelné. Tolik náhod, tolik situací, které si tam autorka dala, aby se díky nim až okatě dostala tam, kam chtěla, mi prostě vadilo. Také mi nevyhovovalo, že spoustu informací k zápletce, dala autorka čtenáři dřív, než by měla, tím pro mě chyběl wow efekt. Jak už jsem někde psala, nemám ráda, pokud čtenář zná vraha dřív, než vyšetřovatel. Tady nejde o vraha, ale o důležité skutečnosti, které nás dovedou k vyřešení zapeklité rodinné situace. A také spousty událostí jsou podány tak, že jejich vývoj je snadný odhadnout.

Věřím, že kniha si své čtenáře rozhodně najde. Určitě doporučuji všem velkým romantikům a hlavně milovníkům módy, které je v knize opravdu hodně a nádherné šaty jsou zde popsány tak, že i já jsem si je dokázala živě představit. A další plus knihy je určitě její čtivost, i přesto, že má více jak 400 stran, tak když se do ní ponoříte, nepřestanete číst, dokud nebudete na konci.

24.07.2020 3 z 5

Slib svatojánské noci Slib svatojánské noci Jana Klimečková

Příběh se odehrává v polovině devatenáctého století. Tři venkovské děti z Moravského Slovácka musí uprchnout po nešťastné události, kterou způsobily. Přestože jsou malé, vydají se na odvážnou cestu až do Vídně. Podaří se jim tam najít druhý domov a splnit si své sny? Nebo si s nimi osud nepěkně pohraje?

Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou a v podstatě jsem vůbec netušila o čem bude. Musím říci, že mě kniha příjemně překvapila. Styl psaní mi nejprve připadal hodně dětský, ale pak jsem si na něj zvykla a moc mi vyhovoval. Celkově mi kniha vyzněla spíše jako pohádka, celý příběh byl milý a pěkný (tyto dvě přídavná jména k němu pasují asi fakt nejvíc). Ale poslední třetina byla plná emocí, že jsem si u ní i pobrečela.

Ač jsem trošku podle anotace očekávala spíše drsnější příběh o tom, jak se děti musí protloukat světem, byla jsem nakonec moc ráda za tuhle milou oddechovku. Děj byl možná někde i trochu předvídatelný, ale ani to neubralo knize na kráse a jemnosti.

Doporučuji k přečtení a to spíše romantickým duším.

23.07.2020 4 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Román vypráví neobyčejný příběh Hildegardy z Bingenu, která byla nejproslulejší ženou své doby (1098 – 1179). Vizionářka a žena mnoha talentů, která byla už v osmi letech věnována církvi. Tam rozšiřovala své znalosti nejen o teologii, přírodovědě a medicíně. Kniha je zároveň beletrií, mixem historických faktů a filozofií Hildegardy.

Po úžasné knize Extáze jsem sáhla po další knize Mary Sharratt a opět jsem nadšená. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je napsána neskutečně čtivě, vtáhne Vás do vyprávění a už nepustí.
S Hildegardou okamžitě začnete soucítit. Je zde ukázána jako běžná, ale zároveň také jako velmi silná žena, která si jde za svým, což bylo v té době nevídané.

Také se zde rozebírají témata jako zkorumpovanost církve, síla přírody, ale i přátelství a odhodlanost. V knize jsem se dozvěděla spoustu nového z historie, ale vše je podáno tak, že mě to bavilo a zajímalo.

Rozhodně doporučuji k přečtení.

20.07.2020 5 z 5

Paní Stendhalová Paní Stendhalová Rafel Nadal (p)

Když postarší muž objeví v antikvariátu fotografii statku, kde jako dítě vyrůstal, začne vzpomínat, co všechno tam prožil a postupně odhaluje tajemství a svůj život. Ale je všechno skutečně tak, jak si myslel? Odpověď nyní zná už jen paní Stendhalová.

Opět jedna průměrná kniha, která mě prostě nechala chladnou. Příběh očima malého chlapce, který prožívá své dětství v náhradní rodině a později na internátu. Jeho vyprávění je milé a nenáročné. Až do chvíle, kdy se dostaneme k odbojům a partyzánům. Tam už bylo na mě spoustu jmen, spoustu odkazů z minulosti, spoustu věcí, které jsem v podstatě ani nepochopila, takže poslední třetina knihy mě vůbec nebavila a chtěla jsem ji odložit. Na posledních pár stránkách se ještě dozvíme pár nečekaných informací, ale to už knihu nezachránilo.

Knížka se dobře četla, ale nic mně nepřinesla, nic ve mně nezanechala. Hodnotím průměrem, ale věřím, že své čtenáře si najde.

19.07.2020 3 z 5

Růže od Stalina Růže od Stalina Monika Zgustová

Biografický román Světlany Allilujevy, Stalinovy dcery. Její pohnutý osud plný zvratů můžeme sledovat v této knize. Seznámení s Indem Singhem zásadně ovlivnilo její život a nakonec se dostala i z Ruska do Švýcarska a Ameriky, bohužel ji to však stálo ztrátu svých dětí…

Tak, co k této knize napsat. Bohužel musím říct, že mě anotace zasáhla víc, než samotná kniha. Navíc už v anotaci se dozvíte úplně vše o životě Světlany a v knize je to už jen o trochu více rozvedeno.

Téma knihy mě velice zajímalo, dozvěděla jsem se spoustu nového a připomněla si hrůzy, které se odehrávaly v Sovětském svazu a jak na ně nahlížel celý svět.

Tentokrát mi nesedl styl psaní. Spoustu myšlenek se znovu a znovu opakovalo. Nebyla na mě přenesena žádná emoce, ačkoliv o spousty dramatických a emočních situací nebyla nouze. Hodnotím tedy průměrem, ale určitě kdo se chce dozvědět něco více o této ženě, tak doporučuji k přečtení.

18.07.2020 3 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Příběh tří žen jedné rodiny. Nejmladší Sabine, kterou v šestnácti cloumá puberta a její matka Kate, která ji připadá naprosto nemožná. Kate jako mladá utekla z domova, toužila začít nový život a zapomenout na svou vlastní minulost. A babička Joy, která žije v Irsku obklopena koňmi, které miluje více, než lidi. Setkáním všech tří se nám odhalují rodinná tajemství…

Toto je prvotina Jojo Moyes a asi to je znát. I když od autorky jsem četla pouze tři díly knihy Než jsem Tě poznala, tato kniha mi z nich přišla rozhodně nejslabší. Děj byl hodně rozvláčný, zbytečně natahovaný, na rodinná tajemství čekáte celou knihu a pak mi to nepřišlo až tak šokující. Nejvíce mi asi vadila Kate, která se celou dobu chovala jako šestnáctiletá.

Téma by nebylo špatné, kdyby bylo trochu více propracované a mělo to větší spád, tak to mohla být rozhodně hodně dobrá kniha. Autorka se snaží ukázat na každé postavě (i těch vedlejších) různorodost citů, takže každý byl jiný, ale bylo to tak okaté, až mi to přišlo moc.

Od autorky mám doma v knihovně ještě Zakázané ovoce, tak doufám, že mě osloví více.

17.07.2020 3 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Co trápí dnešní třicátníky? Stres, osamění, peníze?
Příběh Karla a Heleny, kteří se náhodou potkají, ale osud nejdřív ještě zamíchá karty, než je k sobě skutečně dovede. Nakonec si spolu založí rodinu a společnou firmu. Na životní cestě potkávají zdary i nezdary, šťastné i méně šťastné chvíle.

Po úžasné knize Soběstačný jsem si chtěla přečíst i další knihy od Zuzany Dostálové a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Kniha Hodinky od Ašera mě opět velmi bavila. Osudy běžných lidí, v běžném životě. Radosti i strasti, které mohou potkat každého z nás anebo je vídáme kolem sebe. Spoustu z nás se v knize určitě najde. Je zde vykresleno opravdu hodně problémů dnešní doby.

První polovina knihy, kdy poznáváme různé postavy a jejich problémy mě bavila o něco víc. V druhé části se autorka spíše věnovala nástrahám podnikání a jeho dopadů na vztah a to mi přišlo malinko zdlouhavější.

Líbilo se mi, jak autorka zpracovala postavy a to od těch nejmladších až po staré babičky. Rozdílnost myšlení v různém věku, životní moudrost. V příběhu bylo spousta míst na zamyšlení, které Vás mohou oslovit. A ještě nesmím zapomenout, že se v knize objevuje můj oblíbený autor John Irving a citace z jeho knihy, což mě velmi potěšilo.

Krásná knížka, kterou určitě doporučuji k přečtení. A nezapomeň: nikdy se nevzdávej, dokud nevidíš na úplný konec.

10.07.2020 4 z 5