Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Rackové Rackové Vlasta Javořická

Slabší, mělčí Javořická, od autorky už jsem četla i lepší a zajímavější čtení. Vždy si dám v létě nějakou její odpočinkovou knihu, už patří k mé dovolené.

30.06.2022 3 z 5

Výlety pana Broučka Výlety pana Broučka Svatopluk Čech

Dobrá kniha se skvělou postavou. Úsměvný antihrdina pobavil.

29.05.2022 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Žádné nové informace mi to nepřineslo, jak píše Ozzy86: "šlo pouze o souhrn obecně známých věcí". Čekala jsem rozhodně hlubší rozbor.

29.05.2022 1 z 5

Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu Vladimír Komárek

Rádoby vtipné historky ze života, ale upřímně, moc se mi to nelíbí. Možná proto, že jsem právě dočetla skvělou životopisnou knížku o Blatném a to je tak velký rozdíl! Nesedlo mi to tolik, nemám na to ani chuť, ale úplně špatné to zase není.

07.01.2022 2 z 5

Prokletí rodu Auerspergů Prokletí rodu Auerspergů David Glockner

(SPOILER) Ve Žlebech jsem byla, mám tam příbuzné, proto mám k šlechtickému rodu Auerspergů a tomuto kraji zvláštní vztah.
Kníže František Josef Auersperg odjíždí do Afriky, spolu s manželkou Vilemínou a takovým vykukem, silným jedincem Vincencem, který bude dělat v budoucnu vychovatele jeho dětí. Společně tam zažívají různá dobrodružství. Do Čech se časem zase vrátí a děj se rozkošatí a ještě více zdramatizuje... A do děje hlavně vstupuje gruzínský anarchista Simon Ter Petrosjan na útěku. Se svými spojenci, mezi které patří i Vincencův bratr, plánuje atentát na aristokraty. Historická kniha má i politické pozadí.

29.12.2021 3 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Takové povídky ze života mám ráda. Rozhlasová četba na pokračování, příběhy z vesnice na ukrajinské Volyni.

21.10.2021 4 z 5

Válka je mým osudem Válka je mým osudem Lenka Klicperová

Zajímavá četba o válce v Sýrii a hnutí Islámský stát. Ani jsem při tom nedutala. Dobré audio.

21.10.2021 5 z 5

Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Leoš Šimánek

Ale jo, pěkněj relax. Cestopis jsem už dlouho neměla a tady se cestovalo snad po celém světě. Dobrodružné vzpomínky Leoše Šimánka, který líčí své zážitky svým blízkým a také nám, čtenářům. Vlastně v tomto případě posluchačům. Audio mělo moc pěkný hudební doprovod a zpracování se mi i díky tomu líbí. Také to, že na svých cestách se Šimánek nenechal snadno zaskočit a uměl si poradit v různých situacích.

22.09.2021 3 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Můj druhý Orwell. Ještě že mám Český rozhlas a jeho pestré četby na pokračování, nabízí nám bohatou paletu knih všech žánrů.
Zde obchodník mezi čtyřicítkou a padesátkou hodnotí svůj život, rodinu, překvapivě docela (až nadměrně) řeší svůj vzhled, věnuje se svým zájmům a do tohoto obyčejného života a jeho rekapitulace klepou na dveře první předzvěsti další války... Nenadchlo ani neurazilo.
Předchozí knížka Na dně v Paříži a Londýně mi sedla o trochu víc.

22.09.2021 3 z 5

Tajemství hvězd Tajemství hvězd Rachel Barenbaum

Historický román, založený na skutečných historických událostech, je zpočátku hezky napsaný, později už moc podrobný a pomalu plynoucí. Údajně patří mezi nejlepší knihy na léto (podle Nex York Times). Hlavními postavami je sourozenecká židovská dvojice. Příběh vypráví o jedné z prvních lékařek v Rusku Miře Abramovové a o jejím bratru jménem Váňa, který je mimořádně nadaným fyzikem.
Příběh začíná na počátku 20.století. Obálka mi zaujala, Tajemství hvězd má na tmavomodrém pozadí s lokomotivou a ženskou siluetou vytisknuté blýskavé hvězdičky, což má svůj symbolický význam. Knížka mi okouzlila hned na první pohled.

12.09.2021 4 z 5

Společenský agent Jiří Mucha Společenský agent Jiří Mucha Charles Laurence

Hodně zajímavá a čtivá biografie, kterou doporučuju k přečtení.

21.05.2021

Rok na vsi I – Podzim, zima Rok na vsi I – Podzim, zima Vilém Mrštík

Klasický příběh z moravské vesnice s častým líčením lidových tradic. Poslouchala jsem jako četbu na rádiu Vltava. Tentokrát jsem se zpracováním méně spokojená. Uvítala bych, kdyby tam bylo víc děje než časté prokládání textu lid.písněmi, jejich množství mi přišlo až nadbytečné.

21.04.2021 3 z 5

Prameny živé vody Prameny živé vody Miloš Kočka

Kniha o životě a objevech léčitele Vincenze Priessnitze ( dnešní Jeseníky, tehdy část Rakouského císařství). Vincent se stal zakladatelem vodoléčby (Priessnitzovy obklady). Jako mladý v lese zpozoroval raněnou srnku, jak stojí ve chladivé vodě lesního potoka, a to ho inspirovalo k myšlence že voda pomáhá léčit. Začal využívat tohoto poznatku pro léčbu lidí. Nejdříve čelil nedůvěře okolí, po čase mu začali věřit sousedé a měli z toho také prospěch tím, že s příchodem pacientů jim pronajímali ve svých domech pokoje a zlepšila se jejich finanční situace. Byla pro ně i dostupnější lékařská péče.
Knížku jsem četla před lety a nyní poslouchám i její rozhlasové zpracování. Byla moc zajímavá.

13.11.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Příběh italské rodiny viděný ze tří úhlů pohledu: z úhlu manželky, manžela a naposledy z úhlu dcery. Každý měl svojí pravdu a svůj vlastní postoj ke stejným událostem, mnohdy s překvapivou "skutečností." Nejpřesvědčivější byl pro mě pohled manželky.

08.11.2020 3 z 5

Nikdy není pozdě na šťastné dětství Nikdy není pozdě na šťastné dětství Beatrice Landovská

Vzpomínky na neobvyklé dětství Beatrice Landovské, dcery herce a disidenta Pavla Landovského. Její rodiče jsou tady ne vždy vykreslené v dobrém světle. Smutný humor, při kterém jsem se pobavila i podivila nad příliš nekonvenční výchovou. Mnohdy jsem Betynu až skoro litovala.

05.11.2020 4 z 5

Mateřství. Díl první Mateřství. Díl první Vlasta Javořická

Dobrá ženská literatura z období po vzniku Československa o mladé mamince 4 dětí a jejích rodinných výchovných a manželských starostí. Posilu čerpala ve víře v Pána Boha a k ní se vždy odvolávala. Děti postupně dorůstají.
V druhém díle jsou děti již dospělé, nejstarší dcera se vdá, oba synové studují a u stárnoucích rodičů je jen nejmladší dcera.
Kritiku však vznáším k obalu knihy, takto nabírané šaty se už přes 100 let nenosily a i když byla hlavní hrdinka málo o módě informovaná, jako princezna by se nikdy neoblékala!

14.05.2020 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

No, sice to není žádná spisovatelka, ale přesto oceňuji její snahu zaznamenat své životní zkušenosti. Zvláště v období, kdy byla první dámou v USA. Snažila se reprezentovat afroamerickou populaci, je vidět, že se s barvou své pleti musela potýkat a tím se stala dobrým příkladem pro jiné ženy.

29.01.2020 3 z 5

Povídky Povídky Ivan Alexejevič Bunin

Bunin patří mezi mé oblíbené autory. Žádné zbytečné popisy krajin pod. a dobře napsané povídky.
Tento nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1933, mě oslovil ještě před tím, než jsem tuto skutečnost zjistila. Jsem ráda, že občas mám i dobrý vkus při výběru autora. :)

21.01.2020 5 z 5

Vždy s láskou, Petra Vždy s láskou, Petra Petra Němcová

Zajímavé. Knížka se mi líbila, akorát mám nějaké výhrady. Například Petra, jinak velice sympatická modelka, tvrdí, že v Československu byl tak veliký nedostatek jídla, že jsme museli jíst takřka stále jen čočku. Netvrdím, že nebyla fronta na banány, ale že by nám chybělo maso atd.? To mi fakt nepřišlo a nevím, co si o nás musí cizinci myslet. :) Spíše se její matce nechtělo vařit, tak sáhla po osvědčeném rychlém receptu. Nebo to byla součást diety? Jídelníček mojí rodiny byl poměrně pestrý a v regálech šlo dohledat i jiné zboží než tato luštěnina.
Co už šlo Petře věřit více, bylo, že v současnosti máme v obchodech nekvalitní potraviny, i po kuřeti v biopotravinách prý modelka u nás přibrala několik kilogramů po chviličce. Je fakt, že se do ČR mnohdy nevyváží nejkvalitnější potraviny, i když nyní je všeho zdánlivější dostatek.
Jinak její životní příběh je pozoruhodný, Petra je životaschopná, silná... I uvažování a způsob života modelek je zde slušně vykreslen. Autorkou je sama modelka, poměrně dobře napsáno.

23.10.2018 4 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Místy moc hezké obraty, jindy jsem se v textu ztrácela. Měla jsem od tohoto románu trošku větší očekávání, je to přeci jen dnes již klasický román. Vadilo mi mnoho zbytečných údajů (vyjmenování míst, která pro děj nejsou podstatná, například: pocházel z..., v letech XY studoval v..., pak odjel do... než na nějakou dobu zakotvil v .... Proč? Některé údaje nehrají v příběhu žádnou roli). V začátku jsem se hůře orientovala i v jménech, kterých je tam požehnaně. Vyšinutost Nicol je například v dopisech přehnaná, podobně mluví snad jen schizofrenik v krátké akutní fázi nemoci, nevyznělo to přesvědčivě. (Moje švagrová pracuje jako psycholožka v nemocnici a potvrdila mi, že takto zmateně a nesrozumitelně se dlouhodobě hospitalizovaní pacienti opravdu nevyjadřují). Dost nepravděpodobné je i to, že by si byl ochotný s pomatenou ženou, o které tehdy ještě netušil, že je dcerou miliardáře, hrdina dopisoval. Přiznám se, že styl psaní mně nesedl a knihu jsem nakonec nedočetla. Neříkám, že je to špatné, jen toto dílo nebylo napsáno přímo pro mne.

17.10.2018 2 z 5