Finn69 Finn69 komentáře u knih

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Tohle je moje srdeční záležitost, ani nevím, kolikrát už jsem tuhle knížku od 80. let četl. V tomhle žánru je to pro mě jasné číslo jedna, těch pět hvězd tam bude vždycky.

25.03.2018 5 z 5

Cadillac Jack Cadillac Jack Larry McMurtry

Vtipné a zábavné, něco mezi televizní "Válkou skladů" a Hellerovou knihou "Gold za všechny peníze". Je to úplně jiný žánr než "Osamělá holubice", ale o nic horší - mě to moc bavilo.

24.03.2018 4 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Výborná a dobře napsaná knížka, kterou určitě řadím do top 5 nejlepších westernů, které se mi kdy dostaly do ruky. Přes těch 800 stránek tam nenajdete hluché místo ani postavu, která by byla nezajímavá. Není to žádná primitivní "bufallobillka", snese to srovnání třeba s Mužem se srdcem kovboje Jacka Schaefera, což osobně považuju za to nejlepší, co je v tomto žánru ke čtení.
Proč po vší té chvále dávám jen čtyři hvězdy? Bohužel kvůli překladu. Ať se na mě nikdo nezlobí, Joe prostě nikdy nebude Joska, kovbojové nejsou skotáci a Bighorn Mountains nejsou Roháče... a to je jen několik příkladů z mnoha. Nechápu, co některé překladatele k těmhle zvěrstvům vede.

19.03.2018 4 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Tak trochu jiný McCarthy, než jsme zvyklí, ale zato naprosto vynikající.
Nikdy by mě například nenapadlo, že se u čtení některé z jeho knih naplno zasměju, byť ten příběh zas až taková komedie není. Konečně, vždyť bez toho smutku a nostalgie už by to snad ani nebyl Cormac McCarthy.
Místy mi Suttree a jeho kamarádi připomínali postavy ze Steinbeckových knih Na plechárně, Sladký čtvrtek nebo Pláň Tortilla - je to přesně taková skupina městských ztroskotanců, podivínů a všelijakých figurek.
Moc pěkně se to četlo, užil jsem si to a tuhle knížku jsem rozhodně neměl v rukou naposledy.

15.03.2018 5 z 5

Strážce sadu Strážce sadu Cormac McCarthy

Strážce sadu mě bohužel příliš nezaujal. Je to na můj vkus až příliš roztříštěné, měl jsem zejména ze začátku docela problém se začíst. O příběhu se moc nedá mluvit, postavy nevýrazné, prostě tentokrát mi to opravdu nesedlo. Je to McCarthyho prvotina, a přestože už tam je vidět jeho typický styl, není to zatím ono...

11.03.2018 2 z 5

Někde v doslovu téhle knihy se píše přibližně toto: "Od obdivu k McCarthymu vás může odradit jen slabý žaludek nebo optimistický náhled na svět." A tohle platí dvojnásob právě o Krvavém poledníku, je to opravdu syrové a drsné čtení. Namísto romantiky westernů dostanete krev, špínu, smrad a smrt, namísto nažehlených kovbojů zabijáky ozdobené náhrdelníky z lidských uší.
Nic pro slabé povahy, pokud si ale na tenhle příběh troufnete, dostane se vám do hlavy pořádně hluboko a zůstane vám tam hodně dlouho.

10.03.2018 5 z 5

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

Ten příběh je vlastně docela banální, láska kovboje a mladé prostitutky, kolikrát jsme to už četli? Ale Cormac McCarthy z toho dokáže udělat knihu, od které nedokážete odejít. Je to hrozně smutné a nostalgické, nejen příběh samotný, ale celá atmosféra konce éry kovbojů v Novém Mexiku kterou je kniha prodchnutá.

06.03.2018 5 z 5

Hranice Hranice Cormac McCarthy

I druhá část trilogie z mexické hranice je pořádně temný příběh. Oproti prvnímu dílu možná trochu méně akce a více filozofie, přesto (nebo právě proto) pořád kniha, od které se neodtrhnete.

04.03.2018 4 z 5

Všichni krásní koně Všichni krásní koně Cormac McCarthy

Výborná knížka, jedna z mých nejoblíbenějších, ostatně jako celá tahle trilogie.

03.03.2018 5 z 5

Sestřenky Sestřenky Andrzej Pilipiuk

Příjemné překvapení, vidím že Pilipiuk umí napsat i něco jiného než trhlou parodii s Jakubem Vandrovcem.
Moc pěkně se to četlo, je to takový klidnější, plynulý příběh. Hrdinky sympatické a celé je to vcelku uvěřitelné. Až snad na IT expertku Kateřinu, která je jakási Lisbeth Salanderová na čtvrtou - aby dvacetiletá holka sama samotinká vymyslela a řídila všemocný špehovací systém tajné služby je poněkud za vlasy přitažené. Ale konečně, vždyť je to fantasy :-)

03.03.2018 4 z 5

Věšet každý může Věšet každý může Andrzej Pilipiuk

Parádní úlet, co říct víc. Cestu z Polska do Egypta na palubě carské vzducholodi hned tak něco nepřekoná, zvlášť když vás u toho v předválečném jednoplošníku pronásledují reinkarnovaní Lenin s Džeržinským. Cestou se ještě zastavit v maďarském Nagyczuragu (podobnost není náhodná), vyřídit tam pár upírů, no a pak už jen zlomit starou faraonskou kletbu... Pro Jakuba Vandrovce a Semena Korčaška úplná brnkačka.

01.03.2018 4 z 5

Vezmi černou slepici Vezmi černou slepici Andrzej Pilipiuk

Přátelé, nemá cenu si zastírat, že je to místy děsná ptákovina.
Ale docela zábavná, za dnešek (chřipka) jsem slupnul dva díly ani nevím jak :-)

28.02.2018 3 z 5

Čaroděj Ivanov Čaroděj Ivanov Andrzej Pilipiuk

Pořádná jízda, bavil jsem se určitě víc než u prvního dílu.
Titulní Čaroděj Ivanov nemá chybu a závěrečná povídka Kotel to definitivně zabije :-)

28.02.2018 4 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Tak zábava to byla, to nemůžu Pilipiukovi upřít. Je to opravdu třeskutá parodie, místy jen zůstanete překvapeně koukat a přemýšlíte jestli jste to skutečně přečetli správně... Inu takovou dvojku jako Jakub se Semenem hned tak nenajdete a na podobnou knihu si nevzpomínám.
Jen jsem tuhle knihu neměl číst jako první, připadá mi na první díl dost chaotická, je tam spousta odkazů na události z jiných knih... nevím jak ty povídky Pilipiuk a/nebo jeho nakladatel vybírali.
Čili doporučuji nedržet se pořadí dílů, můžete z toho být ze začátku poněkud zmatení.

28.02.2018 3 z 5

Plameny hvězd Plameny hvězd Martin Šust

Stephen Baxter, Alastair Reynolds, Neal Asher... co jméno, to pojem a záruka kvality. Takže neváhejte, stojí to zato.

27.02.2018 4 z 5

Studená kůže Studená kůže Albert Sánchez Piňol

Padlo mi do oka srovnání s Lovecraftem, k tomu pozitivní ohlasy tady i jinde, vypadalo to slibně...
No, žádný zázrak to zase nebyl, i když číst se to dalo.
Co do atmosféry to ovšem s Mistrem Lovecraftem srovnání rozhodně nesnese a zápletka také nebyla nijak objevná. Děj také nic moc, konečně jsme na pustém ostrově, v noci útočí žabáci a ve dne se chystáme na noc... a tak pořád dokola.
Docela podařený je závěr, návrat lodi, která se pro hlavního hrdinu na opuštěný ostrov vrací, aby ho vystřídala. Celé to najednou získá trochu jinou perspektivu bezútěšného, stále se opakujícího cyklu - to si nakonec zasloužilo třetí hvězdičku navíc.

21.02.2018 3 z 5

Už jen Titus Už jen Titus Mervyn Peake

Poprvé jsem tuhle knihu ani nedočetl. napodruhé už jsem se ale začíst dokázal a nakonec asi dám i ty tři hvězdičky.
Není to ale už tak dobré, jako předchozí díly, přece jen Mervyn Peake už na tom nebyl zdravotně nejlíp a knížku vydavatel slepoval z různých verzí a fragmentů. Začátek se neskutečně táhne, když se ale dostanete za první třetinu, děj se slušně rozběhne a je to o hodně lepší čtení.
Trošku mi tam chyběly nějaké výraznější postavy, Titus je jako krejčovská figurína a jediný, kdo má nějakou tvář je samorostlý majitel zoologické zahrady Kušnivoj.
Celkem vzato, pokud tenhle díl vynecháte, o nic zvláštního nepřijdete.

20.02.2018 3 z 5

Gormenghast Gormenghast Mervyn Peake

Druhý díl je daleko čtivější než Titus Žal, je tu podstatně víc děje, napětí a místy i humoru.
Není to prostě už jen o té gotické atmosféře, bizarní postavičky obyvatel Gormenghastu ve druhém díle pořádně ožijí a dostanou se vám pořádně hluboko do hlavy. Namísto abyste to jen pozorovali, budete tak už spolu s panem Křístem pátrat po zloduchu Koncířovi v zapomenutých chodbách hradu a stejně jako mě se vás dotkne nesmyslný konec ubohé Fuchsie...
Po druhém čtení přidávám hvězdičku na rovných pět.

18.02.2018 5 z 5

Titus Žal Titus Žal Mervyn Peake

Už když jsem tuhle trilogii četl poprvé (koukám, že to budou tři roky), říkal jsem si, že to musím s nějakým odstupem přečíst znovu. No, ten čas právě nastal, a já jsem se zase vrátil do té temné, chmurné atmosféry mezi bizarní obyvatele hradu Gormenghast.
Řekl bych, že na druhý pokus jsem si to užil víc, ono to napoprvé není zrovna jednoduché čtení. Když už víte, co máte čekat, snadněji se sžijete s těmi podivnými figurkami, víc si užijete humoru, kterého jste si poprvé nevšimli, dojdou vám nějaké ty souvislosti... jdu na druhý díl.

05.02.2018 4 z 5

Soukromé očko Soukromé očko Martin H. Greenberg

Komu se líbí americká drsná škola, neměl by tenhle výběr vynechat, je to opravdu kvalita a pro fanoušky je to nutnost.
Jelikož ale u těchto mamutích výběrů hrozí předávkování, doporučuji tak max 2x denně kafíčko, cigárko a jednu povídku z této sbírky - o vedlejších účincích se poraďte se svým knihovníkem :-)

04.02.2018 4 z 5