freejazz freejazz komentáře u knih

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

dosť náročná zábava, ale keď sa do toho čitateľ ponorí, začne sa všetko pekne prepájať.
ale nie je to moja šialka kávy, ako hovorí inteleguálna klasička:)

06.04.2024 4 z 5

Erik Erik Doris Lund

toto bola povinná jazda, bez ktorej by sme vyzerali ako neandertálci. našťastie je to veľmi dobre napísaný príbeh, žadna na efekt vypočítaná komerčná jazda. a tým, že to má autobiografické črty, to bolo ešte silnejšie.
samozrejme, knihu mi niekto „odobral“. nech mu padne na úžitok.

19.03.2024 5 z 5

V závalu: sloupky, podpovídky, odstavce a jiné krátké texty V závalu: sloupky, podpovídky, odstavce a jiné krátké texty Petr Hruška

víc takových básníků! jak by bylo na světě jasně, veselo a dramaticky.
jsem uchvácen, řekl by klasik. já byl místami až schvácen. jednak šíří záběru „zpívajícího hutníka“, jednak krásou jeho jazyka a sílou myšlenek.

je to vlastně jenom další potvrzení, že spíš bude z technika básník, než z básníka technik (aspoň neznám žádný takový příběh).

žel, dneska, jak autor píše, z těch tří pilířů společnosti získává navrch hospoda (v přeneseném významu anonymní sociální sítě) a suverénně poráží jak kostel, tak školu.

čtěte a zamýšlejte se, i když to možná nepotřebujete. ani NASA si nedovedla poradit s básníkem v závalu, takže žádná křeč. jde o to číst a myslet. to zabíjí blbost a lhostejnost. a to teď tady všichni moc potřebujeme.

18.02.2024 5 z 5

Sám u stmívání Sám u stmívání Jiří Orten (p)

toto bol kedysi môj prvý kontakt s poéziou Jiřího Ortena. v pravej chvíli. asi si ju čo najskôr prelistujem znova. aj všetky ostatné, ktoré sa mi od neho podarilo nazbierať.
dva roky pred touto knihou vyšla LP Petra Černocha Srdce z plíšku na nej skvelá interpretácia piesne Život. až keď som čítal knihu, dal som si dokopy slová a autora.
takže pre tých čo majú radi Ortena a majú radi aj Petra Černocha je tu báseň Život
Život
Už rozsvítili lustry
a muzikanti ladí,
nevědí o písni, již nedovedou hrát,
už krásné šaty šustí
a tvoji kamarádi
učí se brát, k tanci a tobě brát.

Sklenice ve výčepu
potají nalévané,
trnitá cesta smutných promenád,
horečka v cizím tepu
a cizí radost, tvá ne,
tvá u těch poloprázdných sklenic snad,

vír, strašný vír a dýka
hluboko u tušení,
to je ten bál, jehož ses tolik bál,
roztáčí tě a říká,
zatím co stud ti plení:
kam odejdeš, až bude pustý sál?

a našiel som to dokonca aj na tvojej tube:

ak ste čítali, spomínajte alebo listujte, ak ste nečítali, skúste to.
mimochodom - Orten bol oveľa lepší ako Wolker (a to mám rád oboch:)

18.01.2024 5 z 5

800 let Milevska 800 let Milevska Jaroslav Bervida

město s mnoha slavnými rodáky, které se v současnosti zviditelnilo objevem archeologa Pavla Břicháčka (třeba tady: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/milevsky-klaster-je-zapeklity-jeste-dalsi-generace-v-nem-budou-mit-dost-prace_2109182235_voj), vydalo v roce 800-stého výročí pamětní knihu. dneska je to běžná zálwžitost, tehdy to byl málem disidenstký počin.
ovšem vyvážili to tím, že do 17 stran historie vtěsnali 3 strany historie komunistické (čili na 770 let potřebovali 14 stran)
a vedle dominantního kláštera nezapomněli připomenout, že v roce 1973 slavili další z velkých architektonických úspěchů - na místní železniční stanici otevřeli nový bufet.
člověk by se z těch keců zvencnul. a zé bolševické pitomosti taky. naštěstí jsou ty časy zhůvěřilého velebení hovadizmu pryč a Milevsko je dále starým historickým městem českých zemí, které si zaslouží pozornost.
takže číst s výhradou a přeskakovat celé statě:)

15.01.2024 3 z 5

Zavíráme! Zavíráme! Joseph Heller

hodně hořké pokračování, ale takový je život.

29.12.2023 5 z 5

Malá víla Malá víla Karol Pém

Karolko, inventár kaviarne u Michala, ktorý svojimi básnickými pokusmi otravoval každého, kto sa neubránil, sa predstavil krásnou rozprávkovou knihou o jednoduchých veciach. ale aj tak sme všetci vedeli, že najviac tú knihu pochopia dospelí.
Andersen? bol dobrý, ale určite nevedel opravovať písacie stroje:)

14.11.2023 5 z 5

Lístok na státie Lístok na státie Karol Pém

Karolko, opravár písacích strojov, ktorý sa naučil po japonsky u profesora Eichi Chino, aby ako liftboy v Carltone mohol soloviť Japonku, do ktorej sa bláznivo zaľúbil.
kráčali sme starým mestom s Dušekom, keď sa odrazu oproti nám vynoril Karolko s úsmevom od ucha k uchu.
„Chlapci, ja mám takú radosť! Ja neviem, čo by som vám od radosti daroval, aby ste si zapamätali tento deň!“ zo svojej povestnej aktovky vylovil čerstvý Večerník a vnútil nám ho.
„Aby ste vedeli, že som dnes zmaturoval!“ a jeho víťazoslávny úsmev ma sprevádza dodnes. mal vtedy 42 rokov...

a z knižky krásnych minibásní a bonmotov?

Mamička, kto je rýchlejší?
Otecko alebo dostihový kôň?

14.11.2023 5 z 5

Láska Adama a Evy I. Láska Adama a Evy I. Jean Effel

kedysi dávno sa mi do ruky dostalo krásne dielko o stvorení sveta. bolo to lepšie ako Dorého biblia, lebo tu všade svietilo slnko, stvoriteľ sa stále usmieval a mal pochopenie pre všetky neplechy sebou stvorených tvorov. tak si tú radosť a úsmevy nesiem so sebou celý život.
a keď som nedávno natrafil na ďalšiu drobnosť z jeho bohatej tvorby, pojednávajúcu o láske Adama a Evy, samozrejme som ju zhltol na posedenie. veď prečo nie? je to čosi ako leporelo pre dospelých, veľa milých obrázkov, trochu vysvetľujúceho textu a najmä usmievavý deduško, ktorý to všetko sleduje a podľa potreby a možnosti včas zakročí.
pán Effel dal svetu žiariace dielo. vďaka.

31.10.2023 5 z 5

Vikingové Vikingové Holger Erik Arbman

ano, je to knížka letitá, leč stále zajímavá. kdyby Arbman věděl, co všechno se od jeho bádání o životě Vikingů objevilo, tetelil by se blahem. faktem je, že jako úvod do světa Vikingů je to opravdu nezbytná drobnost. a možná by trochu pomohla v orientaci i dnešním dezorientovaným bojovníkům za slovanskou chyméru. nebýt Vikingů, nejspíš by se posunul i vznik Kyjevské Rusi a ještě více se oddálil vznik aktuální mekky dezolé a frustrátů Moskvy. jenomže je jisté, že žádný z dvojzubců se do této knížky nedovede začíst.
doporučuji číst spolu s Grónskými mýty, Eddou a Kalevalou a pak přidat třeba Dějiny Islandu, Norska a Dánska.
nemá 100 %, protože pojednání o umělecké tvorbě Vikingů bylo pro mně až moc úzce specializované a ztrácel jsem se v něm. trochu to vynahradila bohatá obrazová příloha a množství kreseb - a zase prťaté mapy, které šlo stěží rozluštit s lupou k informovanosti taky moc nepřispěli.
přesto obdiv, že knížka u nás vyšla relativně rychle po originálu a přinesla nové pohledy na staré dějiny.

25.10.2023 5 z 5

Grónské mýty a pověsti Grónské mýty a pověsti Knud Rasmussen

šťavnaté a neprikrášľované tradované príbehy, z ktorých sa vyvinuli známe ságy. a k tomu naturalisticky brutálne ilustrácie. takže keď som túto knihu objavil na burze, chňapol som po nej. čítal som ju pred pár rokmi, medzičasom som sa zoznámil s jej prekladateľom a teším sa, že sa s ním stretnem opäť o pár dní.
odporúčam všetkým, čo už majú dosť farbotlačovín.
navyše pri čítaní týchto príbehov začínam lepšie chápať celú severskú literatúru.

30.09.2023 5 z 5

Knižnica duší Knižnica duší Ransom Riggs

váham medzi 3 a 4 *. chvíľami je to skvele napísané a ak sa človek vžije do snového sveta neobyčajných bytostí, môže z toho mať príjemný zážitok. navyše, keďže je to rozprávka, musí to skončiť dobre, takže strach zo záveru nehrozí. ale niektoré drobnosti strácajú logiku a neviem si predstaviť, že by som knihu začal čítať do tretiny a potom ju na pár mesiacov odložil - musel by som začať odznovu.
a vlastne tento opus ničím nevybočuje z populárneho žánru. je v ňom mix Harryho Pottera, pravekých príručiek pre cestovateľov časom, niečo azda aj z Borgesovej mysterióznej tvorby, čosi z Conana Doyla...
celú sériu by som asi nezvládol, takže keď k tejto knihe pridám fajn film o Sirotinci mám za sebou viac než dosť. iba ak by mi niekto ponúkol niektorý z ďalších dielov tejto série tak za 1 - 2 eurá.

24.09.2023 4 z 5

Hlas z Ameriky Hlas z Ameriky Josef Škvorecký

využil jsem nabídku e-knih zdarma a začetl se do povídání Josefa Škvoreckého. o knihách, které jsem nečetl a které u nás nevycházely díky politické situaci.
oceňuji krásný jazyk mistra Škvoreckého a trochu je mi smutno, že čas těch knížek je nenávratně pryč a pokus o jejich vydání v současnosti by asi neměl velký úspěch.
oplatí se číst hlavně těm, co prožili reálsocialismus v lihově demagogickém těžkoslovensku. je to střípek do promarněných příležitostí.

22.09.2023 4 z 5

Kristove šoky Kristove šoky Igor Otčenáš

čítať si o živote určenom primárne na premrhanie v socialistickom raji bolo dosť divoké - mohli sme to konfrontovať s tým, k čomu naozaj došlo, hoci sme tomu stále nevedeli celkom uveriť. pekný záznam myslenia ľudí v dobe reálneho marazmu, v ktorom sme dlho nevideli svetielko na konci tunela.

17.09.2023 5 z 5

Keby... (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) Keby... (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) Igor Otčenáš

oeňujem Igorov pokus nakresliť stupídne dejiny stupídneho národa. žiaľ, v roku 1998, kedy to vyšlo a kedy som to s veľkou radosťou čítal a zabával sa na skutočne neobmedzenej obmedzenosti slovenských dejateľov sme netušili, že po Veľkom Muftim prídu onakvejší trégeri. takže z dnešného pohľadu to vyzerá ako naozaj nerealizovateľná fikcia, dezolé komando a ruská propaganda a prekrúcači dejín a aktivisti na atlase húb poslali tento národ na ešte hlbšie dno, než sme si dokázali predstaviť.
napriek tomu stojí toto dielko za prečítanie a zamyslenie.

17.09.2023 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

zaujímavý nápad a dobre sa to čítalo

11.08.2023 4 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

zaujímavé, že som túto prvotinu naozaj čítal ako prvú. zdala sa mi v tom roku 1990 iná, nebolo tam nič, čo bolo treba hľadať medzi riadkami a nebolo tam ešte nič, čo začalo novú spoločnosť krútiť do starých deformácií. páčil sa mi originálny jazyk, množstvo zaujímavých slovných spojení a keď som si pozrel, že autor je učiteľ a ešte k tomu češtiny, bolo to jasné.

11.08.2023 4 z 5

Vabank Vabank Henri Charrière

logicky po Motýľovi musel prísť na rad Vabank. tiež putoval z ruky do ruky a bol aj predmetom mnohých rozhovorov, v ktorých dominovalo najmä porovnávanie s Motýľom. už to nebolo také fascinujúce ako trestanecká kolónia, ale pre nás, neustále oblbovaných kdejakými dietlovinami to bol nádherný únik do sveta, kde malo slovo svoju váhu.

31.07.2023 5 z 5

Ilustrátorka a jiné obrázky Ilustrátorka a jiné obrázky Lenka Sobotová

kniha až na dreň. je fajn, že okrem natieračiek pastelových kuchýň existuje celý rad skvelých ilustrátoriek života. pri každej poviedke ma síce nemrazilo, ale výsledný dojem je obrovský. skvelá literatúra, výborné čítanie. a aj keď je to miestami až viac než presmutnelé ako napokon celý život asi vyznieva je kniha vynikajúca. síce sa veľmi nehodí na prázdninové čítanie, ale za prečítanie určite stojí.

06.07.2023 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

silná výpoveď, až mi z toho občas bolo divno.
pripomenulo mi to Hillbilly Elegy.
svet sa vďaka takýmto svedectvám odkopáva. Vidlákov či Údolie lietajúcich sekier nájdeme naozaj v každej krajine.

29.05.2023 4 z 5