freejazz freejazz komentáře u knih

Južná pošta Južná pošta Ladislav Ballek

južná pošta mi s odstupom času pripadá ako poznámky k Pomocníkovi. výborne napísané poviedky, ktoré na seba voľne i menej voľne nadväzujú, záznamy neskoršie detailne spracovaných situácií a postáv. a tiež dôkaz, že z výborného poviedkára sa neskôr stal vynikajúci romanopisec.
tak sa mi ale vidí, že mám doma iné vydanie, než to, ktoré je tu v ponuke.

Agáty Agáty Ladislav Ballek

aj keď možno pokračovanie príbehov z Palánku nebolo také akčné a dramatické, bola to literárna udalosť. keď v knihe dnes listujem, oceňujem skutočne dokonalé využitie slovenčiny, v tom bol Ballek pán majster.
zobrať si tak Pomocníka a Agáty na týždeň na tiché miesto a vychutnať si obe knihy, to by mohol byť v dnešnej divnej dobe príjemný relax.

Pomocník Pomocník Ladislav Ballek

dôkaz, že aj v mizérii vtedajšej všednosti sa dal napísať skvelý príbeh. určite som túto knihu čítal viac ako dvakrát, práve pre plnokrvnosť rozprávania, živý vhľad do miest, ktoré autor dôverne poznal, veď ako syn „financa“ videl viac a poznal určite aj iné súvislosti. jeho Palánk je plný uveriteľných postáv, dej plný dramatických zvratov a nadovšetko je krásny jazyk, ktorým to všetko opisuje.
vynikajúce dielo!

30.12.2021

158 librová svatba 158 librová svatba John Irving

výhodou u tohoto Irvinga je možná to, že jej člověk nečte jako třetí knihu v pořadí, ale má za sebou více zkušeností s tímto strojem na bestsellery. uznávám, že po tom, co jsem kdysi hodně dávno četl Svět podle Garpa, nedám na autora dopustit, ale také musím připomenout, že jeho zoufalost V jedné osobě jsem prostě zahodil, protože to nešlo ani číst, ani dát do antikvariátu.
158 liborvá svatba je hezká sonda do stavu americké společnosti v první polovině 70. let.

30.12.2021

A jiné povídky A jiné povídky Ivan Vyskočil

knížka, která mě provází... už 40 let. skvělá poetika, nádherná hra s textem, autorův pohled za roh, kam už se nikdo nekouká. radost číst.

Naše dieťa Naše dieťa Miroslava Klímová-Fügnerová

táto kniha bola pre nás vždy dobrým zdrojom zábavy. ak by som podľa nej mal vychovávať svoje deti, asi by to neprežili. jednoducho predstavy o výchove nového človeka socialistického typu sa nikdy nemohli zlučovať so skúsenosťami generácií mamičiek. chvalabohu, inak by sme dopadli - tvrdě na palici.
dodnes mi pri tomto titule vyskočí veľmi obsažná a hodnotná veta: „Naše staré mamy to nemali ľahké.“
v podstate to perfektne vystihla jatox. sám by som tejto paródii na užitočnú príručku toľko času a priestoru venovať nedokázal.
a ďakujem svojej mamke, ktorá, napriek tomu, že túto blbosť mala v polici, ma vychovala úplne inak:)

22.11.2021 odpad!

Mandaríni Mandaríni Simone de Beauvoir

tesne pod vrcholom som to vzdal. do konca knihy mi zostalo cca 50 strán, ale už na to nemám silu. toľko ospevovaná autorka, filozofka, údajne osobnosť, ktorá ovplyvnila myslenie 20. storočia... ale toto je mizéria.
tak neuveriteľne ufňukané existenciálne prplanie sa vo vlastnom živote, toľko sebaľútosti, toľko očividnej neschopnosti reálne vnímať svet, až sa to nedalo zniesť.
navyše archaický preklad plný dôkazov neznalosti vtedajších reálií Francúzska a USA... za všetko stačí nevedomosť o basebale, ktorý sa tu ponúka ako basketbal... aha, chýba tu slovenský preklad, ktorý ešte pred českým spáchala Hana Ponická a vydal to Slovenský spisovateľ v roku 1966. a že by sme v roku 1966 nepoznali ekvivalent slova building? (v preklade je niečo ako „prechádzala som popri buildingoch...“, co tím chtěl básník říci?)
utrpenie.
žiaľ, nemyslím si, že nový preklad by tento opus vylepšil.
i keď sa to tvári ako fikcia, po malom pátraní viete hlavné postavy premenovať a dostanete tak kroniku povojnového Francúzska. ale faktografia by bola hádam zaujímavejšia.
nuda.
málokedy som taký ustatý po pokuse čítať knihu. aj preto som ju už odložil a iste sa k nej nevrátim, rovnako ako k autorke. nech si čnie, koľko chce. tragický a depresívny existencializmus nie je nič, čo by mi rozširovalo obzory.

10.10.2021 1 z 5

Príbehy z New Yorku – Rozvláčna dáma Príbehy z New Yorku – Rozvláčna dáma Brennan Maeve

mozaika veľkého jablka od štyridsiatych do šesťdesiatych rokov. niekedy mierne nudné, inokedy mierne ironické alebo akčné. pekná kolekcia postrehov.

07.10.2021 3 z 5

Nagasaki Nagasaki Eric Faye

jednohubka do stratena. čítalo sa to dobre, ale na konci príbehu mi niečo chýbalo.
prečo sa francúzsky autor rozhodol napísať novielku z Japonska? možno za to môže náš stereotyp, že Japonci sú nekomunikatívni a uzavretí do seba, veľmi rezervovaní... neviem, nepoznám.
tento príbeh by sa nemohol odohrať kdekoľvek. v Škandinávii napríklad áno, ale inak si to neviem predstaviť, pretože všade žijú ľudia spolu a základná disciplína je pozeranie do cudzieho, najlepšie susedovho hrnca.

„...šťastní sú tí, čo stratili pamäť, lebo minulosť je utrpenie...“

12.09.2021 4 z 5

Zlodeji medu Zlodeji medu Lukáš Luk

tretí opus prišiel, ale pokračovanie predošlých dvoch ani náhodou. zato exkurz do minulosti tohto národa plný štipľavého humoru, irónie a nepravdepodobných, ale uveriteľných epizód sa vydaril nadmieru dobre.
kurnik, ale kto to vlastne je ten Lukáš Luk?

10.09.2021 5 z 5

Záhada Považského bula Záhada Považského bula Lukáš Luk

nedalo mi a bol som rád, že som sa dostal k nezáväznému pokračovaniu Sokolca. lebo, ako by to bolo, keď jedna z nehlavných postáv končí banálne, hoci ešte ani zďaleka nebolo všetko dopovedané. ozajstný ohňostroj fantázie a veľmi ľudského humoru...
po dočítaní som si myslel, že ešte stále nebolo všetko dopovedané a preto som trpezlivo čakal na tretí opus autora. a ani omylom som sa nedozvedel, kto by to mohol byť...

10.09.2021 5 z 5

Četnícke pamäti Četnícke pamäti Pavol Mišenko

môj absolútny obdiv má autor, pretože jeho systematická a naozaj detailná práca s archívnymi materiálmi je neoceniteľná. čo je za zostavením takejto knihy si ťažko dokáže predstaviť konzumný čitateľ, odchovaný bulvárom a tupou komerciou.
a tam asi moje pochvalné slová na knihu ako celok musia skončiť.

lebo:
grafická úroveň publikácie je otriasajúca. akoby to zalamoval žiak základnej školy s minimálnymi znalosťami textového editora, považujúci MS Word za vrchol grafického softvéru. bezcitne nasádzaný text s prapodivnými dierami, škandalózne odsadenie riadkov, neschopnosť nastaviť hoci len automatické zalomenie textu. jednoducho, takýto paškvil by grafik z ruky nevypustil.
jazyková úroveň publikácie je hádam ešte otrasnejšia. ak bola reálne urobená korektúra publikovaného textu, potom ten, čo text zalamoval a mal ho opraviť, to neurobil. zúfalé prehrešky voči slovenčine aj češtine sú doslova hanebné. ak by som mal posudzovať úroveň ľudí, ktorí písali záznamy v 20. rokoch 20. storočia, musel by som ich podľa týchto prepisov považovať za jazykových ignorantov. žiaľ, kde je údajne ťažko zrozumiteľný starý text prepísaný do čohosi, čo sa tu nazýva súčasnou češtinou, vyzerá to skôr tak, že korektúru českých textov nikto nerobil – alebo, ak ju urobil, zalamovač na ňu kašlal. vidno to napríklad na neschopnosti prepnúť klávesnicu do českej jazykovej sady, ale aj na opakovaných „preklepoch“ (múžeme, ŕ namiesto ř, pořáry, atd. atp.)
problematický je výber papiera, pretože výrazne znižuje čitateľnosť fotografií a reprodukovaných materiálov.

veľká škoda, že excelentný materiál, ktorý dodal autor, bol utopený vo veľmi slabej „zvyšnej“ „práci“ na knihe.

aj keby som dal autorovi za jeho prácu 8 hviezdičiek, tím výrobcov knihy si nezaslúži, iba ak po prstoch.

11.04.2021 3 z 5

Příběh Příběh Jiří Medek

Příběh v ničem nenavazuje na předchozí knížku Píšťaličky. snad jen atmosférou. opět jde o čtení na odpoledne, čtení, které se zadře pod kůži a nutí čtenáře přemýšlet.
mistrovský kousek.
jediné, co mi schází, je na záložce ohlašovaná třetí část této nesouvisející trilogie, která měla mít název Ruce. moc rád bych si ten třetí příběh přečetl.
moc rád bych si s autorem popovídal, ale najít na něj kontakt je téměř nemožné. a to jsem prošťoural internet od sklepa po půdu... kromě facebooku:')
když náhodou víte, kde bych Jiřího Medka našel, dejte mi vědět. díky.

17.02.2021 5 z 5

Píšťaličky Píšťaličky Jiří Medek

jedna z krásných poetických knížek v mé knihovně. našel jsem ji kdysi v knihkupectví, kde jsem dělal, samozřejmě zaprášenou, vždyť nešlo o věhlasného ani módního autora. přesto ji mám rád a je pro mně vzorem, jak by měla vypadat knížka na jedno odpoledne, která dokáže člověka obohatit.

16.02.2021 5 z 5

Veľký zošit / Dôkaz / Tretie klamstvo Veľký zošit / Dôkaz / Tretie klamstvo Agota Kristof

tak toto bol riadny kopanec. odporúčam všetkým milovníkom siedmych novembrov a neochvejným hlásateľom nevyhnutnosti bratskej pomoci. aj keď sa to odohráva u našich južných susedov, je to predsa len príliš blízke a príliš podobné našej surovej nedávnej histórii.
drsná a surová kniha, ktorú slabšie povahy nedočítajú - a pripravia sa tak o veľký zážitok!

12.02.2021 5 z 5

Život je sacra zajímavej Život je sacra zajímavej Marek Vácha

na Slovensku už by byli exkomunikováni...

12.01.2021 5 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

výborný a zajímavý pohled na svět ocení všichni pejskaři:) čokl s poněkud osobitým slovníkem to vidí jinak jako člověk s rancem neuróz, ale strach mají oba stejný.
líbilo se mi to, i když občas to šlo trochu rychle.
takže jsem to stihnul ještě v roce 2020. uvidíme, jestli Londýn v příštím roce opravdu padne...

31.12.2020 4 z 5

Bol som v Ku Klux Klane Bol som v Ku Klux Klane Stetson Kennedy

v čase, keď som hltal knihu za knihou sa mi dostala do rúk aj táto s divnou obálkou a dosť divným obsahom. je jasné, prečo ju vydali v socialistickom Československu, ale akosi sa to redaktorom vymklo z rúk. čítal som tam totiž paralely na iné „hnutia“ a „spolky“. v každom prípade by si tento titul zaslúžil nové vydanie, obohatené o historický vhľad a nezastupiteľnú úlohu žien pri formovaní tejto obludnosti.

20.12.2020 4 z 5

Jak je tomu u lidí Jak je tomu u lidí Vladimír Jiránek

rád som si túto knihu objednal a čakal na ňu. Jiránek je klasika. ale je fakt, že niektoré fóry vtedajších čias nič nehovoria tomu, kto to neprežil.

20.12.2020 5 z 5

Dobrodruzi hlavního proudu Dobrodruzi hlavního proudu Jiří Hájíček

výborne napísaný príbeh, najradšej by som čítal ďalej, ale tak je to takmer so všetkými Hájíčkovými knihami. darmo, je to Pan Spisovatel!

29.10.2020 4 z 5