freejazz freejazz komentáře u knih

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

nevím jak kdo, ale já v té knize nenašel nic o prohnilém křesťanství ani spásnosném taoismu. spíš jsem našel něco o neschopnosti člověka žít a o tom, že neustále nás něco nutí hrát role, o kterých si myslíme, že je po nás ostatní vyžadují.
je to jednoduché. opravdu stačí zapomenout na honění postů a pozic a svět začne vypadat úplně jinak.
doporučuji především zapřisáhlým hlasatelům všech různých ismů a krmičům kariér.

19.10.2018 5 z 5

Matčiny dary Matčiny dary Cecilie Enger

nádhera. knižka plná lásky. knižka na dlhé zimné večery ku krbu, knižka na premýšľanie, čo všetko o živote svojich blízkych nevieme alebo vieme nesprávne.

30.09.2018 5 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

bez veěkých slov a gest, krásny komorný príbeh, pri ktorom asi neozsoatlo suché ani jedno čitateěské oko. aký rozdiel oproti súčasným na efekti vypočítaným dojákom...

17.09.2018 5 z 5

Proklínám řeku času Proklínám řeku času Per Petterson

mám rád severskú literatúru, ale toto ma nejako neoslovilo...

Pravda v reklamě Pravda v reklamě John Kenney

áno, fajn. reklama je navoňaná zdochlina. šampón, ktorý vyživuje vlasy od korienkov, koenzým Q10, kyselina hyalurónová a omega 3 mastné kyseliny. jednoducho, keby nebolo hlupákov konzumentov, nemohla by byť ani reklama. a potom by ľudia nemohli prežívať neskutočné, často hlúpe a neuveriteľné historky. dobrý vhľad do témy, ale tí, čo sú v tom mlynčeku, by to asi pochopili až ako ppt prezentáciu...

kedy ste videli naposledy vtipnú a kvalitnú reklamu?

17.09.2018 4 z 5

Čary a veštby - Mágia v ľudovej kultúre Slovenska Čary a veštby - Mágia v ľudovej kultúre Slovenska Katarína Nádaská

očakávam trochu viac, preto ma toto vydanie sklamalo. je to také „bleskovo-plusjednodňové“ balenie pre tých, čo radi listujú leporelami. príliš populárne, príiš rýchlikové, príliš široký záber. miš-maš.
najcennejší je prehľad použitej literatúry.

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

jako Bludovan jsem po této knize nemohl nesáhnout... ale líp se to čte těm, kteří nikdy na Šumpersku nebyli a nic o této historii neví. film jsem neviděl a asi ani nechci vidět.

Kniha zrkadiel Kniha zrkadiel Eugen Ovidiu Chirovici

výborné remeslo, ktoré sa nehrá na závažnú výpoveď, neuráža čitateľa, ponúka zmysluplný a logický príbeh bez falošných gest a emócií. čo si v dnešnej dobe prefabrikovaných tupých celevríť viac želať?

15.09.2018 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

hlášky sú fajn a vôbec sa im nečudujem, pretože svojho času odo mňa distingvovaná dáma v kníhkupectve požadovala glóbus Európy a rodičia promujúceho mladého muža ako dar hodnotnejšiu knihu - hodnotnejšiu v zmysle cenovo náročnejšiu. myslím si, že kníhkupci majú v talóne oveľa väčšie špeky než to, čo pozbierala autorka v anglických kníhkupectvách.
čo je však obrovské mínus je redakčná práca s knihou. taký šmejd vyrobiť a poslať na pulty a ešte za to pýtať peniaze, je nehorázna drzosť a vydavateľ by sa mal minimálne v hlbokom predklone ospravedlniť. ale čo by som chcel u nás...

11.09.2018 3 z 5

Štvorhodinový pracovný týždeň Štvorhodinový pracovný týždeň Timothy Ferriss

fajn inšpirácia aj pre človeka, ktorý sa nechce stať elitou medzi posúvačmi škatúľ, ani netúži obrásť pavučinami v zle platenej robote. ale šiklo by sa niečo, čo je ušité na naše podmienky... možno je to výzva:)

25.08.2018 4 z 5

Francouzské hodokvasy Francouzské hodokvasy Peter Mayle

stále sa potkýnam o tvrdenie, že Angličania nevedia variť a je im v zásade jedno, čo majú na tanieri.
a rovnako tak počúvam, že Angličania neznášajú Francúzov.
a každou ďalšou milou a láskavou knihou sa presviedčam, že je to „sprostá pomluva“.

škoda, že autor už nič nové nenapíše...

03.07.2018 5 z 5

Krajina zázrakov Krajina zázrakov Joyce Carol Oates

No, tak dnes už Joyce Carol Oates nepatrí k mladšej generácii amerických spisovateľov - na tom je vidieť, aké ťažké a nepraktické je vymýšľať texty na záložky kníh...
výborné, ťažké čítanie, ktoré som odkladal a zasa sa k nemu vracal, medzitým som prečítal niekoľko ďalších dobrých kníh...
pretože to nebol môj prvý kontakt s autorkinou tvorbou, myslel som si, že viem, čo ma čaká. ale vôbec to tak nebolo. prekvapenie, ktoré mi nachystala na prvých stránkach, pokračovalo ďalšími a ďalšími zvratmi, postavy, ktoré vstupovali do života hlavného hrdinu sa menili ako na orloji. naozajstný Wonderland, ale neocitla sa v ňom Alenka.
odporúčam každému, kto sa chce vydať na dráhu vážneho spisovateľa, je to vysoká škola písania. a prekvapujúco sviežo pôsobí aj dobový preklad, hoci s niektorými výrazmi si ani prekladateľ neporadil (predpokladám, že občas spomínané nákladné auto na farme bol dnes bežne používaný pick up, lenže v roku 1976 to asi nebolo priechodné:)
mimochdom - práve tento týždeň 16. júna sa autorka dožíva 80. rokov.

11.06.2018 5 z 5

Bůh z reklamy Bůh z reklamy Alena Vostrá

krásny jazyk, radosť čítať.

04.06.2018 5 z 5

Miesta, čo nie sú na mape Miesta, čo nie sú na mape Pavol Rankov

kto si prečíta anotáciu a začne čítať, nadobudne pocit, že sa ocitol v inej knihe.
našťastie, čím dlhšie som čítal, tým viac príbehov sa predo mnou otváralo a nakoniec som sa od knihy nevedel odtrhnúť.
vynikajúca próza a svojím spôsobom čosi ako učebnica písania, najmä ak sa zaoberáte stvárnením príbehu v príbehu.
vďaka.

19.05.2018 5 z 5

Šťastnej jako blecha Šťastnej jako blecha Jiří Růžička

fajn relax, najmä keď má človek kopu roboty, ktorú už nemôže odkladať.

17.05.2018 5 z 5

Bytost Bytost Václav Kahuda (p)

skvelý pocit z čítania mám vždy, keď mi autor ponúka knihu ako prostriedok na dialóg, keď ma nepodceňuje a nepredáva mi predžutý a natrávený hamburger.
a presne takýto skvelý pocit mám z práve dočítanej knihy. keďže patrím do rovnakej generácie a mám podobný "katalóg zážitkov", bolo to ako prechádzka alebo posedenie pri pive s dobrým kamarátom.
áno, tak trochu Houellebecq, ale predsa len s pozitívnejším nábojom.
jednoducho kvalitná a čítavá sci-fi, ktorá núti čitateľa myslieť.

16.05.2018 5 z 5

Antihrdina Antihrdina Alexandra Salmela

po dlhom čase som zažil nepríjemný pocit, že niečo musím. tak ťažko ušolíchané, prvoplánové, popisné a nezáživné dielo, až mi je ľúto energie, ktorú do neho autorka vložila. celý čas čítania som mal pocit, že stúpam do prudkého kopca a vždy som odďaloval chvíľu, keď som mal knihu vziať opäť do ruky.
jediné, čo stojí za reč, je vynikajúca grafická úprava knihy.
ale rozhodne by som tento počin nezaradil medzi finalistov Anasoft Litera 2018, kde sa ocitol. o rok o dva už si na túto knihu málokto spomenie.
pre mňa sklamanie.

14.05.2018 1 z 5

Jinde Jinde * antologie

občas siahnem po knihe a netuším, čo v nej nájdem. aj toto bola jedna z takých kníh.
som prekvapený, príjemne. po všetkých tých čiernobielych obrazoch a jednoznačných návodoch na riešenie prichádza sedem autorov, ktorí nepotrebujú riešiť a vynášať súdy, ale predstavujú svet, o ktorom vo svojom konzumnom blahobyte vôbec netušíme.

04.04.2018 4 z 5

Americká idyla Americká idyla Philip Roth

tortúra.
nevedel som sa "rozčítať", nevedel som pri tom obsedieť a dočítať to bolo úplné utrpenie.
je to skvelá kniha, ale asi som nebol v dobrej kondícii. a tak, ako mám Rotha a jeho pitvanie americkej spoločnosti rád (ozaj, prečo sa tomu venujú prevažne americkí židovskí spisovatelia?), toto boli galeje.
nepomohlo ani stanovenie krátkodobého cieľa - po najbližší odsek... pretože odsek mal dve strany:)
ale za prečítanie to stojí.

03.04.2018 4 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

výborný kus, napätie od začiatku do konca. dobrá téma, nadčasové hlášky - páčila sa mi napríklad úvaha o tom, ako automobily vedú k trhaniu sociálnych a komunikačných väzieb - namiesto automobilov stačí dať mobily a sedí to.

záleží, akou optikou sa na toto dielko pozeráme. ak si myslíme, že pred nami nebolo nič a nikto nevymyslel nič lepšie, než je teraz, potom aj taký Jules Verne so svojimi nápadmi musí pôsobiť zastaralo. ak však vidíme zložité rozhodovanie človeka v kritickej situácii, dosah a nepredvídateľnosť experimentálneho rozhodovania, potom je to o.k. kniha núti zamyslieť sa. a to v dnešnej dobe konzumu bolí.

02.04.2018 5 z 5